Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,3%
  • Ne

    Glasovi: 225 62,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    363

Koliko sam razumeo - pozivaće 2006 godište sa mogućnošću da odlažu služenje do 27, odnosno 30 godina ?

Stariji neće biti pozivani ?
Иначе генерал-мајор Јанковић је сјајан старешина и прошао све највише војне школе у земљи и иностранству, поред своје улоге 1999. године која је и споменута од водитељке. Само желим да укажем на то да су и такви људи на челу српске војске и у радним групама и око војног рока ангажовани. Када неки говоре о томе "где шаљемо наше синове" морају да буду свесни да већина старешина потпуно професионално и без обзира на политику раде свој посао. Морам да напоменем да је у току анализа увођења разних новина у касарне попут Вајфаја, нових теретана, бољих кантина итд. Свесни су људи у војсци да морају нешто да промене по питању смештаја, обуке и услова живота и рада у касарни.
 
Иначе генерал-мајор Јанковић је сјајан старешина и прошао све највише војне школе у земљи и иностранству, поред своје улоге 1999. године која је и споменута од водитељке. Само желим да укажем на то да су и такви људи на челу српске војске и у радним групама и око војног рока ангажовани. Када неки говоре о томе "где шаљемо наше синове" морају да буду свесни да већина старешина потпуно професионално и без обзира на политику раде свој посао. Морам да напоменем да је у току анализа увођења разних новина у касарне попут Вајфаја, нових теретана, бољих кантина итд. Свесни су људи у војсци да морају нешто да промене по питању смештаја, обуке и услова живота и рада у касарни.
Sve je to lepo, samo što su to trebali da sređuju još od 2011 pa do dan - danas, a ne sada kada na silu nameću ljudima da idu.
 
Sve je to lepo, samo što su to trebali da sređuju još od 2011 pa do dan - danas, a ne sada kada na silu nameću ljudima da idu.
Наравно никада није требало ни укидати већ трансформисати облик служења војног рока!

Мало и стручне анализе приказаних средстава на Батајници:

 
Jeste to kamion, ali nije za daleki put i veliku brzinu, bez obzira što može da ide.
Pogledajte kabinu i nos: preglednost nikakva i onda u kombinaciji sa nedisciplinom u koloni, eto tragedije.
Alkoholisanost je iznad 0,2, što ne znači i da je 0,21, već iznad opšte dozvoljene granice koja već utiče na psihofizičke sposobnosti.
Mogla bi biti i svih 2. Svakako nam se informacije puštaju na kašičicu jer su svesni koliko su zabrljali i ko je sve odgovoran
Ovakvi transporti se rade vozom ili vučnim vozom.
0,21 је једно пиво тако да не верујем да је био пијан.

Може бити да је заспао од умора ако вози пасарс од Батајнице.
Или отказале кочнице.
Или му позлило због нечега.

17тона оклопно возило треба да се превози возом никако овако.
 
Морам да напоменем да је у току анализа увођења разних новина у касарне попут Вајфаја, нових теретана, бољих кантина итд. Свесни су људи у војсци да морају нешто да промене по питању смештаја, обуке и услова живота и рада у касарни.
Ako mi daju dobru teretanu i dobru hranu dobrovoljnu cu da sluzim
 
Rečeno je iznad 0,2, što je granica za tretman da je bio pod uticajem alkohola. Prava vrednost nije saopštena. Može biti i mnogo više.
U svakom slučaju, strašna greška celog vojnog sistema u kome očigledno niko ne oseća odgovornost.
A već smo imali situacije kad je moralo doći do smena i procesa.
Sam uzrok nesreće nije sad ni toliko bitan. Može, i najpre i jeste onesposobljenost vozača ( voziti ono čudo od Batajnice do Ušća nimalo nije lako, alo to opet proizvodi odgovornost u nizu ka naviše.
Ovako, uhapšen je samo vozač
 
Потписујем. Такође могу да свим душебрижницима гарантујем да се у касарни води рачуна о свему и да свако пролази "филтере" старешина, војних психолога, органа безбедности и слично. Ако неко мисли да може да се зај... са војском и у војсци грдо се вара! Такође служење војног рока не значи аутоматски служење режиму, ко зна шта ће бити за 10 или 15 година.
🤣 🤣 🤣 🤣
ovo mozw da izjavi samo neko ko nije sluzio redovnu vojsku
lepo je slusati o ovome za vreme SRO obuke pa posle prosipati po internetima kao neku istinu
Vulin je bio vise u vojsci od tebe, a i Vucic je verovatno proveo vise vremena po kasarnama nego ti
ostaje samo pitanje kave ti palacnike pravis
 
Vojska je psihopatski mehanizam, koji od normalne osobe treba da oduzme svu empatiju i pretvori ga u masinu za ubijanje i slepo slusanje naredbi. Vecito se ponavlja "Naredjenje - izvrsenje!", a kad imas primedbu"Izvrsi pa se zali.".
Filter je tako podesen da ga najbolje prolaze oni koji su spremni da gaze sve oko sebe, i poltroni. Ne trebaju im oni koji razmisljaju ili imaju ljudski odnos prema drugima. Te osobine su nepozeljne u svakoj armiji.
Sluzenje vojske jeste istovetno sluzenje rezimu, a ko ce biti na vlasti, to je drugo pitanje. Nije sluzenje vojske sluzenje narodu, to je samo parola. Nije ni sluzenje bogu. Otadzbina je samo drugo ime za vlast. Ako si protiv vlasti, automatski si i "protiv otadzbine, naroda, zakona", pobunjenik, osim u slucaju da pobedis nekom revolucijom ili drzavnim prevratom, kad odjednom postajes patriota.
 
, osim u slucaju da pobedis nekom revolucijom ili drzavnim prevratom, kad odjednom postajes patriota.

...a onda si opet deo te iste države, samo je sada OK pošto si ti ta revolucionarna vlast?

Država nije ništa drugo nego napredniji vid udruživanja, što postoji u ljudskom i životinjskom svetu oduvek. Sve to je u ljudskoj prirodi.
 
🤣 🤣 🤣 🤣
ovo mozw da izjavi samo neko ko nije sluzio redovnu vojsku
lepo je slusati o ovome za vreme SRO obuke pa posle prosipati po internetima kao neku istinu
Vulin je bio vise u vojsci od tebe, a i Vucic je verovatno proveo vise vremena po kasarnama nego ti
ostaje samo pitanje kave ti palacnike pravis
Стварно ми није јасна та патолошка потреба да некога кога не познајеш, чију позадину и искуство не можеш ни да наслутиш тако ниподаштаваш...то говори о теби довољно!
 
Ako mi daju dobru teretanu i dobru hranu dobrovoljnu cu da sluzim
Па из личног искуства могу да кажем да је теретана у Пожаревцу пре пар година била веома добро опремљена, у неким касарнама постоје лепе и уређене атлетске стазе а негде је све зарасло у коров. У многим касарнама постоје и стрељане за ваздушну пушку где се такође вежба "на суво". Храна зависи доста од касарне до касарне, најбољи оброк свуда је ручак а најлошији (и релативно једноличан) је доручак. За сва три оброка постоје минимум две врсте јела (за ручак некада и три) плус солидна ужина која се увек добија за доручак. За људе који посте или који не једу свињско месо (било је неколико верујућих муслимана и међу војском) или имају неку врсту алергије постоји образац при доласку у касарну који се попуњава што је нека нормална и модерна тековина. Количина воћа је такође задовољавајућа (банане, крушке, јабуке, киви, мандарине...) док оно што заиста фали јесу апарати за пиће и воду у војничким ресторанима, већ постоје такви апарати на ходницима по касарни где се може купити вода, сок или кафа. У суштини је опште запажање да су мокри чворови и капацитети за смештај највећи проблем свих војних објеката.
 
samo reci sta sam slagao
rekao si da nisi sluzio redovnu vojsku, da si bio u SRO, i da cak i ne radis pri vosjsci vec si entuzijasta (sve legitimno)
Такође могу да свим душебрижницима гарантујем да се у касарни води рачуна о свему и да свако пролази "филтере" старешина, војних психолога, органа безбедности и слично.
ovo moze da izjavi samo neko ko nije bio na redovnom odsluzenju - i ja imam pravo tome da se ismevam jer sam sluzio redovnu vojsku i video kako to zapravo izgleda i funcionise, a vojska ni po jednom parametru nije postala bolja u posalednji 16 godina od kad sam ja sluzio.
i da dodam, nisam otisao u vojsku kao neki besan klinac, vec kao zreo muskarac, sam se prijavio da to odradim i odmorim od posla i nije mi tesko palo i veoma sam realno mogao da osmotrom i procenim situaciju moj generale
 
Pošto sam preašao granicu za služenje, izbegavam da ulazim u diskusije oko vojnog roka. O njemu treba najviše da pričaju oni koji su najviše pogodjeni tz. "generacija Z". Na poslu imam nekoliko prpadnika te generacije i vidim koliko se razlikujemo u mišljenjima, neke stvari što meni izgledaju logično njima nisu. I obratno. Ne znam šta da kažem, nama koji su služili 6 meseci ovih 75 dana deluju smešno malo, ali njima i to je previše. Svi koji smo bili u vojsci znamo da nije lako, da je to potpuno novi život, neko je srpeman da podnese tu "žrtvu", neko nije. Mislim da je pogrešno lagati ljude oko toga, treba im otvoreno reći da su 75 dana žrtva, da moraju da se "stisnu", da će tamo sresti u upoznati svkakve ljude , da higijena neće biti dobra, neće sigurno ni hrana, da moraju da slušaju i njima glupe komande, što je mislim najteže ovim novim generacijama - oni traže sve da im se objasni, da shvate, da prihvate, a tako u vojsci neće moći.

Isto tako brine me da li postoji dovoljno spremnih podoficira i oficira u VS, da li kasarne mogu da se spreme u tako kratkom roku. Ako su kasarne loše ako nema uslova, otpor prema služenju biće još veći.
Vojsku svakako treba da imamo, treba obabrati pravi model.
 
Zavisi gde si služio. Kasarne u Novom Sadu imale su odličnu kuhinju. Koliko znam što se tiče Maršalke niko se nikada nije žalio na ishranu. Isto je bilo i u Somboru. Aerodrom je imao perfektnu intedantsku službu.
 
Zavisi gde si služio. Kasarne u Novom Sadu imale su odličnu kuhinju. Koliko znam što se tiče Maršalke niko se nikada nije žalio na ishranu. Isto je bilo i u Somboru. Aerodrom je imao perfektnu intedantsku službu.
Касарна Аеродром је у веома лошем стању и као последица НАТО агресије и због водоснабдевања. Она се простире на преко 500 хектара што је заиста импресивно.
 
NATO agresija je završena pre 25 godina. Vodovod u Somboru je počeo sa izgradnjom 1961. godine. U međuvremenu, posebno nakon agresije, rodila se i generacija koja ponovo treba da započne eventualni obavezni vojni rok.
 
@nensav Čekaj, nikako da razumem, kako si prešao granicu za služenje ako si već odslužio 6 meseci? Koliko sam razumeo, ti si odslužio vr i to je to, zar ne?

Inače u vezi ovog ostalog, dva tri su najveća kamena spoticanja i sukoba između države i naroda glede vojske:
1) spoznaja naroda da država očekuje da on ispunjava svoje obaveze, a da ona(država) može da zabušava, laže, obmanjuje i otima
2) spoznaja da je do aktiviranja obaveznog služenja vojske u 2024. došlo najviše zbog toga što su slepačkom politikom,bednim platama i očajnim uslovima oterali mnoge profesionalce iz VS
3) niz incidenata, skandala i pogibija koji redovno potresaju VS a da niko nikad ne odgovara za sve to

Ne znam za tebe, ali ja smatram teškim, baš teeeeeeškim bezobrazlukom da država godinama primorava odnosno dovede profesionalce dotle da odu iz VS, a onda kada joj dogori do noktiju, jer je bila glupa i alava, onda tera celokupan narod da plaća i ispravlja njene greške. Nadam se sa se slažeš da je to u najmanju ruku pi--arski i licemerno.

Ranije su ljudi iz siromašnih krajeva masovno išli da rade kao profesionalci u VS. Čak i te male plate i loši uslovi su njima bili ok jer vele daj šta daš, bolje i to nego biro. Epa ako se došlo do tačke da čak i oni odlaze iz VS, to onda znači da je negde nešto dobrano trulo i zrelo za promenu. A to se neće srediti tako što se prisilno nateraju u VS ljudi koji ne žele ništa da imaju sa njom. To je kao kada bi neko usled opšte nestašice vozača terao nas ovde da idemo da polažemo za D i da vozimo 6 meseci. Ne, to se tako ne radi. SNS su prosto debili za mnoge stvari, pa tako i za kadrovsku politiku i upravljanje. I zato smo i došli do ove apsurdne situacije.
 
@nensav Čekaj, nikako da razumem, kako si prešao granicu za služenje ako si već odslužio 6 meseci? Koliko sam razumeo, ti si odslužio vr i to je to, zar ne?

Inače u vezi ovog ostalog, dva tri su najveća kamena spoticanja i sukoba između države i naroda glede vojske:
1) spoznaja naroda da država očekuje da on ispunjava svoje obaveze, a da ona(država) može da zabušava, laže, obmanjuje i otima
2) spoznaja da je do aktiviranja obaveznog služenja vojske u 2024. došlo najviše zbog toga što su slepačkom politikom,bednim platama i očajnim uslovima oterali mnoge profesionalce iz VS
3) niz incidenata, skandala i pogibija koji redovno potresaju VS a da niko nikad ne odgovara za sve to

Ne znam za tebe, ali ja smatram teškim, baš teeeeeeškim bezobrazlukom da država godinama primorava odnosno dovede profesionalce dotle da odu iz VS, a onda kada joj dogori do noktiju, jer je bila glupa i alava, onda tera celokupan narod da plaća i ispravlja njene greške. Nadam se sa se slažeš da je to u najmanju ruku pi--arski i licemerno.

Ranije su ljudi iz siromašnih krajeva masovno išli da rade kao profesionalci u VS. Čak i te male plate i loši uslovi su njima bili ok jer vele daj šta daš, bolje i to nego biro. Epa ako se došlo do tačke da čak i oni odlaze iz VS, to onda znači da je negde nešto dobrano trulo i zrelo za promenu. A to se neće srediti tako što se prisilno nateraju u VS ljudi koji ne žele ništa da imaju sa njom. To je kao kada bi neko usled opšte nestašice vozača terao nas ovde da idemo da polažemo za D i da vozimo 6 meseci. Ne, to se tako ne radi. SNS su prosto debili za mnoge stvari, pa tako i za kadrovsku politiku i upravljanje. I zato smo i došli do ove apsurdne situacije.
Pa neću valjda opet da služim , već sam to uradio.

Slažem se ja sa svim što si rekao, tako je.

Ja i kažem da nije lako biti vojnik. Nije lako ni oficirima (možda jeste generalima, ima ovde jedan može da potvrdi ili ne :)). To je veoma složen sistem koji treba ozbiljno, ozbiljno OZBILJNO da se vodi i tretira. Čak i ovakav kratak boravak od 75 dana nekome može ostaviti trag i frustraciju za ceo život, već sam pisao o tome.

nema bolje od profesionalne vojske, dobro plaćene, dobro opremljene, motivisane. Ali, ako nismo u mogućnosti ili u stanju da je imamo, onda mora vojni rok, tu je matematika jasna.
 
Vrh