Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818205#p818205:2hy2jkui je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Jan 28, 2021 8:11 pm[/url]":2hy2jkui]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818185#p818185:2hy2jkui je napisao(la):
Прле » Čet Jan 28, 2021 6:27 pm[/url]":2hy2jkui]Да, вероватно зато Швајцарци служе војску...

Не сви, ко хоће, може да се откупи, али обевазу имају сви. То је цена независне политике.
Pa prvo, mi i nemamo nezavisnu politiku. Niti ćemo je imati još dugo. Mi smo sitna boranija, zemlje za raskusurivanje između velikih sila kako kažu neki stariji i mudriji od mene.

A drugo, obavezno služenje ne mora da bude na sve ili ništa. Može da postoji i lutrija ili drugi parametri na osnovu kojih će se pozivati određeni procenat vojno sposobnih koji se pojave tj. registruju svake godine.

Srbija svake godine dobije oko 70.000 lica koji pune 18 godina. Vojska trenutno ni nema kapaciteta da ih sve provlači kroz obuku. Ako već toliko želi obavezno služenje, mogu da uvedu sistem tako da određeni broj služi.

Meni je lično smešno da iz godine u godinu čitam kako broj prijavljenih za dobrovoljno služenje premašuje broj otvorenih mesta. Mislim se - pa pobogu onda proširite kapacitete za te što hoće da služe aman!!! Nemate kapacitete ni za 2000 vojnika godišnje a hoćete 70.000 ??? !!! :bash:

Bender, je li ti to razmatraš i pozivanje žena na obuku kad spominješ tih 70k lica koji pune 18 godina?
Ako ne, onda je pola od toga... 35k regruta nije nemoguće imati na obuci u svakom trenutku...
Naravno, potrebne su značajne intervencije na sistemu, ali izvodljivo je...

Nije mi jasno zašto kalkulišeš sa brojkom od 70k ljudi? Ili se radi o nepreciznosti u postu i mislio si na 70k muškaraca?
 
Ma ja sam bio pogrešio, zaboravio sam da oduzmem pola na žensku populaciju. :lol:

Nedavno sam negde - čini mi se na temi o demografiji ili možda na temi o izborima kad smo pričali o obrazovanju - morao da iskopam taj podatak koliko se malih maturatana svake godine stvori pa sam onda taj podatak nesvesno prekopirao i u ovaj kontekst. :D

Elem, da, u pravu si naravno, onda bi to značilo 35.000 vojnika godišnje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818277#p818277:26sphq6b je napisao(la):
relja » Čet Jan 28, 2021 11:53 pm[/url]":26sphq6b]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818179#p818179:26sphq6b je napisao(la):
Аполон » 28 Jan 2021 06:58 pm[/url]":26sphq6b]Не желим да служим војни рок ...


Ne plaši se. Niko to od tebe ni ne traži, sve je ovo bila medijska priča od par dana, sutra će da izmisle nešto novo. Uživaj u svom životu i ne paniči, niko od tebe i ne traži da se izjašnjavaš.
A ako baš zagusti, ima nas što nas zovete autošovinisti i drugosrbijanci, zapravo smo već trećepozivci koji samo misle svojom glavom (već smo malo prosedi i proćelavi) ima ko će da uskoči.
I već smo uskakali.
Pisao sam već - to je tema koja se povremeno pušta da bi se odvratila pažnja sa krupnijih stvari. Dok mi glođemo tu bačenu kosku, policajci koji su raztotkrili Jovanicu ispaštaju, kriminalac postaje ugledni biznismen, cena spomenika državna tajna...
Zato, opustite se i uživajte u mladosti. Ova država za tim nema ni potrebu ni materijalno-tehničkih uslova. Vrlo je to skupa zanimacija sad u uslovima kada smo enomno zaduženi (pre nekoliko dana preko Euro obveznica još 1,5mld € na ranijeh 30+mld. Znaju to oni dbro, a još više znaju da ćemo da se koljemo oko toga pa namerno puštaju dok iza završavaju bez pažnje javnosti druge poslove. Nije se jednom desilo tako.
Zato, ignore!
 
Neki ljudi ne razlikuju Državu Srbiju, od Srba već to izjednačavaju samo zbog iste reči u imenu. Stoga greše da je i vojska Srba, a ne Države Srbije. A država Srbija su odvajkada namešteni političari, a ne narodni predstavnici. I onda neko naivno kaže nije Vučićeva vojska, otićiće on kad-tad s vlasti. Da, a onda će ti dođe drugi gde opet ti nećeš odlučivati, koji će od tebe uzimati Infostan, porez na imovinu, akcize, zaduživati te bez tvog znanja... Prosto, Državi nema leka, kao ni vojsci kao njenoj tvorevini. Za odbranu, treba naoružati narod
 
Kažu da je vojni rok zbog Kosova. Razumem pre 100 godina kad su teranjem Turaka delili zemlju našem narodu, a za šta sad, za deljenje zemlje Miškoviću, Matijeviću, migrantima "prazna" domaćinstva? Gde je tu interes nas, naroda?
 
Javi te mi kada krene diskusija o menjanu namene vojnih objekatau Srbiji, tu bi vec moglo nesto konstruktivnije da se kaze.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818334#p818334:1wi2zusi je napisao(la):
Earthmoving » Pet Jan 29, 2021 9:16 am[/url]":1wi2zusi]Neki ljudi ne razlikuju Državu Srbiju, od Srba već to izjednačavaju samo zbog iste reči u imenu. Stoga greše da je i vojska Srba, a ne Države Srbije. A država Srbija su odvajkada namešteni političari, a ne narodni predstavnici. I onda neko naivno kaže nije Vučićeva vojska, otićiće on kad-tad s vlasti. Da, a onda će ti dođe drugi gde opet ti nećeš odlučivati, koji će od tebe uzimati Infostan, porez na imovinu, akcize, zaduživati te bez tvog znanja... Prosto, Državi nema leka, kao ni vojsci kao njenoj tvorevini. Za odbranu, treba naoružati narod

Nije problem da se od naroda uzima infostan, porezi i akcize. Pitanje, koje niko osim retkih ne pita, je gde taj novac ide.

Činjenica je da se u vojsku sada više ulaže, ali vojna doktrina kod nas je jedna potpuno nejasna kategorija. Više počinjemo da ličimo na afričke države, gde kupe par od ovoga, tri od onoga, pet od ovoga...

Nisam primarno protiv vojnog roka, ali u obliku u kom je on postojao pre ukidanja je smešno ga uvoditi.

Npr. u americi, bar u srednjim školama, a mislim i u osnovnim postoji predmet koji se zove R.O.T.C.(Reserve Officers' Training Corps). Tu đaci vežbaju određene veštine (baratanje sa oružjem itd. ), uče i pripremaju se za službu u američkoj vojsci. Već se na kraju srenje profilišu da li idu u mornaricu, vazduhoplovstvo ili kopnene snage.

Svako jutro, pre početka časova đaci ustanu i u glas izrecituju svoju lojalnost Americi i njenoj zastavi. Ja još uvek znam to napamet iako to nije moja zastava. Ali da jeste, i te kako bih imao zbog čega da se ponosim.

Američka vojska ima i svoje marketing događaje. Npr. ja sam prisustvovao kada je došao ogroman kamion USAF. U prikolici je bilo 3 trenažera za F-16, koje su đaci mogli da isprobaju u dvorištu škole.

Dakle, to je sistem. Mi nemamo sistem. Ako smo ga imali, više ga nemamo.

A graditi sistem sa sadašnjim rukovodstvom države, mislim da su ta očekivanja nerealna. Danas se svaki sistem uruši da bi njime ovladala kojekakva kamarila.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818407#p818407:3gipjfkb je napisao(la):
Drakche » Pet Jan 29, 2021 1:21 pm[/url]":3gipjfkb]Javi te mi kada krene diskusija o menjanu namene vojnih objekatau Srbiji, tu bi vec moglo nesto konstruktivnije da se kaze.
Pa što ne izneseš sad neke predloge ako imaš? :) :? Ne moraš da razrađuješ do detalja, samo kaži generalno šta si imao na pameti.
 
Ok Ivchony, ali meni i dalje nije jasna strategija odbrane gde je narodu oduzeto oružje. Naoružan narod i nekažnjavanje upucavanja provalnika na svojoj imovini je 10x važnije i bolje za bezbednost zemlje od 5 paradnih aviona i krembilnih starešina.
 
Шта о војном року мисле, Срби су показали одзивом на и сада могуће добровољно служење. Колика је попуњеност? Не треба боља анкета и лакмус јавности.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818470#p818470:h9j7b45q je napisao(la):
Bender Rodriguez » 29 Jan 2021 04:19 pm[/url]":h9j7b45q]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818407#p818407:h9j7b45q je napisao(la):
Drakche » Pet Jan 29, 2021 1:21 pm[/url]":h9j7b45q]Javi te mi kada krene diskusija o menjanu namene vojnih objekatau Srbiji, tu bi vec moglo nesto konstruktivnije da se kaze.
Pa što ne izneseš sad neke predloge ako imaš? :) :? Ne moraš da razrađuješ do detalja, samo kaži generalno šta si imao na pameti.

Mislim, pre svega, na stara istorijska zdanja po Srbiji, koja su u vlasnistvu vojske, a u fazi raspada.
Onda i na druge, modernije zgrade, koje su napusteni ili lose iskorisceni objekti, a nalaze se na 'atraktivnim' lokacijama.

Znam da su neki objekti bili na licitaciji, bilo je prica o prodajama, nisam bas up-to-date, mnogo oko toga je ostalo mutno, kao mnogo sta vezana za vojsku, ali ipak da probam..

Kasarna u Krusevcu, stara 157. godina.
images

NIKOLA-STARA-ZGRADA-U-KASARNI0022532020-01-29-16-40-22.jpg


TV prilog: https://youtu.be/FooSNLfpzcI
 
Moram pohvalim Admina za stavljanje Ankete. Iako je mali i nereprezentativan uzorak, ako ijednoj Anketi mogu trebutno bar malčice verovati da nije nameštena, to je BB-ova. Za divno čudo, trenutno je sličan odnos kao na b92-oj ne 60%: da 30%.
Međutim, opet ostaje problem da ljudi koji ne bi išli u vojsku određuju glasanjem mladim ljudima koji bi trebali ići. Trevao bi da odlučuje samo onaj koji je potencijalni obveznik, jer se njega tiče, on mora radi. A ovo, kao da Nemci glasaju na srpskim Izborima, a nemaju veze sa Srbijom, taj fazon.
 
Nego Igi, pošto su Ankete i ovde i na B92 koje si preneo dobra stvar (ako su nenameštene) koju podržavam, a bile su da podcetim i za temu Vakcinacije/covida, zašto ne bi ista Anketa moga da se postavi na b92 ili ovde na temi Migranata: "Da li ste da Srbija prima migrante"? Plus je ta tema povezana i sa ovom o Vojsci u smislu bezbednosti, odbrane granica i sl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818664#p818664:38ulrmyr je napisao(la):
branik » Sat Jan 30, 2021 7:07 am[/url]":38ulrmyr]Шта о војном року мисле, Срби су показали одзивом на и сада могуће добровољно служење. Колика је попуњеност? Не треба боља анкета и лакмус јавности.
da ponovim branikovu konstataciju sta o vojnom roku misle mladi. (to su oni koji koji treba godinu dana da rasklapaju i podmazuju pusku i namestaju krevete)
lupetanje slinine i onog o razlozima za ponovno obavezno sluzenje necu da komentarisem.
 
Al vidiš ti Zoki po trenutnim rezultatima Ankete kolko ovde ima na Forumu pritajenih Vučićevaca. Jer Vučić je plasirao sad tu priču o vojnom roku i oni se slažu sa njegovim predlogom. Kao i temu Kovida plasirao sa ovim svojim šefovima iz inostranstva, i 50% ljudi u Anketi se upali na njihovu bačenu kosku i hoće se vakciniše.
A moralnost pristupa da ja glasam da Pera skače u bunar, ćemo još komentarisati
 
Просто, власт има одређене теме за дизање прашине којима се замаскирају реални проблеми. А од повратка војног рока нема ништа.
А војска ће у будућем периоду имати велике сеобе бројних војних комплекса изван градова. Ево први ће бити Нови Сад. То ће бити добро и за те градове и за војску саму, тежиће се ка смањењу броја објеката и тиме смањењу бројних трошкова (засебне страже за сваки објекат, храна за те страже, развожење стражи и развожење хране и тд.).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818671#p818671:24egc2l9 je napisao(la):
Drakche » Sub Jan 30, 2021 9:24 am[/url]":24egc2l9]Kasarna u Uzicu

1308.jpg

677z381_Stara-kasarna-u-Uzicu-postaje-arhiv-i-galerija-snimio-S-Jovicic.jpg

DJI_0296-960x639.jpg
Levi deo ove zgrade (gledano od centralnog ulaza sa ulice, iz pravca iz kog je i snimljeno, od pre nekoliko godina je pretvoren u galerijski prostor - Galerija "Reflektor"). Adaptiran je prostor u prizemlju i prvi sprat, gde je nekad bila vojna policija. Iznad, gde je bilo igralište sagrađen je studentaku dom. Desno, na mestu kps, straže i ambulante sada je Lidl. Desno od Lidla je policijaki Forenzički centar. Iznad, u brdu, gde su bili magacini i autopark, sada je radionica Bečejprevoza koji cozi Užičane, stovarište građevinskog materijala, poligon saobračajne škole, a još iznad, gde je bila benzinska pumpa i gornji kps, crkva. Visoko uz Kapetanovinu,, još od Miloševićevih vremena, zaraali u bagrenjak su temelji Potemkinovovih stanova za mlade parove.
A park između zgradw i ulice sada je najzapuštenijih proatora u grasu. Iako ima debelu hladovinu četinara, staze i klupe, sve zarasta. Dok je tu bila vojska, odisalo je urednošću, lepotom i smislom. Sada bi se aigurno bez problema nakupio kamion đubreta tu, začinjen raznim neprimerenim stvarima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818482#p818482:6z032ar4 je napisao(la):
Earthmoving » Pet Jan 29, 2021 5:46 pm[/url]":6z032ar4]Ok Ivchony, ali meni i dalje nije jasna strategija odbrane gde je narodu oduzeto oružje. Naoružan narod i nekažnjavanje upucavanja provalnika na svojoj imovini je 10x važnije i bolje za bezbednost zemlje od 5 paradnih aviona i krembilnih starešina.

Da bi imao narod pod oružjem, koji oružje koristi za odbranu zemlje, moraš imati narod koji je ujedinjen oko ljubavi za svoju zemlju (kao što smo bili pre nešto više od 100 godina). Sada su svima puna usta ljubavi za Srbiju, mašu i kače zastave, ali iza svega je npr. Jovanjica, BG H2O itd. Dakle trula priča. Narod duboko podeljen.

A što se tiče provalnika, tu imaju dve stvari: jedno je evropski sistem vrednosti, gde je ljudski život neprikosnoven, osim kada je u pitanju npr. nužna odbrana. I ta nužna odbrana ima granice - možeš oduzeti tuđ život samo ako je tvoj ugrožen. Nužna odbrana mora biti srazmerna, tako da ako možeš da se odbraniš, a da ne ubiješ, onda si u prekoračenju granica nužne odbrane. U USA je drugačije...

Druga stvar je i korupcianu sudstvu i odsustvo sistema. Ljudi koji su povredili ili ubili nekog u nužnoj odbrani, dobijaju neobjašnjive kazne i maltretiranja, zato što država gotovo da i štiti sitan kriminal. Kada treba da se upustiš u pravnu borbu sa kriminalcem, dobro ćeš razmisliti o tome, jer nećeš imati adekvatnu zaštitu države od raznih pritisaka i eventualnih daljih neprojatnosti sa tim istim kriminalcima.
 
Umesto komentara
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7G4tmYFjET8[/youtube]
 
Несрећни покојни Бахрудин је после ипак ратовао у Армији БиХ када су неки други хтели као да се oтцепљују а они као нису дали. А пре тога је два пута био заробљеник као припадник ЈНА.
 
Eto na ovom primeru može lepo da se vidi kako se spinuje narativ kako god hoćeš....
kad treba pokazati kako glupi Srbi i JNA neće da puste Slovence da se otcepe (a podrazumeva se da bi trebali) prikažeš Bahru u svoj njegovoj predivnoj raskosnošti momenta...

A kad se Srbi otcepljuju od BIH, onda Bahro ima pravo da im to sprečava kao pripadnik Armije BIH, samo što o tome ćutiš jer se ne uklapa u ovo gore...

I taj narativ furaju ovde u Beogradu... mrtvi ladni...
 
Vrh