Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751292#p751292:6dorykm1 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 25 Јун 2020 05:00[/url]":6dorykm1]Ako me pitaš da li bih voleo da su nam svi orlovi isti, pa da, to bi bilo lepo.
Да, на то сам мислио. Значи, слажемо се.

Što se tiče uniformi za Gardu, nisam se oglašavao po tom pitanju pošto nemam neki stav o tome. Mislim svakako ti je ok predlog, podržavam ja svaki vid entuzijazma. Samo što moram detaljnije da pogledam i razmislim pa da dam komentar. Ja volim i zanimam se za maskirne uniforme i šare, pogotovu iz perioda hladnog rata i modernog doba. Svečane uniforme slabije poznajem i pratim.
Добро. У том случају, шта мислите о нашим радним/маскирним униформама?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751296#p751296:6dorykm1 je napisao(la):
Прле » 25 Јун 2020 05:16[/url]":6dorykm1]Ове плаве су бренд, ретко ко користи такву боју, што свакако није лоше. Мени ипак та униформа асоцира само на једно: На Титов гроб. Ни једна славна победа. Стога ми уопште није мила.
Разумем све, али морамо наћи начина да помиримо сами са собом, и својом прошлошћу. Не можемо све што је из периода СФРЈ повезати с титоизмом и кумровечким браваром. Погледајмо пример Русије. За нечији укус, превише својетских елемената, за нечији недвољно; али, они су бар свесни потребе за неком врстом консензуса и помирења.

Ви те плаве униформе асоцирате с Титом, али њих су носили и људи који су бранили нашу земљу, у два наврата.

А женска ми је благо речено одвратна. И жене, које паралелно са мушкарцима раде егзецир (глупог ли назива за показну вежбу). За жене је потребно шити посебну унфирму, жене требају да буду у својим одредима и да имају другачију показну од мушкараца. Можда плес са сабљама?
Ни мени се не допада. Што се тиче одвојених одреда, можда (има ли их довољно за засебе одреде?), али за остало баш и не знам. Не знам како се том проблему приступа у свету.

Међутим, славу српске војске представља најједноставнија униформа ид вих могућих које је колеге Хеул побројао - из првог светског рата. Зар није то та асоцијација која треба свима да нам буде путоказ?

Ове шарене ме тако не асоцирају на пријатне догађаје, на убиство Обреновића, међудинастичке обрачуне, губитак Северне Албаније, Шоплука....
Не може радна/маскирна униформа бити свечана униформа. Униформа у којој су наши хероји извојевали победу је историјска, и треба јој наћи примену (заправо, већ је има), али она не може бити свечана униформа Гарде ВС.

Колега, не можемо све сводити искључиво на оно што је негативно; скоро све има и своје позитивне и своје негативне стране.

И, униформе које сам поменуо су свечане униформе, из времена Првог светског рата, а не оне китњасте из времена пре настанка маскирних униформи.
 
M-10 je sasvim dobra. I šara i uniforma. Prvih godina dok se uvodila, bio sam malo skeptičan i rezervisan. Zato što je tada bilo odstupanja u bojama, kvalitetu, kroju, raspodeli... Išlo je dosta sporo i traljavo. Do te mere da sam jedno vreme zbog toga bio pri utisku da bolje da nije ni započnjan ceo taj proces i da je usvojena M-03 umesto nje. Međutim, kako su se greške peglale, od kroja, preko materijala pa sve do kvaliteta boja da se ne ispiraju, tako se i moje mišljenje o njoj poboljšalo. U međuvremenu su uvedene i nove majice (polo i obične), jakne, prsluci... i što je najbitnije - počeli su da se dele i koriste u velikom broju.

Sama šara je takođe dobar izbor. Ranije je bilo sumnji i problema baš zbog tih ispiranja i odstupanja u bojama. Ali otkako je to rešeno, ne samo da nema odstupanja, nego se boja vremenom taman toliko ''ishaba'' da ne bude ni prejaka ni previše bleda.

Jedino bih voleo da se napokon reše opasača. Jer em što izgleda bezveze uz nove krojeve, em što nema više potrebe za njim. U vreme kad su taktički i balistički prsluci široko dostupni, modularni i već unapred opremljeni ručkama za izvlačenje vojnika na leđima, nema više potrebe da se on koristi. A neretko ume i da zasmeta. O tome svedoče i ljudi koje znam a koji su profesionalci u VS. U stvari da se izrazim ovako: ne da ga se reše, nego da se regulišu pravila nošenja i da se poštuju i primenjuju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751299#p751299:21n4qv8e je napisao(la):
Хаеул » Сре Јун 24, 2020 11:23 pm[/url]":21n4qv8e]
Разумем све, али морамо наћи начина да помиримо сами са собом, и својом прошлошћу. Не можемо све што је из периода СФРЈ повезати с титоизмом и кумровечким браваром. Погледајмо пример Русије. За нечији укус, превише својетских елемената, за нечији недвољно; али, они су бар свесни потребе за неком врстом консензуса и помирења.

Да будем прецизнији, плаве бих мало дорадио. Не свиђају ми се панталоне. Мени некако иду црвене. А на чизмама би могла да се појави она златна значка као на краљевској униформи. Капа би ваљало да буде друга, свечанија.

Што се Руса тиче, ту се најбоље види ткање из историјских елемената. Најсовјетскији елемент у "образу" гардисте је пушка и фурашка (капа) остало је из великог ораџбинског рата, дакле прва половина 19ог века.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751299#p751299:21n4qv8e je napisao(la):
Хаеул » Сре Јун 24, 2020 11:23 pm[/url]":21n4qv8e]
Ви те плаве униформе асоцирате с Титом, али њих су носили и људи који су бранили нашу земљу, у два наврата.

Нисам баш схватио на која два рата? Грађански и сукоб на Косову?


Ни мени се не допада. Што се тиче одвојених одреда, можда (има ли их довољно за засебе одреде?), али за остало баш и не знам. Не знам како се том проблему приступа у свету.

И Руси и Кинези имају одвојено јединице. Амери одвојене али их често видим заједно, то је ваљда како би се гендерни признакизбацио, тј политички маркетниг. Сматрам да то није место и начин. Немам ништа против жена у војсци, па ни у гарди, али одвојено.


Не може радна/маскирна униформа бити свечана униформа. Униформа у којој су наши хероји извојевали победу је историјска, и треба јој наћи примену (заправо, већ је има), али она не може бити свечана униформа Гарде ВС.
Да, сагласан сам. А каква јој је примена?

Колега, не можемо све сводити искључиво на оно што је негативно; скоро све има и своје позитивне и своје негативне стране.
Никако, мислим да сам дао конструктивне предлоге


П.С.
Заинересовала ме тема кренох да копам, те нађох свечану униформу коњичког пука. Све је како ми се допада. А плава може да буде ова сад која је актуелна


Слика је преузета из ове књиге:
http://www.odbrana.mod.gov.rs/specijaln ... vojske.pdf
Седма страна

П.П.С.

Сад сам схватио шта ми се не свиђа код титове свечане униформе: КРАВАТА, тако да је по мени ова горња одлична варијанта.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751465#p751465:d6u6hcfh je napisao(la):
Прле » 25 Јун 2020 21:19[/url]":d6u6hcfh]
Да будем прецизнији, плаве бих мало дорадио. Не свиђају ми се панталоне. Мени некако иду црвене. А на чизмама би могла да се појави она златна значка као на краљевској униформи. Капа би ваљало да буде друга, свечанија.
Мени некако управо панталоне ваде целу ситуацију. Како год, нисам присталица мешања плавих униформи и оних из доба Краљевине. То би значило двоструки дисконтинуитет, док бисмо враћањем свечане униформе из доба краљевине просто оживели део своје насилно прекинуте традиције, без стварања новог прекида.

Што се Руса тиче, ту се најбоље види ткање из историјских елемената. Најсовјетскији елемент у "образу" гардисте је пушка и фурашка (капа) остало је из великог ораџбинског рата, дакле прва половина 19ог века.
Руска ситуација је нешто сложенија. Не заборавите да Кремљински пут, поред свечаних, има и парадне униформе које су у целини засноване на дизајну из 19. века.

Нисам баш схватио на која два рата? Грађански и сукоб на Косову?
Па, можда су била и три. Грађански рат, терористичка побуна, и НАТО агресија - ако последња два посматрамо одвојено.

И Руси и Кинези имају одвојено јединице. Амери одвојене али их често видим заједно, то је ваљда како би се гендерни признакизбацио, тј политички маркетниг. Сматрам да то није место и начин. Немам ништа против жена у војсци, па ни у гарди, али одвојено.
Логично је да буду одвојено, али нисам сигуран за плес с мачевима итд.

Да, сагласан сам. А каква јој је примена?
Вероватно сте приметили да се она већ појављује. Ја јој замишљам примену сличну оној коју имају историјске совјетске униформе на Паради победе. Дакле, не нешто што би се носило свакодневно, већ за посебне прилике, и да их носе војници а не неки глумци (било је и таквих примера).

Заинересовала ме тема кренох да копам, те нађох свечану униформу коњичког пука. Све је како ми се допада. А плава може да буде ова сад која је актуелна


Слика је преузета из ове књиге:
http://www.odbrana.mod.gov.rs/specijaln ... vojske.pdf
Седма страна
Одлична књига, имам је у својој библиотеци.

Мени се највише допадају ове гардијске униформе - такозвана „Миланка” и „Душанка” (Атила):

459108_unifiorme-milanka1.jpg
459108_unifiorme-dusanka-atila.jpg


Прва је свечана униформа, а друга парадна. Има више примера изузетно лепих униформи, али ове су баш гардијске.

Узгред, не би гарди био на одмет ни један коњички одред.
 
Нема, али ја овако не бих китио војску. Ово се заслужује.
Чешће би његово име требало да звучи као назив војних институција.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751472#p751472:3232u5xa je napisao(la):
Хаеул » Чет Јун 25, 2020 3:43 pm[/url]":3232u5xa]
Узгред, не би гарди био на одмет ни један коњички одред.

О да!
 
То је обична радна уформа, а ми овде говоримо о свечаним и парадним униформама за гардисте.

Не заборавите да је Живојин Мишић био војвода, и да је верзија те униформе за ниже чинове била једноставнија и није била декорисана ордењем.
 
Naravno, mislio sam na samu uniformu a ne na odlikovanja.

Ne dao dragi Bog da neki Srbin mora opet to sve da zasluži... :(
 
Ради се и на обнови коњице у гарди ;) Таман уз њу да врате и свечану коњичку униформу или "Душанку", а садшња да се прекроји по крпју "Миланке".

1635666_06-11.jpg
 
Лепо. Мада фали нам истих коња. Ипак је гарда.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751489#p751489:qcedh4n8 je napisao(la):
Perkan » Чет Јун 25, 2020 4:27 pm[/url]":qcedh4n8]
Ne dao dragi Bog da neki Srbin mora opet to sve da zasluži... :(

Амин.
 
Лепа вест, Дошљачке, и пуна подршка идеји повратка униформе!
 
То ће само ићи мало теже пошто је тренутна верзија униформе вољена међу официрима до те мере да су првобитни амблем гарде и заставу традиционално црвене боје као и беретку пребојили у светло плаву боју униформе.
 
Разумем ја да у кадровима војске има и оних који би се најрадије и дањас заклињали на верност „другу Титу”, али таквима не треба пропуштати овакве ствари.

О визуелном идентитету војске не могу да одлучују неки анонимуси из редова војске, на основу својих личних (не)свиђања; то је посао за стручне комисије сачињене од хералдичара, вексиколога, историчара, уметника, дизајнера.. Господа могу да одлучују о томе шта ће носити у своје слободно време - ако желе, нека себи сашију плаве униформе и парадирају у њима по свом дворишту, до миле воље - али када обављају своју душност, они представљају нас, и има да носе оно што приличи Српству и Србији.

Кад смо већ код тога, крајње је време да све административне јединице у Србији добију своје грбове. Треба организовати тело које би се бавило тим, на државном нивоу, и које би имало право вета на релевантне идиотске одлуке локалне власти.
 
Управо тако.

Само као пример, колико неко поклања пажњу томе. За Европу нема шта да се прича, јер су они тај посао углавном завршили. Служба председника Руске федерације има доктора историјких наука који руководи читавим одељењем за изучавање грбова и застава. Тај човек је залужан за савременог руског двоглавог орла али и за многе грбове и заставе како јединица федерације, инситуције и друштва тако и многих насељених места. Чини ми се да сада заврчавају рад у Лењинградској области, где већ две године есе баве тиме да сваки крупнији насељни пунк добије своја знамења.
 
Војска још има и савршено сређен визуелни идентитет наспрам других јавних установа и институција, да не спомињем предузећа.

Што се тиче хералдике генерално, мислим да су Ацовић и његово друштво одрадили грбове за већину општина и градова, опет многа места су задржала своје старије грбове нпр. Аустроугарске у Војводони или социјалистичке амблеме попут Смедерева, Крупња, Зрењанина, Уба, Трстеника и других. Има ту и бољих и лошијих решења.

Свакако и треба основати неку стручну комисију за питања визуелног идентитета. Нама ни државно знамење, ни одликовања, ни знамења и симболи установа, територијалних јединица, организација и институција нису баш најсрећније решени.
 
Sto se tice uniformi garde, komandant Garde je pricao na tu temu u nekoj od poslednjih epizoda emisije Dozvolite. Naveo je da se planirabsa uvodjenjem nove, i koliko sam razumeo odmakli su poprilicno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751798#p751798:ql2uqba3 je napisao(la):
Прле » 26 Јун 2020 23:18[/url]":ql2uqba3]За Европу нема шта да се прича, јер су они тај посао углавном завршили.
Коју Европу? С обзуром да помињете Русију, претпостављам да не поистовећујете Европу с Европском унијом.

Како год, у добром делу Уније, и остатка Европе, посао није приведен крају, а још мање квалитетно одрађен. Доста је крајње упитних решења, чак и у земљама које имају развијену хералдичку традицију.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751801#p751801:ql2uqba3 je napisao(la):
Дошљак » 26 Јун 2020 23:25[/url]":ql2uqba3]Што се тиче хералдике генерално, мислим да су Ацовић и његово друштво одрадили грбове за већину општина и градова, опет многа места су задржала своје старије грбове нпр. Аустроугарске у Војводони или социјалистичке амблеме попут Смедерева, Крупња, Зрењанина, Уба, Трстеника и других. Има ту и бољих и лошијих решења.
Ацовићу и друштву пуне оце на преданости послу, али нисам лично најсрећнији њиховим решењима. Имају склоност ка употреби тмурних боја, карактеристичним за британску хералдику, а неретко и превише сложеним решењима.

Што се тиче избора између грбова и амблема, у принципу ми је најважније да знамење изгледа пристојно.
 
Malo ozbiljnija analiza nove varijante M84.

Problemi:
- slab osnovni oklop koji se vuče još od T72
- slab motor na varijanti M84 kojih imamo najviše, dok je na varijanti M84A motor sasvim dovoljan da povuče dodatnu težinu ERA oklopa

Konstatuje:
- novi penetrirajući projektil kopija izraelskog modela, bolji nego ranije verzije, ipak ne na niovu najmodernijih projektila, ali za Srbe veliki napredak
- interesantan ERA, treba više informacija za dalje zaključke, morao bi biti mnoooogo dobar da bi nadomestio nedostatke osnovnog oklopa

Hvali:
- digitalni SUV i thermal imaging site
- način na koji je ERA raspoređen na tenku
- vanjsku automatsku borbenu stanicu 12.7mm

Sve u svemu, liči na najbolju modifikaciju T72 do sada... čak bolju i od poslednjih ruskih mdifikacija...
NAJVEĆI PROBLEM: može li Srbija dovoljno brzo da modifikuje sve tenkove u arsenalu, jer ako se proces rastegne na 10 godina, onda celi posao malo gubi na smislu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=P2ZAYts-Oyk[/youtube]
 
Stigle i bespilotne letelice iz Kine, model CH92A.
Meni se čini da je osnovni cilj ove nabavke transfer tehnologije za dalji samostalan razvoj domaćih aparata... da se ubrza razvojni proces za nekoliko godina.

U svakom slučaju, smislena nabavka i u operativnom i u razvojnom smislu.

https://tangosix.rs/2020/30/06/sputnjik ... -letelice/
 
Imamo mi tehnologiju već 20 godina, ali nemamo stručnjake za programiranje (tačnije niko od njih neće da radi za državu kada su u komercijalnom sektoru bolje zarade)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751766#p751766:16124jx2 je napisao(la):
Дошљак » Pet Jun 26, 2020 2:48 pm[/url]":16124jx2]То ће само ићи мало теже пошто је тренутна верзија униформе вољена међу официрима до те мере да су првобитни амблем гарде и заставу традиционално црвене боје као и беретку пребојили у светло плаву боју униформе.

Црвену беретку је укинуо Шутановац и увео плаве које су мени одвратне и асоцирају ме на Еулекс или нешто тако, што пре вратити црвену беретку, јер у оним плавим Гарда је непрепознатљива.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752761#p752761:2d36hfoe je napisao(la):
Perkan » 30 Јун 2020, 11:40[/url]":2d36hfoe]
NAJVEĆI PROBLEM: može li Srbija dovoljno brzo da modifikuje sve tenkove u arsenalu, jer ako se proces rastegne na 10 godina, onda celi posao malo gubi na smislu.

не можемо. ем немамо довољно људских капацитета, ем немамо ни фабричких капацитета
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=753361#p753361:obag56ye je napisao(la):
JohnnyLee » Čet Jul 02, 2020 12:40 pm[/url]":obag56ye]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752761#p752761:obag56ye je napisao(la):
Perkan » 30 Јун 2020, 11:40[/url]":obag56ye]
NAJVEĆI PROBLEM: može li Srbija dovoljno brzo da modifikuje sve tenkove u arsenalu, jer ako se proces rastegne na 10 godina, onda celi posao malo gubi na smislu.

не можемо. ем немамо довољно људских капацитета, ем немамо ни фабричких капацитета

U principu, slažem se da ne možemo trenutno!
S tim što se nadam da uz malo bolju organizaciju, FAP može brzo da se reorganizuje za serijsku modifikaciju bar 50 komada godišnje.
Infrastruktura i fabrička postrojenja postoje.

Problem su naravno ljudi - ali uz novac, ljudi se prikupe.
Želim da verujem da je izvodljivo.

Moguće je mobilisati mlađe penzionere koji su u snazi i koji bi brzo obučili mlađe.
Ne treba odustajati od tih ljudi, siguran sam da u Priboju ima bar stotinjak starih kadrova koji još imaju snage da pomognu i premoste jaz dok nova generacija ne preuzme.

Uz presing i neophodno ulaganje novca, FAP može postati glavni finalizator za modernizaciju tenkova i za proizvodnju M20.
To je dovoljno posla za narednih 6-7 godina, ako ne i više.
 
Interesantno... dostignut je značajan tehnički nivo, a ovim tempom, rezultati su obećavajući.
Nova IC navođena raketa za Pasars.
Nije mi jasno zašto je ne stave u kontejnere, mada razvoj traje i moguće je da će na kraju ovo završiti u cilindrima okačenim na Pasars.

Inače, sve sam više uveren da dobro integrisan sistem topa i efikasne rakete malog dometa za trupnu PVO može biti odličan izvozni proizvod.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=msfaRY7C9No[/youtube]
 
Vrh