Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Hteo sam da kažem da ta "hladna i prečišćena" voda sa Makiša nema skoro nikakvog uticala na snabdevanje sirovom vidom za preradu, jer samo par % stigne do reke ili reni-bunara. A, bila je spin-priča kako će Beograd ostati bez vode za piće jer je ugroženo tzv."vodoizvorište".

Ovde se sad već spominju dve posebne teme koje nisu povezane. Jedno je eventualni uticaj sve toplijeg vremena na snabdevanje vodom i njen kvalitet, o čemu sam ja pričao pošto je ovo tema o vremenu, a drugo je pitanje kakav uticaj na to ima smanjenje površine zemljišta definisanog kao zaštićeno vodoizvorište i planirana obimna izgradnja u Makišu. Što se ovog drugog tiče, o tome smo godinama pričali pa nije moguće sada ponovo ponavljati niz argumenata i natpisa raznih stručnjaka koji su tada o tome pisali. Da sada spomenem samo da ti je ovaj gornji argument potpuno pogrešan i neodrživ već i samo na logičkom planu. Ti efektivno kažeš da zagađenje Makiša ne bi imalo velikog značaja jer odatle dolazi samo par procenata vode za piće (inače procenat koji tek treba dokazati). Problem je što se štetno dejstvo zagađivača meri ukupnom KOLIČINOM zagađene materije koju progutamo tokom dužeg vremena, a ne odnosima PRITOKA vode iz dva izvora, u tom trenutku čistog izvora (reka), i zagađenog (Makiš). Ako variraš procentualni udeo Makiške vode u ukupnoj količini vode za piće, menja se samo količina zagađivača i jedinici vremena, a ne ukupno unosena kolčina. Razlika je samo da li bi tada zagađenu materiju pili u manjim dozama duže vreme, ili u većim dozama kraće vreme. Ukupna količina koju na kraju popijemo je ista. Jer svaki zagađivač koji dospe u zemlju, dakle u podzemne rezervoare vode ispod Beograda, OSTAJE tamo, pa ćemo pre ili kasnije da ga popijemo. Promena efektivne "širine cevi" koja tu sirovu vodu iz podzemlja dovodi do Beogradskih fabrika vode menja samo tempo kojim ispušteni zagađivač dolazi do nas i ništa više. Što je problem jer takvi zagađivači naše zdravlje obično narušavaju kumulativno unesenom dozom tokom više godina, a ređe ogromnom trenutnom koncentracijom (jer je ona skoro uvek mala i dovoljno razblažena da bi prozvela trenutno dejstvo). Zagađivač deluje na duže staze, bilo nagomilavanjem u organizmu, bilo sabiranjem vrlo malih destruktivnih efekata tokom dužeg vremena, pa je procentualni odnos količina vode iz dva izvora sirove vode (Makiš i reka) od bitno manjeg ili nikakvog značaja.

Upravo zbog toga se svuda u svetu definišu zone zaštite vodozvorišta gde ne sme ništa da se gradi. Pa umesto da se kod tako važne stvari kao što je zdravlje ljudi bavimo pogađanjem koji bi zagađivači nekada u budućnosti mogli da budu prosuti u zonu vodoizvorišta ako se tu dozvoli gradnja, koja bi mogla biti njihova toksičnost, u kojoj bi koncentraciji tada mogli biti, koja će ukupna količina biti prosuta, na kom mestu, na kojoj ukupnoj površini, postoje li tu jaki podzemni tokovi vode ili će zagađivač morati kapilarno da se provlači kroz zemlju, dakle umesto svega toga - što je nemoguće unapred znati - ljudi lepo kažu da je na vodoizvorištu zabranjana SVAKA gradnja, a time i šansa za zagađenje, pa više nema veze da li je udeo sirove vode sa tog mesta 1%, 5% ili 50%.

Tako je u Makišu bilo od kako je Beograd dobio vodovod pa sve do sada, dok odbornici Skupštine grada nisu suzili zonu zaštićenog vodoizvorišta da bi tu zemlju mogli da prodaju i da tu naprave čitavo novo naselje. Čitave generacije eksperata su smatrale da Makiš treba zaštititi kao vodoizvorište. Naravno da možemo prepostaviti i da su svi oni redom grešili, ili da se nešto u geologiji i hidrologiji bitno promenilo (?), ali nije li onda razumna procedura da jedina studija (?) koja tvrdi da se zona vodizvorišta u Makišu može smanjiti bude JAVNA, da zatim razni međusobno nezavisni eksperti javno sukobe mišljanja i dođu do nekog jasnog razumevanja koliko su izneseni agrumenti opravdani ili ne. Da potsetim da se u nauci smatra da studija koja nije prošla "peer review" uopšte i ne postoji. Prosto se ignoriše kao nešto beznačajno i nepostojeće. Pa bi valjda nešto od ovako kolosalnog značaja, što će u susret klimatskim promenama i globalnoj krizi vode za piće nepovratno odrediti sudbinu grada, u najmanju ruku trebalo da bude zasnovano na papiru koji za javnost nije tajna, o kome se bar javno raspravljalo uz minimalnu prepostavku da eksperti od 1882. do sada nisu bili baš svi bili glupi, ili da ih nije baš sve redom "pregazilo vreme".

Zoran Stevanović, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta:

Zato, kaže, mnogi smatraju da bi trebalo da se odreknemo Makiškog polja kao izvora pijaće vode. Ali voda iz Save po kvalitetu ne može da se poredi sa onom iz reni bunara koja prolazi kroz slojeve šljunka, peska i u prirodnoj sredini se filtrira.

– Makiš je postao opterećen još izgradnjom ranžirne stanice za teretne vozove. Mnogi pamte incident koji se dogodio krajem osamdesetih godina kada se prevrnula cisterna sa ksilolom, a ta otrovna materija nastavila kretanje ka reni bunarima koji su na samoj obali. Jedan deo ksilola je uspešno uklonjen iskopavanjem zemljišta, ali deo je ipak otišao ka reni bunarima. To je dokazalo da u Makiškom polju ima priliva podzemnih voda iz zaleđa.

Po pravilniku koji smo zajednički, po evropskim standardima, 2008. godine obnovili Institut „Jaroslav Černi” i Rudarsko-geološki fakultet propisana su pravila kojima se određuju šta su zone vodoizvorišta. Zone zavise od vremena boravaka kapi vode u podzemlju. Ocenjuje se deo sliva sa koga je kapljici vode potrebno da pređe put do zahvata vode i bude prečišćena. Normativ je 50 dana da bi se to smatralo drugom zonom vodozaštite. Pod prvom zonom smatra se mesto samog vodozahvata, gde se nalazi reni bunar koji bi inače trebalo da bude zaštićen i ograđen – ističe on. (Zuma: dakle zone nisu arbitrarne i ne mogu da se menjaju kako kome padne na pamet).

– Ne može urbano naselje da se gradi na Makišu jer onda može da se zaboravi na buduće izvorište. Mislim da je 2014. godine napravljena greška kada je „Černi” pomerio te zone zaštite vodoizvorišta. Šta da radimo sutra ako Savom krene kontaminirana voda koja u jednom trenutku ne može da se prečisti?! Sva rezerva vodosnabdevanja moraće da se vrati na bunare i snabdevanje vodom iz podzemlja. A i sve što bi bilo izgrađeno, zgrade, kotlarnice, kanalizacija... uticaće na kontaminaciju podzemnih voda. I najmanja havarija zagadila bi podzemne vode i onda možemo da zaboravimo na Makiš zauvek. U svakom slučaju, Makiško polje ne treba pretvarati u zemljište za gradnju zgrada, metroa… Nije ovo zaustavljanje razvoja grada, već krajnje racionalni pristup – kaže Stevanović.

Da je Makiško polje važno, smatra i prof. Miomir Komatina, svetski priznat naučnik i istraživač na polju geologije i zaštite životne sredine.

– Makiško polje je jedna povezana celina, za Beograd zlatno izvorište koje ne sme da se uništi, već sačuva za buduće generacije. Makiško polje je kristalna čaša koju ne smemo ni da okrnjimo – kaže Komatina.

Beograd ima 99 reni bunara, od kojih je u funkciji 97. Iz njih se zahvata oko 3.000 litara vode u sekundi. Podzemne vode iz ovih bunara su stabilnije temperature od površinskih i imaju veću mineralizaciju. Tehnologija za njihovu preradu je jednostavnija i ekonomičnija od one koja se primenjuje kod tretmana rečne vode.

 
Poslednja izmena:
Sinoc u 9 sati. Uzivajte dok traje, nece dugo proci, a bice mrak u 4.

IMG-01c4236224f6db9fc9c3a65e5d7ab754-V.jpg
 
A kad je bila zelena i prebujna, onda bilo oće li više doći to suvo vreme, smori ova kiša. :D
 
Dopada mi se što sada svuda po gradu rastu smokve. Oko drveta se širi poseban miris. Sada rastu i kao običan korov. Gde god je neko đubrište ili malo zaklonjeni ćošak, eto smokve. A ne tako davno su bile prava botanička retkost, egzotika i dokaz posevećnosti vlasnika. Beograđani su morali posebno da se trude da im smokva preživi zimu. Sada je ovako:

E949KqZXIAYH3r3
 
Dopada mi se što sada svuda po gradu rastu smokve. Oko drveta se širi poseban miris. Sada rastu i kao običan korov. Gde god je neko đubrište ili malo zaklonjeni ćošak, eto smokve. A ne tako davno su bile prava botanička retkost, egzotika i dokaz posevećnosti vlasnika. Beograđani su morali posebno da se trude da im smokva preživi zimu. Sada je ovako:

E949KqZXIAYH3r3
Da. 70-ih i 80-ih na Dorcolu je bila samo jedna smokva, stara i velika u unutrasnjem dvoristu u Dubrovackoj.
Plodovi nikad nisu dozrevali.
Pricali su da je zaostala iz turskih vremena.
Sada Boegrad postaje i klimatski deo Mediterana, vise kao okolne pustinje.
Kazu da Sahara polako prelazi u Spaniju.
 
Prognoza za naredni period i objašnjenje šta su "superćelijske oluje" koje će biti sve češće (vrlo ukratko, u atmosferi ima više energije jer je toplija).


3529362_whatsapp-image-20230713-at-7.46.23-pm_ff.jpg


Izresetana zgrada, posledice grada u Vrbasu.jpg



 
Sad gledam accuweather i bice ukupno 5 dana sa temperaturom ispod 30 u Beogradu narednih mesec dana
 
Sve preko 10 dana je nepouzdano, čak i za najpouzdanije servise kao što je Accu Weather.

Takođe, sam Accu Weather je imao kiks da je 8. jula prijavio da će 14. jula biti 42 stepena u hladu odnosno 47 na betonu. Na kraju je tog dana bilo 30 stepeni.

Ima postova na prošlim stranama kad sam ja to preneo ovde (u momentima dok još nisu ispravili grešku) a Beki posle iskoristio da se naruga. Iako sam okačio screenshot koji je tvrdio da će biti 42. Elem, poenta je da i Accu Weather zna da omane.

Dosta je haotično vreme leti u Srbiji u zadnjih 15ak godina. Ekstremne suše 90% vremena pa ekstremne iznenadne oluje i nepogode preostalih 10% u mesecu. I tako u krug. Okačiću posle jednu ilustraciju vezanu za to.
 
Smokva koja raste iz male pukotine između kamena i betona na jednoj tipičnoj, staroj zgradi Zemunske pijace koja nekako i dalje odoleva vekovima, bombardovanjima i investitorima.

Zdrava hrana, Sve na meru ...

IMG_3777c.JPG
 
Po ovakvom vremenu jedino dobro mesto je ispod klime ili u nekom podrumu.

Pećina!

Ja mogu samo da zahvalim gradskom arhitekti, što mi je nalepio tako dobru izolaciju na zgradu o svom trošku... (tzv. pozitivni eksterni efekat) Danas nisam ni uključio klimu još uvek 🙂 Pre nego što je napravio svoju zgradu bio sam direktno izložen suncu najvećim zidom, još u potrkrovlju, sad je cela ta strana ka suncu blokirana... minimum 3 stepena mi je spustio temperaturu leti...
 
Napolje je kao u rerni, pakao bukvalno. Gde su nestala pitoma leta? Ja se secam kad je bilo leta gde sam palio klimu 5-10 puta, sad svaki dan od kraja juna do kraja avgusta......izem ti sve, mrzim ovo
Do 28-30 stepeni je ok, sve preko toga je neprijatno
Aplauz za ljude koji moraju da rade na rostilju i pored furune. Ja ne bi mogao ni da mi daju dnevnicu od 1000 eura
 
Osetio sam da sunce pece kroz majcu.
Sada i klimatski licimo na Tursku.

Planeta je pregrejane. Hoce ljudi na more, hoce da budu mobilni, hoce da kupuju svake goidne djubre. eto ga sada.
Homo Sapiens ce se skuvati u govn.ima sopstvene tehnologije.
 
Код мене је северна страна и плус око стана дрвеће, тако да никад не укључујем климу,
неко ви можда к укључивао, али ја сам навикао овако,
данас јесте вруће, али сутра већ пада са 39 на 35 што је већ у границама нормале.
 
Krajem sedamdesetih, pocetkom osamdesetih, temperatura od 31 stepen bila je cudo.
Osamdeseih se doslo do 33 stepena.
Devedesetih do 36.
I tako. Beograd je danas pakao.
 
Gomile stranih turista 70 plus na Adi. Ovi nasi sede kuci i slusaju preporuke doktora koji imaju 160 kg. Ne bih sada da razmisljam jos o tim stvarima, ali da imam 70 plus, bolje da me strefi srcka zdravog i pokretnog na bajsu ili u nekoj sumici sa gospodjom nego da sedim kod kuce i gledam RTS i Pink i Novu i njihove preporuke.
 
Napolje je kao u rerni, pakao bukvalno. Gde su nestala pitoma leta?

Ja se bukvalno ne sećam pitomog leta, uvek je neko kuvanje i sahara. Dešavalo se da po 15 dana ne padne temperatura ispod 30, da štikle propadaju kroz asfalt, da noću ne može da se spava itd. Ništa novo zaista.
Ostavite vodu životinjama, zalijte biljke/drveće ispred zgrada, pogotovo mlado. To je ono što možemo da uradimo.
 
A možemo i na proleće sami da zasadimo mlade biljke i drveće, pa da ih zalivamo pojačano tokom leta, a ne da kukamo kako se ništa ne sadi i kako zelenilo ne vodi računa ni o onome što je posadilo, iako je bukvalno pod našim prozorom. Ja sam jednu turu obavio na proleće, koliko je to bilo moguće zbog ovih silnih kiša, a na jesen druga tura. Naravno, sve iz ličnog rasada.

Da se klima menja, menja se. Ono što je primetno je da više ne mogu semena da posadim na jesen u saksije na terasi i da na proleće niknu, jer je procenat takve uspešnosti blizu 0%, te zato moram da radim stratifikaciju u frižideru. Sama temperatura, kao takva nije problem, već sve ono što ide uz nju, zato što ne podnosimo svi isto te temperature, pa tako imamo i situacije da imamo temperature oko 35°C a veliku vlažnost i zato nam bude lošije nego kada bude 40+°C a gotovo bez vlage. Takođe, zavisi i u kom smo delu grada, ali i kakav nam je posao, te tako nemamo svi luksuz da vozimo bicikl na Adi i da se čvarimo na obali Savskog jezera, niti da sedimo u prostoriji gde je klima... E da, isto tako i ciklusi cvetanja, listanja, davanja plodova, variraju poslednjih godina, zavisno od temperaturnih prilika. I još jedna stvar, možemo mi da izađemo napolje, ali tada nas ili sačekaju raznorazni mirisi koji nisu prijatni našim senzorima ili pak prašina i rad mašina na sređivanju nekih objekata, ulica i sl.​
 
Gomile stranih turista 70 plus na Adi. Ovi nasi sede kuci i slusaju preporuke doktora koji imaju 160 kg. Ne bih sada da razmisljam jos o tim stvarima, ali da imam 70 plus, bolje da me strefi srcka zdravog i pokretnog na bajsu ili u nekoj sumici sa gospodjom nego da sedim kod kuce i gledam RTS i Pink i Novu i njihove preporuke.

Баш малопре размишљам о томе, шетам и пролазе готово потпуно празни аутобуси, нигде никог, само аутомобили, ко да је смак света, а не 36, 37 степени,
људи су наплашени од стране таблоида и медија,

ево за пар секунди прелиставања таблоида сад

DAABCF83-E15F-4234-AEDA-997988DFD9C4.jpeg
0D1D5318-1299-4563-BF09-756580A189E2.jpeg
BEF880B2-2694-4D91-8A79-87B31119D606.jpeg
55430C6A-0663-4FD8-B88B-C41D0A829FC5.jpeg
87EA3412-07A6-4994-A9FA-8B217FEFCD11.jpeg
 
Poslednja izmena:
Pitoma leta i oštre zime su bile 90ih i do kraja 2000ih. Posle je klima dodatno odlepila.

90ih su zime u Beogradu išle do -20 a normala je bila -10. Leta su išla do 30 a više od par dana preko 30 je bila anomalija. Sada je uobičajeno da zima bude oko 0 stepena, nekad čak i bez snega. A leti je sad nova norma 35, sa tendencijom da pređe na 40 do kraja decenije.

Do 1970ih kroz Beograd bi se zimi kopali prolazi i polu-tuneli kroz snežne nanose. Danas je to nezamislivo. A na zimu bez snega smo se i navikli.

Da ne pričam koliko je sve to pogubno za poljoprivredu, energetiku, živi svet, pa i za ljudsku produktivnost...

Najgore od svega je što meteorolozi a posebno RHMZ lupaju i izvrću pa kažu "sve je ovo unutar proseka". Ali ne kažu kog proseka. Prosek je za period od 5 godina unazad. Ali za period od 50 godina je apsolutno abnormalno.
Gomile stranih turista 70 plus na Adi. Ovi nasi sede kuci i slusaju preporuke doktora koji imaju 160 kg. Ne bih sada da razmisljam jos o tim stvarima, ali da imam 70 plus, bolje da me strefi srcka zdravog i pokretnog na bajsu ili u nekoj sumici sa gospodjom nego da sedim kod kuce i gledam RTS i Pink i Novu i njihove preporuke.
Jbg, ne možemo svi da budemo turisti i remote "radnici". Mora neko i da radi.
 
Poslednja izmena:
Danas cujem da je globalno zagrevanje ireverzibilno, tj da je vec kasno da s enesto uradi i ma sta da se uradi bice sve toplije i toplije.
Je li to istina?
 
Ne mora da bude. Postoje ideje i tehnologije koje bi mogle da smanje procenat Sunčevih zraka koji stižu do Zemljine površine i time spuste temperaturu i spreče suše.

Problem je što još uvek nijedna država nije skupila herca da krene sa testiranjem toga.

Inače, tu ulogu su nekada obavljali između ostalog i vulkani. Kad bi eruptirali, izbacivali bi enormne količine pepela u vazduh, on bi blokirao Sunce (nekad drastično, kao Krakatau, a nekad tako da je neprimetno za ljudsko oko ali zbačajno za klimu) i onda bi manje zraka prodiralo a planeta bi se privremeno ohladila. Sa tehnologijama koje se sad razmatraju, konkretno te za smanjivanje količine zraka, imali bismo dobre strane onoga što su nekada radili vulkani i pepeo, a bez neželjenih efekata u vidu gušenja ili drugih zagađenja od tog pepela.

A da, i gomila nuklearnih testova tokom Hladnog rata su isto dizali velike količine prašine i pepela u vazduh. Posle su zabranjeni.

Ja se nadam da će se krenuti sa prvim testiranjima tih modernih štitova i aerosoli protiv sunčevih zraka do kraja decenije. Strah od smaka sveta nemam, jer em što nam prete mnogo veće i konkretnije opasnosti (npr debili na vlasti širom sveta, neki sa nuklearnim okidačima), em što gore ionako ne može da bude. Tako da valja pokušati.
 
Poslednja izmena:
Nije pametno, a ni zdravo po najvećem suncu na 40 stepeni u 15 i 16h ići na kupanje i pržiti se..
 
Баш малопре размишљам о томе, шетам и пролазе готово потпуно празни аутобуси, нигде никог, само аутомобили, ко да је смак света, а не 36, 37 степени,
људи су наплашени од стране таблоида и медија,
Pre će biti da je 1/3 na odmorima, 1/3 u rodnim krajevima a 1/3 zna kako izgleda 40-45 stepeni na asfaltu i sa UV 10 pa izlaze samo po potrebi.
 
Vrh