Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
Perkane, sve se može rešiti. Mladići koji treba služe su protiv vojske, ti si za, ti ideš par rokova služiš umesto njih i svi srećni. I ti što imamo vojni rok, i oni što nisu služili.
 
Ja nisam služio, hteo sam ali sam u ključnom periodu svog života živeo u inostranstvu. Godinama sam imao osećaj krivice što nisam to odradio "za otadžbinu". Ali sam sad 100% protiv vojnog roka. Mlade treba školovati kvalitetno, a ako država želi da ih socijalizuje, to treba da radi unapređenjem školskog i uopšte obrazovnog sistema. Drugu korist od vojnog roka ne vidim ni za pojedinca ni za društvo ni za državu.
 
zanimljivije mi bilo dok se pisalo o namenskoj.....
:?
 
Drago mi je da je anketa na BB potvrdila suštinski da je opredelenje u društvu da se vojni rok vrati... odnosno da one ankete sa B92, na koje je ovde ukazivano nisu merodavne...

Ako je BB 50% za, u realnosti je barem 75%.
Sasvim dovoljno da se rok vrati...

Sada treba dobro osmisliti šta sa tom decom, kad dodju da služe...
Bilo bi dobro da neko tamo stavi prst na čelo i malo poreda stvari drugačije nego što je to bilo u JNA
 
Jeste Perkane, došlo na B92 24.000 botova ili lobista (da mi je znati samo čijih?) pa nalupaše glasove iznova i iznova dok opcija ''Ne'' nije nadjačala ''da''.

Deder, ako toliko ne veruješ koliko ljudi ovde ima gađenje prema služenju vojnog roka i gubljenju vremena (nisam rekao ''prema Vojsci'' nego prema obaveznom vojnom roku) slobodno obiđi forume poput Palube, JNA ili MyCity Military. Pa vidi šta i tamo pišu mnogi o tim ''divnim danima'' koje su provodili ribajući čučavce iz doba Kralja Petra i premeštajući gomile lišća sa jednog travnjaka na drugi.


Znam nekoliko ljudi koji su služili u famoznoj JNA u vrhuncu moći i savremenosti, 80ih, i koji su rekli da se sve svodilo na gubljenje vremena i na ispaštanje zato što nešto negde nije urađeno kako treba. Jedan došao na prijem/pregled sa pikslama od naočara. Genijalci ga stave da bude streljačka pešadija. Kaže kakvi kraljevi, nije mogao da veruje. Pitam ga ''dobro, jel ste bar pucali dosta?'' Kaže ''3 cela okvira za godinu dana''. Reko dobro, pobogu, šta ste radili ostatak vremena? Kaže premeštali gluposti, čistili gluposti, ljuštili gluposti, pravili gluposti i onda trpeli kazne zbog gluposti.

Eto toliko o tome.
 
Ovaj čovek je za svoj vojni rok ispalio 9 (devet) metaka iz M48 sa četvorocifrenim brojem iz 1949.
Isti taj čovek je 1999. ispalio 2 kamiona razne municije.
Na način na koji bi ovi naši organizovali, po ugledu na JNA, vojni rok je čista beamislica, a mi se ovde zamlaćujemo raspravljajući o tome. Ako jedan vojnik, poput mene, posle obuke11 meseci čisti pušku nedeljno i to mu bude uz postrojavanje jedino što je na vojaku ličilo, čemu sve to? Upoznao sam većinu slavonskih, banijskih i posavskih sela u Hrvatskoj, ako je to od neke koristi. I zakasnio godinu na fakultetu u odnosu na svoju generaciju.
Vojska nije i ne sme da bude vaspitna ustanova - ne sme da popunjava prostor u kome su nestale škola i porodica. Mama uči kako se pakuje odelo, namešta krevet ili riba pod. Za nešto ozbiljnije od toga, za ono što je vojska u 21.veku, nemamo mi para ni blizu. I svi to znamo, ali ova priča svakui put pokriva neke druge, poput 12mld duga za nešto više od 8 godina, uludo bačene pare na gluposti, rekonstrukcije rekonstrukcija i, najvažnije, razgovore poput onog današnjeg u Parizu koji trajno određuju sudbinu države i njene celovite teritorije.
Dakle, samo nastavite da se pecate dok iza mamca prolaze veoma krupni komadi.
Kome se aluži, eno mu dobrovoljnog služenja. A nešto baš ne vidim da je tamo gužva.
A i što bi bila u vojsci čiji oficiri i generali pozdravljaju i drhte dok predaju raporte klovnovima i ukradenim diplomama?
 
Ne znam kako me Perkan podseti na Gedu G. :
"Jednom tako Geda išo u bioskop,
I tužni ruski film ga dirno svojski,
Sav uplakan reče ženi
Eee to vidiš da je meni! Ratova i vojski."
 
Опростите што овако упадам као падобранац, обично пратим теме и пар пута сам нашао за сходно да се јавим- али ова ме се тематика лично тиче.
У случају поновног увођења војног рока ја бих био позван да служим- што мени можда закомоликује неке личне планове али Боже мој, снаћи ћу се. Поставља се међутим питање хоће ли ово бити класично “челичење” у учмалим касаранама са буђом по зидовима и као што су горе наводили чишћењем чучаваца или ћемо се обучавати како да дјелујемо против дронова, кибернетских напада, терористичких удара по стратешкој инфраструктури и слично...
Масовне војске су дефинитивно сахрањене у прошлом вијеку (буквално) и нико више тако не ратује. Ено можемо да видимо Иранске гериле по блиском истоку, њихове ирачке и либанске савезнике како асиметрично ратују са Американцима/Израелцима. Ако су они, који су имали најкрвавији рат послије 2. свј. рата прешли на асиметрично/прецизно ратовање са малим увјежбаним и специјалистичким јединицама шта ми има да се правимо паметни?
Може ли наша војска/држава толико средстава издвојити да темељно обучава специјалистичке јединице, или резерву да обучава за АБХО или спасилачке операције на нивоу од 35.000 годишње?! Нама челичење, неспавање, др***** из вукојебина за официре и сл не треба!
Ето, опростите ја сам моро то да избацим из себе пошто читам овдје некакве специјалце из ЈНА који хоће да челиче момке...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819569#p819569:lafntrfn je napisao(la):
vucko » Uto Feb 02, 2021 12:26 am[/url]":lafntrfn]Perkane, vodi svoju decu da ginu, moja neće, to ti obećavam!

Gde da ginu?
O čemu ti to?
Služenje vojnog roka je ginjenje?

Nisam znao...
 
Мислим да на крају млади треба да одлуче на референдуму да ли желе војни рок, а ви наставите са илузијама и бајкама, али пазите колико ће бити здравствених и других оправдања...
 
Проблем са војском тренутно јесте то што позив професионалног војника није толико популаран па оостоји проблем у попуни јединица, посебно у 1. бригади. Решење за то може да буде повећањем стандарда, тј. повећањем плата, или да се добровољцима дају разне повластице, нпр. предност при запошљавању у државној служби, или као у америци стипендирање даљег школовања након одслуженог добровољног војног рока. Али кључно јесте да се та професионална војска не бави скупљањем лишћа већ борбеном обуком. У треба да се модернизује инфраструктурно, да напусти касарне из доба Обрњновића и пређе у модерне базе са монтажним објектима, пошто се у агресији показала вескорисност бројних квадрата зиданих објеката. И свакако да се занављају опрема и наоружање и да се стави што већи акценат на обуци.
 
Ne treba zaboraviti da je vojska danas Vučićeva, Vulinova ili Slinina, juče Tadićeva i Šutanovčeva, preključe Koštuničina, pa Zlobina, pa Titina... dakle nikad narodna, uvek od nekog ološa koga Duboka država stavi da vodi svoje čedo - državu. Država je uvek protiv naroda, isisava ga, dok narod nestaje bilo u njihovim ratovima, bilo u ekonomskim nametima države jer ne može poplaća troškove, ili mu sada dovodi migrante da ga teroriše. Onaj ko je imao posla sa državnim instirucijama poput vojske, policije, poreske, školstva, sudstva... zna da su mu to hladne i strane organizacije, nikako tople u kojima se oseća porodično kao da su njegove. To što se vojska ili država zove Srbija, istog imena kao i narod, je igra rečima, to su dve totalno suprotne stvari.
 
Šta se toliko pecate? :)

Juče Izrael i Kosovo uspostavili diplomatske odnose, a ovi par dana ranije otkrili spomenik državi od 9 miliona eura.
Ovo je bre cirkus od države, ne umeju ni da asfaltiraju ulicu a da se sutra ne raspadne, kakvo organizovanje i obuka desetina hiljada mladića u rukovanju oružjem?

Ministar spoljnih poslova Selaković, veliki nacionalista, šešljevac u duši, kaže: "Nisam služio vojni rok, jer kada je došao moj red, nije se moralo"...
Pa care što nisi otišao na služenje pre studija prava???
I ti sada da ponovo uvode da se "mora"?


Rešte ko je ubio dva momka u Topčideru, sudite ovima što to i dalje zataškavaju, pa da nešto pričamo na tu temu.

A inače Azerbejdžan rasturi Jermensku vojsku - bespilotnim letelicama....
 
Ево, сад тек видех да постоји ова анкета, па наравно чекирах "Не".

НЕ - фарсама и свему што из њих проистиче.
 
Vojska je za bogate a siromasi ratuju sa korovom
A di smo mi, kad još čuvam rasparenu čarapu jer nije pocepana .
jbg.
:sesir:
 
Дакле, чекали смо 18 година да би Перишић и свита добили бедне три године робије, на које ће се сад жалити, па ће наши ажурни судови опет отезати до бесвести, док ти злотворе не поцркају на слободи. Дакле, слобода, мито, ранг и пензија за велеиздајнике, а нечија деца у гробу.

Овај нитков није започео своју велеиздајничку каријеру 2002. Запамћен је и по томе што је из Мостара побегао, све с кожном гарнитуром, а Србе оставио на милост и немилост усташким и муслиманским паравојним формацијама. Срби тада нису имали сопствене паравојне формације, већ су се наивно у потпуности ослањали на ЈНА. А шта је ЈНА радила? Перишић је добар пример. Натерао је војнике да утоваре његове ствари у војни транспортер и да му штите одступницу, док је бежао пут Србије. Затим се повукла и војска, а када су Срби то видели, они који су имали памети и сами су побегли.

И на 1998-1999. је показао слично херојство.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818185#p818185:2n1pusa3 je napisao(la):
Прле » Чет Јан 28, 2021 7:27 pm[/url]":2n1pusa3]Да, вероватно зато Швајцарци служе војску...

Не сви, ко хоће, може да се откупи, али обевазу имају сви. То је цена независне политике.
Де, не будите смешни. Независна државна политика понајмање зависи од тога.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819635#p819635:3i5ydtya je napisao(la):
Пантограф » Уто Феб 02, 2021 10:31 am[/url]":3i5ydtya]НЕ - фарсама и свему што из њих проистиче.
Глупост, него шта.

Власт изналази начине да одврати пажњу од основних животних питања, а они довољно наивни, или просто кивни што и млађе генерације не морају да чисте јавне чучавце, као што су они својевремено, наседају на целу причу. Има ту и оних који нису умели да одгоје сопствену децу, па се надају да би војска могла да их коначно дигне с кауча

Углавном, међу онима које би ова мера погодила, мало је оних који би се сложили с поновним увођењем војног рока - посебно под овом влашћу, која мање-више отворено говори о предаји дела наше територије, а овамо би да брани земљу (од чега, кад већ на све пристају?).

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819535#p819535:3i5ydtya je napisao(la):
Perkan » Пон Феб 01, 2021 10:50 pm[/url]":3i5ydtya]Biće to dobro, videćete...
Па идите Ви па служите, ако Вам је потаман, или шаљите своју децу.

Ја не намеравам да бацам месеце свог живота на војну обуку, посебно у овој и оваквој Србији, на челу које су осведочени издајници, који протраће све што се постигне на бојном пољу, и у којој осамнестогодишњаци губе животе на бранику отаџбије, док један Перишић 18 година живи у изобиљу, да би му тек онда запретили с мизерне 3 године робије - а на крају, скоро сигурно, неће ни видети унутрашњости затворске ћетиле. Довољно сам сродника изгубио под вођствог тог и таквих.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819472#p819472:3i5ydtya je napisao(la):
Bender Rodriguez » Пон Феб 01, 2021 7:35 pm[/url]":3i5ydtya]Jeste Perkane, došlo na B92 24.000 botova ili lobista (da mi je znati samo čijih?) pa nalupaše glasove iznova i iznova dok opcija ''Ne'' nije nadjačala ''da''.

Deder, ako toliko ne veruješ koliko ljudi ovde ima gađenje prema služenju vojnog roka i gubljenju vremena (nisam rekao ''prema Vojsci'' nego prema obaveznom vojnom roku) slobodno obiđi forume poput Palube, JNA ili MyCity Military. Pa vidi šta i tamo pišu mnogi o tim ''divnim danima'' koje su provodili ribajući čučavce iz doba Kralja Petra i premeštajući gomile lišća sa jednog travnjaka na drugi.


Znam nekoliko ljudi koji su služili u famoznoj JNA u vrhuncu moći i savremenosti, 80ih, i koji su rekli da se sve svodilo na gubljenje vremena i na ispaštanje zato što nešto negde nije urađeno kako treba. Jedan došao na prijem/pregled sa pikslama od naočara. Genijalci ga stave da bude streljačka pešadija. Kaže kakvi kraljevi, nije mogao da veruje. Pitam ga ''dobro, jel ste bar pucali dosta?'' Kaže ''3 cela okvira za godinu dana''. Reko dobro, pobogu, šta ste radili ostatak vremena? Kaže premeštali gluposti, čistili gluposti, ljuštili gluposti, pravili gluposti i onda trpeli kazne zbog gluposti.

Eto toliko o tome.
Управо тако. Мој деда је провео три године у морнарици. Нису га научили ни да честито плива.

Све што је корисно, може се научити у року од 4 до 5 недеља. Оно најосновније, и за пар дана. А све то без типиног иживљавања виших кадрова, које обично прати тај процес.

А да би неко досегао ниво једног професионалног војника - за то је потребно далеко више, укључујући и доста онога с чим се човек рађа. Идеја да је свако подобан за ту професију, те да војни рок уједно значи и већи број једнако добрих војника, бесмислена је и смешна. То је као када бисте приморали све у датом тренутку да служе „медицински рок”, и очекивали да за годину дана имате кадар обучених доктора.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820613#p820613:15mp1kbf je napisao(la):
Аполон » Пет Феб 05, 2021 5:38 pm[/url]":15mp1kbf]
Де, не будите смешни. Независна државна политика понајмање зависи од тога.

Зачудићете се, али далеко од тога да је понајмање. Шта више. Вама као историчару је вероватно познато како је Швајцарска остала неутрална у време другог светског рата, колико је то коштало и када су почеле припреме.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820640#p820640:2egzwms0 je napisao(la):
Прле » Пет Феб 05, 2021 6:58 pm[/url]":2egzwms0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820613#p820613:2egzwms0 je napisao(la):
Аполон » Пет Феб 05, 2021 5:38 pm[/url]":2egzwms0]
Де, не будите смешни. Независна државна политика понајмање зависи од тога.

Зачудићете се, али далеко од тога да је понајмање. Шта више. Вама као историчару је вероватно познато како је Швајцарска остала неутрална у време другог светског рата, колико је то коштало и када су почеле припреме.
Познато ми је. Остала је неутрална захваљујући неприступачном терену, финансијском сектором који је сарађивао с Немцима, и оружаним снагама које нису биле потпуна смејурија (случај Данске).

Какве то везе има са Србијом? Баш никакве. Нама не прети копнена инвазија - понајмање сад, кад смо већ колонизовани. А колонизовани смо изнутра, захваљујучи издајништву, корупцији и идеолошком екстремизму низа чинилаца. Ако мислите да би јака војска то променила, варате се. Двоструко грешите ако мислите да би нам поновно увођење војног рока обезбедило такву војску.

Дакле, свакако: треба да имамо што јачу војску - обученију, наоружанију и бројнију него што имамо данас - али војни рок нам то не би обезбедио. Напротив, изазвао би још већи одлив становништва, а не би ничијег индолентног сина довело у ред (као што се немали број вас који сте за поновно увођење војног рока нада).

И опет понављам: ко је вољан да служи војни рок, може га служити и данас, без приморавања других да то чине. Ја не планирам да трошим годину свог живота на обуку, под руководством министра који ни сам није био обучен, само зато што се ви који сте служили војску осећате оштећено, или зато што вам синови траће младост на каучу, па се надате да бисте их овако могли довести у ред.
 
Svakim danom je sve jasnije da priznajemo Kosovo ali ćemo imati regrutaciju kako bi nacionalisti mogli da se izduvaju. Svaka čast.
 
"Ćemo" bi značilo da je to vojska svih nas, ali pošto ima podosta nas koji Migrantoljubca smatramo neprijateljem, pravilnije bi bilo reći "oni će", kako bi se napravila razlika između nas i njih. Plus kolko znam, od jednog drugog Upravnika, Tadića, Ustav je promenio Srbiju u Državu građana, ne srpske nacije, pa ne vidim satisfakciju nacionalista, šta, da budu srećni što imaju vojsku sastavljenu od "građana", a ne svog roda? U svakom slučaju vojska Migrantoljubca se može posmatrati kao okupaciona vojska, kao što smo i ranije imali u istoriji slučajeve stranih ili vojski u službi stranih namesnika. JNA je klasičan primer namesničke vojske komunističke internacinale, a turska vojska primer direktne strane vojske.
 
Kad raspalite po Perišiću, da li ste sigurni da znate sve o njemu da biste bili kompetentni?
Za Perišića se vezuje priča iz Zadra i Zemunika, ne Mostara. Kad su već čitavi konvoji kamiona nedeljama izvlačili stvari nižih starešina, što ne bi i jednog generala? Za to ga ne bi trebalo osuđivati, ili bar ne samo njega. A šta se dogodilo u onom motelu na Ibarskoj, pokazaće vreme. Čisto sumnjam da je neko tog ranga kao karijerni vojnik, olako ušao u priču o špijunaži. Pre mislim da je naivno naleteo na spletku koja ga je ubacila u tu mašinu. Ušao je u politiku, nesvestan blata koje ona nosi i u tom plivanju, zamazao se.
Ne treba baš tako lako pjuvati po ljudima.
Ko se te 1991.našao u Hrvatskoj na nekom komandnom mestu, našao se u procepu - prvo i osnovno, morao je da sačuva ljude, a sa Hrvatima da, se pogađa oko tehnike. Neki su otišli u epsku priču poput Tepića ili su povlačeni po sudovima poput Trifunovića iz Varaždina koji je izvukao ljude, ali ne i tenkove. Ostali se još vuku po Interpolovim poternicama koje Hrvatska i dalje drži, ako već nisu završili u Hagu. U svakom slučaju, oni su ispali j***** stranka u obe države. Nikome nisu valjali.
Možda je baš to što su krivi obema stranama, dobar znak da su časno radili svoj posao i poštovali zakletvu!
 
Vrh