Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 106 31,8%
  • Ne

    Glasovi: 200 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,1%

  • Ukupno glasača
    333
Neverovatno šta je sve za 20 minuta izjavio Predsednik jedne NATO države.
Demilitarizovani, bez džebane, ....
Komentariše rat u Ukrajini kao još jedan rat Amerike, savremena zapadna tehnika u Ukrajini praktično neupotrebljiva, šminkerska, preskupa, ....
Zanimljivi stavovi predsednika jedne NATO države i ,,vrhovnog komandanta" o mnogim pitanjima o kojima smo mi ovde raspravljali.

 
Moj otac je u ratu jeo i konzerve za pse. Kaže da i nema neke razlike osim što nije začinjeno 😃
Naravno to nije bila zvanična hrana za vojnike, već su oni sami uzeli iz magacina JNA i tek posle par dana provalili šta jedu...
 
Moj otac je u ratu jeo i konzerve za pse. Kaže da i nema neke razlike osim što nije začinjeno 😃
Naravno to nije bila zvanična hrana za vojnike, već su oni sami uzeli iz magacina JNA i tek posle par dana provalili šta jedu...

Јео сам и ја у војсци једном конзерву за псе, само смо испржили мало, нема неке разлике у односу на нарезак само што није слано.
 
Moj otac je u ratu jeo i konzerve za pse. Kaže da i nema neke razlike osim što nije začinjeno 😃
Naravno to nije bila zvanična hrana za vojnike, već su oni sami uzeli iz magacina JNA i tek posle par dana provalili šta jedu...
Komsija mi je pricao da su '99 te na položaju dobijali za pse meso iz mesare a za vojsku narezak ali da su oni psima davali narezak kad niko ne vidi :D

Malo mi cudno da su davali sirovo meso psima al sta znam rat je....
 
Рецептуре хране за псе су прописане са већим процентом протеина меса него што је за људе.
 
:) Jel možeš da podeliš tu recepturu, pravilnik, uredbu pa da poverujemo
 
Потражи правилник о производима анималног порекла а онда провери састав било које хране за псе и мачке па упореди :)
 
Mogu proteini da se naguraju i iz GMO soje, pa ne znači da je za ljudsku ishranu
 
Dobro je da sve više ljudi shvata da oni odozgo hoće da ih razoružaju, a da im guraju oružje u ruke samo kad im se digne da ratuju za njih. Svaki čovek prvo treba da ratuje za sebe, svoje interese i svoju ideju. Pa ako se poklopi s drugima onda mogu i za zajedničku stvar
 
Ovo se može desiti samo gde su Vojska i Policija odgovorni za bezbednost, al ne i tamo gde bi Srbi bili naoružani
 
Дешава се то и по земљама народа наоружаних без војске и полиције.
 
Pade mi na pamet, zašto inžinjerija ne učestvuje kao izvođač na strateškim projektima, tipa autoput ili pruga.....?
 
Pade mi na pamet, zašto inžinjerija ne učestvuje kao izvođač na strateškim projektima, tipa autoput ili pruga.....?

Зато што:

- У изградњи оваквих објеката се врти велики новац и стварно не би било у реду да неки приватник - извођач, тј. неко у приватно - јавном (функционерском) партнерству буде финансијски оштећен јер му је војска преузела посао.
- Број и капацитети инжињеријских јединица су драстично смањени.
- Тако смањене инжењеријске јединице су само делимично попуњене, има их таман толико за редовне активности, ако би се ангажовали за послове ван војне изградње не би били у могућности да изводе ни редовне активности (страже, разминиравање полигона и стрелишта после гађања, ванредне интервенције на војној инфраструктури, ...)
- Ружно би изгледало на неком терену да се види контраст најмодерније грађевинске оперативе ,,приватника" и зарђали антиквитети војске (изузев нешто ситно из кинеске донације). Илузија би била срушена.
- Руковалац грађивинским машинама у војсци, војник има најмање дупло мању плату од оног цивила који ради за неку грађевинску фирму исти посао. При томе за војника важе додатни захтеви: безбедносно ,,чист", физички здрав, психички здрав и стабилан, толерантан, трпељив,......
- Наведеном војнику - руковаоцу грађевинским машинама који је на терену ће одмах прићи приватни послодавац и понудити два или три пута вишу плату од оне које има, што онда мења размишљање војника и приближава га одлуци да напусти војску. Одласком таквог војника посао не може да се заврши, боље рећи инжињеријска јединица више не постоји.

Толико ми за сада пада на памет.
Да не буде забуне, мислим да нам треба јака инжињерија. Такође, мислим да би требало да буде ангажована као што је и некада била, на пословима изградње локалних, сеоских и планинских путева (макадама). Поред локалног значаја за становништво, изградња ових путева је од војног значаја уз практично истовремену обуку и ,,одржавање форме" инжињеријских јединица. Исто важи и за изградњу малих локалнх (сеоских, атарских и планинских) мостова као и за изградњу и одржавање каналске мреже.
 
20 машина није ни једна чета, а војска има 7 инжињеријских батаљона.
 
Ako je vec problem finansijski momenat sto vojnik ima manje para od gradjevinca, onda neka i Vojska Ucestvuje po trzisnoj ceni a inzenjerci nek imaju vece dnevnice kad rade na takvim projektima. Sta znam....mozda bi to bila dodatna zarada za vojsku koja bi se pametno upotrebila.


Doduse ja previse utopijski razmisljam, u kom sistemu je sve po zakonu a to ne postoji :D
 
Било је 90их иницијатива Милошевића да се инжињерија ВЈ ангажује у грађевинским радовима, и одмах су се побунили директори грађевинских гиганата да је то отимање хлеба од њих.
Војска некад помогне сиромашним местима у изградњи путева али од макадама. Мислим да од 7 инжињеријских батаљона у ВС, само инжињеријски батаљон РВ и ПВО из Панчева има машине за асфалтирање.
 
U Egiptu , na primer, vojska drži glavnu gradjevinsku industriju i ne samo to već i gomilu drugih stvari. Ali toga u demokratskim državama nema.
 

Данас ће у Прибоју бити потписана четири уговора који гарантују посао вредности од 370 милиона динара за ФАП, али још боља вест је то да ће Министарство одбране следеће године обезбедити додатног посла за ФАП Прибој и његове кооперанте у износу од две милијарде динара - истакао је министар Вучевић.




Истовремено изјава - До краја следеће године број припадника специјалних јединица ће бити повећан са 1500 на 5000 припадника.

Мислим да је очигледно да овде није реч о пријему нових војника већ о ,,преименовању" већ постојећих јединица у ,,специјалне". Вероватно је реч о проширењу програма опремања војника по раније започетом програму 1500 +. Другим речима очекујем да је реч о опремању већ постојећих јединица новом личном опремом и наоружањем. Иначе у Србији сада тешко да има 4000 млађих од 30 година који имају одслужен војни рок, а да већ нису у ВС.
Тако да се наведена вест може тумачити и као - смањење броја војника Копнене војске, а који при томе нису припадници специјалних јединица, за 3500 војника.
 
Poslednja izmena:
Ovo mi sve zvuči kao presipanje iz šupljeg u prazno…
 
Vrh