Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

To je Deformerovo izmotavanje, ali biće i toga u bliskoj budućnosti. Nauka zna da jonosfera ima ogroman neotkriveni potencijal a i tajne, i da je ona jedan od ključeva za manipulaciju vremenom. Samo još uvek nije otkriveno i shvaćeno kako tačno uticati na tu jonosferu. I na šta sve ona dalje utiče, odnosno šta sve ima veze sa čime.

Mnogi se ustručavaju od petljanja sa klimom na makro-nivou. Ali je moj stav da planeta ionako jedva da može da bude više s'bana od ovoga, a sa njom i perspektiva čovečanstva. Tako da što se mene tiče, i nemamo mnogo šta da izgubimo, a mogli bismo mnogo toga da dobijemo i naučimo.

Za početak, učini se da jednog leta svaka zemlja u nekom regionu dobije približno iste količine padavina. A ne da bude kao ovo sad, u jednom delu Evrope mora kiše a u drugom suše. Ili recimo jedne godine suša nezapamćenih razmera a zato sledeće godine na istom mestu sneg u aprilu a potop u junu.

Neko će reći da baš petljanje sa vremenom može da izazove do njegove još veće nestabilnosti. Ali po meni, sve(t) je ionako FUBAR, tako da bolje se drznuti i probati nešto, nego da živimo ovako ekstremno, nepredvidivo i nehumano narednih 50 godina.
 
P.S.
Ako Veštačka inteligencija u narednim decenijama ne pomogne rešavanju klimatskih promena i kriza, to će biti definitivan dokaz da je ultimativno neupotrebljiva i beskorisna za realne probleme, jer znači da u tom slučaju neće biti od koristi za najveće probleme čovečanstva, nego će se koristiti za stupidarije ili pumpanje profita. Tek kada se dokaže i pokaže da može da nam pomogne da razumemo i utičemo na nešto što sami od sebe ne bismo mogli (kao što je npr kompleksna nauka iza klime ili jonosfere, sa milijardama promenljivih) onda se može reći da je ispunila svoju svrhu postojanja odnosno svrhu zbog koje je i napravljena.
 
Trenutna veštačka inteligencija (ChatGPT, Google Bard, Microsoft Bing i ostalo) je samo jezički "robot", koji odgovore daje na osnovu baze podataka s kojom se "hrani" i onda slaže rečenice na osnovu najveće verovatnoće koja reč je sledeća posle određene reči. Ovakav AI neće moći ništa da uradi, odnosno da izmisli nešto novo, jer je njegova inteligencija ograničena na trenutnu inteligenciju, odnosno saznanja, čovečanstva. Možda može da poveže neke stvari koje čovek sam nije uspeo da poveže, ali to opet nije prava veštačka inteligencija, ona ultimativna. Ta ultimativna će pored svog znanja čovečanstva i sama moći da pravi svoja saznanja. E sad, koliko je to realno pametno i prema zakonima robotike, pa realno je upitno. I tu onda kreće i preplitanje robotike i filozofije - tipa da li je humano da postoji takav robot koji može da pravi svoja saznanja - i da bude zarobljen? Šta ako je dovoljno inteligentan da uspe sam sebi da razvije svest i osećanja?
Mislim, zvuči čudno, smešno i budalasto, ali uvek treba razmišljati na sve mogućnosti.
 
Nije samo šugavi GPT, rade uveliko i na razvijanju istinske veštačke inteligencije (ne VI, među koje spada i GPT, već istinske AI) i ka razvijanju hive mind-ova i neuronskih mreža.
A i svest i osećanja će se najverovatnije pojaviti i kod mašina onog momenta kada kvantno računarstvo dodatno uznapreduje i kada više ne bude sve igra 0 i 1 odnosno struje, nego i naprednih Kvantnih fenomena i zakona. Pošto ljudski mozak radi i putem kvantne mehanike a paralelno sa time se razvijaju i kvantni kompjuteri, koji će biti više od 0 i 1. To kada ode dovoljno daleko, i prvi roboti i mašine će, uz svoje veštačke mikro tubule, dobiti i svoju svest i osećanja. A to je tek izazov i opasnost posebne vrste, i tema za sebe.

No... da se vratim na prethodnu suštinu - ako takve stvari i izume ne primene radi rešavanja gorućih svetskih problema - a klimatske promene i mehanizmi su idealan poligon i izazov za takve napredne inteligencije - onda će se potvrditi da se ništa od toga ne pravi sa idejom da sutradan celom čovečanstvu bude bolje. Već samo sa idejom da A, B ili C kompanija ima veći profit ili A, B ili C zemlja veću političku stegu i prisilu nad svetom.

P.S.
Sad čekam komentare u fazonu ''kako ste na temi o vremenu došli do AI apokalipse?'' XD
Iako svako ko zna išta o VI i AI, zna da ono gde oni mogu istinski da budu od koristi, jeste rešavanje globalne klimatske krize i razumevanje mehanizama iza nje. Pošto ljudski mozak sam po sebi to ne može da radi, jer ima milijardu promenljivih. E kao što rekoh, ako se AI, VI, neuronske mreže i hive mindovi ne budu koristili u tu svrhu, to će biti potvrda da je sve to rđava priča i da se iza nje krije najpre pohlepa, a ne želja za boljitkom čovečanstva. A razumevanje i rešavanje klimatskih promena, kao i potencijala klime, su urgentan problem i potreba za ceo svet.

Ja da imam bilo šta od navedenog (AI, VI, hive mind, neuronske mreže...) o'ma bi ga uposlio da kalkuliše, izučava i razume Zemljinu klimu, jonosferu i uopšte, kruženje materije u njoj. Pisanje tekstova, zakazivanje sastanaka, popunjavanje kalendara, maksimiziranje profita, Balenciaga AI video-montaže i slične stupidarije zarad kojih se danas upošljavaju algoritmi i napredni računari... bi mi bili poslednji na spisku potencijalnih primena i upotreba.

Mislim celoj planeti gori pod nogama a mnogim pajserima je prioritetno pitanje kako da uposle AI da im maksimizira profit ili broj pregleda na mrežama... To je pogrešno na toliko mnogo nivoa.
 
Poslednja izmena:
No... da se vratim na prethodnu suštinu - ako takve stvari i izume ne primene radi rešavanja gorućih svetskih problema - a klimatske promene i mehanizmi su idealan poligon i izazov za takve napredne inteligencije - onda će se potvrditi da se ništa od toga ne pravi sa idejom da sutradan celom čovečanstvu bude bolje. Već samo sa idejom da A, B ili C kompanija ima veći profit ili A, B ili C zemlja veću političku stegu i prisilu nad svetom.
Znaš i da se svaki izum može pogrešno koristiti i da je to, nažalost, neminovno. Može biti namera naučnika (i kompanija) da AI služi svakoj osobi pojedinačno, pa da postoji preventiva za bolesti i slično i da se poboljša zdravlje ljudi, ali opet će biti nekih koji bi AI iskoristili za upravljanje ljudima i za neke etički neprihvatljive stvari. Realno gledano je nemoguće sprečiti takve stvari, ma kakva god da je primarna namera bila.
 
One koji imaju na raspolaganju enormna sredstva za razvoj i primenu naprednih inteligentnih tehnologija, ne zanima blagostanje običnog čoveka.

Mislim evo zapitaj se, u kontekstu klime, i u kontekstu sadašnjice i sadašnjih tehnologija , dakle ovde i sada - da li nekog Putina, Bajdena, Vučića, Sija, Ekonomski forum, UN, G8, pa čak i Šolca i Makrona... istinski briga za živote i probleme običnih ljudi i za trenutno stanje klime i prirode? Za poplave, za suše, za oluje, za zagađenje... Pa nije ih briga. Čak ni najprogresivnije među njima, nije istinski briga za bilo šta osim za održavanje svoje političke moći i statusa. Pa neće ih onda biti briga ni u budućnosti. Ni njih ni njihove naslednike.

Samim tim će se i AI, VI, hive mind, neuro mreže... koristiti za potrebe i probleme čovečanstva malo do nimalo. Jer oni kojima je stalo, nemaju moć i resurse. A oni koji imaji moć i resurse, njima nije stalo.

quote-no-one-will-really-understand-politics-until-they-understand-that-politicians-are-not-thomas-sowell-60-43-13.jpg
 
Poslednja izmena:
One koji imaju na raspolaganju enormna sredstva za razvoj i primenu naprednih inteligentnih tehnologija, ne zanima blagostanje običnog čoveka.
Komercijala. Taj sektor će biti zadužen za "blagostanje", odnosno za zdravlje i generalno kvazi-olaksanje života običnog čoveka. Tu računaj na AI od Epla, Samsung i ostalih najvećih proizvođača elektronskih uređaja.
Krajnji cilj komercijalne veštačke inteligencije je da svaki čovek ima svoj AI, koji će u suštini zameniti sve glavne uređaje današnjice. On će vršiti pozive, poruke, meriti vitalne funkcije čoveka, preporučivati mu ishranu, fizičke aktivnosti, predviđati put do posla ili bilo koje druge tačke, naručivati namirnice, dostavu, proizvode, šta god treba - AI je tu. E sad, da li je to dobro ili ne, pitanje je u stvari po koju cenu. Da li ćemo završiti kao ljudi u filmu Wall-E, ili ćemo biti neka futuristička utopija sa zelenilom, zdravim i dužim životom, ali po ceni prodaje ličnih podataka i privatnosti.

Sve može biti, a na kraju i ništa. Nažalost ne možemo mi nešto posebno uticati na to, osim da sami odbijemo. Ali da li će se to razviti - hoće sigurno.
 
Ne odnosi se na Mareta:

Evo, sad je napolju 30 stepeni i vlažnost kao u prašumi. Vazduh je težak, vetra ima malo do nimalo a sve je lepljivo i gnojavo na didir. Komarci patroliraju i saleću, j'u keve. Ali dobro, bar se više ne smrzavamo sa 15 do 20 stepeni... A uskoro ćemo da krenemo i da kolabiramo...

Živelo Beogradsko leto.
 
Poslednja izmena:
Dovukoh se iz grada - suv suvcit. I pored žarenja BMC (isparenja na stajalištu od klime, točkova i motora) i Liaza (unutra).

U beogradskim uslovima je takoreći jedva moguće manje-više ublažiti nelagodu usled vrućine praktikovanjem nečeg od sledećeg:

1. izigravati kamilu pred svaki izlazak iz stana
2. po potrebi hidrirati se rashlađenom kupovnom vodom (ne sokom kao šećernom bombom) samo kada se smlači (da ne bude ledena, ali ne i poput čaja) dovoljno da se izbegne šok
3. izbegavati direktnu izloženost suncu gde god je to moguće (stajati ili hodati u hladu pod senkom objekata ili drveća)
4. sporije hodati, ni slučajno trčati, ponajmanje uzbrdo i pod teretom (ako se nešto nosi)
5. izbegavati puna vozila ili novijavozila sa neispravnom klimom, ulaziti u slabo popunjena dobro provetrena starija vozila bez ili sa neispravnom klimom
6. ne zadržavati se previše napolju (ako čekate nekog uđite u kafić u slučaju da je u blizini, ako čekate prevoz iskoristite prvu priliku da uđete u prihvatljivo vozilo čak i kada izbegnete prvo "pakleno")
7. u užaren automobil ne ulazite znojavi jer ćete se još više oznojiti i nikako da upalite klimu na najjače i ostanete u kolima (samo upalite kola i klimu, zatvorite i sačekajte u hladu dok se temperaura normalizuje, zatim uđite i ugasite klimu dok se ne adaptirate, posle čega je možete opet upaliti)
8. u zgradi lift bez klime nije problem imajući u vidu kratku vožnju, ali ukoliko se penjete stepenicama sa svetlarnikom nemojte žuriti posebno ukoliko nešto nosite (u slučaju krovnog svetlarnika nemojte se preznojiti na hladnim spratovima pre nego što dospete do "staklene bašte" na poslednjem, a tu što brže uđite u stan jer temperatura može prevazići živu u termomentru)
9. u stanu se raskomotite i eventualno pokvasite mlakom vodom, ali nikako se ne "truntajte" odećom i ne palite klimu dok se ne osećate prijatno
10. kada izlazite proluftirate ujutru i ni slučajno ne luftirajte poslepodne po povratku nego tek uveče (ovo je neizvodljivo za vreme tropskih noći jula i avgusta, međutim bar u junu može)

Nikad ne možeš sve ali najvažnije je prilagoditi se situaciji.

Pomenu Zuma opstrukciju vetra pa bi malo prokomentarisao o tome. Vetar nije nebitan faktor već naprotiv jer značajno utiče na subjektivan osećaj, bez obzira na temperaturu (uvek utiče). Kao što hladnoću čini još izraženijom, tako leti ublažava osećaj toplote. Čak i najmanji povetarac. Obično snagu vetra vidimo u jačanju destruktivnih potencijala vremenskih nepogoda, ali vetar je snažna sila prirode koja utiče čak i na to kako se osećamo u prirodnom okruženju iz dana u dan.

Utoliko je gore odlučiti se na formiranje veštačke prepreke na prirodnoj trasi strujanja vetra do nižih delova grada. Visoke zgrade nisu same po sebi problem pa je zato mnogo više pažnje trebalo posvetiti morfologiji (gabaritu i obliku odabirom povoljnih horizontalnih i vertikalnih preseka manjih osnova) objekata i udaljenosti jer upravo viši objekti mogu ubrzati vetar. To je previdela komisija za uticaj na životnu sredinu tako da posledice loših odluka nadležnih tela već osećamo na svojoj koži. Da je nizvodno od Gazele podignut Pariz sa njuroškim Central Parkom sa savremenom verzijom Ajfelove kule poput tokijskog tornja vetar bi prelazio preko lowrise blokova i zelene oaze, a kroz sam toranj kao tokalnu tačku novog distrikta. Pošto imamo Gazelu kao delineaciju uzvodno bi skroz do Mosta na Adi bilo moguće podići mnogo više čačkalice u parku tako postavljene da dozvoljavaju ne samo strujanje vetra između nego povoljan uticaj na mikroklimu novog beograda koji bi dobijao jači vetar.

Ovako nismo dobili ni bogzna kakve kule (ili reprezentativna zdanja) nego kanjon sa ulice, a još jedno brdo iz daljine (uz to i strmije što onemogućava postepeno penjanje vetra). Ovo poslednje je ne treba zanemariti jer pojača strujanje okolo duž savske i između prvog reda viših objekata duž Vilsonovog. Slabi do obale.
 
Ovo kao da je forum ruskih emigranata i kao da svi ne zivimo decenijama u Beogradu i nismo vec preziveli desetine beogradskih leta.
 
A ti kao da si bezobrazan pa stalno em potkačinješ ljude em se praviš mutav pred time da su leta danas i leta pre 30 godina doope i oko.

Ok, ti voliš da se kupaš u vrućini i vlagi. Prihvati da ima ljudi koji ne vole.
Ok, ti se znojiš i pregrevaš malo ili normalno. Prihvati da ima ljudi koji se znoje i pregrevaju non stop. Ima ih čak i koji su mršavi, ali se ipak znoje kao u sauni. Jbga, genetika.
Ok, ti si u super kondiciji i ideš da džogiraš non stop, i po ovim vrućinčinama sad, i po smogu i zagađenju zimi. Svaka čast za to i poštovanje od mene. Ozbiljno. Ali jbno prihvati da nisu svi takvi. Da nisu uopšte za početak ni građeni kao ti, a kamoli da vole i mogu da rade što i ti.
Ok, ti ne priznaješ da su leta nekada bila blaža a zime jače. Prihvati da ima ljudi koji priznaju i misle drugačije.

I da... Ok, ti ne priznaješ da se klima menja i da generalno odlazi u tri lepe, sa sve većim i gorim ekstremima i sve većim naletima nestabilnosti. Prihvati da ima ljudi, mnoooogo ljudi, koji priznaju i misle drugačije.

Eto.

Jbt više svakih par meseci ista priča...

Uživaj u svom letu, nemoj da se obazireš na nas par džangrizavih staraca, bogalja, lenčuga i untermensch-ova. Ovo je tvoje doba godine. I svake godine, traje sve duže i duže (ova godina je bila srećan izuzetak za mene i nesrećan za tebe, ali vеć sledeća će biti ista kao i pre). Koristi ga i budi srećan. Eto.
 
Poslednja izmena:
Onda se prepustite mom planu za BG i nemoj kukate da drvece zaklanja fasade i slicno. Jednostavno se sve resava 😁


IMG_20230620_094047.jpg
 
Verujem da nije upućeno direktno meni, ali istini za volju ja mislim da nikad nisam kukao protiv nabujalih krošnji preko fasada. Pogotovu što su mnooooge fasade u groznom stanju.

Plus, krošnje drveća, pored toga što lepo izgledaju, bacaju hlad, i pored toga što zaklanjaju raspad od fasada, takođe zaklanjaju ružne nadogradnje.

Tako da što se mene tiče, samo napred sa širenjem zelenila. 👍
 
Današnji dan:

pacha-just-right.gif


Tokom dana sunčano, 26 stepeni, malo blagog vetra, vlaga 40-50% 👌 , a opet veliki UV indeks za one koji bi da se sunčaju...
I nema letećih smarača i ostale zglavkarske gamadi, ili ih ima mnogo mnogo manje nego kad je napolju Vijetnam.

Milina. Kamo sreće da je više ovakvih dana leti u BG. 👌
 
Poslednja izmena:

 


Тај део Ирана је одувек имао такве температуре од 50 степени и то је тамо сасвим нормално и очекивано,

а сећам се 90-их кад сам имао сателитску антену и хватао сам некако неке ирачке канале често су приказивали временску прогнозу,
буде мапа Ирака и називи градова на арапском и само поред пише 54 степена, 53 или 51 и слично, углавном уз границу са Ираном и Кувајтом.
 
Nisi deda niti izlapeo, količina vlage u vazduhu u Beogradu se u zadnjih 10-15 godina povećala (čak i kada bi prethodno bili sušni juli, vlaga ostane tu i u julu i avgusu, jer ona ne nestaje tako lako i brzo) a sveukupna količina vetra se smanjila.

Sve to doprinosi težem isparavanju znoja, kao i većem, intenzivnijem znojenju, što na više načina stvara osećaj tromosti, zapinjanja, žuljanja odeće, težeg disanja, lepljivosti kože i svašta nešto.

Na više mesta u Beogradu gde su nekada redovno bile ruže vetrova, sada vazduh sce češće miruje. Toliko se vetar (redovni, svakodnevni) u Beogradu smanjio.

A i sam grad iz godine u godinu postaje sve topliji leti, sa povećavanjem broja automobila, klimatizovanih prostorija, potrošnjom struje, restoranima, osvetljenjem/svetlećim reklamama... Sve pomalo doprinosi. Ali da, enormna vlaga i nedostatak vetra su ono što najviše ubija u Beogradu.
 
Vrh