Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
Kao da gledam Vukovar ponovo gde JNA ako ne može da osvoji grad rasturi ga artiljerijom pa ko preživi pričaće.



Вуковар, стање на том простору, у читавој СФРЈ и у ЈНА 1991. нема никакве везе са овим ратом и заиста је без резона поредити их.
 
Naprotiv, o ovome ratu u srpskoj javnosti (televizije, mediji, clanci...) najvise klepecu upravo JNA kadrovi i dinosaurusi koji su ubedjeni da napadacka strana glatko dobija i objasnjava celom svetu kako se ratuje. Ljudi odseceni od realnosti, zadojeni u nekim teorijama zavere i naopakim pogledima na svet, toliko zabarikadirani u svoje iluzije da ne mogu sebi da priuste da priznaju da je sve to otislo niz vodu... Druga, kriticka strana jedva da se i cuje.

Istina, stisali su se malo JNA dinosaurusi od sredine-kraja marta. Bar ovi sto su gostovali po "vodecim" medijima i najvise klepetali. Sto zbog toga sto su videli koliko su se nalupetali i koliko je stanje drukcije od onoga sto su tvrdili, sto zbog toga sto su videli da se ovdasnji Vrhovni vodja udaljava od Putina te da klepetanje o Ruskom trijumfu po Pinkovima i Krepijima vise nije pozeljno.


A svakako ima dosta slicnosti sa JNA slepackim pohodima. Samo sto cak ni nama nije ginulo ovoliko generala za tako kratko vreme.


Sve u svemu, teska tragikomedija od rata. No dobro, nek se ubija ko zeli, mislim ko sam ja ili ko smo mi da ih sprecavamo, kad je ocigledno da se obe strane bas dobro zabavljaju. Nego meni je bedak sto i ostatak sveta bacaju u krize i nove hladne ratove i podele. Jos se ni od kuronstine nismo oporavili, a kamoli od vestackih kriza sirovina i energenata s prosle godine, a vec krenulo novo njesra i novi hladni rat.
 
Poslednja izmena:
Којом брзином је свет остао без микробиолога и вирусолога који су брзином светлости постали војни аналитичари.
 
Analiticar moze da bude svako. Ne znam kada ce ljudi poput tebe to shvatiti.

Jedina je razlika i stvar u tome jeste kolicina kredibiliteta i popularnosti koju neki analiticar uziva. Primera radi, JNA dinosaurusi koje su vodali po Pinku mogu da budu ocajni kao analiticari (sto su i dokazali, vise puta) ALI ako u javnosti uzivaju popularnost i narod misli da su oni neki znalci, oni ce DE FAKTO postati analiticari.

Isto tako, neko moze da bude vrhunski analiticar, kao recimo Tango Six ili onaj Robert Baric sa hrvatskog N1 (sad slobodno naricite kako se njegovo misljenje ne racuna jer je hrvat i navija za zapad, iako je od starta sve lepo predvideo i objasnio). Ali ako javnost i publika ne zele da cuju njegovo misljenje, nije bitno sto je on u pravu i objektivan, jer javno mnjenje ga odbacuje kao analiticara.

Stoga, ne znam kako vama pojedinim bandoglavcima koje prozivate ljude sto se usudjuju da imaju sopstvena misljenja o necemu u zivotu pored posla... da imaju misljenja o Kovidu, o vojsci, o geopolitici o bilo jbno cemu... objasniti da svako, ali SVAKO na planeti moze i sme da bude analiticar u bilo cemu. Jedino su razlike da li ce ta njegova analitika naici na dobar ili los odziv i koliko ce publiciteta dobiti.


Takodje, ljude koji druge prozivaju da o necemu nemaju pojma ja uvek pozovem da iznesu svoje vidjenje i pokazu drugima, neukima, kako se neke stvari rade ili objasnjavaju. U ovom slucaju, posto je predmet aktuelne rasprave zabranjena tema na ovom forumu, ti slobodno okaci svoju analizu i misljenje na neki blog ili tekst arhivu pa nam posalji link da procitamo, a ostatak diskusije mozemo da nastavimo na PP, ko god je zainteresovan.

Ja bih bas voleo da cujem analize i kontra-argumente vas ljudi koji omalovzavate tudja misljenja i stavove a nikad ne kazete i ne objasnite u cemu to mislite sa drugi grese.


Cuj, sram me/nas bilo sto imam svoje misljenje i analize o debaklu od dogadjaja u kojem se neko osramotio na 300 nacina... I sram nas bilo sto smo za vreme Kovida, kao gradjani i poreski obveznici ove nazovi drzave, imali i iznosili svoja misljenja o merama koje su se ticale svih nas...
Ma ne, nego cu za prvo da slusam analize JNA kluba demencije, a za Kovid mere da slusam drKona i Sisicku koji su 2020. zatvarali celu zemlju na po 3 dana USRED LETA "zbog virusa" a mesec dana kasnije cutali ko p... kada bi njihov gazda pravio bespotrebne izbore i nove rasadnike epidemije...

E do mojega sa takvim strucnjacima, takvim analizama i takvim debili... pardon, kredibilitetima. Pa pre cu dete slusati nego takve grupe ljudi. Pogotovu kad se iz aviona vidi da su mahom placenici i/ili karijeristi koji pricaju ono sto im se naredi, kao sto se u oba slucaja (JNA dinosaurusi i Sizni kovid stab) pokazalo, vise puta.
 
Poslednja izmena:
Ja se slažem da ovo nije rat nalik na one sa SFRJ prostora; ovo je rat između najbližih zemalja i naroda, kao između Srbije i Makedonije, ili između Srbije i Crne Gore, što ipak na Balkanu devedesetih nismo radili.

Ovo je najodvratniji rat koji sam ja ispratio. Crko dabogda ko ga povede - u gulagu.
 
Poslednja izmena:
Ma nemaš ti pojma, ajde da ućutimo i da pustimo prave stručnjake (što iz javnosti, što sa foruma) da nam objasne. Evo, pošto nećemo o tome na forumu, okačio sam link gore za portal gde može da se uploaduje tekst, i sad čekam da čujem pravu, stručnu analizu kredibilnih i verifikovanih individua.

A u međuvremenu, pošto se pominjao Kovid malopre, odoh da slušam stručnjaka analitičara prof dr mr kr Branimira Nestorovića kako priča da Tesla nije umro nego se shapeshiftovao u Novaka Đokovića. I nemoj da čujem da mi neko kaže bilo šta za to jer prof dr mr kr Nestorović je priznati stručnjak i naučnik i sve što on kaže, to ima da se poštuje i uzima zdravo za gotovo, ma koliko čudno zvučalo. Jer on je STRUČNJAK. Piše mu na parčetu papira. A svi znamo da stručnjaci nikad ne greše ni u čemu. Pogotovu oni koji su poznati kao karijeristi i oportunisti. E ti su uvek u pravu.


A kad završm sa Nestorom i Teslom, idem na Youtube da ponovo odslušam stručnjaka Stupara i stručnjaka Miladinovića u emisiji s kraja marta o znate-već-čemu. Da čujem kad će da se završi ova ''šetnja kroz park'' i usledi trijumf sa velikom paradom i slavljem širom slovenskog sveta, od kojeg će zapad moći samo da crkne od muke i zavisti...
:ROFLMAO:


Jbt... kome sve ljudi danas daju pažnju, kredibilitet i poverenje... U stvari, za početak, kome se sve danas daju diplome i oficirski činovi... A mase ljudi ko hipnotisane njima...
tenor.gif
 
Poslednja izmena:
Nego, da se vratimo na domaće teme. Evo stručnjaka Stupara kako analizira stanje u VS.


Nagradno pitanje - šta mislite, posle koliko minuta je počeo sa hvalospevima o Vučiću i nikad jačoj i nikad ujedinjenijoj nebeskoj Srbiji?
- 5 minuta
- 15 minuta
- 25 minuta
- pola minuta

Nema šta, stručnjak™ ga objasnio, dao mu ga po analizi™ samo tako. Ovaj Stupar je najjači lik i vojskovođa ikad, drKona mi. :love:
Zahvalan sam Bogu što ga imamo. I njega, i drKona, i Nestora... sve te stručnjake™ A sad se izvinjavam, odoh da povratim, moj mali mozgić ne može da podnese toliko stručnosti i analitike za tako kratko vreme pa mi pozlilo...
 
Nije prvi put da pominju to sa vojnim rokom čisto malo da nalože penzose. Dakle klasičan spin, pitanje je samo sta žele zamaskirati tom pričom.
Kladim se da će ipak uvesti sankcije Rusiji, ili nešto u tom pravcu...
 
Možda ovaj put i ne bude spin. Možda zapravo i pokuša da sprovede u delo. Napominjem da sam rekao ''da pokuša da sprovede'', ne da će i da uspe i da narod to podrži.
Ali on je sad sa ovim otkačinjanjem Rusije očigledno zacrtao sebi (tj. naivnom narodu) neku blesavu priču o neutralnoj i nezavisnoj Srbiji.
Da bi održao svoju glasačku masu u tonusu i tenziji i tim blesavim ''Nebeska Srbija, rodoljublje, srpski put, mi mimo sveta, trte mrte...'' pričama, njemu treba nešto da bude fundament svih tih demagogija i prokenjavanja. A uz veštačku krizu sa Kosovom, to insisitranje na služenju naciji, rodoljublju, vojničkoj časti i sličnom... je idealno u tu svrhu. To je ono što loži gluplji deo naroda i njegove glasače, pogotovu starije.

Sve u svemu, ukratko, mislim da postoji šansa da ovaj put zapravo proba da realizuje tu svoju fantaziju. A drugo je to što će se na kraju najverovatnije završiti debaklom. Ne samo zbog nevoljnosti naroda, nego što prosto nema mogućnosti za takvu grandioznu viziju. A ni potrebe i smisla.


No dobro, što kaže Panta, to može da ispadne i dobro na kraju, jer može da rezultira padom ili destabilizacijom vlasti. :) Jer sjajno je što onaj krezubi 50-godišnjak i baba Kurana što sanjaju Vučića (ima na netu snimaka oboje) smatraju da sin/unuk treba da im ide u vojsku i služi naciji, ali sinčića - i njegovog budućeg sinčića - baš briga za to. Iz više razloga. A tek će da ga bude još manje briga u narednom periodu, kada nastupi kulminacija nekoliko ekonomskih kriza koje drmaju svet, a sa njima i recesije, nezaposlenost, neizvesnost... Mislim, baš će prosečan mladić ove i narednih godina da se brine o odsluženju vojske i služenju Vuč... ovaj, naciji. Ima da juri posao, leba, prihode i poslodavce. Kakvi vojni rokovi, kakva ratovanja, kakve ložane... XD Ili ima prosto da pobegne iz zemlje, kao i mnogi drugi mladi, nažalost.
 
Poslednja izmena:
Meni smešna priča o tome kako će vojska nekoga prevaspitati. Vučić bi kao sada da disciplinuje omladinu, a sve je radio da je uništi. Pogledajte kakvi se filmovi snimaju, kakve se emisije emituju, kakva je programska šema, stadioni, huligani itd... Zapravo, on želi da od mladih stvori običnu stočnu masu koja će hrliti tamo gde im Vučić naredi. Umesto da se razvijaju moždane vijuge, ovaj pokušava da od vaše dece stvori topovsko meso. On će svoju decu skloniti u inostranstvo, a vaša će deca čistiti klozete Vulinu i onim bizonima od generala i pukovnika. Dajte društveno koristan rad, dajte omladini džeparac da nekada zasade drvo, da očiste ulicu, da očiste zgradu od grafita itd... Ove gluposti o vojsci može samo da stvori još veći animozitet mladih prema državi.
 
Šta se se uspalili oko uvođenja obaveznog vojnog roka...

Uvešće ga za klince koji pune 19 god, ko ide na fax služiće kasnije i tačka.. Za nas, "izgubljene" generacije 91-01. teško da će nametati nešto..

Nisam obožavatelj vojske, ali da će nekome kruna sa glave da padne zbog 3 meseca ranog ustajanja i malo fizičke aktivnosti- neće, preživeće deca i vratiće se mamicama i taticama..
 
Meni nije problem da me pozovu i naknadno, prošao sam svasta pa ću proći i to. Meni više smeta bandoglavost JNA dinosaurusa i debila političara koji veruju da se takvim sistemom nešto kao rešava.

Bandoglavost u izjavama ''nećemo mi da se ugledamo na Skandinavce, da samo deo služi. Nego ili će svi pod moranjem, ili će niko''. Jer j'š Skandinavce, šta oni znaju. Neša Slina i Vučić znaju bolje - ili svi, ili niko. Al naravno, to ''svi'' podrazumeva sve sem njihove dece. :D Oni su zauzeti kulinarskim kursevima na Halkidikijima i Tahitijima. :D
Bandoglavost u izjavama ''Vojska će da vaspita mlade''. ''Da je ostalo služenje vojnog roka, sad bismo bili Švajcarska'' i slične gluposti. A 90ih i 2000ih stasavale generacije u kojima su svi služili pa videh šta napraviše od zemlje, kulture, društva, vojske i geopolitike te decenije - uništiše se kompletno.
Bandoglavost u stavovima da služenje vojnog roka zapravo povećava spremnost i sposobnost vojske (videti slučaj JNA i VJ, koje su pukle ko duleci u svakom ratu u koji su uletele).
Bandoglavost u odbijanju da se shvati da će zapadnjačke korporativne Delez, Lidl, Fiat, Yettel... da boli tookie da svake godine puštaju hiljade svojih radnika na odsustvo da idu da gube 3 meseca i da im traže zamene za taj period. Oće malo morgen. Otpustiće klinca i naći će novog nesrećnika za trajno zaposlenje umesto njega. A biće zamenskih kandidata ko pleve, jer će recesija i krize da nam ... sve po spisku.

Bandoglavost u tim plemenskim stavovima da je jedini način da se služi zemlji i naciji to da se ide u vojsku za nju. Po toj logici, svi oni krimosi i političmari iz 90ih (a i posle) su svi bili rodoljubi i produktivni članovi društva, jer su eto odslužili vojsku, a nebitno što su posle uništavali živote i društvo oko sebe. A svi koji nisu odslužili vojsku, oni nikad ne mogu da budu 100.00% rodoljubi i produktivni članovi društva kao ovi što su ladili Vučiće po kasarnama. To je taj plemenski mentalitet, u kome se računa da samo ratnik privređuje zajednici. I da su svi (bivši) ratnici oličenje poštenja, morala, vrednoće i patriotizma.

I na kraju, bandoglavost da se čuje i shvate izjave pojedinih lica iz VS, da vojska trenutno nema kapacitete i mogućnosti za obavezno služenje. Svaki iole normalan političar bi nakon više godina tih upozorenja utuvio to u glavu i odustao od forsiranja te blesave ideje. Ali ovaj naš bilde neće. On zna bolje. On je , citiram današnju vest - Zamolio nadležne u vojsci da mu ne odgovore da nema dovoljno kadra za obuku, jer takav argument ne želi da prihvati. Čuj, on ne želi da prihvati. Pa kraljino, fantastično je što si ti umislio da si mali Balkanski Kimi, i što imaš te svoje vizije i fantazije, ali te vizije i fantazije neće promeniti činjenično stanje da prosto nemaš resurse i mogućnosti, a ni realne potrebe, da izigravaš KPA, JNA, IDF, dopisati po želji...

Ali nema veze, znajući njega obolelog, i znajući beskičmenjake i crviće oko i ispod njega, ne bi me začudilo da se pre ili kasnije zalete s ovom fantazijom i kolektivno udare tintaram u ledinu. Štaviše, što kaže Panta - još bolje, jer će onda da se prodrmaju pa se možda i okliznu pa napokon padnu.
 
Vojska je svakako gubljenje vremena, pogotovu u uslovima koje bi dobili ovde u smislu jedes splacine pred istekom roka trajanja/posle isteka trajanja u vidu pasteta i pasulja svaki dan sa budjavim hlebom, kupanje jednom-dvaput nedeljno, spavanje u krevetima i prasnjavim pokrivacima iz 80ih godina, staresine koje se izivljavaju bez razloga.
Ispalice tri metka za tri meseca, uraditi gomilu sklekova i vau postaju supersoldaten spremni za odbranu otadzbine

Ja sam uvek govorio, najgori vojnik je nemotivisan vojnik.
 
U Jugoslaviji je vojska bila obavezna ali škola nije. Zato nam se sve ovo i dešava. Da vojska pravi "čoveka" ne bi nas 30 godina vodili neljudi.
Lično poznajem likove koji su "uspešno" odslužili vojsku a u osnovnoj školi su išli u specijalno odeljenje za mentalno manje razvijene.
 
Da ne bude zabune, podržavam vojne vežbe i osnovne obuke za korišćenje nekih oruđa, oružja i alata ali primarno smatram da je civilna zaštita potrebnija od bilo kakve bojeve obuke. Evo već ko zna koja generacija se rodila a da ne zna čemu služi hidrant.
 
^^Bravo.

Jako mi je drago da vidim da ima još ljudi koji uviđaju da, dok se mnogi opterećuju služenjem vojske, imamo zemlju u kojoj od ratnih dejstava niko nije poginuo već decenijama unazad, a od požara, poplava, odrona, klizišta, nepoznavanja u prirodi... nam svake godine u proseku pogine nekoliko ljudi i nastane poprilična šteta. Priča se po javnosti o služenju pod oružjem, o vraćanju predvojničke obuke, o svemu i svačemu... a ne priča se o tome da iz srednjih škola izlaze populacije koje ne znaju mnoge praktične stvari korisne za život, uključujući i poznavanje protivpožarne zaštite, spasavanja, prve pomoći i slično.

Kad bih mogao da biram između dve opcije: 1) pola stanovništva sa mlitavom vojnom obukom i 2) da celo stanovništvo (jednog dana) poznaje makar osnove civilne zaštite i preventivnih mera, radije bih odabrao ovo pod 2). Naravno, znam da se u okviru vojnog roka nekad to obrađivalo, ali po svemu što sam video i čuo, bilo je to jako mlitavo, a veći deo vremena se svodio na usavršavanje pokreta metlom i grabuljom, a ne na neka korisna i praktična znanja i veštine.
 
Dobar tekst, npr. u Izraelu muškarci služe 3, a žene 2 godine, ali ovaj norveški model mi se čini dosta dobrim.

Mislim da će se uvesti i kod nas, pogotovu zbog sigurnosnih problema nastalih nakon početka rusko-ukrajinskog rata.. to sve menja.
Inače, dok je sadašnji Ustav na snazi, zagarantovan je prigovor savesti, tako da ko ne bude hteo da služi pod oružjem-neće ni morati.. Verovatno će to destimulisati znatno dužim trajanjem civilnog služenja..
 
Epa, naše poglavice su izjavile da se neće ugledati na Skandinavske modele i Norveški sistem, nego da će kod nas ili svi ili niko. Jer Srbi i generalno vole graničnost, te podele na sve ili ništa, crno ili belo, isključivo ovako i isključivo onako... Kompromisi i kombinacije su za tupsone.

Izrael ima dugo i intenzivno služenje jer su okruženi neprijateljskim zemljama sa svih strana i dobrano naoružanim gerilama čak i unutar svojih teritorija. A da ne ulazimo u to da zapravo imaju para i da zapravo polažu puno u praktična znanja i veštine, a ne u gubljenje vremena na gluposti i formalnosti.

A između nas i Ukrajine je čitava Rumunija, a do samog fronta u Ukrajini još nekoliko stotina kilometara UA teritorije. I po svemu sudeći, taj front teško da će se pomerati više na zapad. Linija razgraničenja novog zapadnog i istočnog bloka će ostati ili Dnjepar, ili Donjeck (i na gore Belorusko-Poljska granica, Baltik i Finska granica). Ne Moldavija, ne Galicija, ne Transilvanija tu u komšiluku Srbije. A mi smo dobrano u teritoriji zapadnjačkog bloka i unutar njegove sfere uticaja i moći. Koliko god se pretvarali da smo neutralni i suvereni.
 
Koска је бачена да се народ замајава, само још да видимо шта се скрива дизањем прашине?
 
2019. mi je jedan lik pričao da su ga pozvali kao automehaničara u rezervu da radi servise na vozilima i oklopnjacima koja nisu u aktivnoj upotrebi. Po njegovoj priči pripremala se vežba za nekoliko hiljada mladih rezervista koji nisu služili vojsku a za tu priliku hteli su da pokrenu opremu iz rezerve koja nije u upotrebi u profesionalnoj vojsci. To je sve stopirano sa početkom epidemije. Ovo sve nikad nije provereno osim što mi je čovek slao slike iz garaža gde menja ulje na nekim FAPovima koji očigledno tu stoje neko duže vreme.
 
Pa skretanje pažnje sa udaljavanja od Rusije, odnosno ublažavanje šoka u narodu pričom kako ''mora tako'' i ''zato ćemo biti Balkanska Švajcarska / Izrael, a da bismo to bili, moramo da imamo služenje vojnog roka''. Prosto, prosečan SNS glasač se loži na takve gluposti, i sad pošto su primorani da se pomire da neće više biti javnog šurovanja sa Rusijom na međunarodnoj sceni, sada Alek mora da im da nove teme za loženje i tešenje.

Dakle, pošto je loženje na Rusiju i Srbiju do Tokija stvar prošlosti (bar formalno), sad mora SNS raji da se da nova igračkica i nova zanimacija u vidu Kosovo - čin 647., priče o ekonomiji i priče o novoj JNA, novim Nesvrstanim, novom suverenitetu i nezavisnosti Srbije i trte mrte. Jedna od osnovnih lekcija političmarenja - moraš da zanimaš narod glupostima. :D
 
Vrh