Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Znam...

Temperatura-53-Vrucina-1.jpg

2892718675664776983794933074900883256197293n-830x553.jpg


P.S.
Priču o balansu sam pokrenuo pošto si sam počeo sa doskočicama ''pa kukao si na toplo i suvo, evo ti sad nevreme i kiša hehe''.

Ali očigledno uzalud pišem, kao što sam i pretpostavljao. Vi ne želite stabilnu i ravnomernu klimu sa ravnomernim suncem i ravnomernim padavinama i samim tim ranvomernom prirodom i ravnomernim prinosima. Vi želite dve nedelje pakla i sunca koji će da isuše veći deo biljaka, onda jedan dan grada i oluje koji će fizički da dokrajče ono što je uteklo suši.

To se u psihologiji i psihijatriji zove granično ponašanje. To stalno srljanje iz jedne krajnosti u drugo. Omiljeni sport u Srba, posle inaćenja.


Sad sam opet ispao grub i loš, ali ne znam više kako da napišem da bude razumljivo. Osnovci koji uče Prirodu i društvo kapiraju zašto je bolji balansirani režim klime nego tri nedelje suše i isparavanja, pa 2 dana kataklizme, grada i uništenja, pa opet tri nedelje suše i isparavanja... Imaš tu i tu količinu sunčeve toplote. Imaš tu i tu količinu (slatke) vode na Zemlji. Umesto da imaš skokove iz jednog ekstrema u drugi non stop, rasporediš i jedno i drugo tako da sve stalno ide relativno ujednačeno i umereno. Par dana sunca, par dana kiše. Tome težiš, koliko je moguće. Jer tome teži i celi živi svet na Zemlji. Balans i ravnomerna raspodela.


I da... čovek već može da utiče na klimu. A u narednim decenijama moći će još više. A s obzirom da smo svet već odveli u vražju mater, ja ne vidim šta to možemo da uradimo sa klimom a da nam bude gore nego što jeste. Mislim dobro, biće 60 stepeni umesto 40. Ok, meni je to isto. Pošto mi je sve preko 30 ionako ogavno i neizdrživo.

Ово је југоисточна Европа и овде је клима таква, не можеш ти да промениш време да буде како теби одговара, да декретом укинеш врућине или кишу и распоредиш по данима у недељи кад ће и како ће шта да буде,
неће овде бити 60 степени, за наших живота неће се догодити ништа спектакуларно.
 
Mislim dobro, biće 60 stepeni umesto 40. Ok, meni je to isto. Pošto mi je sve preko 30 ionako ogavno i neizdrživo.
curb-your-enthusiasm-there-you-go.gif


Znaci, tebi licno smeta sve iznad 30 i u tom grmu lezi zec. Ne znam sto onda svaljujes krivicu na neke klimatske promene kad je u julu 30 plus u Beogradu uvek bilo i ti bi se zalio i da je 1976. i 1922. i 1812. i 1232. godina.

Ic ju, ic not klimatske promene.
 
1.06. palo je neuporedivo vise kise nego danas sa slicnim vetrom. 8.06. nocna oluja, sa ogromnim elektricnim praznjenjem, ovo danas je bio mali lajt sou za to. Da ne pominjemo 13.07 dobar deo vojvodine pod olumama, I ceo jun sumadiju sa gradom velicine sake,ali to nije medijski zanimljivo. Pored danasnjih novinara, slobino zakljucavanje 98. I pomracenje sunca izgleda tako naivno i nevino
 
Ово је југоисточна Европа и овде је клима таква
Nije. Ovde je do skora bila kontinentalna klima.
не можеш ти да промениш време да буде како теби одговара
To se već radi.
A i kišu će početi da usmeravaju vrlo brzo.

Problem je samo što to mora da bude globalni napor i projekat da bi bilo uspešno.
неће овде бити 60 степени, за наших живота неће се догодити ништа спектакуларно.
Ovim tempom, biće verovatno već sledeće decenije. A posledice po živi svet i ekosistem će biti katastrofalne.

A vi ćete i tada, zajedno sa meteorolozima, govoriti da je sve to u okviru proseka za zadnjih 5 godina. Ali ne i za zadnjih 50.
 
- Čekaj, ti si ekolog u pokušaju?
- Jesam.
- Išao si i na ekološke proteste?
- Jesam.
- A poričeš da postoji globalno zagrevanje?
- Tako je.
...
- Šta je smešno?

cover1.jpg
 
“Nikad jača kiša u Beogradu”, “Sve je pod vodom!” “Klima se menja. Ovoga nikad nije bilo”, bili su dramatični naslovi u beogradskoj štampi nakon jedne letnje nepogode 1938. godine.

Ne ulazeći u to da li se beogradska klima izmenila ili ne, da li je prosečna temperatura i količina padavina porasla za jedan procenat gore ili dole, letnji pljuskovi koji uzimaju danak, nažalost, karakteristika su našeg podneblja koja se ne menja vekovima.







Snažno nevreme sa rekordnom količinom grada zahvatilo je Beograd 24. maja 1937. godine u ranim jutarnjim časovima.
Američki časopis LIFE, objavio je kratku reportažu o oluji, sa nekoliko fotografija gde se navodi da su ulice na nekim mestima bile zatrpane sa skoro metar leda! Grad koji je bio veličine pesnice lomio je crepove i prozore na više od 60 odsto kuća u prestonici.
U periodu od maja do avgusta 1937. godine bilo je čestih popodnevnih pljuskova sa grmljavinama, pa i vremenskih nepogoda sa olujnim vetrom i gradom.
Generalno gledano, jake letnje oluje, pa i vremenske nepogode se u Beogradu u proseku javljaju jednom do dva puta u toku leta.
Faktički svake godine imamo bar jednu letnju nepogodu.
Međutim, ovakva i slične vremenske nepogode poput ovih iz 1937. godine se u proseku dešavaju jednom u deset godina.
Na kraju, treba napomenuti da je i prethodna, 1936. godina, bila karakteristična po čestim letnjim nepogodama, naročito u junu mesecu.

oluja.24.5.1937.png







Za samo 20 minuta koliko je trajalo nevreme koje je zahvatilo Zemun 7. jula 1966. oko 15 sati na ulicama je bilo čak – 10 centimetara grada.
Sutradan je potvrđeno da je zemunska oluja odnela pet života, a materijalna šteta pričinjena tog petka bila je ogromna.
 
Nije. Ovde je do skora bila kontinentalna klima.

To se već radi.
A i kišu će početi da usmeravaju vrlo brzo.

Problem je samo što to mora da bude globalni napor i projekat da bi bilo uspešno.

Ovim tempom, biće verovatno već sledeće decenije. A posledice po živi svet i ekosistem će biti katastrofalne.

A vi ćete i tada, zajedno sa meteorolozima, govoriti da je sve to u okviru proseka za zadnjih 5 godina. Ali ne i za zadnjih 50.

Па и даље је овде континентална клима и ово су њене одлике, само што је код нас умерено континентална клима са мањим разликама између најниже и највише температуре.
 
Ne, ovo zadnjih godina je mediteranska klima u Srbiji.

Kontinentalna podrazumeva, između ostalog, više zimskih dana ispod nule i više dana snežnih nanosa.

Srbija je do početka 2000ih imala kontinentalnu klimu. Onda je krajem 2000ih prešla u mediteransku.
 
Sve u svemu dugo ocekivano olaksanje je tu evo 19 stepeni. Sutra ce max biti 31 pa u petak 34, subota 29, nedelja 30 pa ponedeljak utorak opet ce da grize kerber
 
Pa da, ovo je samo kratko olakšanje, trajaće to njesra bar do 15. ili 20. avgusta. Još mesec dana da se izdrži pa će posle ponovo biti lepo i prijatno.

Pripreme i preživljavanje zime zamenile su pripreme i preživljavanje leta.
 
Definitivno i ja mislim da je tako. Presli smo nekako u mediteransku klimu. Kad smo
vec kod toga sta bi sa palmama na Kalemegdanu jesu prezivele zimu?
 
Da se klima menja, menja se. Da li iz jedne klimatske zone prelazimo u drugu, ne bih znao da kažem, ali sam primetio nekoliko naznaka promene klime.

1. Do pre 15 - ak godina sam mogao bez problema da posadim semenke na terasi u jesen i da mi niknu na proleće, danas bez stratifikacije u frižideru, rezultat je oko 0%.
2. Lipe znaju nekada i sredinom maja da krenu da cvetaju.
3. Kesten zna nekada već sredinom avgusta da ima zrele plodove.
4. Zime sa sve manje snega, sa ili bez toplotnog talasa od 20+°C tokom decembra i januara, sa završnicom u vidu snežne mećave na nekoliko dana i minusa, od februara do aprila je raspon.
5. Letnje oluje su jače i znaju duže da traju
6. Muškatle mi cvetaju tokom cele godine i prezimljavaju napolju bez problema
7. Nisam siguran, ali imam utisak da se više dešavaju gradonosni oblaci i da grad nije više sitan, nego da je u porastu
8. Sve češće mi se dešava da jedan dan 'oću da prokuvam od vrućine, sledećeg dana moram da nosim jaknu i patike, trećeg dana treća različita vrsta garderobe
9. Češće se dešavaju lomovi većih grana i obaranja stabala usled vremenskih prilika
 
Zašto gubite vreme presipajući i šupljeg u prazno? Šta se kome "čini da je istina" iz iskustva o vremenu!? Svašta. Čemu onda služe merenja?

Ovde je priča uzaludna pošto zaista izgleda kao da pola učesnika ne razume brojeve, a druga polovina ih mrzi.

Ovde je sve nacrtano i ništa vam više ne treba.

Odstupanje srednje godisnje temperature u Srbiji za period 1951-2022.jpg
 
Hvala Zuma na grafikonu.

Bilo bi lepo da imamo duzi vremenski period. Moze da se desi da prelomimo na dole u nekom narednom periodu ali da je toplije sad toplije je.
 
Ne, ovo zadnjih godina je mediteranska klima u Srbiji.

Kontinentalna podrazumeva, između ostalog, više zimskih dana ispod nule i više dana snežnih nanosa.

Srbija je do početka 2000ih imala kontinentalnu klimu. Onda je krajem 2000ih prešla u mediteransku.

Meni više liči na vlažnu suptropsku. Barem je Beograd u toj nekoj klimi.
 
Hvala Zuma na grafikonu, 👍
Vrllo jasno , dolaze hladnije godine a svo prilagodjavanje samo na topliju klimu, može biti pogubno kako na poljoprivredu tako i na urbaniizam.
 
Vrllo jasno , dolaze hladnije godine

??

Mi smo iz Cfb umereno topla vlažna klima sa toplim letom prešli u Cfa – umereno topla vlažna klima s vrućim ljetom

Najjače mi zvuče semiaridne klime jer bi trebalo da daju suv vazduh i visoke temperature što je najbolja kombinacija...
 
Noki wrote
,,???,,
- U dogledno vreme, upravo po grafikonu , nakon dostizanja svog plusnog pika , prosecna temperatura ide ka sve nižim vrednostima ukljucujuci i minusne ekstreme....


Zuma wrote
,, .... Ovde je sve nacrtano i ništa vam više ne treba... ,,,

👍👍👍
 
To ostaje da se vidi...

U svakom slučaju ovo jutro oduševljava, a leto je da se bude napolju. Danas nema izgovora za ove što kukaju.
 
nicholas-cage-fabulous.gif

Uh kako ovo prija. Da uživam još danas i sutra pre nego što se vratimo u pakao...

A i biljni svet da se malo oporavi.
 
Prija naravno, sastavni je deo leta i zato sam ja ponovo napolju već sada a juče sam ušao skoro pred ponoć...
 
Pisano je i u medijima i ovde na forumu da su se osušile. Ja ne znam, samo sam preneo šta je pisano. Kad god idem na Kalemegdan gotovo nikad ne prolazim tim platoom kod paviljona tako da i ne gledam. Čak sam bio zaboravio na te palme.
 
Vrh