Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Climate geoengineering is so cheap and potentially game-changing that even private entrepreneurs have tried it out, albeit at small scales. Climate engineering scholars David Keith at the University of Chicago and Wake Smith at Yale think it would take no more than 15 souped-up Gulfstream jets to send up, say, 100,000 tons of sulfur per year into the lower stratosphere to block solar rays, at an annual cost of some $500 million. This could happen in as little as five years.

Cooling the Earth by 1 degree Celsius for a decade would require sending up several million tons annually, in part because sun-reflecting aerosols endure only about a year in the stratosphere. Aircraft have not yet been developed to deliver that much stuff that high. Setting up a proper fleet could take more than a decade. But hard-hit countries will increasingly be tempted to try to use such a shortcut to stave off further warming.

Yet most of the world’s governments refuse to engage. This year, the U.N. Environment Assembly in Nairobi rejected a proposition by the Swiss to appoint an expert group to collect and offer advice on the state of knowledge about the science of Solar Radiation Management, its development, deployment and potential impacts, including risks, benefits and uncertainties. The assembly couldn’t even agree on a watered-down proposal to establish a repository for existing scientific information on the technology. This was the second time world negotiators made this mistake; a similar proposition by Switzerland was rebuffed at the Environment Assembly in 2019.
 
Je l' ono beše Libija za vreme Gadafija imala ideje za navodnjavanje i slične stvari.

Je l' ono beše Vojvodina imala kanale za navodnjavanje još od Marije Terezije?

Ima vode dovoljno na svetu, ali lakše je transportovati naftu i gas od Sibira do Evrope, nego vodu do sušnih predela.

Pardon, isplativije.
 
Ima puno potencijalnih načina za veštačku kontrolu klime. Nije problem u tome. Problem je izbeći neželjene posledice. Klimatski sistem Zemlje je toliko složen i, verovatno, osetljiv, da je jako teško savršeno predvideti njegovo ponašanje. O njemu se ipak dovoljno zna da bili sigurni da su klimatske promene stvarno u toku i da smo mi krivi za to. Međutim ne zna se dovoljno da bi modeli njegovog ponašanja bili toliko precizni da mogu u detalje da predvide brzinu porasta temperature, lokalne efekte, ili način njegovog reagovanja na nešto što mi u klimatski sistem ubacimo zbog pokušaja kontrole. Zbog toga niko za sada ozbiljno ne razmišlja o kontroli klime, previše je rizično. Kad se bude više znalo, možda. Ili kad budemo daleko očajniji nego sada.
 
Pa već sledeće godine ćemo biti još očajniji. Bolje biti neće, može samo gore. Ovim tempom i kursom nestaćemo svi. Ne mislim samo na ljude, mislim na živi svet. A sa klimatskim inženjeringom možda nestanemo a možda i nađemo rešenjeni vratimo klimu u balans. Ja sam za to da se pokuša i krene. Što pre.
 
Ja se samo sećam da kod mene nije trebala klima do 2008 godine. Tada smo je ugradili. Možda jedno 2-3 godine pre toga su krenule baš gadne vrućine, ali ono što mogu da zaključim da je ova godina ekstrem. Za prošlu ne mogu da kažem jer u ovo vreme nisam bio u zemlji.

Sećam se za vreme osnovne i srednje škole smo naš raspust kada smo u BG provodili po parkovima i igrali fudbal. Sada je to nemoguće. Parkovi su prazni. I ne samo parkovi već i ulice - doduše u jeku smo godišnjih odmora ali ovakvu sablasnost do sada nisam video.

Maltene 4 dana nisam izašao iz kuće. Šok je još veći kad shvatiš da je razlika u temperaturi 20 stepeni u poređenju sa zemljom u kojoj živim.
 
Uvek moram da ispadam kontras ovde, ali kod mene klinci pice 00-24, pravi i istinski naslednici mog drustva i mene 🤣

Jedino ih jos nisam vaterpolo video da igraju na betonu, sto je bio nas izum, i radili bi to kad bi ovako osvojili neko zlato u tom sportu.

Ali sa fudbalom i kosarkom ne staju ceo dan.
 
It's a miracle :)

Oko 22h je ponovo proradila drvena kućica u Košutnjaku.

Možda javiti direktoru https://www.hidmet.gov.rs/ciril/orhmz/direktor.php da mu drvena kućica baguje na 40+

office@hidmet.gov.rs

Nije to njima jedini uređaj za merenje koji ne radi baš onda kad je najviše potreban. Mislim da sam pre dve godine pisao o ovome, ali se ne sećam da sam u međuvremenu čuo da je problem prevaziđen. Verovatno je ista situacija i sad.

RHMZ je zadužen da dnevno objavljuje koliki je nivo vode na svim plovnim rekama. To je naročito važno kad su vodostaji mali, jer tada brodovi veoma pažljivo moraju da prate stanje u plitkim delovima plovnog puta da se ne bi nasukali. Međutim automatska stanica za merenje vodostaja u Zemunu ima svoj minimum koji može da izmeri. Ako je voda niža od toga, ona ipak i dalje objavljuje poslednju validno izmerenu vrednost, onu koja je njen minimum merenja, umesto prave vrednosti koja je manja.

A evo zašto se to dešava i kako taj merač izgleda. Pretpostavljam da je merna žica u cevi, a kad cev ostane na suvom, onda ni taj senzor ne meri ništa. Pri čemu sve zajedno izgleda tužno za nešto što bi, po važnosti, morala biti savršena tehnologija 21. veka.

IMG_7238.JPG


IMG_7233.JPG


Ovaj izveštaj vodomerne stanice Zemun sam snimio 27.07.2022. Kao što vidite već pet dana blokira na vodostaju od 187 cm. Tj ne radi baš onda kad je brodovima najviše potrebna. I još gore, nije samo da ne radi, to bi ustvari bilo bolje, nego pritom izgleda kao da radi iako daje lažne izveštaje. Tako da izgleda da je nivo vode viši nego što jeste, tj da je opasnost od nasukavanja manja od stvarne.

Vodostaj Dunav, Zemun, 2022.07.27.png
 
Poslednja izmena:
Znači četvrtak je danas... Baš sam se pitao jel četvrtak ili petak...

Voda na Adi je malo prljavija, verovatno zbog suše, ne znam gde i u kojoj količini pristiže sveža voda u jezero, al kako god bilo prljavija je na površini se vidi...

Mislim da hlorisana voda nakon jezera i UV zraci po koži su dovljna zaštitna barijera od eventualnih štetnih mikroorganizama... Čak i bez sapuna... Mislim da su voda, hlor i UV zraci (10tak min direktnog izlaganja po blažem suncu) dovoljni za zdravu kožu 🙂

Estetski je prihvatljivije kad blago potamnite po celom telu, a bez štrafti po telu... Tako da ne razumem kako je čovečanstvo i dalje na stanovištu da je kupanje sa kupaćim pravilo a nudizam izuzetak. Trebalo bi da je obrnuto.

Ko mora u baštu, na njivu, gradislište ili pored šporeta da provede veći deo dana, žao mi je iskreno.... Za ljude koji pod kondicionerom da upotrebim taj "rusizam" pišu postove po ceo dan, ne dodiruje me njihova zabrinutost...

Brine me promena klime generalno, ne sećam se toplijeg leta i dužih tropskih talasa... Srećom podnosim ih daleko bolje od ledenih dana...
 
Brine me promena klime generalno, ne sećam se toplijeg leta i dužih tropskih talasa...
Niko se ne seća, a tako smo pisali i prošlog leta. Da li je ovo promena klime ili epizoda od nekoliko decenija to ne znam. Ali leta su sve toplija i toplotni talasi su sve češći i sve duži, a računi za struju sve veći.
 
Poslednja izmena:
trenutno sam na selu u zapadnoj srbiji. razlika u temperaturi u odnosu na bgd je dva stepena i to se oseca.
 
Kakvo vreme danas, odvratno.

Što reče neko više sam leti zatvoren nego zimi. Od dosade počeo sam da se svadjam sa nepoznatima po tviteru i forumima.

Neverovatno mi je što će za mesec i po krenuti razmišljanje o grejanju
 
Kakvo vreme danas, odvratno.

Što reče neko više sam leti zatvoren nego zimi. Od dosade počeo sam da se svadjam sa nepoznatima po tviteru i forumima.

Neverovatno mi je što će za mesec i po krenuti razmišljanje o grejanju
Od septembra ce biti lakse a kad dodje zima cemo vapiti za +30. Uvek tako ide.
IMG_20240817_143037.jpg
 
Vrh