Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

,, Ali da, enormna vlaga i nedostatak vetra su ono što najviše ubija u Beogradu.... ,,

Preciznijje zbog zanemarivanjja
prirodnoh faktora kao što su klimatske oscilacij vajni ko-urbannisti (provioziijaši) prave sve boljju i bolju patogenu sredinu, u kojoj ce na kraju samo Karakonđule da bujaju...... 😠
 
IQ test. Nastaviti sledeći niz brojeva ... :)

2023.07.08 Beograd - meteogram_web.png
 
IQ test. Nastaviti sledeći niz brojeva ... :)

Pogledajte prilog 166911

Е то је право лето,
раније сам волео зиму и хладно време, ишао сам раскопчан и без капе на минусу, врућину и лето нисам подносио,
а сад обожавам лето и врућину и само нека пржи што јаче сваки дан,
само нека шиба сунце и 30+
ако некада будем дошао у могућност преселићу се у топлије крајеве и само шорц и мајица 9 месеци годишње.
 
Beki je sam nedavno napisao da on radi od kuće. Stoga mu se i j'e za vrućine i vlagu, jer ni ne zna kako je drugim ljudima. Niti ga zanima. :)


Inače, po svemu sudeći, 14.7. biće 45 stepeni. Bolesno.
Pogledajte prilog 166916
Svakako nisam neko ko sedi kod kuce.

Ne pratim prognozu i nzm kakav ti je to sajt, ali sad sam guglao i petak 14.7. evo ti prvih milion rezultata, mrzi me dalje.

Ti ili imas sajt neki koji sluzi da paranoise ljude pa nije ni cudo sto i ti paranoises jer to citas ili si kopao dok nisi nasao najgori moguci rezultat sto ti je odlicna preporuka za novinara Informera, Nove.rs...

U svakom slucaju, posle kisice svaki dan i kukanja na to, dolaze klasicne julske temperature, izmedju 28 i 35 i sad ni to ne valja. Ja bih se zapitao da li je problem u vremenu ili u meni.

U svakom slucaju, sve sto se desava i globalno sa klimom i sve sto nam rade ovde lokalno je zrelo da se nekome dobro naj... mame i poslednji su trenuci da menjamo nesto.

Sa druge strane, ono sto se desava u stvarnom zivotu je da se realno te stvari ne osete ili ne osete znacajno trenutno i moze samo da bude u glavi pojedinca koji se nagutao sadrzaja sa interneta.

Porast prosecne temperature u Beogradu u poslednjih sto i nesto godina je nesto preko jedan stepen. Ajde da vidim ko zna da kaze kada je 25 ili 26 stepeni napolju i ko umire na 26, a super mu je na 25.

Ovo je beogradska klima, sustinski ista kao ona za koju znamo svi otkad znamo za sebe.

Dakle, petak 14.7.


IMG_20230708_181105.jpg

IMG_20230708_181136.jpg
IMG_20230708_181217.jpg

Screenshot_2023-07-08-18-13-29-738_com.android.chrome.jpg
IMG_20230708_181426.jpg
IMG_20230708_181506.jpg


IMG_20230708_181553.jpg
IMG_20230708_181647.jpg
IMG_20230708_181802.jpg
IMG_20230708_181917.jpg
 
Beki nikad nije čuo za Accu Weather. Nije ni čudo što je onda tako slabo informisan o vremenu.

Elem, @Beki evo ti ga sajt koji ja koristim:

E sad, ono što ide tebi u prilog jeste da je prognoza za 14.7. pisala da će tog dana biti 42 stepena odnosno 47 RealFeel. Kao što se i vidi u screenshotu. Sada za 14.7. piše da će biti 31 stepen, a za 13.7 da će biti 39. Zašto je pre par sati pisalo 42 stepena za 14.7. i šta je bilo sa tom procenom, ne znam. Ja sam reagovao u skladu sa onim što je tada najavljivano, od strane sajta koji se do sada pokazao, iako nedovoljno dobrim, svakako boljim i pouzdanijim nego većina drugih.

Ironično, ti si u svojoj ofrlje ljutoj pretrazi da mi isteraš inat, takođe ušao na sajt Accu Weather, a da nisi ni svestan! :LOL: Dozvoli:
Moj screenshot:
14-jul-2023-jpg.166916

Tvoj screenshot:
img_20230708_181217-jpg.166939


Kažem, jedina je promena što je pre par sati za 14.7. pisalo 42 stepena. Zašto je to promenjeno, i kada, ne znam. Možda je bila neka greška. Ali ja nisam poturao nikakve dezinformacije i paničenja, nego sam preneo ovde ono što sam video. Za sve reklamacije i pitanja oko izmena, može se obratiti upravi Accu Weather portala i servisa.
Svakako nisam neko ko sedi kod kuce.
Nije bitno da li sediš ili ne. Ti radiš od kuće pa te zabole za sve druge. Drugi pak moraju da se bude kad im se kaže, da idu na posao onda kada im poslodavci nalažu, da rade ono što im se kaže, u uslovima i klimama koji tada vladaju, obučeni u dres kod koji im se naredi, i da rade u uslovima koji im se dodele i daju. Nemaju svi taj luksuz da ujutru kažu ''e danas ću da se probudim tad i tad, da budem ceo dan u gaćama, od tada do tada da usisavam, od tada do tada ću da kuvam ručak, a posle ću uveče da radim za posao''. Velika većina nema taj luksuz. Doduše, i ja sam nekada tako radio od kuće, a onda sam uvideo koliko je to loše i neproduktivno za većinu ljudi. Ali to je druga priča. Elem, ti za razliku od mnogih ljudi imaš luksuz da radiš šta hoćeš, kad hoćeš, koliko hoćeš. Zato i imaš tako iskrilvljene poglede na život i rad u ovakvoj klimi. Zato što 2/3 dana provedeš u gaćama pod klimom, u 18h izađeš napolje u tankoj majčici, kratkom šortsu tankom kao flis papir, i sportskim patikama, odeš da džogiraš, vratiš se i istuširaš. I boli te paja da li se oznojiš ili ne, kako se osećaš, i kako izgledaš, odnosno kako si obučen. E vidiš, kada radiš van kuće, u smenama, i to još u nekoj službenoj odeći i u uslovima koji se zadese kako se zadese, sve to pada u vodu. Ali kažem, ne očkeujem od tebe da razumeš to. Pogotovu sad kad si još ponosito izjavio da ne pratiš prognoze. :D


Čovek koji malo malo pa propoveda o ekologiji i klimi, a sam se hvali kako ne prati prognoze i st(r)anje klime. I još na sve to kaže kako radi od kuće, i radi šta hoće kad hoće, tako da ga čudi što se svi groze vrućinčina i sparinčina. Mislim, šta dalje reći na to... Svaki komentar je suvišan.
 
Poslednja izmena:
Ja se kao i ti Beki opasno radujem od juče pa narednih 10tak dana minimum 🌞 🏜 ☺️🩳🩴🧋🥤🍺🍦 Bukvalno celu godinu živim za ovo...

Juče sam se ošišao 👨‍🦱 danas depilacija 😹 (samo malo 🤏 leđa i ramena, grudi i stomak ne diram, nedajbože noge) odavno već kupio sredstva protiv komaraca i faktor 30 ako baš po najjačem suncu budem na suncu...

Drugim rečima spremno dočekujem talase toplotne, a i neke druge. 🏊‍♂️

Znači sve one tmurne zimske dane u kojima ne znam šta ću sa sobom i šta da radim napolju pa blejim ovde i po 5 sati dnevno čitajući sve i svašta... Znači svu tu muku vredi izdržati zbog nadolazećeg leta.
 
Ja se kao i ti Beki opasno radujem od juče pa narednih 10tak dana minimum 🌞 🏜 ☺️🩳🩴🧋🥤🍺🍦 Bukvalno celu godinu živim za ovo...

Juče sam se ošišao 👨‍🦱 danas depilacija 😹 (samo malo 🤏 leđa i ramena, grudi i stomak ne diram, nedajbože noge) odavno već kupio sredstva protiv komaraca i faktor 30 ako baš po najjačem suncu budem na suncu...

Drugim rečima spremno dočekujem talase toplotne, a i neke druge. 🏊‍♂️

Znači sve one tmurne zimske dane u kojima ne znam šta ću sa sobom i šta da radim napolju pa blejim ovde i po 5 sati dnevno čitajući sve i svašta... Znači svu tu muku vredi izdržati zbog nadolazećeg leta.
Ma, svako voli nesto drugacije, ali brate mili, kuka se na kisu u julu, kuka se na sunce u julu, sta bi?

I na koga se konkretno ljutis, na Boga? Vreme se nije znacajno promenilo stotinama godina, u julu je normalno da je preko 30 stepeni, u gradu dosta toga utice na vecu temperaturu, ali ne kuka se na to nego na prognozu.

Kazem, kapiram da se zalis na to sto autobus nema klimu i J***s mater Sapicu i Vucicu, ali ponavljam na koga se to bunis kada je temperatura 32,33, na Boga, prirodu ili u sta god da verujes?

Ova temperatura je i kada odes na selo.

A ono, ako se brcnes na Adi ujutro ili nekom bazenu ili u kadi ili pod tusem hladnom vodom, posle si miran. Priroda odredila vreme, priroda dala i resenja, prema kome ide bes i kukanje?

Ako neko nema vodu, doniracu mu ja.
 
@Beki Ma serije tropskih talasa nisu ranije bile toliko česta pojava. Ja ne sumnjam u klimatske promene, nego prosto volim leto 🙂
 
Ja se secam ko klinac devedesetih neke sumanute temperature na Trgu Republike koja je pokazivana i przenje jaja na trotoaru 😁

Mozda je za vreme Kosovskog boja bilo drugacije, verovatno i jeste, oni svi u onim oklopima, a 28. jun, ali otkad sam ziv i znam za sebe - isto je.

U stvarnom zivotu, mozda na internetu nije.
 
Kažu da je 70 i 80tih bilo drugačije.. 🙂 a jaje ćeš moći na metalu da ispržiš i sad kad bude 38 i za 4 dana kad ponovo bude i za 5 dana ponovo... 🙂 ali ok, Beograd je malo specifičan u odnosu na manje gradove po Srbiji, prosto najtopliji je zbog mnogo asfalta... Uvek je jutarnja temp najveća u Beogradu. Gotovo svaki dan, slabo se rashladi i eto...
 
Nadam se ste čuli za pojam srednje vrednosti slučajne veličine? TO je ono što nije isto kao ranije kad je temperatura u pitanju.

Dalje, povećane temeperature nisu toliki problem ljudima, mi se priviknemo na svašta. Problem je što zavisimo od živog sveta, i to od čitavog živog sveta, od svega zajedno, od čitavog "eko sistema" koji je jedna povezana i osetljiva celina. To je ono što nas hrani, ali je to i ono što proizvodi bolesti i destrukciju. Koje će životinje i biljke živeti na nekom mestu VEOMA zavisi i od malih promena SREDNJE VREDNOSTI temperature (i vlažnosti, osunčanosti ... itd). Postoji čak i čitav niz "kritičnih tačaka" (ili "prelomnih tačaka") gde i mala promena srednje vrednosti temperature može da proizvede drastične i nepovratne promene u eko sistemu. Naprimer, znate da naše šume boluju, a sasvim je moguće i da neke vrste drveća polako izumiru.

Primer "kritične tačke" je recimo da se neki patogen leti razmnoži, ali ne može da preživi zimu jer mu je tada previše hladno. Zbog toga svakog proleća i leta mora da se razmnožava ispočetka, od brojnog stanja nula. Zbog toga mu treba puno vremena da se ponovo dovoljno namnoži, što drveću, ili drugim biljakama od kojih zavisimo, daje vremena da završe svoj reprodukcioni ciklus za tu godinu pre nego što se ta štetočine tokom toplog perioda opet previše razmoži.

Međutim u nekom trenutku će srednja temperatura zimi da poraste za možda samo 0,1 stepen, i to će biti dovoljno da dobar deo prošlogodišnje genercije tog patogena više ne ugine kompletno tokom zime. Pa onda u proleće više neće početi da se razmnožava od početka, od nule, nego će ga već tada biti puno, od prošle godine. Eksponencijalni rast broja tih štetočinskih jedinki tada odmah u proleće počinje od veće vrednositi, što DRASTIČNO skraćuje vreme potrebno da se dovoljno namnože (setite se kako izgleda grafik eksponencijalnog rasta). Što onda može da ima za posledicu da čitava jedna biljna kultura više nema vremena da završi svoj životni ciklus za tu godinu pre nego što bude ozbiljno pogođena zarazom. To se onda dešava naglo, ne polako. Pa zato recimo ostanemo bez smrča i jela (vidi prilog). Samo gola brda sa kojih kiše ubrzo isperu plodni sloj zemlje. Ono što ostaje je kameni krš, pustinja. Sve zbog rasta od 0,1 stepen na nekoj kritičnoj tački rasta temperatura za koju ne znamo gde je.

Naravno da ne znamo da li će se to stvarno desiti i od čega sve još zavise takve pojave, ali je korisno kao opis jedne od mnogih vrsta nelinearnog mehanizma "prelomne tačke" (tipping point). U dovoljno složenom sistemu, a eko sistem planete je vrhunski primer za upravo to, takvih prelomnih tačaka može biti bezbroj. Sav živi svet je prilagođen da živi na optimalan način u nekom uskom opsegu temperatura. Mogli bi oni da prežive i izvan njega, neko vreme, ali to su već sasvim drugi životni uslovi, u kojima recimo više nisu jači od raznih bolesti ili napadača od kojih su bili jači dok su živeli negde gde je za njih klima optimalna.

Tu se kriju prave opasnosti. Možemo mi da se junačimo kako nama veća ili manja temperatura nisu veliki problem. Ali ne pitamo se samo mi, i ne zavisimo samo od sebe.

Propadanje četinarskih antropogenih i prirodnih šuma u Srbiji, uzrokovano različitim biotičkim i abiotičkim faktorima

Sažetak
Epidemijsko sušenje četinarskih šuma, kao savremeni fenomen, kao i u drugim zemljama jugoistočne Evrope, prisutno je i centralnom delu Republike Srbije, gde je u periodu od 2011. do 2014. godine došlo do značajnijeg povećanja ugroženog šumskog područja. Najizraženije je u šumskim sastojinama gde dominira smrča i jela, dok je oko osam puta slabijeg intenziteta u antropogenim i prirodnim šumama belog i crnog bora. Promenjeni klimatski uslovi su jedan od glavnih mogućih uzročnika sušenja prethodno navedenih vrsta drveća. Klimatske promene inicirale su pojačanu aktivnost gljiva Armillaria spp. i Heterobasidion annosum, a one su dovele do propadanja pojedinačnih i grupa stabala. Sušenje stabala smrče i borova u monokulturama podignutim na lišćarskim staništima, takođe je uzrokovano navedenim vrstama gljiva. Pojave prenamnoženja gradogenih vrsta insekata, te širenje površina pod napadom, intenzivirane su sušnim letima i blagim zimama na višim nadmorskim visinama. U području centralne Srbije, poslednje decenije, u četinarskim antropogenim i prirodnim sastojinama smrče i jele, došlo je do gradacije potkornjaka. Smrčeve šume su napadnute od strane dve najznačajnije ekonoski štetne vrste Ips typographus i Pityogenes chalcographus, a sastojinama crnog I belog bora, pogođenim šumskim požarima i ledolomima, preti opasnost od, za njih najznačajnije vrste potkornjaka, Ips sexdentatus, kao i drugih ksilofagih insekata. Kada je u pitanju jela, u pojedinim područjima centralne Srbije, usled nedovoljnih uzgojnih mera i nepravilnog gazdovanja, najviše je ugrožena poluparazitnom cvetnicom-imelom.

 
Poslednja izmena:
I da bi se borili protiv takvih stvari, moramo se kurciti i ne podlezati propagandi medija sa ciljem zatupljivanja i plasenja naroda i nabijanja profita sebi i masineriji koja im ne naredila da to pisu.

Ne kukaju ovde ljudi po Srbiji zbog dugorocnih posledica i cetinarskih suma nego zbog svog dupeta u ovom momentu jer su im mediji rekli da ce umreti ako izadju na ulicu u 2 popodne.

Tu je i faktor instagram, te imamo kao uputstva za prezivljavanje koje vise izgledaju kao uputstva da se slucajno ne oznojite jer kako cete se slikati ako imate tragove od znoja na majici?

Idite iz klimatizovane kuce u klimatizovanu garazu u klimatizovan automobil na klimatizovano radno mesto je uputstvo da budete seksi ceo dan i neoznojeni, a ne uputstvo za prezivljavanje.

Sto se mene tice, pre bih se roknuo nego tako ziveo.
 
Da si od ljudi koji se pojačano znoje, ili teže kreću, ili reaguju na toplotu, ne bi tako odvaljivao. Da ne pričam da ima ljudi koji ne podnose vrućine, kao i ljudi koji su alergični na sunce. Eto baš sam danas igrom slučaja razgovarao sa dve takve ženske osobe, i do danas nisam imao pojma da njima, pored toga što im ruke budu u koprivnjačama, se dešava i da im otiču zglobovi, zbog reakcije imunog sistema, koji ima moć da napravi dar mar u telu oko bilo čega na šta je alergičan odnosno intolerantan, pa i na jake sunčeve zrake.


Ali šta to tebe briga naravno, važno je da ti imaš uslove za svoj džoging. I da, ko j'e ljude koji rade van kuće, a posebno one koji rade na terenu ili fizičke, pa žele da osete klimu i hlad i u svom domu ili prevozu umesto da se preznojavaju, smrde, zamaraju, brišu, zapinju odećom, dobijaju glavobolje, gube elektrolite i kolabiraju po ulicama ili radnim mestima, dok ti sediš kod kuće i džaraš klikere za laptopom. Da bre, ko ih j'e. Bitno je da je tebi lepo.

fuck-em.gif


P.S.
I da, naravno, klimatske promene su laž napravljena od strane medija da bi se prodavale novine i klikovi. Tako je.
I da, svako ko ne voli da se znoji i kuva, ne voli to samo zato što neće ispasti dobro na fotkama i društvenim mrežama. Tako je.

P.P.S.
I zagađenje zimi u Beogradu od grejanja je konstrukt medija da bi se prodavale novine i klikovi.
Ono crno što se vidi kad god se istrese nos zimi, ona magluština po ulicama, ono štipanje za oči i grebanje grla... one crne tufne koje se nalaze na bezbroj rendgenskih snimaka pluća po Beogradu i Srbiji... oni učestaliji napadi kod astmatičara, kao i šuštanje prilikom otežanog disanja... to su sve izmišljotine i konstrukti medija da bi se prodavale novine i klikovi.
Tako je, o veliki ekolože.
 
Poslednja izmena:
Ja sam to svojevremeno govorio da je eklatantan primer diskriminacije što mi ne možemo ni u bermudama leti na posao u drž. institucije, a Došljak je tad napisao, neka nek ženama ta privilegija, u fazonu imaju lepe noge...

Samo vi neka ovde, neka tamo, samo radite u korist štete muškaraca... i na kraju svega rezultat će biti baš to, muškarac u haljini.
 
Samo vi neka ovde, neka tamo, samo radite u korist štete muškaraca... i na kraju svega rezultat će biti baš to, muškarac u haljini.
Како то да објасним деци.
Е али ств је проблем, ових дана морам уживо на посао из неких разлога и данас сам замало умро, и то у БгВозу који је врв најбољи превоз по временским приликама, а ја још могу да дођем на посао како год обучен желим.
Ткд ако неко не оставља зној тамо где седи нек се обуче са колико год одеће жели, јер ств хаос време, жалим све људе (мене) који немају климу или нешто друго што их хлади.
 
Vrh