Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Ne baš, M-84 je i u izvornim varijantama imao bolji sistem upravljanja vatrom, a i dan danas naš sistem - ako se pravilno održava - prevazilazi onaj koji se stavlja u modernizovane T-72ke poput T-72B1, B2 i B3. To se videlo i na snimcima sa Tenkovskog biatlona kada su na netu pojedini naši ljudi koji su eksperti za M-84 (radili su na njihovom održavanju i konstruisanju) uporedili stabilnost topova na modernizovanim T-72kama i našim M-84kama. Kod mnogih T-72ki, čak i onih ''upeglanih'' na Biatlonu, top ''leluja'' kad se tenk kreće po neravnom terenu, dok ima snimaka gde kod pravilno održavanog M-84 stoji mirno.

I ja sam nekad mislio da su lovačke priče da je naš M-84 u originalu bio bolji nego proizvod od koga je potekao. Ali onda kad sam slušao i čitao od ljudi koji se izuzetno razumeju u to, video sam da je naš proizvod u svemu bio ili jednak, ili bolji. Ni u čemu inferiorniji.


Što se tiče Kamaza, to su među najboljim Ruskim kamionima, od svih Ruskih marki, definitivno ''najbliži'' zapadnjačkim pandanima. E sad, razlog zašto ih Ruska vojska ne voli koliko Urale, bar na ratištima, je što nisu njuškaši. Ural kad naleti na minu, pošto mu je prednji točak toliko daleko od vozača, obično uspe da spasi posadu. A Kamazi su svi bez njuški (sem poslednjih najnovijih modela) i zato su izuzetno osetljivi na mine. Ali van toga su zveri od kamiona. To je fabrika namenski i planski podignuta 70ih sa sve gradom oko nje od strane Sovjetskog vrha, baš sa idejom da budu što je moguće veći rival zapadnjačkim komercijalnim vozilima. I nisu za džabe kraljevi Dakara već skoro tri decenije.
 
Bender, hvala za info za njušku na Uralima, ovo nisam znao, a savršeno je logično.
Interesantno je da su naši kod projektovanja ciljano pravili njušku na šasiji FAPa iako originalni FAP kamion nema njušku, dakle ne sede tamo priučeni klinci nego neko i razmišlja.

Što se tiče M84, negde sam pokupio informaciju da je on konstrukciono 60% različita mašina od originalna T72 po čijoj licenci je napravljen.
Glavna unapređenja ticala su se stabilnosti topa, snage motora i kompjuterizovanog sistema za upravljanje vatrom. Naš SUV je u ono vreme bio daleko daleko ispred čak i novijih sovjetskih modela.

Jedan interesantan link sa dodatnim informacijama (ne znam koliko je kredibilan):
http://www.srpskioklop.paluba.info/m84/opis.htm
 
Pa da, već decenijama su vozila sa njuškom na ceni u područjima gde ima mina, jer čak i golo vozilo bez ojačanja više čuva posadu ako je isturen nos nego ako je kabina iznad točkova. Evo slike običnog Urala, najverovatnije iz Avganistana, kada ga je opalila mina ali posada preživela.
Ural Mina.jpg


Ima danas MRAP vozila i sa kabinama iznad točkova. Kamaz Tajfun(desno) i ovaj JAIS (levo) su neki od primera. Mada što jes jes, 95% MRAP vozila je s njuškama.


A što se tiče M-84 i T-72, prvi je uvek bio hvaljen upravo zbog boljeg SUV i bolje mobilnosti. Kasnije, sa novim (brojnim) modifikacijama T-72ke, ona je postala drastično bolja po oklopu. Sajt ''srpskioklop'' je kredibilan izvor, to pišu i održavaju ljudi s naših vojnih foruma. Pa i članci na Wikipediji (engleskoj) su mahom kredibilni za ovakve stvari, jer i tamo se zahtevaju izvori i reference, i svake promene se proveravaju. Srpska verzija je, naravno, dosta labavija. Ali kažem, engleska je uvek ''pod konac'' što se tiče dostupnih informacija.
 
Знам ко је радио стабилизацију топа, и баш сам гледао како да идеја ради (не на топу, него на факултету, на моделу). Једино што нисам знао да је тај систем имплементиран. ТО је баш радосна новост. Тада није био сигуран грађански рат се испречио, али давно то беше-
 
Još jedan ruski klip o modernizaciji M84
Ovoga ništa nisam razumeo.. :(

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ziMPuOLNfqE[/youtube]
 
Како од компилације скоро анонимних ратних песама од преко Дрине коју су хрвати окачили да би спрдали Србе настане читава мим култура Србовања широм света :D
 
Каже да је модернизвани оклоп на бази њиховог "ребрастог" оклопа, идеј је јасна, у чему је наша верзија побољшана то се на основу презентованих података не да закључити, али оставља могућност да је боље,

Ипак то што хвали на сва уста то је систем за даљинским управљањем огњем где каже да смо "зашили" њихова решења
Једни што га мучи питање коилико су ти системи за визуалне контроле ициљање заштићене
Сматра да би у циљу побољавања требало да руси предлже јачи мотор од 1000Кс, да би то значајно подигло употребљивост машине (колико наши М84 имају?)

Закључује да да има још много ситних моедернизација и да се предвиђа модернизација целог парка. Изражава сумњу да ће то бти брзо и у целост узимајући у обзир нашу хроничну беспарицу.... Али, како каже, ко зна...

Све остало је нека вода којом он хвали свој канал и себе
 
Поред људства, обуке и опреме, војска кубури и с визуелним идентитетом. Крајње је време да се изнова позабави уноформама, хералдиком и вексикологијом.

Има пар примера пристојно решених грбова/амблема - Специјална бригада у целини, Војна полиција итд. - али, уопштено узевши, стање није задовољавајући. Треба под хитно изглед двоглавог орла ускладити с оним на грбу државе, где год се појављује, затим потпуно изменити амблеме војске, КВ, РВиПО, Генералштаба, Универзитета одбране и Војномедицинске академије. То ће захтевати и измену застава.

Што се тиче униформи, у најмању руку, Гарди треба вратити униформе из доба Краљевине. Оне не морају да замене постојеће униформе, већ могу да се користе напоредо с њима - неко моје идеално решење била би (адаптирана) свечана униформа из доба краљевине, постојећа гардијска униформа, и адаптирана сивомаслинаста униформа (М1908) из времена Првог светског рата. Ова последња није свечана униформа, али њена историјска вредност је немерива, и зато јој је место на сваком обележавању годишњица везаних за Велики рат.

Ми имамо два века савремене државности иза себе, и исто толико дугу војну традицију. Једини смо народ бивше Југославије који се може похвалити тиме, а још увек користимо (само) ову униформу из доба СФРЈ.
 
Orao na grbu Vojske je nešto najbolje što je ostalo kao zaostavština iz doba nekadašnje Vojske Jugoslavije i ne treba ga dirati ni po koju cenu!

Štaviše, da se ja pitam, izdajnici i aljkavci koji su i državni grb sa orlom pretvorili u onu nakazu od papagaja, bi bili novčano kažnjeni, sa sve onim šenutim heraldičarem koji ga je dizajnirao, i zabranjeni da ikad više rade u državnim službama ili da rade projekte za državu.
 
Ne moraju grbovi imati striktno iste simbole, čar je u različitosti. Treba omogućiti jedinicama veću personalizaciju obeležja.
 
Искрено од како су увели ову верзију Грујићевог државног грба, цела војска може да се врати на генијално решење Лабатовог грба ВЈ као што је већ учињено са 63. падобранском бригадом.

Што се тиче униформи, свечана униформа М55 је лепо и модерно решење, а све традиционалне униформе треба користити према прилици као историјске.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751176#p751176:sw6zfdyx je napisao(la):
Bender Rodriguez » Сре Јун 24, 2020 5:45 pm[/url]":sw6zfdyx]Orao na grbu Vojske je nešto najbolje što je ostalo kao zaostavština iz doba nekadašnje Vojske Jugoslavije i ne treba ga dirati ni po koju cenu!

Štaviše, da se ja pitam, izdajnici i aljkavci koji su i državni grb sa orlom pretvorili u onu nakazu od papagaja, bi bili novčano kažnjeni, sa sve onim šenutim heraldičarem koji ga je dizajnirao, i zabranjeni da ikad više rade u državnim službama ili da rade projekte za državu.

Овај коментар је плод личних изневерених естетских критеријма или плод размишљања након изучавања проблематике због чега се уопште покренуло у корекцију грба?

Иако се ликовно мени нов грб не допада, хералдички гледано он је сад коначно по правилима, за разлику од срамоте коју Ивицино министарство још увек форсира на својим заставама и пасошу. Надам се из незнања и жеље да се не троши новац а не због тога што се није сложио са изменом.

Апсолутно се слажем да је потребно много порадити, рво војска а затим и многе, многе друге институције и министарства
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751176#p751176:260awex9 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Јун 2020 23:45[/url]":260awex9]Orao na grbu Vojske je nešto najbolje što je ostalo kao zaostavština iz doba nekadašnje Vojske Jugoslavije i ne treba ga dirati ni po koju cenu!

Štaviše, da se ja pitam, izdajnici i aljkavci koji su i državni grb sa orlom pretvorili u onu nakazu od papagaja, bi bili novčano kažnjeni, sa sve onim šenutim heraldičarem koji ga je dizajnirao, i zabranjeni da ikad više rade u državnim službama ili da rade projekte za državu.
Промена графичког приказа грба 2010. је нешто најбоље што нам се десило од враћања нашим традиционалним знамењима.

Потребно је неко време да се такве промене сваре - и самом ми је ново решење испрва сметало - али из дана у дан, све више ценим колико је ново решење, у хералдичком и графичком погледу, супериорно, а старо, накарадно и неуравнотежено..

Крајње је време да се оно жгољави пиле које користи војска замени „папагајем”.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751191#p751191:260awex9 je napisao(la):
Dart » 25 Јун 2020 00:43[/url]":260awex9]Ne moraju grbovi imati striktno iste simbole, čar je u različitosti. Treba omogućiti jedinicama veću personalizaciju obeležja.
Не морају (пример Русије), али за мој лични укус би било лепште да двоглави орао изгледа исто, у свим контекстима, и да је војна хералдика у целини стилски повезана. Тако бисмо оставили простора различитости, али избегли хаос.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751195#p751195:260awex9 je napisao(la):
Дошљак » 25 Јун 2020 00:52[/url]":260awex9]Искрено од како су увели ову верзију Грујићевог државног грба, цела војска може да се врати на генијално решење Лабатовог грба ВЈ као што је већ учињено са 63. падобранском бригадом.
Оно закржљало пиле? Ма, дајте, молим Вас! Ако је амблем 63. падобранске добар, не значи да је добро и све остало чега се Лабат дотакао (под претпоставком да је то уопште његов рад).

Што се тиче униформи, свечана униформа М55 је лепо и модерно решење, а све традиционалне униформе треба користити према прилици као историјске.
Не, већ део њих треба вратити у употребу, у адаптираном облику, бар кад је реч о јединицама које обављају задатке војне почасти. Историја наших војних униформи не почиње 1945. Сви који су имали на шта да се врате, вратили су се - осим нас. Једино ми инсистирамо на овим убожним решењима из доба СФРЈ. Чак и Македонија је осмислила нешто ново. Да је лепо, није - уосталом, и хрватска и монтенегринска решења су прилично грозна - али бар су покушали. Чега се плашимо ми, кад већ имамо фантастичне узоре на дохват руке?
 
Jedinica mog strica (VRS) je u ratu imala foru preko radio veze to smo mi gremlini ,pa su ovo dobili za grb
8aad31899bfe9306479a08894dea49aa.jpg
 
То није грб већ амблем. Добаро део онога што зовемо грбовима нису грбови.

Симпатично, али на симпатичном и збрдздолском се не може градити традиција.
 
Eh, u kakvim uslovima su ovo pravili, dobro je i da je ovako ispalo...
 
Истина. А ту си и ћирилица и српска тробојка.
 
Пиле? Не колега, бројлер у трећој недељи.
 
Хехе :D Но, добро, да сад не вређамо грб; драг нам је свима, у ком год издању био. Ипак, нови дизајн ми се лично више допада, иако сам се и сам испрва бунио. :)

Кад смо већ код хералдичких орлова, крила пољског изгледају очерупано, а албански пре личи на каквог гаврана. (Албаска застава ми генерално личи као да је сачињена за какав пиратски брод.) Руски и амерички су лепи, сваки на свој начин. И немачки, у одређеним издањима. Лепи су и орлови Моравске и Шлезије с чешког грба, а ни румунски није лош. Оно чудо с амблема грчке војске, пак, је најружнији пример који сам икада видео.
 
Znam za priču (izgovor) iza menjanja grba. Samo ću reći da to što je nešto heraldički ispravnije ne znači da je automatski i bolje.
Radije bih orla na svom grbu nego papagaja ili kako neki rekoše ''orla sa ulupanim kljunom''.
 
Под условом да вам се нови изглед грба допада, са ли сматрате да би било боље да је орао у војној хералдици истоветан оном с државног грба? Верујем да се можемо сложити да би то, ипак, било повољније, бар у случају мањих земаља попут наше.

Што се тиче осталог, боље је да се вратимо теми; нема смисла да се сад препуцавамо.

Шта мислите о предлогу о униформама? Ја бих заиста волео да опет врате оне лепе, црне униформе из доба Краљевине - уз неопходну адаптацију, разуме се. И није потребно да избацују ове, сад већ традиционалне, плаве.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751211#p751211:2prllced je napisao(la):
Dart » Сре Јун 24, 2020 5:42 pm[/url]":2prllced]Jedinica mog strica (VRS) je u ratu imala foru preko radio veze to smo mi gremlini ,pa su ovo dobili za grb
8aad31899bfe9306479a08894dea49aa.jpg
Један од графички квалитетније одрађених амблема у ВРС и притом веома маштовит и симпатичан. :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751206#p751206:2prllced je napisao(la):
Хаеул » Сре Јун 24, 2020 5:22 pm[/url]":2prllced]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751195#p751195:2prllced je napisao(la):
Дошљак » 25 Јун 2020 00:52[/url]":2prllced]Искрено од како су увели ову верзију Грујићевог државног грба, цела војска може да се врати на генијално решење Лабатовог грба ВЈ као што је већ учињено са 63. падобранском бригадом.
Оно закржљало пиле? Ма, дајте, молим Вас! Ако је амблем 63. падобранске добар, не значи да је добро и све остало чега се Лабат дотакао (под претпоставком да је то уопште његов рад).

Што се тиче униформи, свечана униформа М55 је лепо и модерно решење, а све традиционалне униформе треба користити према прилици као историјске.
Не, већ део њих треба вратити у употребу, у адаптираном облику, бар кад је реч о јединицама које обављају задатке војне почасти. Историја наших војних униформи не почиње 1945. Сви који су имали на шта да се врате, вратили су се - осим нас. Једино ми инсистирамо на овим убожним решењима из доба СФРЈ. Чак и Македонија је осмислила нешто ново. Да је лепо, није - уосталом, и хрватска и монтенегринска решења су прилично грозна - али бар су покушали. Чега се плашимо ми, кад већ имамо фантастичне узоре на дохват руке?

По мени је Лабатово решење грбова Војске Југославије највећи искорак у нашој хералдици последњих 100 година и први покушај стандардизације. Лепо, историјски утемељено, практично за употребу и моћно решење. Нажалост укинуто је са престанком заједнице са Црном Гором. Покојни мајор Милак се трудио да грб Србије (Ацовићеву верзију из 2004.) што боље прилагоди ознакама ВС, али просто тај облик није практичан за ту намену. Мада када се већ дотичемо традиције, ја бих онда вратио старе овалне кокарде из Краљевине Србије, орла са раширеним крилима бих оставио само за РВ и ПВО. Што се тиче саме униформе, добре ствари не треба мењати, проблем је што су је модернизовали "кићењем" разним амблемима и што металне ознаке за капу нису баш одговарајуће шапци М55. Ја сам лично за минимализам, на рамену само мања застава, може и народна без грба, на капама само овална кокарда као у 1. светском раду. За маскирне униформе је садашње решење такозваног малог грба, тј. штита са крстом и оцилима прикладно, с тим што би могао исти да се користи и на капама/береткама/шлемовима. Што се тиче саме гарде, може се искомбиновати крој униформе из доба краљевине са бојом данашње униформе, само ми је гардијска шубара искрено ружнија од шапке.

f11300348a3738b32a03f488aabca80c.jpg
Vj_rvpvo.PNG

images

konjickaGarda.jpg
 
Haeul,
Nisam baš razumeo prvo pitanje... ? :?

Ako me pitaš da li bih voleo da su nam svi orlovi isti, pa da, to bi bilo lepo. Ali između ovog ''novijeg'' (koji stoji na zastavi Srbije) i ovog starijeg, koji i dalje koristi Vojska, više mi se sviđa stariji. Razumem ja da to nije po heraldičkim načelima. Ali razumem i da je heraldika, isto kao i estetika, nauka/ disciplina koja UVEK ima i element subjektivnog osećaja odnosno ukusa. Te da, isto kao i sa zgradama, skulpturama, slikama... ako većina ljudi smatra nešto ružnim ili neskladnim, onda ga treba prilagoditi stavu većine.

Ako većina ljudi ne želi da im novi orao stoji na grbu - a ne želi, jer se sećam koliko su svi besneli kad se to ''ćutke'', na kvarnjaka promenilo preko noći... onda može tu da stoji argument o heraldici, ali jaču reč treba da ima mišljenje većine, a ne nekolicine heraldičara i umetnika koji jedini znaju šta i kako treba.
U estetici i svim srodnim disicplinama, nema da važi da je 16*16 uvek 256 i da je brojPi uvek 3.14159... Nego su to discipline koje se bave produktima ljudskog uma i misli, i kako taj um tumači ono što napravi. A ako više umova smatra nešto boljim rešenjem, onda je to prosto bolje.

Što se tiče uniformi za Gardu, nisam se oglašavao po tom pitanju pošto nemam neki stav o tome. Mislim svakako ti je ok predlog, podržavam ja svaki vid entuzijazma. Samo što moram detaljnije da pogledam i razmislim pa da dam komentar. Ja volim i zanimam se za maskirne uniforme i šare, pogotovu iz perioda hladnog rata i modernog doba. Svečane uniforme slabije poznajem i pratim.
 
Ове плаве су бренд, ретко ко користи такву боју, што свакако није лоше. Мени ипак та униформа асоцира само на једно: На Титов гроб. Ни једна славна победа. Стога ми уопште није мила. А женска ми је благо речено одвратна. И жене, које паралелно са мушкарцима раде егзецир (глупог ли назива за показну вежбу). За жене је потребно шити посебну унфирму, жене требају да буду у својим одредима и да имају другачију показну од мушкараца. Можда плес са сабљама?

Међутим, славу српске војске представља најједноставнија униформа ид вих могућих које је колеге Хеул побројао - из првог светског рата. Зар није то та асоцијација која треба свима да нам буде путоказ?

Ове шарене ме тако не асоцирају на пријатне догађаје, на убиство Обреновића, међудинастичке обрачуне, губитак Северне Албаније, Шоплука....
 
Vrh