Životinje se ućutale i sklonile pre salauke. Kao i uvek životinje 1, ljudi u kolima 0.
I tresao se Beograd, rodio se
Kanzas Siti (kamo 9 sreća sa sve zgradama i autoputevima, i planskim kućama s garažama umesto demit golubarnika).
Dodaše nas i na Wikipediji.
Nije bilo ovde ništa ozbiljno (zapi*alo, malo jače dunulo, u daljini sevalo i grmilo, al bilo vidljivo) osim što je okrznut Novi Beograd, a gore na Fruškoj gori odveli čoveka u bolnicu kad je na njega pala kapija. Dole u Pomoravlju ista priča. U Šidu iščupalo drvo visoko 5 spratova iz korena, obaralo crepove, čupalo lim sa krovova. Drvo palo na tri šidekspresova autobusa.
Nekoliko puta sam doživeo gadna nevremena i nepogode, kako u Beogradu tako i u drugim delovima zemlje (u Sremu, Jasenici, Rađevini), ali ovakav apokaliptični nalet ogromnog oblačnog sistema nikad nisam. Mogu samo da se nadam da nikad neću, a da očekujem sve više. Tako da najveći je utisak ovog iskustva na mene ostavio upravo prizor sa citirane slike (munjevito brzo dolaženje tako velike mase karakterističnog oblika i dole braon boje), što i ne čudi jer pomenuto nije uobičajeno za jače oluje, a ustvari tzv. minićelije karakteristične za Evropu.
To su mislili i za superćeliju koja je u Češkoj 2021. izazvala jednu od najvećih šteta od tornada van SAD. To je samo upozorenje kako mogu nespremne evropljane da zateknu. Pratili su i čekali da poubija narod jer nisu znali gde će da skrene. Još se čudili kad su zidovi navodno dobre masonerije pali od F3. Koja arogancija. Pa da neće da stoji
ko Bank One u Fort Worth-u i pored toga što je pun zid sa ogromnonim otrporom vazduha? To je kao da očekuje da šleper stoji poput rešetkaste ograde, samo zato što je teži po zapremini. Amerikanci imaju upozorenja i sirene. Urade nekoliko varijanti pa bešte u skloništa, mož kuću da vam odnese. Ovde čekaju dok ne bude prekasno. Zapravo imajući u vidu učestalost i nivo razaranja iskusne SAD imaju izuzetno nizak mortalitet u odnosu na Evropu.
Verovatno na epilog utiče i urbanizam, način gradnje. Ako je tako strašno bilo u češkim selima ušćim od američkih gradova, trajektorija od par km bi verovatno pričinila daleko veću štetu (a posebno veću smrtnost) nego na periferiji DFW metropleksa dimenzija 80x90km. Takođe veća je verovatnoća da će zakačiti velike razbacane neklasterizovane oblakodere nego što će tamo naciljati baš sam centar u jednoj maloj tački. Dešava se (pomenut Bank One), ali daleko ređe. Isto tako veća će biti verovatnoća da će zahvatiti par mesnih zajednica na periferiju američkog grada, ali sa neuporedivo manjim rizikom zbog manje gustine naseljenosti, kompleksnosti infrastrukture i cene izgrađenih nekretnina. Amerikanci ne izbegavaju ugledanje na stari kontinent bez razloga.