Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 111 30,5%
  • Ne

    Glasovi: 225 61,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    364
Posle nekoliko unistenih leoparda 2 reseno je da ga povuku sa ratista.
Razlozi su previse sofisticirano vozilo, ranjivo i tesko za odrzavanje i popravku.

Mit o strasnim nemackim tenkovima se ovom odlukom urusio.
Obican tenk kao i svaki drugi koji apsolutno nije pokazao nikakvu superiornost na bojnom polju.

 
Ja iskreno nisam ni očekivao nikakav preokret. Prvenstveno zbog kvantiteta, "na prste". Ovo je rat sa hiljadama tenkova, par Leoparda su tu statistička greška pa nek su i najbolji na svetu, a nisu.
 
Mnogo veći efekat od Leoparda imaju Storm Shadow/Scalp rakete koje su dobili od Britanaca i Francuza. Poslednja vest od danas je da je i Nemačka pristala da im pošalje Taurus rakete. Ostaje još da Ameri konačno pošalju ATACMS.
 
Zvanično tenderi za nabavku 3 linije za galvanizaciju i sanaciju 40 000 kvadrata krova na FAPovim halama. Prošle godine stigao je obradni centar od gotovo milion evra, mašine za kardane, plazma sekači. Neke starije mašine su otišle na remont. Pišem ovo u vojnu temu pošto je fabrika u vojnim rukama...

Citiram post od pre oko mesec dana.

Zar ovo nije preambiciozno za proizvodnju nivoa oko 100 vozila godisnje?

Dovljno je vec samo procitati za hale sa 40 000 kvadrata krova pa da se covek zapita.

Stex, jos jedno pitanje za tebe kao pribojca.
Bilo je najava o formiranju nove vojne jedinice u Priboju (brdska pesadija) i izgradnji nove kasarne u Priboju za tu jedinicu.

Zna li se lokacija planirane kasarne?
Radi li se nesto na terenu?
 
Poslednja izmena:
Kakvi su uslovi u današnjim kasarnama po pitanju smeštaja :)
 
Citiram post od pre oko mesec dana.

Zar ovo nije preambiciozno za proizvodnju nivoa oko 100 vozila godisnje?

Dovljno je vec samo procitati za hale sa 40 000 kvadrata krova pa da se covek zapita.

Stex, jos jedno pitanje za tebe kao pribojca.
Bilo je najava o formiranju nove vojne jedinice u Priboju (brdska pesadija) i izgradnji nove kasarne u Priboju za tu jedinicu.

Zna li se lokacija planirane kasarne?
Radi li se nesto na terenu?
Kasarna treba da bude u sklopu pogona Fap Montaža vozila, koji ima ogroman prazan prostor od nekadašnjeg parkinga za vozila sa lagera ali za sada osim prenamene parcele u katastru nema ništa konkretno.

Ovo je današnja objava za novu nabavku.

OGLAS ZA STRUGOVE, BRUSILICE I VILJUŠKARE
FAP Korporacija a.d. Priboj
Radnička bb
31330 Priboj
fap@eunet.rs
PIB: 101206591
MB: 07210434
U cilju realizacije investicionih projekata u 2023.godini u skladu sa Zaključkom Vlade Republike Srbije, FAP Korporacija a.d. Priboj objavljuje poziv za dostavljanje ponuda za nabavku strugova, brusilica i viljuškara:

1. CNC strug za obradu poluosovina - kom.1,
2. CNC strug za obradu doboša i glavčina - kom.1,
3. CNC brusilica za unutrašnje i čeono brušenje - kom.1,
4. Električni čeoni viljuškar - kom.3
Rok za dostavljanje ponuda je od 01.08.2023. - 22.08.2023. godine.
 
Ne postoji ni jedan video ili ga ja makar nisam nasao da je nekom od Leoparda bilo koje verzije letela kupola od prvog pogotka, ta overavanja po nekoliko puta nakon onesposobljavanja su bezveze, valjda upravo to, da pokaze kako i njima moze da odleti kupola, evo ako je neko video snimak od prvog pogotka voleo bih da pogledam. Kao sto je ranije receno i to mnogo puta, ne postoji sredstvo koje ne moze da se unisti.

Malo i o nabavkama.
 
Хоће Амери да ошацују Х145М које ускоро набављају под ознаком УХ-72Б :D
 
Kakvi su uslovi u današnjim kasarnama po pitanju smeštaja :)

Od momenta uvođenja profesionalne vojske više ni nema klasičnog vojničkog života i stanovanja u kasarnama.
Izuzetak su samo slučajevi dobrovoljnog služenja vojnog roka.

Profesionlni vojnici i starešine u redovnim okolnostima u kasarni spavaju samo kada su na dežurstvu / straži, ili uzbuni / povišenoj borbenoj gotovosti. Tada koriste posebne prostorije i krevete za dežurno osoblje i stražu. Straža je posebna kategorija jer nose lično naoružanje sa bojevom municijom. Ostali dežurni rade svoj stručni posao (dežurni jedinice, radarista, na PVO sistemu, na prijavnici, vezista, vozač, kuvar, doktor, vatrogasac, i sl.). Kvalitet smeštaja je onakav kakvim ga same starešine, odnosno kakvim ga jedinica napravi. Čista posteljina, ishrana je obezbeđena u restoranu same kasarne / vojnog objekta, gde se hrana i sprema (ako se ima veći dežurnih vojnika ili vojnika na boravku) ili se doprema iz drugog vojnog objekta / civilnog restorana (ako je mali broj lica na dežurstvu) i poslužuje u kasarni. Verovatno kao i ranije važi princip da se u peridu odmora uznemiravanje dežurnih smanji na minimum, a buđenje samo u izuzetnim situacijama (,,gde gori?"). Za vreme odmora dežurnog je na dužnosti pomoćnik dežurnog, koji odmara u različito vreme od dežurnog, jedan je uvek dostupan, smenjuju se i za vreme obroka.

Straža u kasarnama i izdvojenim objektima je poseban slučaj. Smene su uobičajeno na po 7 dana sa malim brojem stražara (recimo reda veličine desetak). Straža je ,,borbeni zadatak u miru" sa bojevom municijom i odobrenjem da je po potrebi puca ,,u meso". Ukoliko je u izdvojenom objektu (magacin, centar veze, ...) straža je tokom smene nezavisna i bez poseta sem posebnih kontrola. Svaki drugi pristup je strogo zabranjen. Sa sobom stražari nose sve što im za smenu treba (posteljina, municija i lično naoružanje, namirnice za planirani period,...). Sa sobom uvek vode i kuvara koji u izdvojenom objektu priprema hranu od ponetih namirnica za vojnike i službene pse. Službeni psi su stalna posada izdvojenih objekata, imaju čak i činove. Za pse se posebno priprema hrana, bukvalno kuva, propisan je minimalni sadržaj mesa, redovno ih pregleda oficir-veterinar .... i po pravilu je hrana za službene pse ,,jača" od hrane za vojnike. Jedan od stražara u smeni je ,,kerovođa" sa posebnom obukom koji se brine tokom smene za službene pse i njihovu ishranu (koju je kuvar pripremio). Gleda se da uslovi straže budu dobri: toplo, televizor, čak i video igrice (bez interneta naravno), stalno topla voda i tuširanje kada god.

Treba razlikovati boravak u kasarni tokom perioda obuke, tokom dežurstva/straže i tokom uzbune (vanredne situacije - povišene borbene gotovosti) u kasarni i tokom angažovanja van kasarne (obuka ili stvarni zadatak).

Dežurstvo-straža sam opisao.
Tokom uzbune - povišene borbene gotovosti u kasarni cela jedinica ili deo jedinice neke kasarne u njoj i boravi. Smeštaj se ostvaruje po principu: viši čin - bolji smeštaj. Vojnici po pravilu u spavaonice (klasične spavaonice, kreveti na sprat, mokri čvorovi,...), ako nema dovoljno spavaonica starešine po svojoj volji u svojim kancelarijama, spavaju na pomoćnim krevetima, ili na poljskim krevetima, ako ni takvih kreveta nema na podu). Tenzija se ne diže, gleda se da uslovi budu najbolji mogući. Kuhinja sa kuvanjem, perionica, ambulanta/stacionar se stavljaju u punu 24 h upotrebu.

Angažovanje van kasarne ako je u cilju obuke prilagođava se potrebi obuke. Da se navikne i upozna sa ,,poljskim metodima življenja i preživljavanja". Primer: ako je cilj da rade obuku pešadinca smeštaj će biti u šatoru od spojenih ličnih šatorskih krila, spavanje u ličnoj vreći za spavanje, toalet izgrađeni poljski (posebna procedura kako se izgrađije), poljska kuhinja, tuševi u šatoru za tuširanje sa toplom vodom iz bureta koje se loži a onda ručnom pumpom pumpa u tuševe,.... Ako se želi surovija obuka onda se npr. ostave i bez tuša da se snalaze pa npr napune plastične flaše koje greju na suncu pa se time tuširaju. Ili ostave bez kuhinje sa konzervama i hranom koju podgrevaju sami u ličnim ,,porcijama" koje poseduju kao deo opreme.

Angažovanje van kasarne u cilju stvarnog zadatka. Oduvek je važio princip da se u situaciji stvarnog zadatka na terenu pruži maksimalno moguće kvalitetan smeštaj. Ako je dostupan hotel visoke kategorije za svakog vojnika onda će i svaki vojnik biti u hotelskoj sobi sa maksimalno mogućim uslovima. Prioritet postaje izvršenje zadatka! Tenzija se na takvim terenima ne diže i trudi se da uslovi budu maksimalni (dobra hrana, krevet, san, cigarete,.....).

Obuka je posebna situacija. Smeštaj se prilagođava ciljevima obuke. On je sličan kao i pre 30 ili 50 godina. To znači što je vojnik svežiji (,,gušter") - strožiji uslovi, što je bliži kraju obuke (,,džomba") radi šta hoće. To znači na početku obuke namerno se ,,diže tenzija", viče se, ruše se kreveti ako nisu dobro namešteni (koliko sam razumeo cilj i jeste da ne budu dobri i da se sruše uz viku i zaključak ,,pravi to ponovo" - ,,crno beli svet" - ko razume shvatiće) , kratko vreme za obroke, krevet na sprat, prvih 7 dana bez tuširanja, tuširanje čak iako postoji u objektu se vrši u posebnim objektima za tuširanje vojnika, dok se tuširaš voajerišu te starešine (traže telesne nedostatke, problematične tetovaže, dugu kosu koja se krila, gledaju da li si stvarno muško i među nogama, imaš li dlake,...), istovremeno viču (,,Ajmooo, brže maaalooo, još 30 sekundi ni gotovooooo, šta ti čekaš, Alooo,....), zabranjena kantina, hrana samo iz restorana, zabranjeno slobodno kretanje po kasarni - samo u stroju u pratnji starešine. Kako se bliži kraj obuke tako si položio ispit, sve je dozvoljeno ako veruuju da nećeš da napraviš glupost, dobiješ neki konkretan posao i starešine te gledaju kao kolegu, a onda ti tako urlaš po hodniku na mlađe dok suzdržavaš smeh u sebi....

Ono što je drugačije u odnosu na prethodne decenije tokom obuke:
Hrana je mnogo bolja, čak jako dobra. Ja sam služio redovni vojni rok u poslednjim rokovima i stvarno nemam zamerku. Još uvek se sećam ukusa pojedinih vojnih obroka. I u količini je bilo dovoljno, svaki dan i nešto slatko, sok. Ko je budan noću (dežurni - straža) spakovan dodatni noćni obrok.
Toaleti - čučavci imaju vrata, dobijaš određenu privatnost.
Kada se prođe prvi period tuširanja pod tenzijom i voajerisanjem, tuširanje je po pravilu u zasebnim kabinama sa zavesom u objektu gde se i boravi. Tople vode uglavnom uvek ima, samo je pitanje da li je i kada dozvoljeno tuširanje u objektu gde se boravi.
Starešine su ekstremno uplašene za zdravlje vojnika na obuci da se nešto loše ne dogodi, iako u prvim danima deluje drugačije. Čim se zakašlješ teraju te kod doktora.
Mobilni telefon je dozvoljen pa se ne može steći onaj pravi osećaj da si izvan vremena, prostora i civilizacije.
Smeštaj uglavnom na istim krevetima na sparat, eventualno su razdvojeni da ne budu na sprat. Sve stvari na upotrebi su u kaseti pored kreveta. Civilna garderova odložena u kesi i zaključana u ,,civilani", ako se izlazi iz kasarne može se obući ,,civilka".
Posteljina se redovno menja.
Higijenu prostorija, toaleta naravno da održavaju sami vojnici po ,,rednoj listi" ako ne valja zna se ko je tog dana zuadužen i kriv.

Kada se napravi neko sra..e postroje sve i pitaju ,,ko je to uradio?" Naravno svi znaju ko je i da niko ništa neće reći. Onda idu konstatacije i pretnje starešina tipa ,,ne može to tako saznaćemo mi pre ili kasnije, sve se sazna,....". Naravno da ih boli uvo. Sledeća konstatacija glasi npr. ,,Sutra je petak, ništa niste uradili kako treba ove nedelje, sve vam je prljavo, opalo lišće sa onog drveća u kasarni, nosi vetarpuške posle gađanja niste dobro očistili, rđaju,.... Treba to sve srediti, dovesti u red. Znate ona vikend odsustva, izlasci u grad u subotu i nedelju što su isplanirani, neće moći ovog vikenda, ima puno posla da se završi,.. Ajd sad na spavanje, gase se svetla, ja moram nešto da proverim kod dežurnog kasarne. Nemoj da sam vas čuo!" I ugase se svetla, I ostane krivac sa jedne strane i čleta (oko 120 vojnika) ili vod (oko 30 vojnika) sa druge strane. Sledi ,,ćebovanje" i što je još surovije i efektnije okretanje leđa i ignorisanje. Retko ko je glupost ponovio, i pokušao da bude mangup više od jednom, retkima je pošlo za rukom dva puta, više od toga ne.

Dolaskom devojaka ima malo preseravanja. Na snimku dole su kreveti koje je vojska (i studentski domovi npr. ) dobili od smeštaja učesnika univeruzijade. To je valjda za devojke.

Ceo klasičan vojnički smeštaj na snimku dole. Za devojke i ,,objekat je ofarban u roze boju" kako kažu.


I da, postojala je ,,vojnička plata", kada sam ja služio bilo je nešto oko 1 200 dinara ako se dobro sećam. Nikad nisam imao više novca jer mi ni za šta nije ni bio potreban. Dođem kući, svi dodatno guraju u džep- ,,valja vojniku" a je ne znam šta ću sa tim novcem. Nisam pušač i iz kantine mi u principu ništa nije trebalo.
 
Poslednja izmena:
Pa gde nađe kasarnu u kojoj sam bio na obuci :)
 

Знам особу која је прошла, тест је био ригорозан (али ваљда би тако и требало да буде за специјалне јединице) и мало их је прошло,
изненадио сам се да су све испоштовали што се тиче плате и да није била потребна никаква СНС веза,

међутим сад долазимо до тога да припадници Кобри, 63. и 72. имају чак 4 пута већу плату од војника у другим јединицима, али већу плату и од свих подофицира, официра, па и већине генерала,
то ће довести до великих проблема и питања мотивације за рад свих осталих.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Kasarna treba da bude u sklopu pogona Fap Montaža vozila, koji ima ogroman prazan prostor od nekadašnjeg parkinga za vozila sa lagera ali za sada osim prenamene parcele u katastru nema ništa konkretno.

Pogledao sam u katastru.
Severna parcela sa halom, br. parcele 3599/6 se vodi kao Republika Srbija, javna svojina, FAP korporacija AD 1/1
Južna parcela katastarski br. 3599/7 se vodi samo kao Republika Srbija, javna svojina 1/1, ne pominje se FAP

Da li ja to onda dobro tumačim da severno crveno sa halom ostaje FAP, a da južno plavo treba da bude kasarna VS za brdsku pešadiju.
Ovakva bliskost Fabrike i VS mi samo produbljuje sumnju da se planira ozbiljnija integracija FAP-a u vojsku.

fap.jpg
 
Da upravo ta parcela. Tu odavno nema ništa, nekada bilo naslagano svega isvačega dok je bilo masovne proizvodnje. Po internim pričama, sami fapovci kao i neki iz VS bi voleli da direktno preuzmi vlasništvo nad fabrikom, postoje planovi ali pitanje je da li će biti odobreni. Takođe postoje planovi da se ceo FAP, koji je sada na 3 lokacije smesti pod "isti krov" jer nema potrebe za tolikim halama, takođe za sada nije izvodljivo. Preseraj zauvek mora ostati tu gde jeste zbog svojih gabarita, (ne mora) nego je skupo izmeštanje, a izmeštanje mašinske obrade i transmisije u pogon Montaže trenutno zahteva velika ulaganja.
Za sada FAP se nalazi u :
-Izvornom Pogonu 1. Sva administracija je premeštena u upravnu zgradu, Tehnička zgrada je prazna, možda bude išla na kiriju. U upotrebi su stara i nova mašinska hala koje su na spisku za popravku krova, kao i mala hala alatnice. Hale magacina mi izgledaju kao da će da se ruše. Tu je i toplana koja se ove godine rekonstruiše da se pokrene grejanje koje ne radi.

-U pogonu 2 Montaži. Upravna zgrada montaže je prazna.

-U pogonu 4 Preseraj, gde je od FAPa ostao samo preserski deo, sve ostalo je preuzela Opština Priboj i izdaje subvencionisanim investitorima. Pogon autobusa, bravarija i felgara su ugašeni i rasformirani. Felgara je prodata ovog leta kao nerentabilna linija.

Inače neki pametni ljudi su za reorganizaciju FAPa predlagali upravo kompletan Preseraj kao veliki pogon koji bi samostalno zadovoljio potrebe "novog" FAPa a da sve ostalo uzmu za izdavanje, ali nečiji interesi su bili iznad realnih pa je Opština zagrabila pogon 4 pa onda shvatila da ne može da izmesti Prese koje zauzimaju najveću halu. Tako da sada imamo "mali" FAP na 3 lokacije međusobno udaljene preko 10km.
Pogoni FAP 3 razvoj, FAP Autodelovi Rudo i FAP Livnica više ne postoje. Razvoj su prodali "žuti" po ceni jednog dobrog stana u BG, Livnicu su likvidirali "napredni" iako je radila, a Autodelovi Rudo su pripali BiH i trenutno niko ne zna šta da radi sa tom fabrikom već 20 godina.

Trenutno se radi plan kako osposobiti pogon da se samostalno izvršavaju varilački radovi na oklopnim vozilima pošto se to trenutno izvodi kod privatnih firmi. Problem je i kadar, treba naći varioca za takve stvari i platiti ga.
 
Ovo nije fer prema Hrvatima! Jedva su preživeli srpski policijski helikopter koji ih je sa sve Dodikom ,,snimao i špijunirao za račun Rusa" po primoriju.
Ovog puta dolaze čistokrvi vojni helikopteri, ofarbani maskirno još dva komada da prelete sve od najistočnije do najzapadnije tačke kontinentalne Hrvatske.

Ili možda let ipak bude preko Mađarske, da se izbegne uznemiravanje pučanstva?
 
Da upravo ta parcela. Tu odavno nema ništa, nekada bilo naslagano svega isvačega dok je bilo masovne proizvodnje. Po internim pričama, sami fapovci kao i neki iz VS bi voleli da direktno preuzmi vlasništvo nad fabrikom, postoje planovi ali pitanje je da li će biti odobreni. Takođe postoje planovi da se ceo FAP, koji je sada na 3 lokacije smesti pod "isti krov" jer nema potrebe za tolikim halama, takođe za sada nije izvodljivo. Preseraj zauvek mora ostati tu gde jeste zbog svojih gabarita, (ne mora) nego je skupo izmeštanje, a izmeštanje mašinske obrade i transmisije u pogon Montaže trenutno zahteva velika ulaganja.
Za sada FAP se nalazi u :
-Izvornom Pogonu 1. Sva administracija je premeštena u upravnu zgradu, Tehnička zgrada je prazna, možda bude išla na kiriju. U upotrebi su stara i nova mašinska hala koje su na spisku za popravku krova, kao i mala hala alatnice. Hale magacina mi izgledaju kao da će da se ruše. Tu je i toplana koja se ove godine rekonstruiše da se pokrene grejanje koje ne radi.

-U pogonu 2 Montaži. Upravna zgrada montaže je prazna.

-U pogonu 4 Preseraj, gde je od FAPa ostao samo preserski deo, sve ostalo je preuzela Opština Priboj i izdaje subvencionisanim investitorima. Pogon autobusa, bravarija i felgara su ugašeni i rasformirani. Felgara je prodata ovog leta kao nerentabilna linija.

Inače neki pametni ljudi su za reorganizaciju FAPa predlagali upravo kompletan Preseraj kao veliki pogon koji bi samostalno zadovoljio potrebe "novog" FAPa a da sve ostalo uzmu za izdavanje, ali nečiji interesi su bili iznad realnih pa je Opština zagrabila pogon 4 pa onda shvatila da ne može da izmesti Prese koje zauzimaju najveću halu. Tako da sada imamo "mali" FAP na 3 lokacije međusobno udaljene preko 10km.
Pogoni FAP 3 razvoj, FAP Autodelovi Rudo i FAP Livnica više ne postoje. Razvoj su prodali "žuti" po ceni jednog dobrog stana u BG, Livnicu su likvidirali "napredni" iako je radila, a Autodelovi Rudo su pripali BiH i trenutno niko ne zna šta da radi sa tom fabrikom već 20 godina.

Trenutno se radi plan kako osposobiti pogon da se samostalno izvršavaju varilački radovi na oklopnim vozilima pošto se to trenutno izvodi kod privatnih firmi. Problem je i kadar, treba naći varioca za takve stvari i platiti ga.

Hvala na objasnjenju. Tesko je sve pohvatati u vezi sa lokacijama Fapa s obzirom koliko je sve glomazno. Posebno kada se ne poznaje Priboj i okolina.

Da li je nakon svih ovih pretumbacija Fap zadrzao sposobnost da izradjuje nadogradnje tipa cisterni, djubretara, dizalica, mesalica za beton?

Livnica u Prijepolju da li radi, bez obzira sto vise nije u Fapu? Da li sada oni za Fap izradjuju odlivke ili neko drugi?
 
Ливница је ликвидирана. Купио је произвођач пелета да му буде складиште.
 
Vrh