Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,6%
  • Ne

    Glasovi: 223 61,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 7,5%

  • Ukupno glasača
    360
Hoces reci da vojska nije stigla na granicne prelaze? Da nije objavljeno kako je vojska izvrsila svoj zadatak?


Evo malo da se prisetimo kako su to videli drugi, prva tri videa koja su iskocila na Youtubeu:




Ko bi rekao da će Amerikanci podržati separatiste i teroriste u državi koja im je zasmetala...
 
Da, bilo je više članaka i reportaža koji su se bavili uzrocima tog fenomena. Ima više razloga i uzroka, naravno.

Koliko se sećam, deo njih smatra da su čak i te nabrojane beneficije premale, bar u odnosu na cenu i žrtvu koju vojnik plati.

Drugo, veliki deo njihovih veterana ima problema sa PTSDom i snalaženjem u civilnom životu nakon napuštanja vojske. Neki kažu da to ima veze sa sistemom obuke u Americi, s onim njihovim čuvenim dranjem, šikaniranjem, nekim besmislenim običajima i pumpanjem kompetitivnosti. Njihovi drill instruktori vole da kažu kako oni najpre "unište čoveka" koji im dođe na obuku da bi posle mogli da ga "ponovo izgrade". Epa to njihovo "uništavanje" nekad ostavi neke trajne posledice. Mnogo znači na frontu, ali zato posle donese svoje cene kad čovek izađe iz vojske. Dosta njih implodira, jer su dresirani ds poništavaju ili potiskuju emocije, a to pre ili kasnije dovede do kolapsa.

Treći faktor je povećanje svesti među ljudima o grozotama ratova, kao i o njihovoj besmislenosti. Veći je broj ljudi danas, nego pre, koji kapiraju da se ratovi vode radi pljački, da u njih idu obični ljudi a ne vladari, da se danas na ratove gleda kao "ništa lično, samo poslovni interes".

Skandali i afere isto utiču na sve to, jer danas mnogo Amera zna za pljačkanje Iraka, za opijum u Avganistanu, za Gvantanamo, Abu Graib, Wikileaks, dronovske masakre, afere ovog generala, afere onog, ratne zločine, itd...

Prosto, više je nego pre ljudi koji kapiraju da takav život i takva plata nisu vredni cena koje sve to pre ili kasnije donese čoveku.


Ima i sve više žalbi na DEI (diversity, equality, inclusion) zapošljavanje i nepotizam. Ali to je pipava tema i ima manje izvora koji objektivno pričaju o tome a da pokriju sve.
Ja sam pričao o 2001-2002. godini, kad sam bio u srednjoj na razmerni jednu godinu tamo.

Verujem da je sada drugačije, ali s druge strane oni imaju impresivan sistem privlačenja ludi u vojsku, marketinšku mašineriju još od školskih dana...

Što se nas tiče, mi prvo moramo ponovo da izgradimo društvo, jer realno, ne bi me čudilo da je ovaj potez uvođenja služenja vojnog roka, isplaniran da se još na neki način navuku glasovi na izborima, jer nemamo realno protiv koga da ratujemo. Svuda oko nas je NATO. Videćemo...
 
Da, početkom 2000ih Ameri su bili naloženi na ratovanje zbog 9/11. To kod njih ide u talasima, recimo 70ih je bilo opalo zbog debakla u Vijetnamu, onda je sredinom 80ih opet poraslo zbog Reganove kampanje preko Holivuda (posle Top Gun-a prijave su rasle 3 do 5 puta). 90ih je opet splasnulo sa krajem hladnog rata. I onda je opet eksplodiralo posle 9/11 i sve frke i paranoje koje su im/nam napumpali tada.

Međutim sad beleže rekordno nisku podršku i prijave za vojsku, i mislim da će ovaj pad biti drukčiji i trajniji jer se naređalo previše afera i skandala, koji su srozali vojsku više nego debakl u Vijetnamu. Takođe, od Vijetnama do danas je dosta povećana i razvijena svest o ratovanju i vojsci, mnogo je emisija, filmova, knjiga i svedočenja nego npr što je bilo 70ih pa i 90ih. Hoću da kažem prosečan čovek je danas mnogo informisaniji i svesniji svega toga nego pre 30 ili 50 godina. I mislim da će ta svest samo rasti i da će nadalje biti mnogo manje naloženih na vojsku nego u prethodnim decenijama.
 
Tradicionalno, izvor regruta za američku vojsku je bio Jug... patriotski, patrijarhalan, tradicionalan, zastava je zakon, tradicija sa oca na sina... i naravno, u najvećem procentu radilo se o belcima. Ta vojska bila je vredna poštovanja, iako realno mnogo više jaka u holivudskim filmovima i ratovima u kojima treba našamarati dete u invalidskim kolicima, a ne grmalja od 200 kila koji može da uzvrati... ali ajd...

U poslednjoj deceniji Ameriku izjeda DEI virus (citiram Maska)... Diversity, equity, and inclusion
Ovo stavlja bele Amerikance u podređen položaj u odnosu na manjine... Belci moraju da se "suoče" sa svojom opresivnom istorijom, da se izvinjavaju, da se kaju, da se klanjaju... i naravno da to svima ide na onu stvar i da od vojske nema ništa... pa šta da vam kažem kad tranny generali komanduju čitavim sektorima oružanih snaga... i na sve to milioni emigranata, pucanje ekonomije po šavovima, opšti bes zbog toga šta rade Trampu, krađa izbora, zloupotreba pravnog sistema za očuvanje vlasti Demokrata, fingirana suđenja "pobunjenicima" od 6. januara, ukidanje slobode govora i nošenja oružja... sve u svemu, društveno gledano, mislim da je društvo tamo puklo po šavovima i da se to više ne može ni skrpiti.

Elite će pokušati da popune redove emigrantima, seksualnim i rasnim manjinama... ali nema od toga ništa. Neće to biti više ona vojska.
Lično ne verujem da će oni opstati kao država u narednih pedeset godina, što postavlja opravdano pitanje šta će biti sa nuklearkama i kako čovečanstvo da se postavi u situaciji kad stvar ode u materinu i krene opšti pokolj po ulicama...
 
Sve sto si napisao nije istina. Bukvalno. A pises sve sto desnica i Trampisti tamo izmisljaju bukvalno. Ali posto znam da takvim ljudima ne vredi nista objasnjavati jer ce i dalje verovati u nesto drugo sto im odgovara ja cu se tu zaustaviti. Meni je samo smesno kolko vas je takvih. Misim lol stvarno
 
Lično ne verujem da će oni opstati kao država u narednih pedeset godina, što postavlja opravdano pitanje šta će biti sa nuklearkama i kako čovečanstvo da se postavi u situaciji kad stvar ode u materinu i krene opšti pokolj po ulicama...
Za 50 godina pitanje je da li ću biti živ. Meni treba da amerika i truli zapad propadnu odmah
 
Ne znam koliko bih se složio s ovim što Perkan piše (opisano baš na taj način) ali ja jesam naletao na vesti o DEI problemima u Americi.

A pritom nisam konkretno tražio i guglao "DEI problems in USA" nego bih u toku redovnih pregledanja i šetanja po netu naletao na vesti iz SAD vezane za DEI odnosno za probleme sa kadrovima i nekim nametnutim normama tamo.

Nisam se bavio time ciljano, nisam išao i tražio po netu da nađem takve stvari, nego bih pratio vojno-politička dešavanja i komentare/intervjue na tu temu. I naletao sam par puta na pominjanje tih problema u vojsci SAD. Gde, kada - ne znam da navedem, baš zato što nisam izašao tada na net da bih se time bavio, nego sam nalazio to usput.

I u tech i gaming industriji ima dosta žalbi na nametnute DEI norme. Više nije čak ni moljakanje ljudi da usvoje te norme, nego je postalo nametanje. Do te mere da se zapošljavaju ili uzdižu ljudi koji nemaju pojma šta rade samo da bi se ispunile neke kvote.

A kad smo kod vojske i SAD, mislim da jedan deo pada interesovanja i poverenja u vojsku u Americi proizilazi i iz one besmislene kampanje i reklame koju su napravili pre tri-četiri godine. Dosta ljudi se tada osetilo kao da je vojska SAD izgubila kompas i da se bavi nekim trivijalnim stvarima a zanemaruje poentu. Naravno, nije zbog toga vojna moć SAD opala. Ali jeste opalo, na rekordno nizak nivo, interesovanje za zaposlenje u njoj i percepcija u javnosti.
 
Poslednja izmena:
Nije ni bitno da li to što Perkan piše tačno ili nije, bitno je dobar deo juga i uopšte ruralne amerike veruje da je tako. A to su ljudi koji su tradicionalno kičma vojske...

Elem, ne vidim kako je to relevantno za nas, kod nas to nije problem.
Ono što jeste problem da na silu teramo ljude u vojsku, a ne prihvatamo činjenicu da jedan deo te populacije (najpre) pisho-(a onda i fizički) nije za to.
I pričam u oružju, pričam o strukturi i organizciji vojske.
Normalna društva ostavljaju izlaz za takve i lepo se vidi koliko ih možemo očekivati.
 
Tradicionalno, izvor regruta za američku vojsku je bio Jug... patriotski, patrijarhalan, tradicionalan, zastava je zakon, tradicija sa oca na sina... i naravno, u najvećem procentu radilo se o belcima. Ta vojska bila je vredna poštovanja, iako realno mnogo više jaka u holivudskim filmovima i ratovima u kojima treba našamarati dete u invalidskim kolicima, a ne grmalja od 200 kila koji može da uzvrati... ali ajd...

U poslednjoj deceniji Ameriku izjeda DEI virus (citiram Maska)... Diversity, equity, and inclusion
Ovo stavlja bele Amerikance u podređen položaj u odnosu na manjine... Belci moraju da se "suoče" sa svojom opresivnom istorijom, da se izvinjavaju, da se kaju, da se klanjaju... i naravno da to svima ide na onu stvar i da od vojske nema ništa... pa šta da vam kažem kad tranny generali komanduju čitavim sektorima oružanih snaga... i na sve to milioni emigranata, pucanje ekonomije po šavovima, opšti bes zbog toga šta rade Trampu, krađa izbora, zloupotreba pravnog sistema za očuvanje vlasti Demokrata, fingirana suđenja "pobunjenicima" od 6. januara, ukidanje slobode govora i nošenja oružja... sve u svemu, društveno gledano, mislim da je društvo tamo puklo po šavovima i da se to više ne može ni skrpiti.

Elite će pokušati da popune redove emigrantima, seksualnim i rasnim manjinama... ali nema od toga ništa. Neće to biti više ona vojska.
Lično ne verujem da će oni opstati kao država u narednih pedeset godina, što postavlja opravdano pitanje šta će biti sa nuklearkama i kako čovečanstvo da se postavi u situaciji kad stvar ode u materinu i krene opšti pokolj po ulicama...

Bolje da se na kačimo sa Amerikom ponovo, poslaće nam vojsku woke trandža i kvirova naoružanih nuklerkama. Apokalipsa. Bolje da sačekamo da taj poludeli woke brod potone, pa mi lepo viljuškom boc. Američka ekonomija sve samo ne puca po šavovima. Zadnje tri godine, rastu preko 2.5%, malo li je na tu bazu od biliona trilionaa gdp-a... Znaju trandže i kvirovi da rade biznis.

Međutim, to sve nema puno veze sa nama, koji se bavimo jajima od 22 dinara i sličnim dostignućima 21. veka.
 
Ne znam koliko bih se složio s ovim što Perkan piše (opisano baš na taj način) ali ja jesam naletao na vesti o DEI problemima u Americi.

A pritom nisam konkretno tražio i guglao "DEI problems in USA" nego bih u toku redovnih pregledanja i šetanja po netu naletao na vesti iz SAD vezane za DEI odnosno za probleme sa kadrovima i nekim nametnutim normama tamo.

Nisam se bavio time ciljano, nisam išao i tražio po netu da nađem takve stvari, nego bih pratio vojno-politička dešavanja i komentare/intervjue na tu temu. I naletao sam par puta na pominjanje tih problema u vojsci SAD. Gde, kada - ne znam da navedem, baš zato što nisam izašao tada na net da bih se time bavio, nego sam nalazio to usput.

I u tech i gaming industriji ima dosta žalbi na nametnute DEI norme. Više nije čak ni moljakanje ljudi da usvoje te norme, nego je postalo nametanje. Do te mere da se zapošljavaju ili uzdižu ljudi koji nemaju pojma šta rade samo da bi se ispunile neke kvote.

A kad smo kod vojske i SAD, mislim da jedan deo pada interesovanja i poverenja u vojsku u Americi proizilazi i iz one besmislene kampanje i reklame koju su napravili pre tri-četiri godine. Dosta ljudi se tada osetilo kao da je vojska SAD izgubila kompas i da se bavi nekim trivijalnim stvarima a zanemaruje poentu. Naravno, nije zbog toga vojna moć SAD opala. Ali jeste opalo, na rekordno nizak nivo, interesovanje za zaposlenje u njoj i percepcija u javnosti.

Ma, woke pokret jeste uzeo maha, ali kao i sve toga tipa to je prolazno... Nije u pitanju neka zombi apokalipsa ili nešto slično. Dva mandata republikanaca i to će se marginalizovati.
 
DEI i woke su obicni dog whistle za likove koji ne smeju javno da kazu onu americku kovanicu koju sada zovu n word. I kada to politicari i njihovi propagandisti pominju kao problem - odmah znas da skercu paznju sa srzi problema a to je institucionalizovana drustvena aka klasna piramida gde caruje onaj s parama kao sto je pomenuti Elon
Bacis woke-dei-migranti kosku raji da se pobije medjusobno dok ti posmatras s trona i cekas da izaberu garnituru koja ti je obecala najveci tax cut a to je trenutno ova trampova ekipa ludaka i probisveta
Jer takvima uvek treba neko strasilo, jevreji su ipak previse ocigledan izbor, zato udri po drugim manjinama i pravi od njih krivce zasto se desava ovo ili ono (najocigledniji primer je bacanje DEI krivice na propast Boinga)
(Da se ogradim da su ovi drugi makar u retorici normalni ali programski su negde kao tramp na proslim izborima - koliko sve ide u desno lol)
SVAKA vojska treba da bude maksimalno inkluzivna, jer narod treba da ide u istu bilo kao profesionalac ili regrut, a ne da je izbegava zbog straha od netrpeljivosti po ovoj ili onoj osnovi
S obzirom na broj pripadnika, i procenat lgbt ljudi u populaciji, za jednu vojsku kakva je njihova to je solidan broj
Ovde su tokom 90ih ismevali zene u njihovoj vojsci (sto je apsurd za narod koji je imao ali i zaboravio Milunku Savic), ali posle 99te ni to vise nije bilo smesno jelte
 
Poslednja izmena:
Мислим да још од 80их у армији САД има све више афроамериканаца и латиноамериканаца, пре свега из социјалних разлога, и да су они изнели борбу у Заливским ратовима, окупацији Авганистана, окупацији Ирака и осталим агресијама. У друштву САД је све мање белаца у нижој средњој класи одакле су обично долазили будући војници. Отуд тај расни моменат који одвлачи пажњу са главног проблема друштва у САД.
Ти славни јужњаци белци су своје извојевали отприлике у Вијетнаму и на Панами.
 
1000030004.jpg
 
Па имали смо премијерку из те приче, то ти дође на исто.
 
Treba davati sud po delima a ne kojoj manjini covek pripada. Olos je olos, moze biti iz bilo koje manjine
Nekima je problem geografija a na osnovu slike i nakacenog teksta koji smrdi na odredjenu kujnu lasno donesu zakljucak bez ikakvog kritickog razmisljanja. Jbg moc interneta danas
 
Мислим да још од 80их у армији САД има све више афроамериканаца и латиноамериканаца, пре свега из социјалних разлога, и да су они изнели борбу у Заливским ратовима, окупацији Авганистана, окупацији Ирака и осталим агресијама. У друштву САД је све мање белаца у нижој средњој класи одакле су обично долазили будући војници. Отуд тај расни моменат који одвлачи пажњу са главног проблема друштва у САД.
Ти славни јужњаци белци су своје извојевали отприлике у Вијетнаму и на Панами.

Treba to proveriti podacima... Baš zbog gorespomenutih stvari, mediji uvek slikaju crnca i belca... Neko bi rekao da je svaki drugi u Americi crnac, a zapravo afro-američka populacija u SAD je 13% ukupnog stanovništva.
 
Па имали смо премијерку из те приче, то ти дође на исто.
Није баш исто, Брна не користи ни калашњиков ни драгунов. Била је солидна риба док је нису обрлатили, скратили косу и превели на лезбаштво.
Њене слике и видео записе сви знају док је возила глисер на отоку Крку :)
Ова горе ћелава је преодвратна... није упоредиво :)
Што се тиче америчких војника, има масу гејоваца и белих и црних и хиспано како се грле, воле и љубе на разним испраћајима на аеродрому.
 
Ma, woke pokret jeste uzeo maha, ali kao i sve toga tipa to je prolazno... Nije u pitanju neka zombi apokalipsa ili nešto slično. Dva mandata republikanaca i to će se marginalizovati.
Ja nisam baš tako optimističan ali ostavljam mogućnost da grešim. Iskreno, nadam se da ćeš ispasti u pravu.
 
U americi ima 350 miliona ljudi, normalno je da ima svega i svacega. Evo gugl kaze 1.14% US populacije se izjasnjava kao trans, to je preko 3 miliona ljudi. Priznajem da nisam znao za trans-admirala. Mislite da kod nas ne bi bilo kad bi bila otvorenija sredina voljna da prihvati to? Siguran sam da ste culi za nekog kod nas da je gay a u braku sa osobom suprotnog pola (neki cak imaju i decu) zbog toga sta ce narod da kaze su odlucili da glume. Tako da te dei woke Elon Musk fore su trule, razlike sveta/nas i amerike jer sto u americi stvarno mozes da budes to sto jesi bez glume pa eto i da postanete trans admiral
 
Vrh