Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
Каква екипа:

“Saopštenje su potpisali Duhovna Republika Zicer, Žene u crnom, Centar za antiratnu akciju, Gradjanska akcija, Grupa za konceptualnu politiku, Omladinski centar CK13, Ravangrad, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Mirovni pokret Bečej, i Građanski otpor.”
 
Сад ме подсети, одељење у нападу трчимо на неко брдо и кад дођемо на врх вичемо ураааа, а успут атомски са фронта и слично, ја сам имао ПМ М84 па кад командује - авиони са преда- ја сам морао да се бацим на леђа и уперим митраљез у небо као да је '42. или нешто, тешка партизанштина.
'Avioni! Na 10! Vrlo nisko!'

Bacaj se na dupe, okreni se malo ulevo i nišani...

('Automatska puśka M70, 7.62 mm, koristi se za uništavanje neprijateljske žive sile i borbenih sredstava jedinačnom paljbom na udaljenosti do 400 m, kratkim rafalima do (zaboravio), dugim rafalima do (zaboravio), sasređenom paljbom više strelaca do 800 m; protiv NISKOLETEĆIH AVIONA I HELIKOPTERA do 500 metara...' E ne rekoše za dronove, jbg!)
 
Screenshot (28).png
 
Dobro, ruku na srce, u ovome sto si naveo ja ne vidim nesto neispravno ili komicno. Pretpostavljam da je to napisano jos 1960ih sa idejom da se neki prosecan lik sa osnovnom skolom i ko zna, mozda nikakvim znanjem o oruzju, upozna sa time sta je automatska puska, i sta sve moze. A realno, puska i moze da obori i helikopter. :D Ako pogodi pilota ili rotor. I onda je sve ovo smisljeno da se nabuba i utuvi u glavu za svagda.

Ali pretpostavljam da je, isto kao i sa nasim skolstvom, i tu uvek bio i ostao veciti problem da sve te teorije ne prati dovoljno prakse i obuke. Meni nije ni komicno ni bespotrebno sto je JNA sumirala i formulisala osnovnu teoriju za sve. Komicno mi je sto se polagalo dosta na neke formalnosti bez (dovoljnog) ucenja coveka da ih primeni u datoj situaciji. Isto kao i sa nasim skolama i faksevima. Teorije svakako ne manjka, sve je lepo obradjeno i siroko pokriveno. Ali zato brate primena i praksa na jedvite jade, da ne kazem nula.
 
Причало се да их је убило обезбеђење Љубише Беаре.
Pričalo se svašta, ali poenta nije u nagađaju.
Ceo vojni sistem se upregao da ubedi javnost da su dva momka, koji su do tada ispunjavali sve psihofizičke zahteve za prijem u Gardu, koji su završili obuku i koji su izabrani za davanje straže, zapravo ubica i samoubica, da su nervno rastrojeni, da su latentni homoseksualci i šta sve još, mrcvarili im porodice...

Dokle god država ne otkrije i ne kazni ubice i sve koji su učestvovali u tom amaterskom pokušaju zataškavanja, nema moralno pravo da nameće svojim građanima da dolaze na mesto ova dva momka.
 
Da odgovorim generalu kao neko ko ima 20 godina ne želim da služim vojni rok niti mi pada na pamet to da radim, to što njima fale kadrovi nije moj problem neka podignu te mizerne plate koje imaju profesionalci tamo pa da vide kako će se ljudi vraćati nazad u VS, ali ne ajde mi da teramo svu decu da služe jer smo eto u mogućnosti, dok se za ove sa vrha vlasti ni ne zna da li su služili( dobro sluzio je Vulin dve nedelje :) a za velikog vodju ne znamo iako ga svi zovu vrhovnim komandantom a on je to samo u slučaju ratnog stanja ). Plus da dodam da mi je drug završio dobrovoljni vojni rok pre par meseci i citiraću ga sada "Ti si bu**** ako budeš išao da služiš, ja sam služio rok samo jer hoću da budem nešto pri vojsci pa sam morao to da odradim, dok je ovako inače katastrofalno stanje u kasarna i u VS". Ko hoće da služi može odmah da ode na to.
 
Da odgovorim generalu kao neko ko ima 20 godina ne želim da služim vojni rok niti mi pada na pamet to da radim, to što njima fale kadrovi nije moj problem neka podignu te mizerne plate koje imaju profesionalci tamo pa da vide kako će se ljudi vraćati nazad u VS, ali ne ajde mi da teramo svu decu da služe jer smo eto u mogućnosti, dok se za ove sa vrha vlasti ni ne zna da li su služili( dobro sluzio je Vulin dve nedelje :) a za velikog vodju ne znamo iako ga svi zovu vrhovnim komandantom a on je to samo u slučaju ratnog stanja ). Plus da dodam da mi je drug završio dobrovoljni vojni rok pre par meseci i citiraću ga sada "Ti si bu**** ako budeš išao da služiš, ja sam služio rok samo jer hoću da budem nešto pri vojsci pa sam morao to da odradim, dok je ovako inače katastrofalno stanje u kasarna i u VS". Ko hoće da služi može odmah da ode na to.
Младић, а неће у војску
 
Inače, ovaj gornji post sam mislio kao konstataciju, čak i dobru vest. Zadnjih par nedelja su se mogli čuti helikopteri na desnoj obali Save i danju i noću. Pretpostavljam da su intenzivirali obuku na helidromu kod VMA. A uz to sam u nekoliko navrata u toku dana viđao i MUPov H-145. Ko zna, možda su i ti MUPovi leteli noću, ali teško je noću razaznati.
 
Inače, ovaj gornji post sam mislio kao konstataciju, čak i dobru vest. Zadnjih par nedelja su se mogli čuti helikopteri na desnoj obali Save i danju i noću. Pretpostavljam da su intenzivirali obuku na helidromu kod VMA. A uz to sam u nekoliko navrata u toku dana viđao i MUPov H-145. Ko zna, možda su i ti MUPovi leteli noću, ali teško je noću razaznati.
Могуће, у Земуну иначе стално прелећу неки хеликоптери из правца Батајнице и назад.
 
Da rad u vojsci više nije atraktivan govori i da je Vojsku Srbije, prema podacima Vojnog sinidkata Srbije, u poslednjih pet godina napustilo oko 10.000 profesionalaca.

Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić je rekao da danas oko 80 odsto pripadnika vojske prima platu manju od prosečne u Srbiji.

 
Da rad u vojsci više nije atraktivan govori i da je Vojsku Srbije, prema podacima Vojnog sinidkata Srbije, u poslednjih pet godina napustilo oko 10.000 profesionalaca.

Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić je rekao da danas oko 80 odsto pripadnika vojske prima platu manju od prosečne u Srbiji.

Nikad nije ni bio atraktivan rad u vojsci i uvek su imali lose plate ako cemo istinito
 
Za vreme JNA nije bilo tako, plate solidne, naravno za to vreme, ali i ostale privilegije nisu za zanemarivanje - sopstveno zdravstvo sa obaveznim sistematskim pregledom svake godine, sopstvena odmarališta na moru, banje, itd
 
Колико је остало ако је отишло 10000. Ја мислио да их толико има
 
Za vreme JNA nije bilo tako, plate solidne, naravno za to vreme, ali i ostale privilegije nisu za zanemarivanje - sopstveno zdravstvo sa obaveznim sistematskim pregledom svake godine, sopstvena odmarališta na moru, banje, itd

Privilegije su postojale već u školi (smeštaj, hrana...), a posle tek... garantovan posao dan po izlasku sa akademije, besplatan stan dan po izlasku sa akademije - a vrlo brzo i sopstveni stan, beneficiran radni staz, vrhunsko zdravstveno za celu porodicu...
 
Privilegije su postojale već u školi (smeštaj, hrana...), a posle tek... garantovan posao dan po izlasku sa akademije, besplatan stan dan po izlasku sa akademije - a vrlo brzo i sopstveni stan, beneficiran radni staz, vrhunsko zdravstveno za celu porodicu...
Od stvari koje si nabrojao jedna je tacna (beneficiran radni staz). Molim da ne pisete ako ne znate, pustite sta ste procitali negde

@nensav
"Solidne plate za to vreme" lol :ROFLMAO:
 
Имали су привилегије, богме, и летовања у Купарима за трећину цене, превоз војним аутобусима, а свакако највећу привилегију - стан, мада нпр. нису смели да изађу из земље, што је, оно, баш труло.
 
Nikad nije ni bio atraktivan rad u vojsci i uvek su imali lose plate ako cemo istinito
Da, samo što im (MO i JNA) se tada moglo da tako funkcionišu jer su imali konstantan priliv vojnih obveznika. A sada kada toga više nema, moraju da nađu drugi način da obezbede dovoljno ljudi. Kako neke druge vojske nemaju problema sa odlivom kadrova? Pa zato što im daju korektne plate i korektne uslove. I umesto, primera radi, da kupuju 15 helikoptera koje neće imati ko da održava i pilotira, niti povoda da se koriste, kupe 10 helikoptera a ostalo rasporede u obuku i plate i uslove.

Ali to ne zvuči dovoljno bombastično i seksipilno prosečnoj sprskoj glasackoj glavi. Pričali smo o tome i na pojedinim temama o javnom prevozu. Jer taj problem kadrova, plata i uslova, to nije problem samo jednog srpskog državnog organa. To je kancer koji nagriza sve aspekte srpskog društva i sve službe i institucije. Od Vojske pa sve do gradske čistoće.

Elem, vlast neće da kupi 100 kvalitetnih autobusa i zaposli više vozača i mehaničara da ih voze i održavaju. Vlast više voli da kupi faking 200 jeftinijih autobusa. Iako nema ni ko da ih vozi. Iako nema ko da ih održava. Iako će ta kupovina jeftinog smeća na kraju da ih košta više nego da su kupili manje ali kvalitetnog. Ali jbg, u večitoj manitoj jurnjavi za glasovima, izjava "kupili smo 200 autobusa!" zvuči je**zovnije nego "kupili smo 100 kvalitetnih autobusa i obezbedili dugoročne kadrove za eksploataciju i održavanje".

E isto ti je i sa vojskom. Pošto se u Nacionalnom parku Srbija sve uvek vrti oko politike, nije bitan kvalitet neke službe i institucije, nego kvanitet i taj neki privid da se bog zna kako radi i poboljšava. A to se lakše postiže tako što nateraš pola stanovništva da se gužvaju po kasarnama i ne rade ništa korisno, nego da uložiš duge i mukotrpne ali isplative i vredne napore da se pojača kvalitet te vojske, njene obučenosti i njene spremnosti.


To je jedan od nekoliko razloga zašto, sve i da vrate to obavezno služenje, mene neće videti / ne bi videli sve dok mi ne dođe policija na vrata da me vode. Zato što mi je preko glave da srpski i jugoslovenski gangrenozni državni aparat uvek koristi svoj narod kao podmetač za noge da se izbavi iz blata i govana u koji sam sebe ubaci svojim hohštaplerajom, korupcijom, slepošću i političMarenjem. I da ima više pameti (a možda i ima, videćemo u narednim mesecima), i druge glasačke glave ovde bi se setile šta su dobili i kako su prošli svi oni koji su ''služili otadžbini'' (a zapravo služili gangrenoznom državnom aparatu, ne celokupnoj Srbiji) od 1990 do 2001 dok su za to vreme sinovi najvećih gmazina vozikali Ferarije po zatvorenom autoputu, školovali se u inostranstvu ili mafijašili po Beogradu. A ćaće im ispijale viski u Užičkama i Dedinjima.

More marš bre...
 
Vrh