Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Ivankovačka... Nadam se da je kasko osiguran

#laganaoluja #uobičajenapojava

20230720_094607.jpg
 
Krov, vis major, ne znam... Možda grad, ako hoće, ako je donet zakon kojim je sebi stvorio obavezu... Inače je viša sila. A kako u našoj državi, ne znam...

Opet bolje osiguranje da isplati pa vidi posle od koga da se regresira ako može...

Ograđujem se da ne pratim materiju oko autoosiguranja... Ne vozim, pa mi je to sve strano, kako tačno ide...

Sve u svemu, bila je opasna oluja, mogao je tu i čovek da stoji...
 
Vrlo moguće, kao objektivna odgovornost. Samo je ovo još i viša sila.
 
20230720_112403.jpg
20230720_112407.jpg
20230720_112423.jpg


Vidi se staklo i farovi, tako da je verovatno i ovde stradao auto. Čisto ubrzano i sklanjaju grane, što je pohvalno, mada ima toga dosta...
 
Ne možeš kasko osigurati stari auto. Ovaj polo je jedno 20 godina star.
Meni je stiropor za utopljavanje tresnuo u staklo srećm se nije polomilo. Ali je zato doleteo stiropor u prednju masku i tablicu mi razvalio
 
Trebalo bi da možeš da osiguraš, ako ne klasičnim kaskom, postoji mini kasko i prilično je jeftin sa učešćem za stare automobile.
 
Hvala Zuma na grafikonu, 👍
Vrllo jasno , dolaze hladnije godine a svo prilagodjavanje samo na topliju klimu, može biti pogubno kako na poljoprivredu tako i na urbaniizam.
Noki wrote
,,???,,
- U dogledno vreme, upravo po grafikonu , nakon dostizanja svog plusnog pika , prosecna temperatura ide ka sve nižim vrednostima ukljucujuci i minusne ekstreme....


Zuma wrote
,, .... Ovde je sve nacrtano i ništa vam više ne treba... ,,,

👍👍👍

Ти су и предвиђања Милутина Миланковића
 
Životinje se ućutale i sklonile pre salauke. Kao i uvek životinje 1, ljudi u kolima 0. :D

I tresao se Beograd, rodio se Kanzas Siti (kamo 9 sreća sa sve zgradama i autoputevima, i planskim kućama s garažama umesto demit golubarnika). Dodaše nas i na Wikipediji.

Nije bilo ovde ništa ozbiljno (zapi*alo, malo jače dunulo, u daljini sevalo i grmilo, al bilo vidljivo) osim što je okrznut Novi Beograd, a gore na Fruškoj gori odveli čoveka u bolnicu kad je na njega pala kapija. Dole u Pomoravlju ista priča. U Šidu iščupalo drvo visoko 5 spratova iz korena, obaralo crepove, čupalo lim sa krovova. Drvo palo na tri šidekspresova autobusa.

Nekoliko puta sam doživeo gadna nevremena i nepogode, kako u Beogradu tako i u drugim delovima zemlje (u Sremu, Jasenici, Rađevini), ali ovakav apokaliptični nalet ogromnog oblačnog sistema nikad nisam. Mogu samo da se nadam da nikad neću, a da očekujem sve više. Tako da najveći je utisak ovog iskustva na mene ostavio upravo prizor sa citirane slike (munjevito brzo dolaženje tako velike mase karakterističnog oblika i dole braon boje), što i ne čudi jer pomenuto nije uobičajeno za jače oluje, a ustvari tzv. minićelije karakteristične za Evropu.
To su mislili i za superćeliju koja je u Češkoj 2021. izazvala jednu od najvećih šteta od tornada van SAD. To je samo upozorenje kako mogu nespremne evropljane da zateknu. Pratili su i čekali da poubija narod jer nisu znali gde će da skrene. Još se čudili kad su zidovi navodno dobre masonerije pali od F3. Koja arogancija. Pa da neće da stoji ko Bank One u Fort Worth-u i pored toga što je pun zid sa ogromnonim otrporom vazduha? To je kao da očekuje da šleper stoji poput rešetkaste ograde, samo zato što je teži po zapremini. Amerikanci imaju upozorenja i sirene. Urade nekoliko varijanti pa bešte u skloništa, mož kuću da vam odnese. Ovde čekaju dok ne bude prekasno. Zapravo imajući u vidu učestalost i nivo razaranja iskusne SAD imaju izuzetno nizak mortalitet u odnosu na Evropu.

Verovatno na epilog utiče i urbanizam, način gradnje. Ako je tako strašno bilo u češkim selima ušćim od američkih gradova, trajektorija od par km bi verovatno pričinila daleko veću štetu (a posebno veću smrtnost) nego na periferiji DFW metropleksa dimenzija 80x90km. Takođe veća je verovatnoća da će zakačiti velike razbacane neklasterizovane oblakodere nego što će tamo naciljati baš sam centar u jednoj maloj tački. Dešava se (pomenut Bank One), ali daleko ređe. Isto tako veća će biti verovatnoća da će zahvatiti par mesnih zajednica na periferiju američkog grada, ali sa neuporedivo manjim rizikom zbog manje gustine naseljenosti, kompleksnosti infrastrukture i cene izgrađenih nekretnina. Amerikanci ne izbegavaju ugledanje na stari kontinent bez razloga.
 
Takvo nebo i oblake kao sinoć nisam nikad video..
 
Ovo si odvalio za medalju sto se tice belvilla i delta citya koji se raspadaju. Dal si prolazio skorije tamo?
Uzivo se raspada, da, kao sto ce i BNV kada bude star toliko, ali nekako mi mocan ovaj gif iz daljine, izgleda bas nekako svetski Beograd sa sve ovom olujcinom, kao neki naucno-fantasticni film o buducnosti.

Sve ono na sta se loze Vradovici, da budemo totalno moderni i fensi, nekako mi je to vise na ovom gifu nego kad vidim one komunisticke sifonjere u BNV. Plus je West 65 daleko superiornija i modernija kula, a spratnost Belvila daleko prihvatljivija, normalnija i lepsa.

Cela struktura je daleko lepsa, spratnost Belvila, kula iza i trzni centar pored.

Da se palim kako je Beograd moderan, pre bih ovo slao strancima nego BNV. Iz daljine naravno da se ne vidi raspad 😁 Jos da je reka umesto bulevara...
 
Da li je moguće da blic ceo dan piše kako oluja besni Hrvatskom i približava se Srbiji, a na radarskom snimku nebo iznad Hrvatske potpuno čisto?
Takođe na kamerama uživo vidi se da je u Zagrebu sunčano, ljudi šetaju...
 
Ako želite da pratite kretanje nevremena. Predviđanje šta će pokazati vremenski radar (dakle ovo je model, simulacija, ali prilično pouzdana zbog malog vremenskog raspona). Veoma koristan sajt koji treba pogledati kad god planirate izlazak na duže vreme i dalje od kuće. Kliknite na PLAY ikonicu dole desno za animaciju. Sačekajte jedan ceo ciklus za učitavanje podataka. Posle toga, sledeći ciklusi animacije su glatki, bez zapinjanja i pauza. Animacija je korisna da procenite i brzinu pravac kretanja oblačnog sistema. Pokriva vremenski raspon od otprilike 3 sata unazad do 2 sata unapred. Olujni sistem uskoro prelazi iznad Beograda.

 
Hvala, bas sam hteo da pitam za tako nesto. Po medijima ne treba izlaziti naredna tri dana, u realnosti stvarno dolazi nevreme i ne treba biti debil, samo ne moze covek da nadje pravu informaciju.
 
Vrh