Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 111 30,5%
  • Ne

    Glasovi: 225 61,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    364
Ne, samo sam te pitao na osnovu čega si zaključio da je civilna verzija (pod njima se obično podrazumeva 4x2 konfiguracija, bez nekih uobičajenih vojnih dodataka), s obzirom na udaljenost.
Zil 130 pravljen je i u konfiguraciji 4x4 sa vojnim dodacima, iako je primarno razvijen za vanvojnu upotrebu, ali njegova prakričnost je učinila da uđe i u neke vojske.
Ako ti je bio samo kriterijum što je 130, možda nije dobar.

131 imao je u našoj vojsci šemu 6x6.
 
Zil 130 je kamion dizajniran i razvijen prvenstveno za civilne i komercijalne svrhe.
Samo nisam znao da je bio u vojnoj upotrebi i kod nas, pa me to sad iznenadilo.

To je cela poruka i suština.
 
И Камаз је целокупни програм развио за цивилну употребу, па су од самог почетка и цивилни модели попут сандучара 5320, кипера 5511 и тегљача 5410 доста коришћене у Совјетској армији. Оба модела Зила, и 130 и 130 су доста били заступљени и у војној и у цивилној употреби у СССР. А сам Зил 130 код нас се користи у авијацији махом, као специјализовани камиони попут ових расходованих прожектора АПМ-90, поред којих има и разних верзија агрегата за стартовање млазних мотора АПА-30 и АПА-35.
 
Ok Bender,

Vreme je da priznaš drugarima na temi: ili si vojno lice ili ti je teča vojno lice.
Do ovih slika se ne dolazi tek tako.

Šalim se, plus za fotke. :)
 
Ма ово је сликано са кружног пута, види се ограда (са натписом забрањено фотографисање :D ).
 
Ma da, sa Kružnog puta je slikano iz kola u pokretu. :) Tu iza je i stari tenkovski poligon na kome sam pre mnogo godina igrao airsoft.

Inače, kad smo kod Kamaza, oni su najozbiljnija priča od svih SSSR proizvođača kamiona i komercijalnih vozila. Osnovani su 70ih uz puno kapitala i sredstava, sa fokusom na proizvodnju komercijalnih vozila za izvoz na tržišta gde su zapadnjaci držali primat (Mercedes i MAN na Bliskom istoku, Američki kamioni u Južnoj Americi, itd...) Mada i ZIL je imao svoje mesto. Generalno svi su imali. Kad se pogleda presek voznog parka vojski bivšeg Varšavskog pakta, tačno se vidi da je svako imao svoje mesto i ulogu. Od ZILa, preko Urala, Kamaza pa sve do MAZa i MZKT. Od hlebara pa sve do transportera balističkih pa i svemirskih raketa.

Ural je i dalje na nivou, mada su oni više kao radni konji. Ne takmiče se da idu na zapadnjačka i svetska tržišta nego se drže bivšeg SSSRa. MAZ je od 80ih naovamo proširio dijapazon, pa su prešli i u autobuse, a MZKT se specijalizovao za teške transportere. Kamaz piči i dalje, razvija se i modernizuje najviše od svih. A ZIl je nažalost ugašen pre nekoliko godina. A njegova fabrika u Moskvi veličine bukvalno, ali bukvalno celog Novog Beograda, je rasprodata i raskantana pa sad na njenom mestu dižu fensi stanove (zvuči poznato, znam...)
 
ExzGo8cWgAARNUg.jpg
 
Сегмент ове НАТО вежбе у БиХ се одвија искључиво у српским крајевима, на Мањачи и у Гламочу и то са бојевим гађањем и употребом борбене авијације. Јасна порука.
 
Нема потребе за војском?
Нема потебе за наоружавањем?
Против кога ћемо се сад борити?
 
Stigla su poslednja dva miga 29 iz Belorusije, a danas bi trebalo i da se zavrsava isporuka 20 BRDM2 i 19 T72 tenkova poslednjim letom iz Anape. Posle cekamo FK3.
 
„Заставино” оружје иде у Америку за 235 милиона долара

У САД можемо да продамо све што се направи у Крагујевцу, зато позивам фабрику да модернизује производњу и повећа капацитете, каже Ранко Ристић, власник фирме „Застава армс УСА” из Чикага, која је ексклузивни заступник „Застава оружја” на америчком тржишту

677z381_oruzje-zastava-nsns.jpg

Foto B.Kartalović

Крагујевац – Крагујевачки пушкари могу с много више оптимизма да гледају у будућност. Њихова фабрика „Застава оружје”, коју води директор Младен Петковић, јуче је склопила дугорочни аранжман о извозу спортског и ловачког оружја у Америку вредан 235 милиона долара. На овај начин крагујевачка фабрика је обезбедила сигуран посао у наредних шест година, бар кад је реч о производњи и пласману цивилног асортимана. Не мање разлога за задовољство има и Ранко Ристић (1973), власник фирме „Застава армс УСА” из Чикага, која је ексклузивни заступник „Застава оружја” у САД.

– Ово је до сада убедљиво највећи уговор који смо склопили с крагујевачком фабриком. Задовољство је, надам се, обострано, јер смо кориговали цене у корист „Застава оружја”. Није нам циљ само да зарадимо већ и да промовишемо српско оружје у САД. Жеља нам је да америчке купце упознамо и са нашом историјом, а надам се да ће користи имати и крагујевачки радници, који праве изузетно квалитетно оружје – каже Ристић на почетку ексклузивног разговора за „Политику”.

„Застава армс УСА” основана је јуна 2018. Крајем те године потписан је први уговор са „Заставом оружје”, који је износио скромних 572. 000 долара. Наредне две године склопљени су вишеструко већи аранжмани вредни 70 милиона долара, а „Заставино” оружје се на највећем светском сајму оружја у Лас Вегасу „Шат шоу” први пут под окриљем чикашке фирме појавило јануара 2019. Осим квалитета, америчке купце су привукла и „чудна слова” на амбалажи.

– Био је то лого „Заставе” исписан на ћирилици. И на тај начин смо желели да привучемо купце. Американци воле комбинацију историје, поноса и квалитета, а ми им управо то нудимо. И раније се крагујевачко оружје продавало у Америци, али је „Заставино” име увек било некако потиснуто, готово занемарено. Сада, после три године рада на брендирању „Заставиног” оружја, више нема никакве дилеме, сви у Америци знају чије оружје купују – с поносом истиче наш саговорник, који је у САД отишао 1996, с непуне 23 године.

Фирма „Застава армс УСА” бави се искључиво увозом и великопродајом „Заставиног” цивилног програма. Реч је о полуаутоматским пушкама, пиштољима и ловачким карабинима. Ознаци ПАП за полуаутоматске пушке испред је додато „З”, како би се оружје што успешније брендирало.

– Од десет највећих дистрибутера спортског и ловачког оружја у Америци, фирма „Застава армс УСА” сарађује са осам. Њихови дилери имају своју продајну мрежу, али се купци обраћају искључиво нама. Инсистирали смо на директном контакту с купцима зато што их тако везујемо за „Заставин” бренд. Купци могу да нас питају све што их интересује, нудимо и резервне делове, а поправке вршимо бесплатно. Због тога преко социјалних мрежа добијамо огроман број похвала. Заиста је лепо чути када један фармер из Тексаса, који располаже арсеналом оружја свих могућих произвођача, хвали „Заставине” пушке – наводи Ристић.

Власник „Заставе армс УСА” каже да је у почетку било и скептика који нису били убеђени у могућност успешног пласмана крагујевачког оружја на америчком тржишту.

– Када смо пре три године најавили да се „Застава” враћа на америчко тржиште, многи су се обрадовали, али било је и скептика који су сумњали у нашу визију. Читао сам и неке негативне коментаре који су стизали из Србије. Наводно, „Заставино” оружје није квалитетно, а продаје се само зато што је јефтино. То уопште није тачно. Сигурно нисмо најјефтинији, а „Заставино” оружје је одличног квалитета. У складу с америчким прописима вршимо корекције оружја, а по захтеву купаца уграђујемо и додатну опрему – објашњава Ристић.

Први позив нашим војним фабрикама за сарадњу Ристић је, каже, упутио још 2017. године, пре него што је основао фирму, али му је тада одговорила само „Застава оружје”.

– Нисмо тада успели да остваримо неку конкретнију комуникацију, из више разлога, а озбиљна сарадња је започела доласком Младена Петковића на чело „Застава оружја”. Осим осведоченог квалитета оружја, које претходни увозници нису на прави начин промовисали, уздао сам се у још једну ствар, у историју крагујевачке фабрике, која је почела с радом 1853. године. Заиста је у свету мало компанија које се могу похвалити таквом традицијом. Ипак, да би сарадња била још боља, и производња мора да буде већа. У САД можемо да продамо све што се направи у Крагујевцу. Зато позивам фабрику да модернизује производњу и повећа капацитете – наводи саговорник „Политике”.

„Застава армс УСА” има двадесетак запослених, али је за ову фирму индиректно везано више стотина америчких радника који продају „Заставино” оружје на читавој територији САД. И око 2. 500 крагујевачких пушкара очекује добробит од извоза у Америку, а „Застава оружје” је уговорима о пласману оружја на најпробирљивије тржиште поново показала да, као стуб српске наменске индустрије, стоји уз раме светским конкурентима.

Извор ПОЛИТИКА
http://www.politika.rs/scc/clanak/47935 ... ona-dolara
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851617#p851617:3os941ae je napisao(la):
milanobelgrade » Чет Мај 20, 2021 11:57 am[/url]":3os941ae]....Осим квалитета, америчке купце су привукла и „чудна слова” на амбалажи.
– Био је то лого „Заставе” исписан на ћирилици. И на тај начин смо желели да привучемо купце. Американци воле комбинацију историје, поноса и квалитета, а ми им управо то нудимо....


Ово издвајам за све оне који верују да туристима треба латинизовани српски језик да би разумели, да би се осећали пријатно...

Ја тврдим одговорно, да се нико нормална не плаш ћирилице, да је потпуно спреман да прихвати постојање писма, и да једнако не разуме ако је српски написан латиницом. Шта више, увек привлачи својом необичношћу - ћирилица.

Зашто људима да не учинимо пријатно?
 
У Србији су почеле антитерористичке војне вежбе руске и српске војске "Заједнички одговор 2021". У њима учествују јединице за специјалне операције Србије и Русије
https://rs.sputniknews.com/rusija/20210 ... jne-vezbe/
 
Данас у Нишу примопредаја донације из Русије

тенкови М-72МС и оклопно извиђачка возила БРДМ-2МС
IMG_20210523_160953.jpg

IMG_20210523_160939.jpg
 
Super što su stigli novi tenkovi iz Rusije,ali šta je sa domaćom tenkovskom industrijom? Projekat modernizacije M84AS se vuče još od 2003./2004. godine, pa se još uvek koriste izvorne(zastarele) varijante M84,a modernizovano je svega nekoliko prototipova na standard M84AS,koji je veoma sličan ruskom tenku T90S. Znam da nije lako praviti tenkove nakon raspada bivše SFRJ,jer je glavna predratna fabrika tenkova ostala u Slavonskom Brodu,ali ovde je reč o običnoj tehničkoj nadogradnji,a ne proizvodnji novih oklopnih vozila.
 
Нема домаће тенковске индустрије. Има пар предузећа наменске индустрије који могу да ураде модернизацију, ако се то плати. Пројекат М-84АС (М-84АБ1) је рађен за извоз у Кувајт и то су руси одрадили један прототип. Нови пакет модернизације се заснива на домаћим компонентама. Једино што фали јесте модернизација мотора, и то би могло да се уради за ФАМОСом са Пала. Славонски Брод је само био место где су тенкови склапани. Компоненте су долазиле из целе Југославије, од Словденије до Македоније. Производње нових тенкова на овим просторима тешко да ће икада бити.
 
Ako se ne varam,još krajem četrdesetih je bila planirana proizvodnja prvog jugoslovenskog tenka nastalog kao kopija sovjetskog T34 u fabrici Petar Drapšin u Mladenovcu,ali je od njega ostalo samo nekoliko prototipova(tenk borbeno vozilo A),jer je na kraju odlučeno da se umesto njega nabave američki tenkovi Šerman. Ako bi država danas uložila velike pare u njega,pribojski FAP bi možda mogao da proizvodi tenkove makar za domaće potrebe,već sada se tamo proizvode neka oklopna borbena vozila. Dok se cela vojska prenaoruža sa M84AS,on će već biti uveliko zastareo,trebalo bi otkupiti licencu za T-14 Armata,koji će u Rusiji naslediti tenk T90S.
 
Pa da, drzava da kupi licencu za Armatu i da ih pravi u FAP-u, odlicna ideja. Valjalo bi i Ikarbus uposliti posto nece vise proizvoditi nista, i da ih vrate na pravljenje aviona. Tu bi trebalo pojuriti licencu za SU-50 naravno za domace potrebe
 
O kom Fapu vi pričate?
Žao mi je što pre neki dan u Prijepolju nisa slikao i ovde postavio slike Livnicw u Prijepolju koja je radila za FAP. Tako su prošli i ostali pogoni.
Ta vwlika dirma više ne poatoji i nije sposobna ni kamion da napravi, već ga sklapa iz komponenti. Ako presovanje kabine i šasije može da sesmatra proivodnjom, onda ok.
 
Vrh