Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749398#p749398:1p6pv6yn je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Jun 19, 2020 1:11 pm[/url]":1p6pv6yn]Ma zna se to odavno. :wink: Nego se postepeno radi, da ovi aktuelni ne bi prošli kao oni prethodni.

Ma možeš da radiš postepeno koliko hoćeš i da kuvaš žabu lagano...
Ali pre ili kasnije dođe momenat istine - a tada je ili/ili i brzo će shvatiti da su džaba kuvali...
 
Imaj u vidu da su ovi 2011 pričali kako će da: se napiju krvi NATOu, da otkače Evropu, da pošalju na robiju odgovorne za prodaju Železare, da spreče/ponište prodaju Lelekoma, da vojno vrate Kosovo, itd itd itd... da bi svega godinu dana posle dobijanja izbora i par ''prevaspitavanja'' u Briselu nastavili da rade upravo sve to što su radili njihovi prethodnici. A da pritom od svojih birača nisu dobili nikakvu veću ''kaznu'' na izborima, okupljanjima i anketama.

Ovaj narod ima pamćenje zlatne ribice. I ovaj to vrlo dobro zna. I još važnije - zna kako da mu servira bilo šta a da narod to prihvati oberučke. Zato mu i prolaze sve ove stvari i zato ovih nedelja i slušamo famozno ''nećemo mi nikad priznati Kosovo, ali eto znate, moramo da pregovaramo, ja sam između čekića i nakovnja, ne bih ja nikad za sto sa Albancima ali eto moram...''

Pre ili kasnije, slušaćemo isto tako priče i za članstvo u NATO. To kažem kao konstataciju. On je postavljen da uradi i dovrši ono što prethodni nisu uspeli.
 
Čuo sam za te teorije i ne mogu da kažem da nemam strepnje da se realizuju...
Mada, realno, ako je postavljen da uradi što drugi nisu mogli, nekako mu slabo ide do sada... nit je priznao Kosovo niti smo ušli u NATO.

Moja trenutna teorija je da jeste postavljen da odradi posao, ali da mu to nikada nije bila namera, tako da se sada pravi kao da nešto radi, a u stvari ne radi ništa... :) Ako je odlučio da ih levati, svaka mu čast! :)

Možemo spekulisati do besvesti, neka budućnost pokaže... da ne bi smarali Admina sa gumicom, ipak da se koncentrišemo na trenutne projekte u Vojsci, dešavaju se interesantne stvari u pogledu opremanja novim sistemima iz domaće radinosti.

Za mene je prevashodno pozitivna činjenica da se zavrtio sistem razvoja... bez obzira šta će od svega ovoga ući u trupu, očigledno je da se ulaže i radi na raznim projektima. Tim intenzitetom, uz pretpostavljen kontinuitet u narednim godinama, možemo očekivati prijatna iznenađenja. Krenuli smo od municije, pa prešli na kompleksnije stvari, sutre bi mogli da imamo na proizvodnim trakama i ozbiljne bespilotne letelice i ozbiljne projektile. Samo da se ne prekine usled političke odluke...
 
Slažem se, ovo svakako jeste dobra vest i zato ja i hvalim ovakve događaje. Čak i da, ne daj bože, ovo ostane samo prototip, opet je neki pomak napred. Opet je projekat koji ima neku primenu, korist i praktičnost, za razliku od nekih drugih koji su se vrteli poslednjih 15-20 godina i samo jeli pare.

A sve sam više siguran da neće ostati samo prototip, jer je ipak jeftiniji i jednostavniji za proizvodnju - i to masovnu - nego neka druga vozila koja su trenutno u razmatranju ili ograničenom uvođenju.

Mislim sveukupno, ja zameram sve i svašta ovoj garnituri, ali nemam problem da pohvalim kad nešto smatram dobrim. A opremanje Vojske i novi projekti jesu nešto u čemu su pokazali dovoljno truda za prolaz (po tom pitanju).

Svojevremeno sam na nekim drugim mestima govorio da, kad bi bilo pameti, Srbija bi mogla da se fokusira na proizvodnju (takoreći) svega potrebnog jednom modernom pešadincu. Od obuće i odeće, preko taktičke opreme, municije, malog naoružanja, bespilotnih letelica za blisko izviđanje... pa sve do terenskih vozila i transportera. Da se ''ograniči'' na taj deo namenske industrije (naspram nekih drugih koje uključuju i tenkove, brodove, avione... što je za nas još uvek nedostižno) i da na njemu em fino zaradi, em da bude prilično konkurentna na tom polju.

Sad, videćemo kako će se dalje razvijati stvari i da li će biti dovoljno pameti da se bar pola od tog mog sna realizuje.

@Dart,
Slažem se. Mada što jes, u zadnje vreme projekti poput ovih se razvijaju brže nego pre 10-15 godina. E sad, plasiranje na tržište je već druga priča.
Lično mislim da našima (i u SDPRu, i u FAPu, i u Zastavi... ma svuda) oduvek fali više veštine u marketingu i plasiranju proizvoda. Znam fabrike iz Belorusije, koje ni ne pretenduju toliko na evropska tržišta, a imaju bolji marketing i deluju ozbiljnije nego neki kod nas. Čak i sad pošto su se naši kolko tolko uozbiljili. Moraju da proade na pristupu i na poslovnoj politici.
 
Kad malo dublje pogledaš, nije ovo nelogično što se radi.
Prvo, radimo stvari za koje smo imali oduvek kadrove i kapacitete.

Na primer: tenk i oklopni transporter.
Niko nije lud kod nas da krene u razvoj novih tipova ovih vozila. Niti imamo pare niti know how, niti proizvodne kapacitete.
Ali, imamo sasvim dovoljno da uradimo modernizaciju postojećih vozila i dovedemo ih u sasvim pristojno stanje. To se i radi.

Onda - oklopnjaci točkaši.
Imamo knowhow i proizvodne kapaciteta da uradimo nova vozila.
Radimo ih ne da budu bolja od zapadnih pandana, nego u skladu sa projektovanom namenom u VS.
Namena Lazara na primer je prevashodno podrška jedinicama u antiterorističkim operacijama. Njegova namena nije da juriša na NATO.
Shodno tome, urađen je model koji dobro služi projektovanoj svrsi, nije preskup (za razliku od recimo Patrije - čini mi se da je odnos cene 1:3). Uradiće se u određenoj seriji za VS, možda se proda, možda ne, videćemo. Ali, stekli smo osnovu i knowhow, kao i proizvodnu liniju da sutra radimo v.4.0 koja bi imala neku drugu namenu, druge karakteristike i naravno drugu cenu. Sve to, ako se proceni da je neophodno. I sad uporedite sve to sa Hrvatima koji su kupili veoma skupu platformu, za koju nemaju gotovo nikakav knowhow, za koju eventualno mogu da rade neku vrstu montaže u Slavonskom Brodu i to je to... mislim da je naš pristup bolji.
Miloš - sasvim solidna platforma za naše potrebe, po ceni prihvatljivoj za VS, plus već ima izvozne rezultate.

M20 - genijalna ideja. Uzmi FAP, metni mu oklopno telo, sredi malo da ima minimum potrebnih sistema i štancaj par stotina komada. Spasi FAP, stekni know how za dalji razvoj, reši problem sa transportom pešadijskih jedinica... kud ćeš bolje.

NORA - imamo know how, imamo liniju za proizvodnju, imamo izvozne rezultate, počela je i popuna jedinica... sa daljim razvojem, moguće je u nekom novim verzijama postići tih famoznih 6 metaka u minutu, da svi padnu u isto vreme na cilj... za sada Nora postiže 3 metka u minutu.

Reaktivni sistemi - imamo odličan knowhow, imamo fabrike koje mogu da proizvode šta ti srce ište, u kom god kalibru hoćeš... imamo veći broj starijih platformi Oganj koje mogu jeftino da se modernizuju i čija vatrena moć dramatično raste uvođenjem digitalnog sistema upravljanja vatrom sa novim projektilima. Imamo dakle potrebu, imamo i izvozne rezultate. Dakle - dobro se radi.

Zastava NTV - verovatno ima neke logike da se zamene stari Pincgaueri i slična vozila, nemam info, ne bih da spekulišem.
Orao 2.0 - možemo uraditi integraciju sistema, softver na bazi kupljenih komponenti, možemo izrađivati sami vođena ubojna sredstva... broj aviona nije prevelik, može se izgurati ta modernizacija, nema potrebe pričati koliko su borbene mogućnosti Orla dvoseda povećane time. Knowhow je nešto dragoceno za buduće projekte i tu je i najveća vrednost pokazne vežbe sa Orlovima. Orao ne možemo prodati, ali možemo prodati knowhow. Inače, ovde je mnogo veći problem akutni nedostatak pilota. Zapostavljanje sistema obrazovanja u poslednjih 20 godina sada stiže na naplatu, jer stariji kadrovi odlaze u penziju, a novih nema dovoljno. Ali, to je druga priča.
Pasars - kao zamena za Pragu, s tim što Pasars još i ima šanse da obori nešto što leti - ima smisla. Nova municija za Bofors top, vođeni projektili zemlja vazduh... solidno, vrlo solidno ( s tim što ja Prage ne bih bacao, dobro dođu, ne dao Bog da zatrebaju)

Sve u svemu - radi se na bazi mogućnosti, ima tu zaista neke logike i ima rezultata.
 
Po mom mišljenju, u budućnosti bi se trebali fokusirati na:
- naoružane i nenaoružane bespilotne letelice
- digitale sisteme upravljanja vatrom na zemaljskim i vazduhoplovnim platformama
- vođeni projektili uvezani sa sistemima iz prethodne stavke
- sistemi digitalnih veza među jedinicama uvezani sa sveobuhvatnim digitalnim sistemom komandovanja
- vođeni projektili većeg dometa (ovo lično smatram najbitnijim faktorom odvraćanja)

Sve ovo je u domašaju, i finansijski i tehnički.
 
Apsolutno se slažem. Samo bih dodao krstareće rakete, one su najbolje sredstvo odvraćanja posle nuklearnog oružja.
Zimus smo videli kako Ameri zaziru od iranskih krstarećih raketa. Gotovo sam siguran da bi bombordavali bilo koju drugu zemlju koja im napadne bazu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749434#p749434:vc45vyaq je napisao(la):
Bender Rodriguez » 19 Јун 2020 20:59[/url]":vc45vyaq]Imaj u vidu da su ovi 2011 pričali kako će da: se napiju krvi NATOu, da otkače Evropu, da pošalju na robiju odgovorne za prodaju Železare, da spreče/ponište prodaju Lelekoma, da vojno vrate Kosovo, itd itd itd... da bi svega godinu dana posle dobijanja izbora i par ''prevaspitavanja'' u Briselu nastavili da rade upravo sve to što su radili njihovi prethodnici.
Полазите од погрешне премисе да је он уопште имао намеру да испуни било које од тих предизборих обећања, и да је његовом јавном „заокрету” претходило некакво „преваспитавања”. Напротив, све указује на то да дотични никада није имао намеру да промени елдепеовску политику својих претходника, и да је у свом вишедеценијском политичком ангажману био вођен искључиво личним, породичним, а каткад и партијским, интересом.

A da pritom od svojih birača nisu dobili nikakvu veću ''kaznu'' na izborima, okupljanjima i anketama.
Од кога да добије казну? Просечни напредњачки гласач или непосредно црпи корист од владајућег режима, или припада одом делу друштва које се искључиво информише из њему наклоњених медија. И чиме да га казне? Николић и он су били казна Тадићу. Хоће ли сад њега да кажњавају Тадићем и сличнима? Наш народ је по стоти пут изневерен, и изгубио је поверење у политички процес. А с обзиром да је у природи далеко цивилизованији него што се већини чини, то га оставља без начина да се обрачуна с њим и сличнима.

Ovaj narod ima pamćenje zlatne ribice. I ovaj to vrlo dobro zna. I još važnije - zna kako da mu servira bilo šta a da narod to prihvati oberučke. Zato mu i prolaze sve ove stvari i zato ovih nedelja i slušamo famozno ''nećemo mi nikad priznati Kosovo, ali eto znate, moramo da pregovaramo, ja sam između čekića i nakovnja, ne bih ja nikad za sto sa Albancima ali eto moram...''

Pre ili kasnije, slušaćemo isto tako priče i za članstvo u NATO. To kažem kao konstataciju. On je postavljen da uradi i dovrši ono što prethodni nisu uspeli.
Још нисам срео никока ко за њега гласа из убеђења, а да није потпуни ид****. Зато, не прихватам имплицитну трвдњу да смо наивни и глупи.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749440#p749440:vc45vyaq je napisao(la):
Perkan » 19 Јун 2020 21:09[/url]":vc45vyaq]Čuo sam za te teorije i ne mogu da kažem da nemam strepnje da se realizuju...
Mada, realno, ako je postavljen da uradi što drugi nisu mogli, nekako mu slabo ide do sada... nit je priznao Kosovo niti smo ušli u NATO.
Иде му слабо? Укинуо је све српске институције државе Србије на КиМ, поставио границу између Србије и шиптарске творевине, па и чак и разменио амбасадоре којима је доделио еуфемистичку титулу „официра за везу”, шири страх и дефетизам по питању КиМ, настоји да скине косовскометохијско питање с дневног реда, и активно саучествује у процесу разградње српске нације и „промене колективне свести” нашег народа. Мало ли је, за осам година?

Moja trenutna teorija je da jeste postavljen da odradi posao, ali da mu to nikada nije bila namera, tako da se sada pravi kao da nešto radi, a u stvari ne radi ništa... :)
Теорије? Намере? Зна се добро ко му је склепао странку од радикалских и досовских отпадака, и ко га части комплиментима док свакодневно крши устав и примењује најбруталније методе репресије. А његова (не)дела сама говоре све о њему.

Једино што га „кочи” на путу да одради и оно мало што је остало јесте свест да „жаба” још није скувана, да овај народ још у себи има снагу да се супротстави велеиздаји, и да би по испуњењу задатка изгубио употребну вредност у очима својих страних спонзора. Уосталом, ако је морална фукара, издајник и лопов, није и баш поптуна бу****. Зна добро како су прошли Садам, Милошевић и слични, по иљпуњењу задатака и губитка употребне вредности.

Ako je odlučio da ih levati, svaka mu čast! :)
Свака Вама част ако сте у стању да верујете у такву глупост. Ако, суочени изобиљем доказа о његовој издаји, па и упитном менталном стању, Ви извлачите закључак да је он неки геније који је надмудрио и надиграо све наше душмане, онда немам шта да Вам кажем.
 
Ma ne...
To ja sebe sam ubeđujem jer ne želim da prihvatim činjenicu da jedan Srbin može da pristane na tako nešto.
A znam da nas ima svakakvih i kako smo nekada spremni da za mrvice prodamo i predamo mnogo...

Uostalom, videćemo...
Svako svoju sudbinu kroji i posle snosi posledice...

Za sada, niti je Kosovo priznato, niti smo član NATOa.
Dajte da se vratimo temi...
 
Možda naš ulazak u NATO ne bi bio loše rešenje za KiM. Bar smo sigurni da nas niko neće bombardovati, čak imamo pravo i da tražimo pomoć Ujka Sema u čišćenju terorista.
 
Опростићете ако Вам не верујем на реч, јер Ваши коментари опасно „миришу” на про-режимски спин.

Свега пар реченица, а тако широка лепеза - свесно или несвесно употребљених - пропагандних техника. Од испразних надрипатриотских флоскула, до игнорисања или умањивања значаја безброј јасних показатеља смера у коме нас овај режим води, до посредног позивања на то да му дамо још времена (у преводу, да не радимо ништа, и пустимо га да ради шта му се прохте), и - као шлаг на торту - поновног истицања да „није признато” и „нисмо у НАТО-у” (а то што доле немамо институција, што назадујемо у сваком погледу, и што на једну вежбу с Русијом одгворимо са 100 ангажмана с НАТО-ом ништа не значи?) итд.

Не, ми не треба ништа да видимо, јер смо већ видели и више него довољно. Време је да деламо. Није ово дечја игра, већ питање које се тиче суверенитета и територијалног интегритета наше отаџбине, па и опстанка нашег самог народа.

Напредњачки режим је попут играча који осам година узастопно даје ауто-голове, и свој тим води из губитка у губитак, а све време ужива у плати и рекламним уговорима, а добија нешто и са стране. У спорту је то незамисливо, али ето, у политици није - бар не у Србији.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749516#p749516:pap2tydx je napisao(la):
Dart » 20 Јун 2020 01:58[/url]":pap2tydx]Možda naš ulazak u NATO ne bi bio loše rešenje za KiM. Bar smo sigurni da nas niko neće bombardovati, čak imamo pravo i da tražimo pomoć Ujka Sema u čišćenju terorista.
Да, јер Северни Кипар се уопште није догодио. Окачите ту логику мачку о реп. НАТО постоји из једног јединог разлога: интереса саме Америке, тј. струткура које је контреолишу, а посредством ње, и све њене сатрапије. У међувремену је стекао још један разлог за постојање: самога себе, тј. оне који су закачили своје вагоне за ту локомотиву (дакле, све оне који извлаче непосредну корист од његовог постојања).

Проблем КиМ не могу за нас решити други - ни Русија, ни Кина, а понајмање НАТО, који је тај проблем и створио. Тај проблем можемо решити само ми, уз доста времена, истинске воље, умећа, труда и сарадње с благонаклоним великим силама (међу којима није практично ниједна чланица НАТО-а).
 
Prvo, Hauele, postoji razlika između 1) konstatacije i 2) želje ili nametanja nekog stava. Ovo kažem zbog tvojih odgovora i na moj i na Dartov post.

Drugo, međunarodna politika i geopolitika ne funkcionišu po principu ispravno naspram neispravnog nego po principu interesa. Koji se sprovode kroz moć. Što ne znači da treba da se ignorišu moralna načela i da se svi na svetu ''prodaju''. Ali znači da mali i nebitni igrači poput nas ne mogu da idu kontra strujama koje su veće i jače od nje.

Ja lično volim da diskutujem o geopolitici ali ovo nije baš odgovarajuća tema za to. Pisao bih na nekoj drugoj, adekvatnoj ako postoji takva.
 
@Хаеул
Isto bih mislio kao i ti da nije nekoliko stvari:
- procesa povlačenja priznanja Kosova
- procesa jačanja vojske o čemu ovde diskutujemo
- jasne i nedvosmislene podrške Republici Srpskoj.
- veoma "iritantne" saradnje sa Kinom i Rusijom

Možda su to distrakcije da bi se žaba lakše skuvala.
Ali, previše je to srbovanja za zapadne mentore... nešto se tu ne uklapa...
Iz tog razloga ja ne trčim sa zaključcima dok me ne što konkretno i veliko ne ubedi u suprotno, po pitanju Kosova i NATO.

Opet te molim - tema je vojska i namenska industrija.
Hajde da se vratimo na temu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749520#p749520:3klr6syo je napisao(la):
Bender Rodriguez » 20 Јун 2020 02:13[/url]":3klr6syo]Prvo, Hauele, postoji razlika između 1) konstatacije i 2) želje ili nametanja nekog stava.
Шта је поента?

Drugo, međunarodna politika i geopolitika ne funkcionišu po principu ispravno naspram neispravnog nego po principu interesa. Koji se sprovode kroz moć. Što ne znači da treba da se ignorišu moralna načela. Ali znači da ne mogu mali i nebitni igrači da idu kontra strujama koje su veće i jače od nje.
Да међународна политика не фунцкионише по принципу снаге и интереса познато је мање-више свима који су упућени, а то подразумева и већину Срба.

А што се тиче, „небитних играча”, чињеница да ни скоро три деценије касније Америка и њене сатрапије нису издејствовале међунардоно признање терористичког тумора који су створили, јасно говори у прилог чињеници да на светског сцени има великих, средих и малих играча, али никако и небитних и немоћних.

Наспрам двеју крајности - предаје, и мучеништва - има доста маневарског простора. Па, имак, наш режим је одлучио да иде путем који је на длаку од потпуне капитулације.

Ja lično volim da diskutujem o geopolitici ali ovo nije baš odgovarajuća tema za to. Pisao bih na nekoj drugoj, adekvatnoj ako postoji takva.
Слажем се. Тема је покренута и одлучио сам да одговорим на изнете тврдње, али боље је да завршимо на овоме.
 
Poenta mi je bila da to što neko ima drugačiji stav od tvog po pitanju: aktuelne situacije sa Kosovom, i po pitanju toga šta dalje treba raditi oko toga... ne znači da je automatski politički obojen ili zaslepljen, nego da drugačije vidi problem i rešenje.

Ako neko u Kini kaže ''Tajvan je druga država, i to se neće promeniti'' jel to znači da ima neku političku agendu ili da ne poštuje svoju državu? Pa ne. Pre će biti da samo konstatuje činjenično stanje.
 
Хаеул":10ud8y4f je napisao(la):
Да, јер Северни Кипар се уопште није догодио.

Kakve veze ima severni Kipar?
 
Ono što ozbiljno nedostaje vojsci u ovom trenutku jesu sistemi za detekciju protivničkih artiljerijskih položaja.
To nam je ozbiljno falilo na granici 99te godine. Tukli su nam artiljerijom i prednje položaje i pozadinu, bez da smo mogli efikasno da kontrabatiramo i stavimo ih u šah.

Veoma sam iznenađen da ovu sistemi nisu nabavljeni do sada. Preko su potrebni.
Negde sam pokupio izjavu Miloradovića da se "nešto radi" po ovom pitanju...

Da li neko ima konkretnih informacija o ovome?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749522#p749522:au0iv24t je napisao(la):
Perkan » 20 Јун 2020 02:15[/url]":au0iv24t]@Хаеул
Isto bih mislio kao i ti da nije nekoliko stvari:
- procesa povlačenja priznanja Kosova
Којим се кити Дачић, а које су скоро сигурно издејствовали други чиниоци - конкретно, Русија и Кина.

- procesa jačanja vojske o čemu ovde diskutujemo
Јачања, пропраћеног фанфарама и самопрмоцијом, које нас још није довело ни у стање у коме смо били 1999.

- jasne i nedvosmislene podrške Republici Srpskoj.
Која није ни приближно тако јасна и недвосмислена као што тврдите, и која очигледно зависи од Додикове подршке србијанском режиму.

Уосталом, колико режим подржава Србе ван Србије - па и у самој њој (КиМ) - најбоље се види на примеру Црне Горе, и његове здушне сарадње с усташким режимом Мила Ђукановића, пропраћене периодичним позоришним гунђањем.

- veoma "iritantne" saradnje sa Kinom i Rusijom
Та сарадња је можда иритантна за неке, али када мало загребете испод површине, постаје јасно да је она, у основи, крајње театрална и сразмерно безначајна, баш као и претходне ставке. Циљ јој је да замаже очи патриотски настројеном делу јавности - да их придобије њима, или да их наведе да чекају, као Ви - и прикрије чињеницу да је политика режима доказано изајничка, антисрпска, антируска и хистерично прозападна.

Možda su to distrakcije da bi se žaba lakše skuvala.
Ali, previše je to srbovanja za zapadne mentore... nešto se tu ne uklapa...
Iz tog razloga ja ne trčim sa zaključcima dok me ne što konkretno i veliko ne ubedi u suprotno, po pitanju Kosova i NATO.
Опет типичне пропагандне технике. Прво наведете очигледан и јасан закључак, а затим га затрпате небулозним тврдњама које имају за циљ да побуде сумњу.

И тако, Ви чекате на нови ауто-го, игоришући стотине претходних, који јасно говоре у прилог томе да ли је на терену Меси или неко коме није место ни у трећој лиги.

Opet te molim - tema je vojska i namenska industrija.
Hajde da se vratimo na temu.
Занимљиво је да сте се сетили теме тен нако што сте нахвалили Фирера. Да, вратимо јој се.
 
@Хаеул
Napravi ti od mene spin doktora. :)

Kritikuj koliko hoćeš, ali čisto da znaš, mnogo mi prija tvoj patriotizam.
Volei bih zaista da na forumu ima više tog žara i brige za narod i državu!
I iskreno se nadam da u ovom slučaju nisi u pravu.
Jer ako jesi...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749525#p749525:evszfsm7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 20 Јун 2020 02:23[/url]":evszfsm7]Poenta mi je bila da to što neko ima drugačiji stav od tvog po pitanju: aktuelne situacije sa Kosovom, i po pitanju toga šta dalje treba raditi oko toga... ne znači da je automatski politički obojen ili zaslepljen, nego da drugačije vidi problem i rešenje.
Не значи, ако је његово жељено решење једнако моме - наиме, повратак КиМ. Колега изнад је поменуо улазак у НАТО као могуће решење проблема у нашу корист, и то је сасвим у реду. Ја сам му просто указао на то зашто такав потез не би ништа решио (на крају крајева, није ли сулудо одбацити јасну подршку Русије зарад неке неосноване наде о могућој подршци НАТО-а?).

А кад неко брани режим који је огрезао у корупцији, који свакодневно гази по уставу, и који нас већ скоро једну деценију води од позара до пораза - то јесте заслепљеност и политичка обојеност.

Ako neko u Kini kaže ''Tajvan je druga država, i to se neće promeniti'' jel to znači da ima neku političku agendu ili da ne poštuje svoju državu? Pa ne. Pre će biti da samo konstatuje činjenično stanje.
Наравно да значи да не поштује своју државу! Знате ли Ви уопште шта значи фраза „друга држава”? Настрану то што обе Кине сматрају Тајван делом Кине, и што се споре само око тога која од њих је права Кина. У међувремену је део Кинеза на Тајвану развио и неки засебан идентитет, али то је већ засебна прича.

Признати да је нарушен суверенитет и територијални интегритет наше земље, да КиМ тренутно није под српском контролом, и да терористичка творевина која окупира део наше територије има неко своје уређење - то је чињенично стање. Рећи да је држава - то је већ издаја.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=749533#p749533:evszfsm7 je napisao(la):
Perkan » 20 Јун 2020 02:40[/url]":evszfsm7]@Хаеул
Napravi ti od mene spin doktora. :)
Као што рекох, „свесно или несвесно”.

Кода нас је ненормално и неприхватљиво, методом кувања жабе, нормализовао.

Већина вас који су протекле деценије провели у Србији, изложени пропаганди сукцесивних режима, изгубила је способност да реагује на овакве ствари „с жаром и бригом”. То већ поприма обрисе својеврсне колективне болести. Понашамо се као душевно поремећене особе којима неко удара шамаре, а оне нису у стању ни да реагују.

Сад сам завршио, Игоре.
 
odličan klip - slabo razumem ruski, ali jasno sam razumeo pohvale za naše rešenje M20, prednosti u odnosu na ruske slične mašine i vrh izjava: "Kako Srbi mogu da naprave ovako nešto, a mi ne možemo!" :)

https://www.youtube.com/watch?v=jYcRW6QNbzc
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jYcRW6QNbzc[/youtube]
 
Od istog autora, analiza modernizacije M84.
Koliko vidim, hvali nas....

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=R69iiW2H56Q[/youtube]
 
Хвали решења која су робусна, проста и не превише скупа.

Каже да је конфликт у Сирији показао да су њихови Камази прескупи, и да ничим не оправдавају ту своју цену.

И још каже да имају огромну количину Т72А који је база нашег М84 и који може да се у спрези по таквом кључу као што смо ми урадили
 
Тако је. Руски модели су свакако технички супериорни у односу на наш, али баш као и у случају швапских тенкова у Другом светском рату, оно технолошки супериорно и скупље није увек и практичније на терену.

То је нешто што треба узети у обзир при дизајну наоружања.
 
Vrh