A gde odlazi ta voda? . . hladna i prečišćena.
Ne shvatam smisao ovakvog pitanja. Gde odlazi? Manjim delom u reku a većim delom u podzemne rezervoare vode koji su ispod visinske kote dna reke. Ako si hteo da kažeš da se prečišćena podzemna voda vraća u reku, pa su zato Sava i Dunav kod Beograda čisti, onda stvarno ... Prvo što samo mali deo ukupnog protoka rečne vode na nekom mestu dolazi od podzemnih voda na tom mestu, a daleko najveći dotiče već zagađen. Zatim se u tu rečnu vodu uliva kompletna kanalizacija i industrija, a onda sve to protiče otvorenom tokom, na površini zemlje, gde temperature vazduha mogu biti i 40 stepeni, čemu treba dodati još i Sunce koje emituje oko 1 kilovat energije po svakom kvadratom metru površine reke. Sve to pretvara reku u baru, u neku vrstu vrele supe za razmnožavanje mikroorganizama svih vrsta. I sad mi sve to treba da "prečistimo" do kvaliteta zdrave vode za piće tempom od 6000 litara
u sekundi!?
Za sad, naravno. Jer kasnije, kad bude još toplije, kad bude još više ljudi, više industrije i veći procenat zelenila koji bez aktivnog zalivanja više ne može, još mnogo više od toga.
Pošto je ovo tema o vremenu hteo sam da kažem da otopljavanje komplikuje i problem snabdevanja zdravom vodom za piće ako se sa podzemnih izvora još više nego sada preorjentišemo na prečišćavanje vode iz površinskih rečnih tokova. Ne samo da je ta voda drastično zagađenija, nego će biti i vrela, a zatim još i podložna drastičnim oscilacijama nivoa zagađenja u skladu sa promenom protoka. Klimatske promene donose nestabilniju klimu, gde i suše i poplave postaju verovatnije. Pošto je nivo zagađenja reke otprlike konstantan, to znači da je koncentracija zagađnja u rečnoj vodi obrnuto proporcionalna protoku, pa pri malim vodostajima u fabrike za prečišćavanje vode ulazi voda u kojoj koncentracija svih zagađenja raste tačno onako kako se smanjuje vodostaj. U nekom trentku rasta zagađenosti ulazne vode ili se mora smanjiti prozvodnja, ili dozvoljiti povećanje procenta zagađenosti vode za piće.
Ukratko, zbog pohlepe da se proda svaki deo Beograda koji se može prodati, pa i Makiš kao vodoizvorište, pićemo vodu koja će biti i skuplja i manje kvalitena, ako je uopšte bude dovoljno. Taj problem otopljavanje samo još komplikuje i zaoštrava, pa je i to nešto čega treba biti svestan.