Nešto kao potrošačka korpa u Srbiji i srpska prosečna plata od 800 eura.
PPP, moja greška, izvinjavam se...
Dakle, odeš u SAD, pukne ti debelo crevo, zakrpe te i ispostave račun za 200.000 USD.
I odmah je nominalni BDP veći za 200.000 USD.
Isto ti se desi kod nas, u Rusiji, Kini, na kraju krajeva i u EU - zakrpe te i ne neplate ništa.
BDP ne poraste ništa, zdravstvo je trošak u budžetu.
Onda... FED naštampa 200 mrld USD iz vazduha, pa kupi obveznice američkog trezora (jer ih malo ko drugi kupuje).
Ove pare američka vlada iskoristi za koješta, što generiše novi BDP. I nominalni BDP poraste... kad dođe vreme vraćanja duga, američka vlada uzme novi kredit, emisijom obveznica, opet od FEDa da vrati stari, plus neke dodatne parice za dodatne troškove. I onda opet se sve računa u nominalni BDP. Ponzi šema funkcioniše još uvek je je USD rezervna valuta u svetu, pa ga svi prihvataju, jer se nafta i gas uglavnom plaćaju u USD, između ostalog.
Da ne govorim da sve mahinacije i ogromni prometi sa akcijama, obveznicama, derivatima na Wall Streetu se sabiraju u BDP - iako se radi o potpuno neproduktivnim delatnostima koji veze nemaju sa običnim ljudima i povećanjem njihovog standarda - naprotiv. I opet je nominalni BDP veći.
Onda imaš pitanje kursa - recimo Rus proizvede 50 miliona tona pšenice godišnje, ali Zapad mahinacijama dovede do naglog pomeranja kursa rublje u odnosu na dolar. I odjednom, tih 50 miliona tona pšenice u BDPu ne vrede recimo 100 milijardi USD, nego 70. A pšenica i dalje tu... u silosu. I tako dalje...
E zato nominalni BDP ne može da se koristi za poređenja između zemalja - prosto porediš babe i žabe.
Uzet je taj PPP kao manje loša varijanta koji daje realniju ocenu stvarne ekonomske snage jedne države u odnosu na drugu.
Po toj meri, Rusija je četvrta svetska ekonomija i prva u Evropi. Interesantno je recimo da je ruski BDP tek nešto dva puta manji od indijskog, a indija ima 1.5 miljardu stanovnika, a Rusija 140+ miliona... dakle ruski građanin je prosečno deset puta produktivniji od indijskog.
Međutim i to su sve samo igre brojki koje mogu a i ne moraju ništa posebno da znače.
Ono što treba gledati je realan proizvodni kapacitet jedne države - kapacitet da napravi fizičke proizvode i usluge koje su potrebne za funkcionisanje društva.
Imaš li struju? Imaš li hranu? Možeš li da proizvedeš čelik, titanijum, aluminijum i druge kritične robe? Imaš li naftu i gas?
Imaš li nuklearnu energiju? Imaš li vojsku?
E sad kad uporediš Rusiju sa bilo kojom državom Evrope, tek ovde stvari postanu smešno patetične po same EU članice.
Deindustrijalizovana postmoderna društva bez sopstvenih energetskih izvora. Žive ne poslednjim izdisajima bivše kolonijalne slave, sada potpuni vazali i verni kerovi SADa.
Jel može Nemačka da napravi nuklearnu elektranu? ili nuklearnu podmornicu? Jel može Italija da pošalje čoveka u svemir? Jel može Francuska da izgradi bazu na Arktiku koja je dostupna i funkcionalna 365dana u godini? Ne može.... nijedna ne može ništa od ovoga (sa izuzetkom Francuza i nuklearne energije).
Porediti Rusiju u produktivnom smislu sa EU je smešno.
BDP PPP ne može da iskaže te suštinske debalanse u stvarnoj moći ili nemoći država, ali barem donekle može da ispegla statistiku da se baš ne porede babe i žabe.
Sve u svemu, možete vi da pljujete po Rusima koliko hoćete, činjenica ostaje da se radi o supersili koja je ekonomski mnogo jača i zdravija od ove zapadne kamarile.
Da je savršena, nije, ali ko je danas savršen?
A pozivati se na argument "totalitarnog" u odnosu na "demokratsko" danas je infantilno na granici gluposti.
Ajd da si pao u komu 93će i probudio se danas, pa sviraš staru pesmicu koju smo tada gutali ne shvatajući koliko je u suštini cela stvar sa tim Zapadom prevara.
Ali danas... posle svega... reči nemam.