Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,3%
  • Ne

    Glasovi: 225 62,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    363
Kojim dogovorom Trumpa sa Zelenskim? To je samo Zelenski objavio da su se kao dogovorili, ja nisam video da je Trump išta komentarisao... Sa aspekta SAD kao velike sile, Trumpov stav prema Ukrajini je užasno neodgovoran...

Harris je iznuđeni kandidat, pošto je Biden bio baš loš, a verovatno je kasno bilo da se sprema neki drugi, novi, kandidat. Nije baš ni da ih imaju nešto.
Meni deluje da ona ima veliku prednost u odnosu na Trumpa, ali treba imati u vidu da je slično bilo i Trump vs Clinton, pa je ova ubedljivo izgubila.
Klin(g)ton je osvojila skoro 3 miliona glasova vise ali izgubila 306 prema 232 u elektorima. Da nije tog sistema republikanci nikad vise ne bi imali sanse za vlast. Poslednji rep koji je imao vise glasova od dem je bio Regan 80ih. Sto se tice buducih izbora, cini mi se da demokrate imaju dobru ergelu kandidata dok republikanci imaju razne idiote koji zele da oponasaju Trampa. Po meni poslednji rep koji je delovao kao ok lik je Mit Romni koji je izgubio izbore 2012 od Obame. Ostali, boze sacuvaj. Previse su radikalni a znaju biti i ratoborniji od dema. Kao John McCain npr....da ne misle ljudi da su samo demokrate za ratovanje. Steta sto Al Gor nije bio predsednik posle Klintona umesto krembila G.W. Busha, mislim da bi bio jedan od najboljih za Ameriku i svet. Jako odmeren lik
 
Poslednja izmena:
Obamu su opisivali kao mirotvorca i dadoše mu i Nobelovu nagradu za mir a lik uvukao i Ameriku i svet u nekoliko konflikata i kriza.

Moderni Republikanski političari makar ne kriju šta su i šta nameravaju (naravno, to je širok pojam, koji obuhvata XY ljudi). A US demokratski političari sve kao glume finoću i kulturišku a podmukli su do koske. Opet, ne svi pojedinačno, govorim kao prosek. I ovo što kažem se odnosi na moderno doba, ne na prošli vek.

I Klintonovi su demokrate pa važe za jedno od najvećih zla u skorije doba američke politike. I u tome se slažu i neki glasači demokrata.
Završismo da gomilom birokratije, čepovima povezanim na flašu i sličnim glupostima, a sa druge strane celi delovi Evropskih država pali u ruke islamskih fundamentalista...
Upravo to. Bačena koska raji da se bavi glupostima dok svi zajedno srljamo u socio-ekonomski ponor. Čep flaše (koji i inače 95% ljudi zavrne kad baca) i muška menstruacija su teme od presudnog značaja za svet u ovom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Brane "woke" establishment ili "desnicarski trampizam" nisam razumeo? U svakom slucaju daj primer
Primer 1:
Pojavio se snimak kako venecuelanska banda negde u Arizoni mafija po stambenoj zgradi. 10 likova sa automatskim puskama opselo zgradu, usli u stan i ubili nekog.

Ja: Jesi video onaj snimak kad banda mafija po zgradi u Americi?
On: Ma video sam, naduvali su to mnogo, nije to bas tako.
Ja: Sta nije tako?
On: Ma nije nista posebno to bilo, to je Trampovska kampanja senzacionalizma, nisu oni preuzeli zgradu, to je neki obracun, samo su usli i ubili jednog lika.
Ja: Cekaj bre 10 ljudi sa puskama seta kroz zgradu? Sta, prolazi baba i kaze dobro jutro sinovi, oni joj prenesu ceger. Jesu kod tebe nekad u zgradi bili likovi sa puskama, onako, no big deal. Sta pricas?
I tu se on malo kao promeskolji i promeni temu.
Tek posle ja vidim da je to velika politicka tema na konto ilegalne imigracije i da se rezimski gura relativizacija tog dogadjaja da ne bude protumacena kao negativan efekat ilegalne imigracije.
Kako je tu pricu popusio i progutao beogradjanin? Ne znam.

Primer 2: Kao neko ko prati avijaciju i posebno svemirska istrazivanja, pratim pomno i Boingove skandale u avijaciji i najnoviji skandal sa svemirskom kapsulom.
Kontekst: Boing i SpaceX su stupili u ugovor da pomognu da Amerika dobije nacin da putuje u svemir, koji je izgubila nakon penzionisanja spejs satla. SpaceX za duplo manje para i vremena napravio kapsulu i lete uveliko. Boing skandal za skandalom, probijeni svi rokovi, nisu prosli probe, i to su kardinalno pali na probama. Nekim cudnim cudom, van svih pravila, koja su inace hiper striktna i definisana, im dozvole da lansiraju ljude i desi im se taj problem. Jeziv skandal. Srecom bez zrtava, ali sad su 2 astronauta zaglavljena na svemirskoj stanici, nemaju cime da se vrate. Sto je ogroman problem, ako bi se nesto desilo gore, ko izvuce najkracu slamku gine. Plus, ceo raspored na stanici je zeznut na godinu dana. I odlaska, i boravka, svega. Organizuje se misija da SpaceX posalje kapsulu da ih vrati odozgo.

I pomenem ja jednom kako se desio veliki skandal, Boing se raspada na sve strane.
Onda on koji ne prati taj svet krene da mi objasnjava kako je to desnicarska medijska hajka i kako je sve pod kontrolom, nikakav problem. Salje mi neke nebulozne klipove gde jedan tip poredi ovaj incident sa eksplozijom sa pocetka 60tih godina-jer eto jbg te stvari se desavaju i kako je njima bas super gore i to im je upala kasika u med, kao, sve je do jaja.
 
I dalje ne znaju šta će sa nama starijim od 2006, samo vrte ove izlizane teme. 🤣
Vučević reče jutros u gostovanju na Prvoj da neće biti preklapanja između uputnih rokova, biće ih 4 tokom godine po 5000 regruta kada kapaciteti budu na MAKSIMALNOM nivou.

Imajući sve ovo u vidu, izgleda da će prvenstveno 2006 i mlađa godišta da forsiraju dok će stariji do 27 godina imati skraćenu obuku kao za rezerviste, doduše možda malo dužu:
30 - 45 dana, ali opet koga zahvate nekim svojim modelom odabira a ne kompletne generacije.

Možda do 20% od cele generacije (u proseku 6000 godišnje) za starije do 27. godina (godišta 1998 - 2005).

Čisto sumnjam da će juriti one koji sledeće godine pune 28 i starije od toga (godišta 1995 - 1997).
 
Ajde ovako, prosle godine je upisano oko 65,000 prvaka u prvi razred, pre deset godina je bilo 73,000
ali ajde da gledamo najnovije podatke, dakle ima oko 32,000 "kandidata" za vojsku
dakle 2/3 ce da ide 1/3 ce da se "izvuce"
 
Ajde ovako, prosle godine je upisano oko 65,000 prvaka u prvi razred, pre deset godina je bilo 73,000
ali ajde da gledamo najnovije podatke, dakle ima oko 32,000 "kandidata" za vojsku
dakle 2/3 ce da ide 1/3 ce da se "izvuce"
Не рачуна се да ће трећина да се извуче, већ да ће можда део тих младића касније служити а не у години када су напунили 19 година. 5.000 војника није превише чак ни за садашње услове по питању капацитета а ево и зашто:

Тренутно постоје три центра за обуку а то су Сомбор, Ваљево и Лесковац. Додајмо на то још 2 касарне које могу да се користе за основну обуку онда имамо бројку од 1.000 војника по касарни односно 8 чета по касарни. Једна чета је смештена обично у једном објекту, што значи да свака касарна мора да има 8-10 објеката за смештај војске. То се лако реновира и среди а нпр. Ваљево је у веома добром стању али можда нема капацитет за 1.000 војника него за 700 пошто знам како је било када смо полагали заклетву тамо (гужва на писти и у ресторану итд.) али зато Пожаревац може да прими 1.500 људи ко од шале. Дакле сигурно ће они направити барем још неколико центара за основну обуку и ту не видим проблем. Такође када говоре о мањку старешинског кадра онда опет морам да нагласим да треба 5.000 поделити са 30 колико је просечан број војника у воду и долазимо до бројке од 160-170 водова. Напомињем да говоримо овде о класичној пешадији а ту може бити и мањих и већих водова али неки просек и оптималан број за обуку је 30. Сваки вод се састоји од 3-4 одељења и има обично 2-3 подофицира за обуку (који се мењају наравно) а једна чета обично 2-3 официра. Викендом и ноћу постоје дежурства па је тај број наравно мањи али када говоримо о обуци онда је то неки број а један официр који је нпр. инжењерац може да обучава војску по питању израде заклона и коришћењу минско-експлозивних средстава, док нпр. логистичар може да преузме део обуке по питању опреме итд.

Дакле подофицири и официри не морају за основну обуку да буду нужно пешадинци већ могу да буду из свих родова и служби. Ако рачунамо са 160 водова и троје старешина у просеку по воду долазимо до броја од 480 старешина колико је укупно потребно (нека буде 500) за обуку. Биће неопходно из неких других касарни одредити официре, подофицире и професионалне војнике који ће у тим основним центрима вршити обуку. Али то је бројка која је реална и већи је отпор неких старешина према томе (зато што Теразијски и салонски официри морају евентуално да се селе из топлих канцеларија у Београду и Нишу у неке од горенаведених гарнизона) зато што ће морати више да раде са војском и неће моћи да седе по канцеларијама него врше обуку у касаранама и на полигоним и стрелиштима.

Дајем пример како ће од прилике то изгледати у касарни:
-возачи, стражари, везисти и део логистике су професионални војници и извршаваће своје задатке као и до сада (готово нема промене)
-војна полиција и органи безбедности ће морати да буду присутнији у гарнизонима са рочном војском (веће ангажовње је потребно)
-више цивила биће запослено у кухињи, кантини, логистици и одржавању техничких средстава (вероватно ће се запослити у тим гарнизонима цивили)
-војни лекари ће имати више посла а за потреба оних првих прегледа ће се са ВМА, ВМЦ-ова итд. лекари и техничари привремено пребацивати у гарнизоне са војском
-команда касарне са свим официрима остаје иста и нема промене осим више папирологије
-већи број старешина биће премештено у гарнизоне са рочном војском а већ присутне старешине (пре свега у центрима за обуку) неће сада радити са одељењима него са водовима и четама
-стрелишта и полигони остају исти и ту нема потребе за великим улагањима
 
Poslednja izmena:
ajde da uprostimo za one koji to ne mogu da shvate
onih u uzradu 18-27 ima 10 generacija, u svakoj generaciji ima cca 32k "kandidata" (i vise u starijim generacijama)
jasno je svima da nece cela generacija ici u jednoj godini ali 10% od svake generacije da sluzi svake godine eto opet 32k, dakle 1/3 je visak

losa ti je matematika generale moj, i ti treba da budes oficir nama (ili nasoj deci) u slucaju nekih ozbiljnih nedaca - nisam srecan, i zato ne verujem u ovo "povampirenu" vojsku
za tebe i tebi slicne je da gledate parade i "Dozvolite da se obratimo" (a posle partizanski film)

A sto se Valjeva tice, do kraja redovnog sluzenja 5 ceta nije bila renovirana (ja sam bio 2008 a drug u poslednjoj generaciji), ne veruje da su po ukidanju redovne vojske to renovirali jer im nije bilo potrebno, a ti i ako si bio tamo (turistiski) verovatno su te vodili u Hajat na pisti gde mogu da stanu 3 cete. Dakle decu da pripremimo na lozenje vatre, nosenje senzora na dim i kako se najbolje skida led sa brijaca (ako i voda ne zaledi - sto se nama desavalo)
 
ajde da uprostimo za one koji to ne mogu da shvate
onih u uzradu 18-27 ima 10 generacija, u svakoj generaciji ima cca 32k "kandidata" (i vise u starijim generacijama)
jasno je svima da nece cela generacija ici u jednoj godini ali 10% od svake generacije da sluzi svake godine eto opet 32k, dakle 1/3 je visak

losa ti je matematika generale moj, i ti treba da budes oficir nama (ili nasoj deci) u slucaju nekih ozbiljnih nedaca - nisam srecan, i zato ne verujem u ovo "povampirenu" vojsku
za tebe i tebi slicne je da gledate parade i "Dozvolite da se obratimo" (a posle partizanski film)

A sto se Valjeva tice, do kraja redovnog sluzenja 5 ceta nije bila renovirana (ja sam bio 2008 a drug u poslednjoj generaciji), ne veruje da su po ukidanju redovne vojske to renovirali jer im nije bilo potrebno, a ti i ako si bio tamo (turistiski) verovatno su te vodili u Hajat na pisti gde mogu da stanu 3 cete. Dakle decu da pripremimo na lozenje vatre, nosenje senzora na dim i kako se najbolje skida led sa brijaca (ako i voda ne zaledi - sto se nama desavalo)
О чему ти приаш? :)
 
Možda o tome da prvih dve-tri godine možda može da prođe ta logika neki će kasnije. Posle toga to više ne radi, pošto će na mesto tih koji odlože dolaziti oni koji su prethodnih godina odlagali.
 
Ajde bas za glupe
10 generacija (dakle oni koji imaju 18-27) je jednako cca 320k pozivaca (10*32k).
za 10 godina maksimalno moze da sluzi 200k pozivaca (10*20k)

Svake godine jedna generacija izlazi iz ovog uzrasta (puni 28) dok nova generacija stasava za vojsku (puni 18)

kakav crni SRO, ti treba obavezno da ides na dodatnu obuku cim se otvori centar za inkluziju na Bezaniji

ostaje pitanje ko ce biti u toj 1/3 koja nece sluziti i kako ce se osloboditi te privilegije
 
Ajde bas za glupe
10 generacija (dakle oni koji imaju 18-27) je jednako cca 320k pozivaca (10*32k).
za 10 godina maksimalno moze da sluzi 200k pozivaca (10*20k)

Svake godine jedna generacija izlazi iz ovog uzrasta (puni 28) dok nova generacija stasava za vojsku (puni 18)

kakav crni SRO, ti treba obavezno da ides na dodatnu obuku cim se otvori centar za inkluziju na Bezaniji

ostaje pitanje ko ce biti u toj 1/3 koja nece sluziti i kako ce se osloboditi te privilegije
Баш ми је драго да очигледно војник који је служио војни рок процењује ШРО и зна боље од резервних старешина шта и како треба, притом постаје личан и омаловажава туђе знање из чиста мира. То наравно говори о њему а не о нама који смо само били у КСРО како се звало у моје време а не ШРО...
 
Zašto ja mislim da ovo nije sprdnja?
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-09-30-15-22-08-080_com.instagram.android.jpg
    Screenshot_2024-09-30-15-22-08-080_com.instagram.android.jpg
    54,2 KB · Pregleda: 120
Naravno da postajem lican, jer sam sluzio vojsku i znam sta je to, nisam isao u cipiripi vojscicu kao neki kome su pricali neki sto su culi od nekog sto je gledao film - sta je vojska.
ako nisi primetio, bas sam bio u tom Valjevu, u raspaloj 5. ceti u decembaskoj klasi kada nam je za bozic zaledila voda a jedan vod se umalo nije ceo udavio jer su i pozarni i dezurni zaspali a pec je krenula da vraca dim u spavonu
Gadjanje sam radio Sedlarima a 5dnevni bivak na Petom puku 23-28.12, cato moj sto ne znas osnovne racunske operacije ali imas cin SRO
i kad vidim sta sve lupetas ovde, treba takvima da predam sad svoje dete!?
ni tad kad sam ja isao vojska nije imala smisla ali je imala kvalitetne ljude, a od tad otislo je sve sto valja i sto je znalo nesto i sad imamo takve kao ti da je predstavljaju
 
Naravno da postajem lican, jer sam sluzio vojsku i znam sta je to, nisam isao u cipiripi vojscicu kao neki kome su pricali neki sto su culi od nekog sto je gledao film - sta je vojska.
ako nisi primetio, bas sam bio u tom Valjevu, u raspaloj 5. ceti u decembaskoj klasi kada nam je za bozic zaledila voda a jedan vod se umalo nije ceo udavio jer su i pozarni i dezurni zaspali a pec je krenula da vraca dim u spavonu
Gadjanje sam radio Sedlarima a 5dnevni bivak na Petom puku 23-28.12, cato moj sto ne znas osnovne racunske operacije ali imas cin SRO
i kad vidim sta sve lupetas ovde, treba takvima da predam sad svoje dete!?
ni tad kad sam ja isao vojska nije imala smisla ali je imala kvalitetne ljude, a od tad otislo je sve sto valja i sto je znalo nesto i sad imamo takve kao ti da je predstavljaju
Када кажеш за то што сам ја прошао и моји класићи да је ципирипи војска онда немам шта више да разговарам са тобом. Био сам у Ваљеву, Пожаревцу, Панчеву, Рашкој, Зајечару и на Војној академији и по разним теренима и полигонима као септембарска класа КСРО и такође могу да посведочим о томе како смо се провели у појединим касарнама где није било ни воде а камоли грејања или на терену у блату до колена. Ја сам резервни старешина и командовао одељењем, водом и четом и сигурно руквовао са више наоружања него што поједини војници могу и да наброје а нисам неки ћата који нема појма о чему прича али добро нека си ти све у праву и нека си ти Рамбо и јунак и експерт за војна питања. Све прихватам и нека су сви наши и активни и резервни официри, подофицири и војници незналице и издајице...то говори о људима који допуштају себи да суде о другима које и не познају :)
 
Када кажеш за то што сам ја прошао и моји класићи да је ципирипи војска онда немам шта више да разговарам са тобом. Био сам у Ваљеву, Пожаревцу, Панчеву, Рашкој, Зајечару и на Војној академији и по разним теренима и полигонима као септембарска класа КСРО и такође могу да посведочим о томе како смо се провели у појединим касарнама где није било ни воде а камоли грејања или на терену у блату до колена. Ја сам резервни старешина и командовао одељењем, водом и четом и сигурно руквовао са више наоружања него што поједини војници могу и да наброје а нисам неки ћата који нема појма о чему прича али добро нека си ти све у праву и нека си ти Рамбо и јунак и експерт за војна питања. Све прихватам и нека су сви наши и активни и резервни официри, подофицири и војници незналице и издајице...то говори о људима који допуштају себи да суде о другима које и не познају :)
Da li se može na KSRO sa odsluženim dobrovoljnim vojnim rokom i civilnim fakultetom, da li se nešto menjalo? Čitao sam konkurs i koliko vidim uslov za KSRO je da kandidat nema prethodno odslužen vojni rok sa oružjem.

Da li uopšte postoji način onda da neko ko nije služio KSRO već dobrovoljno sa oružjem, dođe do oficirskog čina u Vojsci Srbije ili im je to zauvek onemogućeno?

I u Americi je zanat da neko pređe sa enlisted na officer (dakle oficirski čin), ali opet ta opcija postoji. Kakvo je stanje u Srbiji za kandidate sa odsluženim dobrovoljnim vojnim rokom i civilnim fakultetom? Da li im je najveća karijerna mogućnost podoficirski čin, ili se ipak nešto može uz neke veze-vezice...
 
Nevezano za poslednji post ali me podsetilo. Pre nekih 7-8 godina hteo sam da se prijavim za posao u struci kao civil u VS. Iako sam zadovoljavao stručne zahteve, odustao sam zbog potrebne dokumentacije, formulara, originala, overenih kopija..... Razumem da je to bezbednosna provera i selekcija ali nije vredno cimanja za neku ispodprosečnu platu. Nisam konkurisao za generala nego za električara. Predpostavljam da kad si sa nečim u deficitu treba da nečim privučeš ljude a ne da ih odbijaš.

Tako je bilo i za profi vojsku nekada, gomila ljudi se u nedostatku posla prijavljivala u VS, kada je plata vojnika bila veća od nekih lažnih minimalaca po raznim srpskim firmama. Danas platu vojnika prelazi svaka dobra pekara, prodavnica, dostava..... e to je problem
 
Da li se može na KSRO sa odsluženim dobrovoljnim vojnim rokom i civilnim fakultetom, da li se nešto menjalo? Čitao sam konkurs i koliko vidim uslov za KSRO je da kandidat nema prethodno odslužen vojni rok sa oružjem.

Da li uopšte postoji način onda da neko ko nije služio KSRO već dobrovoljno sa oružjem, dođe do oficirskog čina u Vojsci Srbije ili im je to zauvek onemogućeno?

I u Americi je zanat da neko pređe sa enlisted na officer (dakle oficirski čin), ali opet ta opcija postoji. Kakvo je stanje u Srbiji za kandidate sa odsluženim dobrovoljnim vojnim rokom i civilnim fakultetom? Da li im je najveća karijerna mogućnost podoficirski čin, ili se ipak nešto može uz neke veze-vezice...
Тако је не можеш на КСРО односно сада се зове ВСРО ако си већ одслужио војни рок.
 
Ajde ovako, prosle godine je upisano oko 65,000 prvaka u prvi razred, pre deset godina je bilo 73,000
ali ajde da gledamo najnovije podatke, dakle ima oko 32,000 "kandidata" za vojsku
dakle 2/3 ce da ide 1/3 ce da se "izvuce"

Tako i izgleda da će biti jer Vučević i Mojsilović govore da planiraju 20 000 regruta na godišnjem nivou u 4 uputna roka po 5000 i to kada kapaciteti postignu MAKSIMUM.

U zadnjih 10 generacija ima u proseku 34-35 000 muškaraca / regruta po generaciji koji nisu služili vojsku.

S obzirom da su više puta potvrdili da kreću prvo od najmlađeg godišta - 2006 i da ni njih verovatno neće zahvatiti kao kompletnu generaciju (20 000 u najboljem slučaju u odnosu na 30-32 000 ili koliko već), jasno je da će 2/3 ići a 1/3 generacije neće ići, eventualno da prolongiraju pa da ih nekad u daljoj budućnosti ubace.

Za starije koji sada imaju 25, 26, 27 godina - u najboljem slučaju obuka kao za rezerviste, kao što sam pomenuo možda 30 - 45 dana i to opet samo 1/5 generacije na godišnjem nivou odnosno 6000 od 30 000 muškaraca / regruta (računam 30 iako ima u proseku 34-35).

Imajući sve ovo u vidu, dosta sam siguran da godišta 1995, 1996 i 1997 neće uopšte zvati jer su preblizu 30-te godine.
 
Svakako je tužno da ne postoji mogućnost za one što su odslužili dobrovoljno, a potom stekli fakultet u civilstvu da dođu do oficirskog čina (makar ne na "lak" način). Prioritet su novopečeni oficiri sa VA kojima je mesto zagarantovano, pa potom KSRO/VSRO.

A onda eventualno (kao treća opcija) koliko sam sad video i istražio popunjavanje oficirskog mesta internim konkursom gde je jedan od uslova "da imaju preporuku starešine na položaju komandanta bataljona, njemu ravnom ili višem položaju odnosno neposredno pretpostavljenog rukovodioca".

Baš se pitam koji bi starešina napisao preporuku i dopustio da mu ode profesionalni vojnik ili podoficir, a nikad veći egzodus iz vojske i manjak ljudstva (ne pričam o 63., 72. i Kobrama). Dakle opcija da neko postane oficir iako je služio dobrovoljno pa potom stekao fakultet, postoji (internim konkursom ili konkursom iz civilstva).

Ja ipak verujem da su ti "interni" konkursi već popunjeni sa odabranim ljudima, pretražio sam šta sam mogao od domaćih foruma i nisam još nigde video da je neko uspeo da na taj način postane oficir (sigurno da ima ljudi s obzirom da konkursi postoje, ali niko se o tome javno nije izjasnio). Zašto Vojska ne napravi neki kurs koji je namenjen ljudima koji su već odslužili dobrovoljno, a sada poseduju fakultetsku diplomu? Ili makar da obriše tu glupost od uslova da za KSRO kandidat nije prethodno služio vojni rok sa oružjem, ili modifikuje kurs da bude kraćeg trajanja (s obzirom na već odsluženi vojni rok).
 
Svakako je tužno da ne postoji mogućnost za one što su odslužili dobrovoljno, a potom stekli fakultet u civilstvu da dođu do oficirskog čina (makar ne na "lak" način). Prioritet su novopečeni oficiri sa VA kojima je mesto zagarantovano, pa potom KSRO/VSRO.

A onda eventualno (kao treća opcija) koliko sam sad video i istražio popunjavanje oficirskog mesta internim konkursom gde je jedan od uslova "da imaju preporuku starešine na položaju komandanta bataljona, njemu ravnom ili višem položaju odnosno neposredno pretpostavljenog rukovodioca".

Baš se pitam koji bi starešina napisao preporuku i dopustio da mu ode profesionalni vojnik ili podoficir, a nikad veći egzodus iz vojske i manjak ljudstva (ne pričam o 63., 72. i Kobrama). Dakle opcija da neko postane oficir iako je služio dobrovoljno pa potom stekao fakultet, postoji (internim konkursom ili konkursom iz civilstva).

Ja ipak verujem da su ti "interni" konkursi već popunjeni sa odabranim ljudima, pretražio sam šta sam mogao od domaćih foruma i nisam još nigde video da je neko uspeo da na taj način postane oficir (sigurno da ima ljudi s obzirom da konkursi postoje, ali niko se o tome javno nije izjasnio). Zašto Vojska ne napravi neki kurs koji je namenjen ljudima koji su već odslužili dobrovoljno, a sada poseduju fakultetsku diplomu? Ili makar da obriše tu glupost od uslova da za KSRO kandidat nije prethodno služio vojni rok sa oružjem, ili modifikuje kurs da bude kraćeg trajanja (s obzirom na već odsluženi vojni rok).
Само знам за подофицире којима је касније признат факултет и који су постали официри. То има и у другим армијама па је чудно видети седог потпоручника, поручника или капетана. Оно што јесте дозвољено је да неко одслужи војни рок и онда упише Војну академију.
 
Није нешто много ни чудно, јер у војсци сви изгледају најмање 10 година старије.
 
Da li uopšte postoji način onda da neko ko nije služio KSRO već dobrovoljno sa oružjem, dođe do oficirskog čina u Vojsci Srbije ili im je to zauvek onemogućeno?

Da, postoji način.
Što se tiče razlike ŠRO i običan vojni rok pod oružjem nema značajne razlike za prijem u svojstvo aktivnih oficira u sadašnim okolnostima bez obaveznog vojnog roka.

Ispod čina oficira se kriju različite struke i osnovna zanimanja. Podelimo ta zanimanja onako kako se voska deli - rodove i službe. Rodovi su klasična, čisto vojna zanimanja: pešadinci, artiljerci, raketaši, tenkisti, inženjerci, vezisti,.... Službe čine oficiri sa osnovnim zanimanjem koje nije čisto vojno, borbeno: ekonomisti, pravnici, informatičari, tehnička služba, intendanti, sanitetlije, muzičari ....

Većinu potrebnog kadra (po brojnosti) vojska školuje na vojnoj akademiji prema svojim potrebama i po pravilu im nije potrebno naknadno ,,preuzimanje" civila sa civilnih fakulteta.

Oficiri rodova vojske se školuju samo na vojnoj akademiji. Takvih stručnih smerova nema na civilnim fakultetima (pešadinci, tenkisti, artiljerci,...). Vojska nema potrebe za rodovcima iz civilnih fakulteta. Obrazuje samo ŠRO, rezervne oficire, kako bi u slučaju rata imala deo kadra za popunu dodatnih ratnih jedinica, po pravilu za komandire najnižih jedinica - vodova, dok bi već u četi bio školovani oficir.

Službe su već druga priča. Pod nekoliko službi koje postoje, krije se veliki broj stručnih zvanja. Samo neke brojnije struke školuje vojska na vojnoj akademiji: ekonomisti, mašinski i elektroinženjeri, informatičari, lekari

Veliki broj osnovnih zanimanja koji se nalaze u službama, vojska ne školuje na vojnoj akademiji, već ih preuzima iz civilnih fakulteta: pravnici, građevinski inženjeri, razna specifična inženjerska zvanja, hemičari, fizičari, mikrobiolozi, meteorolozi, geografi - kartografi, stomatolozi, veterinari, farmaceuti, psiholozi, muzičari, ....

Vojska najviše prima u svojstvo oficira sa prethodno završenim civilnim fakultetima specifična zanimanja, koja sama ne školuje, a neophodni su u službama. Za takva mesta se raspisuje konkurs. Raspisuje se gornji limit u godinama koji je približan godinama za šro.
Primljenim na konkurdu sa ŠRO se odmah aktivira čin i postaju aktivni oficiri. Primljeni bez ŠRO idu prvo u ŠRO.

Ranije, dok je bio obavezni vojni rok, oni koji nemaju završen vojni rok pod oružjem, nisu ni razmatrani za prijem kako kao oficiri, tako i za bilo koji drugi posao civila u vojsci.
Takođe, za neka zanimanja je vojska birala studente specifičnih zanimanja koje je stipendirala, a koji su posle imali obavezu da odsluže vojni rok i kasnije rade u vojsci kao oficiri. To su po pravilu bili odlični studenti u drugoj polovini fakulteta, privučeni dobrim stipendijama i zagarantovanim poslom.
 
Poslednja izmena:
@vrlenija Ne skreći ovu izmučenu temu u još jednu stranputicu :ROFLMAO: Opet će se završiti na Ukrajini, geo-politici, a sada još i Bliski istok...

Vidiš da Đeneral i ekipa muku muče kako da rasporede ovih 20 000 omladinaca na služenje vojnog roka... Pre će se rešiti ova geo-politčka priča, nego što će od Tik Tok generacije srba da postane ozbiljan vojnik posle obuke od 70 dana...
 
Vrh