Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Вечерас и сутра летња киша са грмљавином, па онда 3 лепа сунчана дана и у среду опет поподневни пљускови.
 
Сад у Новом Саду невреме, опет Београд заобишло.
 
Ништа специјално на крају, класични летњи пљускови са грмљавином.
 
Jedan koristan trik. Ako posle PLAY i početnog učitavanja podataka za ceo jedan ciklus kliknete na krug (marker) na vremenskoj liniji, animacija staje. Ako zatim držite pritisnut desni taster miša, i pomerate taj marker, istovremeno se pomera i prikaz simuliranog radarskog odraza od kišonosnih oblaka. Na taj način možete detaljno i na miru razgledati kakva će situacija biti u raznim trenucima. Recimo trenutno, ili za 15 minuta, a da je slika pri tome zamrznuta.


Naši mediji su đubre, i tamo se može naći samo nešto što treba da bude tek početak istraživanja šta je od svega toga čista laž, šta preterivanje, šta senzacionalizam, a šta, ponekad, istina.
 
Naravno, levi a ne desni taster miša.
 
Ne postoji sistem obaveštavanja i uzbunjivanja.
Pre ovakve oluje je neophodno da sviraju sirene. Da sve radio stanice prekinu program i da čitaju upozorenje u krug.
Radarska tehnologija koja pouzdano otkriva ove pojave postoji već 50 godina u Srbiji.
Postoji stav da bi to "uznemirilo" javnost. Ma da.
 
377406_krov-novi-sad_f.jpg


Realno, presmešna oluja. A sa klimom je sve 👌
 
A stručnjaci savetuju da se krov učvrsti kako se ne bi dešavale stvari sa fotografije.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Ris
Ako želite da pratite kretanje nevremena. Predviđanje šta će pokazati vremenski radar (dakle ovo je model, simulacija, ali prilično pouzdana zbog malog vremenskog raspona). Veoma koristan sajt koji treba pogledati kad god planirate izlazak na duže vreme i dalje od kuće. Kliknite na PLAY ikonicu dole desno za animaciju. Sačekajte jedan ceo ciklus za učitavanje podataka. Posle toga, sledeći ciklusi animacije su glatki, bez zapinjanja i pauza. Animacija je korisna da procenite i brzinu pravac kretanja oblačnog sistema. Pokriva vremenski raspon od otprilike 3 sata unazad do 2 sata unapred. Olujni sistem uskoro prelazi iznad Beograda.

Jos bolji sajt, tj pregledniji za Srbiju:

Bukvalno mozes da vidis kuda idu oblaci, kojom brzinom i koje padavine da ocekujes sa greskom 1 km i 5 min.

I onda dolazimo do cuvenog zakljucka, na jednom mestu moze da naidje bordo oblak (citaj katstrofa), a par km dalje obicna kisica.
Ali ovaj sajt daje lepu procenu kuda i kada ce da naidje nevreme.
 
Da, znam za njega, to je naš zvanični kompozitni prikaz nekoliko radarskih slika RHMZ-a. Ranije sam koristio samo njega pošto je taj radar verovatno negde u Beogradu ili blizu njega, isto kao i ja. Međutim kasnije sam shvatio da MeteoBlue ima nekoliko prednosti. Prvo što integriše slike većeg broja Evropskih radara u jednu sintetičku sliku, zatim što od toga pravi matematički model, što onda omogućuje da prikaz bude i detaljniji i interaktivan u većoj meri. Dakle imaš interpolaciju kretanja oblaka između pojedinih radarskih snimaka, zatim se može menjati zum mape od nivoa čitavog sveta do nivoa Beograda, što je moguće menjati vreme unapred i unazad tako da se prikaže bilo koji trenutak do vemenske rezolucije od minut ili dva, i na kraju što prikazuje i položaj kišnih oblaka u neposrednoj budućnosti. Dakle on ima i prognozu kretanja oblaka, tj kiše, a ne samo radarski snimak od pre pola sata. Tako da čovek može da planira i da tačno zna šta ga očekuje sledeća dva sata u bilo kom manjem delu grada ili Srbije. RHMZ međutim daje stvarni snimak (od ranije), a MeteoBlue simulaciju (i pre i posle ovog trenutka), pa se dobro dopunjuju.

Treba međutim reći da MeteoBlue ima i stvarne satelitske snimke oblaka na svakih 15 minuta, sa ili bez na to dodate radarske slike.


Isto kao i RHMZ


Mada je ovo od manje praktične koristi jer samo vremenski radar razlikuje obične oblake od onih koji nose kišu ili oluju, pa je link iz ranijih poruka korisniji.
 
Poslednja izmena:
Tuče grad veličine jajeta, duva olujni vetar

Kako je RHMZ upozorio, grad veličine jajeta tukao je u okolini Kruševca, a nevreme je pogodilo i okolinu Aleksinca.

"U narednih sat vremena na području Zlatiborskog okruga (Kosjerić i okolina Užica), kao Rasinskog (okolina Kruševca) jak konvektivni razvoj uslovljavaće intenzivne pljuskove sa grmljavinom, gradom i olujnim vetrom u zoni pljuska", navode na sajtu u upozorenju objavljenom u 16 sati.

Grad velicine jajeta.jpg



 
Sem direktnih, trenutnih šteta, problem sa ovim je što je ovogodišnji rod voća i povrća uništen na čitavom potezu kuda je prošao grad. Sad samo treba sabrati koliki će procenat površina pod usevima u Srbiji doživeti bar jedan ovakav grad u toku čitavog godišnjeg perioda rasta, sazrevanja, pa sve do branja. Pa zatim koliki će taj procent biti za 10 ili 20 godina.

Ako se globalno zagrevanje nastavi cena hrane će postati užasan problem. A na nekim mestima i raspoloživost vode za piće.
 
Poslednja izmena:
Kad smo već kod toga najveća žal mi je što u UKR nisam kupio gajger milerov brojač... bio je ~50e, al ja sam baš bio na malom budžetu i jbg...

Ako neko zna gde ima da se kupe moderni mali brojači i po kojoj ceni u Srbiji neka javi... Sumnjam da bi bio jeftiniji od par stotina eura...

Ima drugar brojač i jako je bilo zanimljivo meriti po Beogradu... Ja sam u svom stanu bio izmerio 0.19 uSv/h, prosek u Beogradu je bio 0.10 - 0.14 mikroSv/h. U Vinči sam izmerio, u samom JP NOS 0.14, a jedan fizičar mi je tada rekao da je "kod hangara" dosta više i da se tamo bez opreme ne zadržavaju dugo... Možda zbog materijala od kojega je zid pravljen je kod mene 0.19, al sve to normala i dalje... dobro je proveriti i voće i povrće sa juga, ko baš tamo živi ili kupuje odatle, korisno je... Nikad ne znaš kad će zatrebati u budućnosti...
 
Kad smo već kod toga najveća žal mi je što u UKR nisam kupio gajger milerov brojač... bio je ~50e, al ja sam baš bio na malom budžetu i jbg...

Ako neko zna gde ima da se kupe moderni mali brojači i po kojoj ceni u Srbiji neka javi... Sumnjam da bi bio jeftiniji od par stotina eura...

Ima drugar brojač i jako je bilo zanimljivo meriti po Beogradu... Ja sam u svom stanu bio izmerio 0.19 uSv/h, prosek u Beogradu je bio 0.10 - 0.14 mikroSv/h. U Vinči sam izmerio, u samom JP NOS 0.14, a jedan fizičar mi je tada rekao da je "kod hangara" dosta više i da se tamo bez opreme ne zadržavaju dugo... Možda zbog materijala od kojega je zid pravljen je kod mene 0.19, al sve to normala i dalje... dobro je proveriti i voće i povrće sa juga, ko baš tamo živi ili kupuje odatle, korisno je... Nikad ne znaš kad će zatrebati u budućnosti...

Praćenje nivoa radioaktivnosti u Srbiji je zaista velika "rupa" u našem sistemu ekoloških sezora za praćenje stanja životne sredine. Treba nam i alternativna, privatna mreža stanica kao dopuna, bekap i kontrola zvanične mreže. Ako te to interesuje, evo nekih linkova.

European Commision, JOINT RESEARCH CENTRE, Radioactivity Environmental Monitoring, Radiological maps
The following collection of maps provides different options for displaying the levels of radiation in everyday life.


Što se amaterskih mreža tiče, naročito je interesantan jedan Rumun koji se time bavi već decenijama. Sada ima već čitavu lepezu senzora koje prodaje. Oni pokrivaju merenje zagađenja, radioaktivnosti, a ima i mali portrabl uređej za merenje buke koji nosite za pojasom i automatski prijavljujete kafane koje su previše bučne. Njegovo najjeftinije rešenje za merenje radioaktivnosti je kit verzija koja košta 249 $

uRADMonitor MODEL KIT1

Razni drugi senzori koje prodaje

Njegova online, real time mreža senzora

Njegov stari sajt. Ovde ima zaista puno informacija za samogradnju.

Trebalo bi potražiti kod Kineza. Oni sigurno imaju još jeftinije verzije.
 
Poslednja izmena:
Praćenje nivoa radioaktivnosti u Srbiji je zaista velika "rupa" u našem sistemu ekoloških sezora za praćenje stanja životne sredine. Treba nam i alternativna, privatna mreža stanica kao dopuna, bekap i kontrola zvanične mreže. Ako te to interesuje, evo nekih linkova.

European Commision, JOINT RESEARCH CENTRE, Radioactivity Environmental Monitoring, Radiological maps
The following collection of maps provides different options for displaying the levels of radiation in everyday life.


Što se amaterskih mreža tiče, naročito je interesantan jedan Rumun koji se time bavi već decenijama. Sada ima već čitavu lepezu senzora koje prodaje. Oni pokrivaju merenje zagađenja, radioaktivnosti, a ima i mali portrabl uređej za merenje buke koji nosite za pojasom i automatski prijavljujete kafane koje su previše bučne. Njegovo najjeftinije rešenje za merenje radioaktivnosti je kit verzija koja košta 249 $

uRADMonitor MODEL KIT1

Razni drugi senzori koje prodaje

Njegova online, real time mreža senzora

Njegov stari sajt. Ovde ima zaista puno informacija za samogradnju.

Да ли постоји прецизна мапа Србије о присутности радона?
 
Nema senzora. Ili bar ne javnih. Taj Rumun prodaje i uređaje za praćenje Radona ( u meniju potraži: uRADMonitor MODEL seeRADON )


Pa se ta očitavanja u principu nalaze i na njegovoj online mreži. Ali kod nas nema senzora, tako da za sada ništa od toga.

 
Пропаганда се озбиљно захуктава


Problem je što je to tačno. Činjenica da se oni rutinski bave laganjem i propagandom uopšte ne znači da lažu i onda kad se istina slučajno zaista slaže sa ciljem koji žele da postignu. Zašto bi i onda lagali?

"I'm not aware of a similar period when all parts of the climate system were in record-breaking or abnormal territory," Thomas Smith, an environmental geographer at London School of Economics, says.

_130481070_global_temp_record-nc.png.webp
 
Na osnovu iskustva s ove teme u zadnjih dve nedelje rekao bih da neki ovde nisu videli razliku u produktivnosti ljudi i funkcionisanju grada kada su temperature normalne podnošljive, i kada su ovako bolesne i visoke.

Ne može društvo da napreduje kada se od 10 ujutru do 18 uveče svi sklanjaju unutra ili se izlažu suncu i toploti, odnosno radu na njima, samo onoliko koliko moraju.

Ovo inače ne znači da sam neka bolesna kapitaljara kojoj je jedino u životu bitno da svi maksimalno rade ko roboti i da se vrte pare. Ne, briga me za to i gnušam se toga. Samo kažem da su ovakve temperature i uslovi mučenje ili prepreka za mnoge ljude u obavljanju delatnosti. I ne govorim samo o ljudima na terenskim ili fizičkim poslovima. I u kancelarijama i unutar zgrada je svima muka. Znam jer redovno imam kontakta sa svim kategorijama.

A o tome da ovakve bolesne vrućine rezultuju i bolesnim agresivnim olujama, koje urnišu ne samo gradove nego i poljoprivredu pa i biosferu, da ne govorim. Doduše mislim da nema ni poente, jer su ovde kačene i vesti i slike abnormalnih oblaka i štete nakon oluje, i opet iste tvrde glave insistiraju da je sve ovo normalno i da smo sve ovo gledali i pre 15 godina.

Što reče onaj jedan komentar na Blicu - neki ljudi u Beogradu bolje znaju kako je u Sremskoj Mitrovici nego oni koji tamo žive.
 
Vrh