Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Upravo tako.
Zapad te razbuca ekonomski, pokrade ti resurse, dovede te do siromastva, ako nisi poslusan kao rus ili kao srbin onda ce upotrebiti i vojnu silu, nema ni potrebu da ti pokrade ljude jer kad te doveo do stanja takve sirotinje ljudi ce sami da beze na taj zapad i jos te ubedi da si ti kulturno zatucan i da si samo ti kriv sto si siromasan i da treba da zagrlis njihove evroatlantske zivotne principe da bi ziveo bolje jer je shatro to jedini nacin da prosperiras.
Ozbiljna ideoloska manipulacija i ozbiljna zamena teza.
 
@spatiotecte

Sve to što si opisao imaš i na istoku. A ako nemaš u svih 10 od 10 situacija baš tako kako si opisao da je na zapadu, onda imaš partijsko jednoumlje, social credit, političke paravojske, isključivost, cenzuru, ograničenja...

Nemoj mi reći da za ove tri godine (a i pre) nisi video i čuo šta se radilo po Kini? Tretiranje ljudi kao životinja, iživljavanja, sila, cenzura, jednoumlje, vraćanje doživotnih vladara... Isto tako, ta Kina želi da urniše Tajvan. Tajvan, koji od nje ne želi ništa osim da je ostavi na miru. Pa čak i da trguje i sarađuje sa njom, na korist obe strane (što se već i dešava, samo iza kulisa). A da stvar bude crnja od toga, Kina zna da će napadom na njega urnisati, kako sebe, tako i ostatak sveta. A čak joj i deo naroda poručuje da to ne radi. Ali ne. Komunjare i generali u velikim crvenim salama u Pekingu, koji za života nisu videli ni ratove ni siromaštva, su odlučili da je uništenje... pardon, ''''''povratak'''''' Tajvana ono što je trenutno najbitnije. Jel tebi to zvuči normalno?

A što se tiče Rusije, ti si proveo više vremena na zapadu, ali ja sam proputovao i po zapadu i po istoku i po jugu. Jedino sam na severu (Evrope) bio manje. Tako da znam ponešto i o toj Rusiji i tamošnjem životu, koji se ovde predstavlja kao neko božanstvo. Ali na stranu ja, i na stranu glupi zapadnjački mediji koji su svi do jednog korumpirani i potplaćeni (ali ono, baš svi do jednog, kao što je svaki snimak Ruskog fijaska na frontu lažan ili izvučen iz konteksta...) da li si svestan da je iz te Rusije izašlo nekoliko hiljada ljudi koji su objavili svoja svedočenja o tamošnjem životu, u raznim formatima? Jel tebi to znači nešto? Ako devojka dođe iz, npr, Krasnojarska, i kaže da je život tamo za mnoge nepodnošljiv... jel tebi to znači nešto? Ako imaš Youtubera koji sam kaže (a mislim da je čak i snimio) porodicu koju je sa tugom ostavio u Čeljabinsku, i uprkos Ruskoj zabrani da koristi određene reči i opise, opet uspe da dočara i DOKAŽE koliko su tamo vlasti i deo ljudi prsli s mozgom... jel tebi to znači nešto? Ili misliš da su svi oni plaćeni ili ostrašćeni dezerteri koji mrze svoju naciju? Pa onda po toj logici, i ti mrziš svoju naciju kada si bio otišao odavde da radiš napolju, pa makar i privremeno. Ako si otišao, znači da ti ovde nije bilo (dovoljno) dobro. I šta sad, tvoj odlazak je u redu i razumljiv, a njihov odlazak i svedočenja su ništavna? Pa ne razumem.


A što se tiče mojih stavova o zapadnjačkoj spoljnoj politici, već sam vam jednom ili dva puta napisao i čak i linkovao post gde sam pisao o tome. I gde sam dobrano opleo po njima, jer ih već godinu dana mrzim istim intenzitetom kao i Rusku stranu. Čak ako mene pitaš, evo dodaću i to da Krim treba da bude Ruski. Ali vi to samo iskulirate. A sada iskulirajte opet i napišite mi da sam ostrašćen i da mi je survan mozak. Mislim dobro, da će onaj fijuk iz Moskve to da napiše, to mi je jasno i od njega i ne očekujem ništa bolje. Ali evo izvoli pa i ti ponovo napiši kako je sve to samo moja pristrasnost. I kako nemam pojma. A posle se čudi ponovo zašto ističem neke ne baš prijatne činjenice i zašto raspravu doživljavam lično. Zaista, ooo zašto...

Inače, što se Srbije tiče, ja neke stvari kod nje prezirem, a neke njene odlike i fenomene ne bih menjao ni za šta na svetu. I nemam nameru da je napuštam, bar ne još uvek. BAŠ ZATO ŠTO ne gledam život kroz prizmu zarade i materijalizma, nego su mi bitne i druge stvari. Ali znam, i ovo će biti iskulirano a zaključak će biti da sam opčinjen zapadom i da ga volim.

P.S.
Iskulirali ste i onaj obrisani post gde sam izričito napisao da prezirem sve ekstreme i sva taborenja (levo, desno, komunjare, kapitaljare...) Pa samim tim i zapad, kapitalizam, i njihovo nametanje i zbrzavanje njihove vizije sveta. Ali ne vredi, sve je uzalud ako ne podržavam Specijalnu vojnu operaciju.
 
Poslednja izmena:
Najjaci su mi ovi zapadnjaci sto pisu o zivotu u Rusiji jos ubedjuju da je tako. Uvek ima nezadovoljnog sveta na bilo kojoj strani, ali cinjenica je da je nasa kultura i sve drugo bliza Rusiji nego zapadu gde je npr gej okej ( nemam nista protiv ali kod njih da forsiraju sta god hoce, ne citavom svetu da prodaju njihovu obolelu ideologiju i namecu je pod MORAS ) Ponasanje zapada je kao u zivotinjskom svetu kad hijene napadnu slabiju zivotinjicu od sebe.. Ali i u zivotinjskom svetu traje tako dok ne probude medveda 👌🏼 Izgleda da su ga probudili.. A to vec nije dobro ne samo po njih vec i po sve ostale.. Pojedini su dali dobru ideju za otvaranje nove teme tako da podrzavam, ali da bude fer bez diskriminacije ljudi koji drugacije misle.
 
@Bender Rodriguez

Bio sam i ja u Rusiji pa da ne ispadne da pričam na pamet. Mogu se sloziti sa tobom oko svega negativnog kod njih a da i to postoji i kod nas, korupcija policijska država, za mene je Rusija kao jedna ogromna Srbija na steroidima. Nikad nisam mislio da je Rusija neko božanstvo od države ali volim to sto u spoljnoj geopolitici, Rusija kao i Srbija ne pristaje na sve sto zapad pokušava da joj nametne i za razliku od male Srbije ima kapacitete da se vojno odbrani od bilo kog pokušaja destabilizacije njihove drzave od strane zapada. U tom kontekstu ja podržavam specijalnu vojnu operaciju i ne teram nikoga pa sigurno ne tebe da je i ti podržavaš a ni to sto je ne podržavaš ne umanjuje tebe kao sagovornika. Ja poštujem tvoj stav ali kao sto je rekao stefan94d dosli smo do momenta kad su probudili medveda i ja sad čekam da vidim šta će taj medved da uradi da bi stao na put kolektivnom zapadu koji je nas pokušao da porobi tj delimično je i ispeo u tome a i da nam nametne vrednosti njegove.
Jednostavno kao sto nikad nismo ratovali sa rumunima, pa tako nismo ni sa rusima, meni je bliži rus ili rumun karakterno u odnosu na nekog nemca ili francuza.

Sto se tiče Kine, nisam ih pomenuo ali slažem se sa onim sto si napisao, jasno mi je da sve to postoji.

Za Srbiju bi se isto složio sa tim sto si rekao da sve sto postoji na zapadu postoji i ovde samo sto ja imam osecaj da je ipak to u manjoj meri.
Ne idealizukem ni ja Srbiju i postoje mnoge stvari koje i mene ovde nerviraju.

Ali kako god okrenemo svet se danas uglavnom deli na bogate i siromašne i to bilo koja država kad je u pitanju.

Ja sam došao do zakljucka da tebe u stvari najviše nervira globalizacija jer najviše opisujes njene fenomene i posledice po ljude.

Ja samo mislim da je ta globalizacija jača u zemljama odakle je i potekla.

Kao sto sam vec rekao i ponavljam ne teram te uopšte da podržavaš specijalnu operaciju i to je ok tako da to možemo da ostavimo po strani, ne poznajem te lično pa samim tim ne stavljam tebe kao pojedinca u ovu priču niti bi nešto napisao iz neke predpostavke kako ti zivis radiš itd i zašto se nerviras. Mogu samo dati mišljenje na osnovu onog sto si rekao iz svog ličnog iskustva.

Da se vratimo na ove dogadjaje, mislim da u kontekstu eventualne pobede rusije u ovom ratu može da dodje do odredjenih promena na evropskom kontinentu gde bi mi kao mala Srbija mogli da se otarasimo ili bar da smanjimo pritisak kolektivnog zapada da se prizna Kosovo, da se ukine republika srpska itd.
U tom kontekstu želim pobedu rusije odnosno želim poraz sila koje nam ne dozvoljavaju da ujedinimo sve teritorije gde žive Srbi i one koje su istorijski bile srpske u jednu zemlju Srbiju koja bi napokon bila u granicama koje zaslužuje i koja bi bila moćnija i organizovanija nego danas. Ništa više ništa manje.

A za sve ostalo se mogu sloziti sa tobom.

Edit: otišli smo u debeli off ali jedna tema povlaci drugu.
Kao sto je predloženo trebalo bi napraviti posebnu temu za geopolitička pitanja Srbije i sveta.
 
Poslednja izmena:
Meanwhile, sad već neki u USA shvataju da je đavo odneo šalu sa zloupotrebama valute i finansijskog sistema:



a sa druge strane:


 
Poslednja izmena:
1680804184641.png

💯
Koliko je taj film i danas aktuelan! :ROFLMAO:
 
Ja bi situaciju naše zemlje i vojske u svetskim okolnostima rezimirao ovako:

Srbija je karakterno pitbull sa telom pudlice koja je primorana da se bori protiv udružene horde zmajeva.
 
Ova slika je laž jer po njoj je Balkan i Srbija pljačkao Afriku.
Prvo, Afrikanci su okupirali sever Afrike, prvenstveno Egipat a preko njega su se širili kao Duboka Država ka Grčkoj, Rimu itd. U Americi su isto prvo živeli Evropljani pre dolaska Azijaca preko Beringa, tako da su Evropljani posle Kolumba imali pravo da vrate svoje, kao i svoje iz Afrike. Jel to što crnci sad žive u Africi znači da je to njijovo kao što su srbski manastiri i Kosovo od Albanaca oduvek? Zatim Indija, Evropljani su kolonizovali Indiju tek kao odgovor na kolonizovanje Evrope od Indijaca Roma. Evropljani su proterani, ostali nisu iz Evrope. Ali po lažnoj autošovinističkoj istoriji Duboke države poreklom iz Egipta, sve je obrnuto.
 

Ne podcenjuj snalažljivost pudlica.
Moja mama ima jednu, jako je pametna i sposobna za odvraćanje.

Koliko god zvučalo nestvarno lično sam video u više navrata kako je režanjem, stavom i borbenošću izdominirala pittbulle i rotvajlere koji su se uplašili predali i legli na ledja pred njom.

U geopolotici kao u prirodi, sve je moguće.
 
Ova slika je laž jer po njoj je Balkan i Srbija pljačkao Afriku.
Prvo, Afrikanci su okupirali sever Afrike, prvenstveno Egipat a preko njega su se širili kao Duboka Država ka Grčkoj, Rimu itd. U Americi su isto prvo živeli Evropljani pre dolaska Azijaca preko Beringa, tako da su Evropljani posle Kolumba imali pravo da vrate svoje, kao i svoje iz Afrike. Jel to što crnci sad žive u Africi znači da je to njijovo kao što su srbski manastiri i Kosovo od Albanaca oduvek? Zatim Indija, Evropljani su kolonizovali Indiju tek kao odgovor na kolonizovanje Evrope od Indijaca Roma. Evropljani su proterani, ostali nisu iz Evrope. Ali po lažnoj autošovinističkoj istoriji Duboke države poreklom iz Egipta, sve je obrnuto.
Jeste, ta slika je služila samo kao indikacija, i ti to dobro znaš.

Evo ti malo prepravljena slika, da ti bude lakše.
I Južna amerika je prekopana, a istočna evropa se nije od toga okoristila.
Samo zapadna evropa i severna amerika.
1680806500778.png


A ovo što si posle lupao u tvom tekstu, to je samo da zamutiš vodu. Možeš ti bolje od toga.
 
Ja sam došao do zakljucka da tebe u stvari najviše nervira globalizacija jer najviše opisujes njene fenomene i posledice po ljude.
Da, to je tačno. 1) Usiljena globalizacija, 2) granični pogledi na sve (pogotovu na teme koje su skale, a ne diskretne vrednosti, kao što su kapitalizam, socijalizam, slobode, levica, desnica, konzervatizam, avangarda...), 3) sleđenje stada i 4) taborenje (pogotovu veštačka taborenja koja idu u prilog samo establišmentu ili nekom drugom manipulatoru, bilo da govorimo lokalno, državno ili globalno). Te stvari ja prezirem, i kada naletim na nešto od toga, fitilj mi sagori jako brzo. A zadnjih godina nalećem sve češće i češće.

I da, naravno da je globalizacija jača tamo odakle je i potekla. I kažem, ja ne volim to kada vidi usiljenu globalizaciju. Ali isto tako ne volim ni da vidim izolacionizam, zatucanost i otuđenost. Mera brate, mera. I skala. Ne ili jedno ili drugo (kao jadni graničari) nego kombinovanje, od ovoga ovo, od onoga ono. I ne može niko da mi kaže da je to nemoguće, jer da jeste, da postoje samo krajnosti, sve zemlje na svetu bi se mogle svrstati u dve kategorije. A svi znamo da nije tako.
Sto se tiče Kine, nisam ih pomenuo ali slažem se sa onim sto si napisao, jasno mi je da sve to postoji.
Drago mi je. Kažem to ozbiljno, neironično. Pošto sam bio pri drukčijem utisku.

A što se Rusije tiče, da istaknem dve bitne stvari:
Prvo, svakako mislim da Krim treba da bude Ruski. Jer i jeste bio ne tako davno i onda je neosnovano odvojen.
Drugo, svakako ne sporim da ništa od ovoga se ne bi desilo da je NATO održao obećanje da se po raspadu SSSRa (i Varšavskog pakta, njegovog neprijatelja) neće širiti dalje na istok.

To je nešto oko čega se nas par ovde može složiti. E sad, stavimo na stranu ono oko čega se ne slažemo, i kažimo za momenat da su Rusi 100.00% u pravu, da su pravični, da imaju povod, razlog, disciplinu... Postavlja se pitanje - ako imaš posla sa bitangama (Anglosaksonci), da li je bitno samo da li si ti u pravu, ili je bitno i koliko si vešt? Pitam jer sam nedavno baš pričao sa nekim iz porodice, i slažemo se svi da su Rusi podivljali ali se neki vrate na ono ''pa Zapad ih je prevario i izdao''. Okej, jeste. Samo, postavlja se pitanje ''čekaj, jel hoćeš da se laktaš sa svetskim supersilama? Hoćeš. Jel hoćeš da te smatraju za supersilu? Hoćeš. Znači, hoćeš da se uhvatiš u igru sa njima? Hoćeš. Ali onda računaj na sve i svašta od njih, i ne ulazi u to ako nisi spreman i sposoban da pobediš''. Znači: diplomatija na nivou; jaka partnerstva širom sveta; jaka ekonomija; dobro raspoloženje naroda i moral, ideal; vrhunska vojska; vrhunski obaveštajci i kontra-obavešajci (kad pokušaju da ti udalje saveznike); najbolji instituti i stratezi; programi pomoći i investicija u zemlje saveznike... ako neka zemlja nema sve to, ne može da se takmiči i rve sa drugim supersilama. Pogotovu ne u blokovima. A ja mislim da su Rusi omanuli u mnogo toga što sam nabrojao.

Procene Ruskih troškova na ovaj rat kreću se od 1 do 20 milijardi $ dnevno. Uzmimo da je svega 1 milijarda dnevno. 407 dana x 1 milijarda = 407 milijardi dolara. Zamisli šta je moglo biti urađeno i postignuto da je u Ukrajinu putem kampanja i investicija upumpano kroz godine 407 milijardi dolara. Pa čak i ako ih nikad ne bi skroz privoleli, i čak i ako bi im Ameri ponudili duplo više, za 400 milijardi dolara, ovi bi ako ništa drugo rado pristali da budu neutralni i da sarađuju sa oba bloka, tj. sile. Ali tu se vraćamo na ono o čemu sam ranije pisao - da Rusi prosto ne umeju da održavaju savezništva. Oni znaju da ponude samo štap, ne i za šargarepu. A niko danas nije lud da se žrtvuje dok ga neko maltretira.
 
Čemu tema Vojske ako je zabranjeno reći ko su neprijatelji? Jel Vojska služi za ukras ili za borbu protiv neprijatelja? Ja kažem da nam drugi Evropljani nisu neprijatelji već oslobodilački rat treba početi protiv neevropskih okupatora. Evropa je prisiljena da okupatorima plaća reket socijalne pomoći samo jer je okupirana i okupator traži gajenje svoje populacije.
 
I vi onda urnišete sami po sebi i svom narodu, ”kako smo mi to zaostali i nismo kao svetli zapad”.
Ma sramota da vas bude.

Ljudi na Evropskom zapadu ne parkiraju kola na trotoaru kao da je njihova imovina, niti u tolikom broju gaze pešake na pešačkim prelazima.
Oni su sebe doveli u red disciplinom i zato su tu gde jesu, za razliku od nas koje za naše probleme uvek krivimo nekog drugog i ne planiramo da promenimo naše navike ni za 1%.
Naravno, postoje i izuzeci.

S obzirom da sam "u kontaktu" sa jednom "Evropskom Zapadnom zemljom", a živim u Srbiji paralele su i više nego očigledne.
I tamo ima svašta, ali imaju drugačiji pristup kojih i očigledno vuče napred, nije ni sve savršeno tobože, ali...
Dok su me u inostranstvu učili da u vrtiću uvek zamolim za spuštanje na toboganu, u Srbiji je bilo "Šta bre moliš, idi guraj se!" da bi posle ti isti moralisali o nekim drugim temama, poređenje zvuči smešno, ali upravo tu leži naš ključ problema, zato su oni otišli dalje od nas.

I kada napišeš da su oni činili strašne zločine u kolonijama (što jeste istina) to je još gore po nas, to znači da su oni napredovali čim ih više nemaju i ne prave ta s..nja toliko, a gde smo mi? koliko smo mi otišli dalje?
Ja bih rekao da ne da smo stagnirali, nego smo na socijalnoj grani kao narod otišli unazad, što je poražavajuće.

P.S. Otišao debelo u OT, ali morao sam da odgovorim.:)
 
Interesantno je to slepilo naših kolega ovde, pritajenih ili otvorenih ljubitelja Zapada kada ističu nedostatke orijentalnih despotija.
Rusi i gulazi, Kinezi i credit scoring, bla bla.

Niko to ne spori, niti nešto posebno obožava te njihove sisteme, niti zagovara da tako nešto treba uraditi kod nas.
Slepilo nastaje kada taj mentalni diskonekt koji imaju dovede do toga da prenebregnu ključnu činjenicu i ključnu razliku Istoka i Zapada danas.

Zapad svoje perverne vrednosti ultimativno nameće ostatku sveta, pod pretnjom sankcija i fizičkog nasilja.
Istok to ne čini.

Dakle, krajnje je nedovoljno reći "svi su oni isti"...
Jesu brale isti, ali se to "isto" različito odnosi prema nama.

Sa jedne strane imamo ultimativan zahtev da pod pretnjom finansijskog ili fizičkog nasilja donosimo odluke na sopstvenu štetu, implementiramo dekadentne i perverzne društvene politike, predamo resurse na slobodno korišćenje drugima.... a sa druge strane imamo ponudu za saradnjom, na bazi obostranih interesa, pa ako oćeš super, ali bez da se jedni drugima mešamo u kućne poslove.

Dakle, sa Kinezom možeš raditi super biznis, i niko se nikome ne meša u život.
Sa EU i SAD to ne možeš. Moraš biti kao oni, moraš se predati u potpunosti, pa onda... dobićeš neke mrvice, dok ti neko truje decu u školi da postoji 36 polova itd.

I u tome je razlika.

E tu nastupa taj diskonekt u glavama.
I ne primećuje se ta ključna razlika između starog i novog sveta u nastajanju.
Novi svet pljujemo jer ima social scoring, a ne primećuju da taj social scoring ne nameću nikome. Za razliku od ovih drugih.
Da ne govorim da se perverzije Zapada nekako implicitno prihvataju, ili zanemaruju, ili se ide sistemom "da, to je loše ali šta je alternativa, da budemo ruska gubernija" što je potpuno šupalj, ničim zasnovan argument... i tako bliže i dalje.

Pa onda zamrljaš priču sa srpskim mitomanisanjem, "agresijom" na Ukrajinu kontra kompletnom kontekstu razvoja te krize u poslednjih 10 godina, pa dodaš red kreduzibih gledalaca TV PINKa i Hepija i dobiješ ovo što dobiješ - jednu ispraznu bezargumentovanu kašu ničega.

Svet se nepovratno menja, možemo da se nadamo da ovo novo što nastaje će biti bolje od ovog starog, najiskrenije želim da ovo staro potone u irelevantnost, ne u smilu da ih preplavi Atlantik i podavi ko pacove, nego prosto da postanu normalne zemlje - zemlje koje rade biznis sa drugima, pa i nama, bez nametanja vrednosnog đubreta u kojem se dave. Pa šta im Bog da, njihov problem...
 
Otišli ste u teški of...otvorite temu Nato/Rusi pa tamo vodite ovu raspravu i merenje čiji je veći.
 
Procene Ruskih troškova na ovaj rat kreću se od 1 do 20 milijardi $ dnevno. Uzmimo da je svega 1 milijarda dnevno.
Grešiš Bendere, a ni svestan nisi koliko.... NIJE MILIJARDA USD DNEVNO, nego PROTIVVREDNOST u RUBLJAMA DNEVNO.
Rus ne mora da zaradi milijardu USD prodavajući šta god, da bi time platio rat u Ukrajini. Može da emituje sopstvenu valutu.
Valutu stabilizuje ceneći energente u rubljama, a inflaciju drži pod kontrolom, jer primarnu emisiju rublji drži pod kontrolom, a kompletna potrošnja za rat u Ukrajini ide domaćim preduzećima koji proizvode robu i usluge koje se troše u ratu. Na taj način Rusija može da finansira rat veoma dugo, i njegovo trajanje više se meri stepenom izdrživosti stanovništva da živi u uslovima ratne psihoze, nego novcem potrebnim za njegovo finansiranje. Koliko vidim, podrška ratu u Rusiji je veoma velika (zahebi ove što utekoše, njihov broj je minimalan na ukupan broj stanovnika Rusije), samim time mogu bar dve godine ovako da guraju. Ima li Zapad dve godine ako se postojeći trendovi nastave? Verovatno ima, ali po ogromnu cenu...

Znači: diplomatija na nivou; jaka partnerstva širom sveta; jaka ekonomija; dobro raspoloženje naroda i moral, ideal; vrhunska vojska; vrhunski obaveštajci i kontra-obavešajci (kad pokušaju da ti udalje saveznike); najbolji instituti i stratezi; programi pomoći i investicija u zemlje saveznike... ako neka zemlja nema sve to, ne može da se takmiči i rve sa drugim supersilama. Pogotovu ne u blokovima. A ja mislim da su Rusi omanuli u mnogo toga što sam nabrojao.
E sad proste i lako proverljive činjenice potpuno opovrgavaju sve ovo gore navedeno.
Strateško partnerstvo sa Kinom, BRIKS, reeksport nafte preko Indije, saradnja sa afričkim zemljama na nivou da Afrikanci isteruju Francuze šutanjem u dupe, a Rusima dižu spomenike (I kid you not, veruj mi na reč), ekonomija koja je lako amortizovala udar sankcija i po procenama MMFa ove godine će imati rast.... i šta su sad oni tu omanuli, leba ti? Vojno možda? To je otvoreno za diskusiju. O tome smo već pričali. Moramo prvo svi mi ovde dobro analizirati da li su naša očekivanja od Rusa realna, a onda realno analizirati prirodu vojnih dejstava u Ukrajini, a onda, na kraju balade, sačekati da se rat završi pa da vidimo ko je šta uradio. Ovako piškimo u vetar...

Pa čak i ako ih nikad ne bi skroz privoleli, i čak i ako bi im Ameri ponudili duplo više, za 400 milijardi dolara, ovi bi ako ništa drugo rado pristali da budu neutralni i da sarađuju sa oba bloka, tj. sile. Ali tu se vraćamo na ono o čemu sam ranije pisao - da Rusi prosto ne umeju da održavaju savezništva. Oni znaju da ponude samo štap, ne i za šargarepu. A niko danas nije lud da se žrtvuje dok ga neko maltretira
Pa šta je Rusija radila poslednjih 30 godina nego subvencionisala Ukrajinu privredno i finansijski? Isporučivala gas za DŽ... kompletna industrija u Ukrajini radila za Rusiju, pravili im čak i komponente za rakete. Plaćala šakom i kapom zakup Sevastopolja... malo li je? Mala šargarepa, leba ti? Zaboravio si da je u danima Majdana ponuda iz Rusije bila merena desetinama milijardi USD dodatne podrške, samo da ne ljuljau brod sa tim prokletim članstvom u NATOu.... i šta bi na kraju? Ukrajina bezglavo jurišala u NATO, sa punim ohrabrenjem sa Zapada. I Rusi ti krivi jer samo lupaju štapom bez šargarepe? Pa dečko dragi, ti ne raspolažeš OSNOVNIM ČINJENICAMA... Slivanje milijardi u Ukrajinu bilo je od samog početka sizifov posao i unapred izgubljena bitka. Kao i na Balkanu, tamo je problem identitet i zlo koje prizilazi kada na silu napraviš novi identitet koji je zasnovan na negiranju starog. Ista priča kao Srbi-Hrvati, Srbi-Bošnjaci, jednim delom Srbi-Crnogorci. Nema tih para koji može da ugasi tu destruktivnu vatru mržnje koju je posejala Austrija praveći ukrajinsku naciju. Sa našeg aspekta, evo da se ti pitaš, da, neutralnost Ukrajine je bila najbolje rešenje. Da si ti donosio odluke, ne bi bilo rata, jer bi bio racionalan - ali Ukrajinci nisu racionalni. Identitetski problem im to ne dozvoljava. Oni ne mogu da postoje ako ne negiraju Ruse u svakom mogućem obliku... samim time, koegzistencija je isključena, nemoguća... samo igra nulte sume gde jedan dobije sve, a drugi biva uništen i ZABORAVLJEN DA JE IKAD POSTOJAO.

Nadam se da sada vidiš, na prostim primerima Bendere koliko je tvoja analiza situacije tamo u stvari šuplja.
Mora se uzeti u obzir kontekst, istorija, međupovezanost procesa, nekih koji traju veoma dugo pa tek onda izvući zaključci.
 
Otišli ste u teški of...otvorite temu Nato/Rusi pa tamo vodite ovu raspravu i merenje čiji je veći.
Samo površinski, da...
Realno, cela ova diskusija je input za razgovor o obrambenoj politici Srbije i potezima koje treba povlačiti.
Tako da, mislim da se diskusija ipak uklapa u temu.
 
Igore, mala molba: naredi da se obustavi sa postovima ako hoćeš back to topic, ali molim te nemoj brisati postove.
šteta je...

Pa ako se ne poštuje posle toga, onda briši sve posle toga.
 
Ne vidim čemu toliki utisci i emocije što se ovde povela priča o Rusiji, NATO i Ukrajini. Da, nije fokus teme ali ovo je prvi put za više od godinu dana da je negde na forumu omogućena rasprava o nečemu što direktno utiče na sve nas, širom sveta. Vojno, ekonomski, politički, sociološki. Preko godinu dana ovde nije smela da se pomene Ukrajina, čak ni onda kada bi želja članova bila da se prođe kroz neke stvari koje su posledica svega toga, a bez ulaženja u političku etiku i ispravnost ove ili one strane. I zbog toga su neke teme i ostale nedovršene, jer kao trebalo je da se priča o nečemu što je uzrok i faktor mnogo čega, a da opet ne sme da se previše pominje a ni previše analizira. Recimo zamislimo da su ljudi na ovoj temi pre par meseci poželeli da pričaju o potencijalu dronova u službi VS, a ne mogu da ulaze u detalje i citiraju aktuelni rat jer bože moj, to je tabu tema. Pa ne ide tako.

Podseti me na one situacije kada se masovno priča o nekom projektu (npr. gondola na Kalemegdanu) i onda povremeno dođe neko pa kaže ''politici ovde nema mesta''. Msm to je kul, ali ako struka i javnost kažu nećemo gondolu, a par genija iz vlasti kažu e mi hoćemo, onda hteli ne hteli, to više nije samo urbanističko pitanje nego i političko. Skoro sve društveno uvek u sebi ima i nešto politike, samo nekad više nekad manje. Jer politika i jeste upravljanje društvom, i društvima.

Sad se povela priča o aktuelnom svetskom pičvajzu. Dobro, istina, off-ovalo se, neki od nas su manje više rekli šta smo imali (ja sam posle ovog zadnjeg konsensuza sa spatiom odlučio da stanem, da ne kvarim), za druge ne znam ali ne mislim da predstoji još mnogo priče i to je to. Ništa strašno se nije desilo, forum i dalje postoji, Zemlja se i dalje okreće.

A i ako ne računamo predstojeći šou na Batajnici, nije kao da će u narednih 7 dana ovde biti nekih drugih velikih vesti i diskusija. Tako da ništa, stajaće tema, kačiće se vesti, kačiće se komentari i analize o opremanju VS, povremeno će se povesti neka rasprava geopolitičke prirode, onda će se okončati, i tako u krug. Ništa novo za bilo koji aktivni forum.
 
Poslednja izmena:
Pa pazi...sve što si napisao ide u prilog tome da treba da se otvori posebna tema za Rat u Ukrajini i pozicija Srbije u istom.

Meni je ovde logičnije da raspravljamo kada stižu CASE, kakve su ove CH95 što su nam došle...kako unaprediti Noru i koju šasiju sada koristiti, šta ćemo sa Zastavom sada kada se u Americi zabranila prodaja AR15...a Zastava Arms USA radi odličan posao u prilagođavanju naših AK sistema Američkom tržištu...ima ovde što šta da se raspavlja osim toga Nas i Rusa 100milki ili Američka vojna doktrina je najbolja na svetu...
 
Мислим да све о рату у Украјини може слободно да се обрише са ове теме.
Тај рат јесте погрешан, али нажалост ни први ни последњи погрешан рат, као и 90% њих до сад. Лажна емпатија НАТО према Украјини је из чистог користољубља, као што је била и емпатија сила антанте према Србији у првом рату.
 
Pa pazi...sve što si napisao ide u prilog tome da treba da se otvori posebna tema za Rat u Ukrajini i pozicija Srbije u istom.
Dobiće se odgovor da je to previše politička tema za ovakav tip foruma, a da s druge strane tema Izbori postoji kao presedan da ona bude jedno jedino mesto gde mogu do mile volje da se ismevaju političari i gde može da se priča o politici, ali domaćoj, pošto je svetska isuviše kompleksna i kontroverzna tema. I mislim ja bih taj odgovor razumeo. Jer realno Ukrajina je događaj svetski a opet se tiče i nas ovde, i na to je događaj vojni, a opet zalazi i u politiku. I onda ne zna čovek gde da je smesti. I isto tako na nju bi dolazili i vojni komentatori i politički, isto kao i ovde. Tako da paradoksalno, ispada da događaj koji se tiče svih nas u svim aspektima nema svoje pravo, trajno mesto. (mi ljudi baš jesmo hodajući paradoksi XD)

Mada jes da bi mogla da bude jedna tema o međunarodnim dešavanjima. Opet, jer sve to na kraju utiče i na nas. Evo npr Nore do sad uglavnom rađene na Kamazima. Sada su isporuke Kamaza obustavljene ili ometene, i to onda menja dalji tok proizvodnje. Tako da ono... sve te međunarodne stvari na kraju imaju efekta i na obične ljude i dešavanja.

Mada npr na temi Finansijska tržišta su u više navrata uspešno pričali o sprezi između međunarodnih odnosa i dešava, i međunarodnih tokova novca...

A ja već duže vreme razmišljam o temi vezanoj za zaštitu prava potrošača i zdrave konkurencije. Samo se pitam da li bi stajala prazna jer se čini da malo koga to zanima.
 
Скоро сам видео за чудо нове Камазе за Нору са пробним БГ таблицама. Истина нису 8х8 за саму хаубицу већ 6х6 за логистику. Један већ офарбан у маскирну шему ВС а један зелене кабине и црвеног сандука.
 
Meni se gade i jedni, i drugi i treći sa istoka...a što kažu ovi četvrti koje podjednako ne podnosim ova diskusija nije "moj cup of tea"...ali ove teme koje sam nabrojao su mi itekako interesantne...i do sada smo ovu temu koliko toliko spasili ovih prepucavanja kojima nikada neće biti kraja.
 
Vrh