Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Сад сам гледао, у Врању се гради 484 стана за припаднике снага безбедности.
 
Istina, kao i to da mesto stanovanja, tj sluzbe, po uslovima konkursa nema nikakvog uticaja na kriterijum dodele.
Pa onda se desi kao u restoranu kad za iste/slicne novce imas praznu kiflu i komplet lepinju, sta ces poruciti? Ne zameram naravno nista tim ljudima sto biraju BG/NS, imaju pravo, vec uslovima konkursa. A cudno mi je da su slucajno prevideli tako bitnu stvar, pa pitam
 
U Srbiju stižu četiri MiG-29 iz Belorusije?

Beograd -- Avioni MiG-29 koje je Vojska Srbije dobila na poklon od Belorusije, biće isporučeni u narednih nekoliko nedelja, prenose mediji.

Posao remonta, na kom skoro dve godine radi beloruski 558. vazduhoplovni zavod u gradu Baranoviči, privodi se kraju, a u toku su i pripreme za transport i primopredaju.

Isporukom ova četiri aviona naše Ratno vazduhoplovstvo do proleća kompletiraće eskadrilu od ukupno 14 MiG-ova 29, prenose Novosti.

Istovremeno sa finalom rada na beloruskim avionima počela je treća faza modernizacije letelica istog tipa koje su već u sastavu Ratnog vazduhoplovstva. Reč je o njihovom tehnološkom napređenju, ali i nabavci savremenog naoružanja. Okončanjem ovog posla Srbija će posle duže vremena dobiti eskadrilu nove generacije, spremnu za zaštitu vazdušnog prostora, ali i sadejstvo sa snagama na zemlji.

To će biti gornja tačka srpske lovačke avijacije koja je pre svega nekoliko godina bila - na umoru.

Da se očekuje isporuka beloruskih "migova" potvrđuje i ministar odbrane Nebojša Stefanović, koji kaže da je lista projekata za ovu godinu u Ratnom vazduhoplovstvu - ambiciozna i dugačka.

"Očekujemo završetak remonta četiri aviona MiG-29 iz Belorusije i njihovu isporuku. Osim toga sledi nam nastavak modernizacije aviona 'orao', kao i raketnog sistema PVO 'Kub'. Radari P-12 i P-18, kao i druga sredstva ratne tehnike, biće takođe modernizovani. U planu je i remont helikoptera "gama" i "gazela", kao i raketnih sistema 'Neva' i 'Kub' ", nabraja Stefanović.

Ministar odbrane najavljuje i nastavak radova na vazduhoplovnoj infrastrukturi, koja se još oporavlja od oštećenja iz NATO agresije 1999. godine.

"Radićemo na rekonstrukciji i izgradnji smeštajnih kapaciteta i drugih objekata na aerodromima, kako bismo poboljšali uslove rada pripadnika Ratnog vazduhoplovstva", navodi Stefanović.

Aerodrom "Pilot pukovnik Milenko Pavlović" u Batajnici ove godine dobiće novi hangar za avione, kao i nadstrešnicu za dežurni par "migova". Slični objekti biće podignuti i na kraljevačkom aerodromu.

Istovremeno sa obezbeđivanjem uslova za smeštaj novonabavljenih letelica, pre svega helikoptera Mi-17, Mi-35 i "erbas H145M", odvija se i osposobljavanje letačkog i tehničkog sastava. Piloti i mehaničari dosad su prošli obuku u zemlji proizvođača, zatim i borbenu obuku u Srbiji. Jesenas je oformljeno više "tehničkih učionica" u kojima će se piloti drugih letelica upoznavati sa novim tipovima.

"Preobuka novih pilota biće jedno od težišta letačke obuke u ovoj godini", najavljuju u Ratnom vazduhoplovstvu.

"MIGOVI" koji će zaokružiti srpsku lovačku avijaciju dobijeni su kao donacija Belorusije, a njihova modernizacija i remont urađena je po istom modelu po kom je iz Rusije prethodno stiglo šest letelica ovog tipa. Remontni zavod u Baranoviču, kome je poveren ovaj posao, smatra se jednom od najboljih ustanova na svetu za avione porodice "mig". Plan je da Belorusi četiri "dvadesetdevetke" isporuče na tehničkom nivou 9.13, što odgovara avionima ovog tipa koji su već u Srbiji, prenose Novosti.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1793964
 
"Mediji: Vojnik se ubio na straži u Pančevu
Pančevo -- Na straži u kasarni u Pančevu ubio se vojnik S. P., koji je na dobrovoljnom služenju vojnog roka, prenose beogradski mediji."
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1795804
Samoubica se ubio s leđa. Tako se jedan ubio dok sam ja bio na straži 20tak km od mene, isto na straži al u Mladenovcu. Bar su mediji rekli da se ubio...
 
Opet samoubistvo sa kalašem u leđa...ima li nekog novog Mladića u blizini?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Самоубиства у војсци нажалост нису ретка појава. Још је Недић док је био начелник генералштаба у Краљевини Југославији писао о томе и дао инструкције старешинама да не поступају рђаво са војском. Ово је заиста тужна вест, један млади живот угашен :(
 
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1796289
"Vojska je u tom periodu uništena više nego NATO projektilima"
Vučićevci i dalje medijski spinuju traženje robova za Njihovu vojsku. Problem je što oni koji Vučićevce smatraju neprijateljima će i njegovu vojsku smatrati takvom, pa naravno da neće hteti služe takvoj vojsci. Pretpostavljam da im je rešenje da se proglase Ratnim zarobljenicima neprijateljske Vučićevske vojske, čime dobijaju zaštitu Ženevske konvencije i mogu biti u pritvoru ali ne i njoj služiti.
 
Posle Topčidera, nestalo je poverenja, i ono malo ako ga je bilo ostalo. Zato odmah i kreću ovakve priče. Svašta je moguće u našoj ovakvoj vojsci.
 
Baš sam sad hteo da okačim tekst. Sve u svemu, super vest. :D

1575028472600591f2390fe356082241_w640.jpg
 
Надам се да ће Милош заменити све Пинчеве, 110ке и 150ице за превоз људства у 72. А касније и у батаљонима ВП. :)
 
Sveže okačen video, mislim da do sada ovaj materijal nije viđen u celosti (bar ne van RTSovih arhiva). Snimak sa velike zajedničke vežbe ''Štit 2001''.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=AXT5nCHKpWw[/youtube]
Ima svačega, i SAJ, i JSO, i 63. padobranska... A posebno su interesantni snimci leta dve Mi-24ke koje je koristio JSO.
 
Interesantno...
Pošto podataka o Tamnavi nema, daje se pregled konkurencije...
Korisna i opasna stvarčica...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JzxDP55gAbA[/youtube]
 
Тамнава може да заживи само ако се нађе купац у иностранству. У суштини није велика мудрост, спаковали су концепт Мораве на оклопљени Камаз 8х8 од Норе.
 
Malo se gubim u tim silnim nazivima... ako je verovati klipu kojeg sam postirao, akcenat kod Tamnave biće stavljen na vođene rakete i precizno uništenje ciljeva manjim brojem projektila. E sad ovde imaš problem navođenja - koneski dronovi, GPS, laserski sa zemlje... ima tu raznih opcija.

Jedan takav sistem, u određenom broju komada, bio bi veoma moćno sredstvo odvraćanja, a da ne govorim efikasno u nanošenju gubitaka agresoru u slučaju napada. Pri tome, municiju i sistem vođenja možeš prodati i bez isporuke vozila i lansera. Tako da, sve u svemu, izvozne mogućnosti celog kompleksa su vrlo interesantne. Mislim da vredi ulagati u ovo...
 
Сваки модуларни лансер може да испаљује различите пројектиле. Значи те вођене ракете може да испали и Морава и модернизовани Огањ ако се постави контејнер са тим ракетама. И све се то може умрежити са навигационим системима и дроновима, ласерима, извиђачима...

Тамнава је само камион-лансер. Предвиђен за ракете 122мм (Град) и 262мм (нека верзија Оркана ваљда мада ми је та прича климава). Ови тјубери површно улазе у неке тематике.

Пројектили су скроз друга прича од лансера и у суштини са модуларношћу скроз независни једно од другог у развоју.
 
Vučić opet danas ničim izazvan provocira stanovništvo vojnim rokom i politizuje ovu temu
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1802100
Još jednom, ne znam puno ljudi koji bi išli u njegovu vojsku, a pošto ga smatraji neprijateljem, ako bi išli u vojsku protiv njega onda ovakve Vučićeve gluposti provociraju rat, što je ludost. Kada dodamo to da su migranti osvojili neke vojne kasarne poput one u Obrenovcu, da vojska čiji je posao da brani zemlju od spoljnjih subjekata, je dozvolila njijov neometan ulazak u zemlju, da nije reagovala hapšenjem odgovornih za tu izdaju, smisao postojanja vojske Srbije se potpuno obesmišljuje. Sem smisla da bude Vučićeva lična vojska, da brane njegovu vlast.
 
Вучић није вечан, једном ће отићи са власти.
Иде се у српску војску а не у војску политичара актуелног
Војска не провоцира рат, већ даје више шансе за политчке преговоре.
Није војска ту да брани границе, то сте добили јер сте хтели бели шенген, па сад имамо проблем са мигрантима.

Уколико ти је толико фрка да служиш у војсци (нема потребе, стварно није проблем, ја сам служио са 27 година), увек можеш да се правиш сакат или луд... Ако те није срамота. Али, због свога личног нећу, не треба кукати против идеје која је преко потребна Србији.
 
Kako misliš ide u srpsku vojsku, a neprijatelj Vučić joj vrhovni komandant? Ti si pobrko lončiće, kao da kažeš da Vermaht bio ruska vojska. A to što bi išao u takvu vojsku... pa vazda je bilo janičara
 
Не желим да служим војни рок - понајмање под оваквим „главнокомандујућим”, и министром одбране који га ни сам није служио.

Србија не треба да шаље децу на браник отаџбине, већ професионалце.

Уосталом, доказано је да је професионална восјка исплативија и ефикаснија опција за све, осим земаља којима прети сукоб са знатно надмоћнијим или многољуднијим државама (Израел је добар пример). У том случају, одређен ниво конскрипције јесте пожељан, јер се тако повећава расположиви број војно обучених.

Не видим зашто би то било потребно Србији. Штавише, верујем да би то само додатно допринело одливу становништва.
 
Да, вероватно зато Швајцарци служе војску...

Не сви, ко хоће, може да се откупи, али обевазу имају сви. То је цена независне политике.
 
I 90ih smo imali profesionalne vojnike, ali kad je dosao rat svi su bili u debeloj pozadini, čast izuzecima. Na prvu liniju su slali regrute i mobilisane borce i to uglavnom one sa sela dok su se iz grada izvlačili na razne fore. Naravno to gospodu profesionalne vojnike nije sprečilo da uzmu stan od društva i da idu u penziju sa 50 godina itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818185#p818185:1yr7o64o je napisao(la):
Прле » Čet Jan 28, 2021 6:27 pm[/url]":1yr7o64o]Да, вероватно зато Швајцарци служе војску...

Не сви, ко хоће, може да се откупи, али обевазу имају сви. То је цена независне политике.
Pa prvo, mi i nemamo nezavisnu politiku. Niti ćemo je imati još dugo. Mi smo sitna boranija, zemlje za raskusurivanje između velikih sila kako kažu neki stariji i mudriji od mene.

A drugo, obavezno služenje ne mora da bude na sve ili ništa. Može da postoji i lutrija ili drugi parametri na osnovu kojih će se pozivati određeni procenat vojno sposobnih koji se pojave tj. registruju svake godine.

Srbija svake godine dobije oko 70.000 lica koji pune 18 godina. Vojska trenutno ni nema kapaciteta da ih sve provlači kroz obuku. Ako već toliko želi obavezno služenje, mogu da uvedu sistem tako da određeni broj služi.

Meni je lično smešno da iz godine u godinu čitam kako broj prijavljenih za dobrovoljno služenje premašuje broj otvorenih mesta. Mislim se - pa pobogu onda proširite kapacitete za te što hoće da služe aman!!! Nemate kapacitete ni za 2000 vojnika godišnje a hoćete 70.000 ??? !!! :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818179#p818179:2beg767h je napisao(la):
Аполон » 28 Jan 2021 06:58 pm[/url]":2beg767h]Не желим да служим војни рок ...


Ne plaši se. Niko to od tebe ni ne traži, sve je ovo bila medijska priča od par dana, sutra će da izmisle nešto novo. Uživaj u svom životu i ne paniči, niko od tebe i ne traži da se izjašnjavaš.
A ako baš zagusti, ima nas što nas zovete autošovinisti i drugosrbijanci, zapravo smo već trećepozivci koji samo misle svojom glavom (već smo malo prosedi i proćelavi) ima ko će da uskoči.
 
Ne plasi se .... (već smo malo prosedi i proćelavi) ...
plus 1 :kk:

Nista drugo nije ni preostalo da valja
samo sto bi ja dodo za nas u nazivu i slovo T - trecepoziTivci :D
 
Vrh