Bilo pre par dana
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić izjavio je da je gotovo siguran da predsednik Srbije kao vrhovni komandant ne vlada realnim stanjem u Vojsci. "Na prvom mestu za to krivim Generlaštab, budući da je upravo Generlaštab taj koji prikriva kakva je situacija u Vojsci Srbije (VS)"...
rs.n1info.com
Antić: Generalštab krije loše stanje u Vojsci, predsednik ne zna šta se dešava
VESTI Autor:N1 Beograd16. dec 2022
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić izjavio je da je gotovo siguran da predsednik Srbije kao vrhovni komandant ne vlada realnim stanjem u Vojsci. "Na prvom mestu za to krivim Generlaštab, budući da je upravo Generlaštab taj koji prikriva kakva je situacija u Vojsci Srbije (VS)", rekao je Antić.
„Mi kao sindikat upozoravali smo više puta da je Vojsku napustilo u poslednjih pet godina preko 10.000 profesionalaca“, rekao je Antić i podsetio da je i jedan od poslanika u Skupštini Srbije upozoravao da nemamo dovoljno popunjene brigade. „A kada fali 25 posto i više ljudi, ta jedinica vam više nije operativna“, rekao je Antić u Danu uživo N1.
Istakao je da mi u ovom trenutku imamo jako lošu popunjenost Vojske, da imamo staru vojsku od 44 godine i više, kao i da će u narednih pet godina otići više od 50 posto stratešinskog kadra u penziju. „Ako se u naredne tri, četiri godine ne preduzme reforma sistema odbrane pitanje je da li će Srbija imati vojsku sposobnu da ispuni svoju ustavnu ulogu“, naglasio je on.
Ukazao je i da zadnje tri-četiri godine nemamo transparentno trošenje sredstava u budžetu, a da bi vojsku trebalo da kontroliše skupština, javnost i zaštitnik građana.
On je dodao da vojska ima maltene najveći budžet u zemlji, koji se meri milijardama koje se dodeljuju sektoru za materijalne resurse Ministarstva odbrane na čijem čelu je Nenad Miloradović, ali da se ne zna na koji način se troši novac.
Antić ističe da se od poslanika u skupštini moglo čuti i da su kupljena sredstva za tajno praćenje i prisluškivanje, zbog čega bi prvenstveno skupština trebalo da formira anketni odbor ili komisiju da ispita stanje u VS jer ne znamo u kakvom je ona stanju, da li je operativna i kako se troši novac.
Preneo je i da je inspektorat odbrane vršio kontrole i da ne može da iznese kompletne podatke jer su oni poverljivi, ali da može da kaže da u većini jedinica ne možemo da odgovorimo onome što je zadatak tih jedinica. Generalštab bi trebalo da preuzme odgovornost kada izveštava državni vrh i javnost netačnim informacijama da VS može da izvrši svoju ulogu, ocenio je.
„Svaki vojnik priželjkuje da se vrati na Kosovo, ali…“
„Voleli bismo da čujemo od Generalštaba čemu povišena borbena gotovost“, rekao je Antić i dodao da Generalštab jeste najveći stručni operativni organ koji treba da bude servis predsedniku, a ne za lažno izveštavanje i spinovanje u kakvom stanju je naša vojska. „Apelujem na predsednika i ministra odbrane da se razgovara u kakvom stanju je naša vojska“, kaže.
Zbog situacije na Kosovu i dronova koji su sa Kosova ulazili u Srbiju i osmatrali položaje i objekte srpske vojske, po naredbi predsednika Aleksandra Vučića, od 2. novembra Vojska Srbije je u stanju povišene borbene gotovosti. Potom je upućen i zahtev Kforu da Srbija vrati 1000 vojnika na Kosovo.
O tome, Antić kaže da je taj zahtev trebalo da dođe mnogo ranije. „Naravno da svaki vojnik priželjkuje da se vrati na Kosovo na ovaj ii onaj način, mada je to realno neizvodljivo i sam predsednik je to rekao. Kfor je izričit u tvrdnjama da može da obezbedi bezbednost tamo. I kada je Kurti dao ultimatum da se uklone barikade, nije poslao snage na sever Kosova jer je reagovao Kfor. Vidimo da vrši Kfor vrši svoju funkciju i videćemo da li će tom zahtevu biti udovoljeno, rekao je Antić.
Rekao je da je po Rezoluciji 1244 moguć povratak vojske, a da nigde u kasnijim dokumentima nije potpisano da to ne može da se izvrši.
Povodom podizanja borbene gotovosti; Antić kaže da vojska ima jasno definisane misije i zadatke po Ustavu, da joj je uloga da brani zemlju od ugrožavanja spolja, da učestvuje u mirovnim operacijama u svetu, da pomaže civilnim vlastima u slučaju elementarnih nepogoda ili u slučaju bezbednosne ugroženosti.
Dva meseca u šatorima, loša hrana i higijena
Ipak, kako dodaje ono što je problem je da su vojnici dva meseca aktivno angažovani u terenskim uslovima po šatorima, sa lošom ishranom, i u lošim uslovima za održavanje lične higijene, dok policija sa druge strane, radi normalno radno vreme.
„Pisali smo danas ministru pismo i pitgali ga da li će u ponedeljak i utorak obezbediti odsustvo pripadnicima VS radi obeležavanja krsne slave Svetog Nikole“, rekao je Antić i dodao da je u pitanju apsurd jer „svi znamo kakva je situacija kada su neke druge verske zajednice u pitanju – koja se frka diže, pa i oko pripadnika LGBT zajednice“, a sada vojnici kao deo pravoslavnih vernika imaju problem. „Nemamo odgovora iz Ministarstva odbrane da li ćemo dobiti slobodan dan“, naglasio je.
Samo podizanje borbene gotovosti, kako kaže, podrazumeva da se određene jedninice vojske pripremaju i nalaze u stanju da za najkraće vreme izvrše određeni borbeni zadatak.
„Vojska je organizacija namenjena da ratuje. Sa ove distance ne mogu da procenim zašto je VS u povišenim merama borbene gotovosti jer nismo imali sednicu Skupštine na tu temu“, rekao je.
Naglasio je da je predsednik taj koji narešuje podizanje borbene gotovosti, ali da je Skupština ta koja odlučuje o uvođenju vanrrednog ili ratnog stanja.
„Mi u Vojsci uskraćeni smo za informaciju zašto su naše kolege 10-tak nedelja angažovani u kasarskim uslovima“, rekao je.
Zašto MUP nije u povišenim merama bezbednosti?
On kaže i da misli da je opravdana razlog zašto treba da budemo u povišenim merama bezbednosti, ali u da bi u tome pre njih trebalo da bude MUP koji u mirnodopskim uslovima treba da obezbedi bezbednost.
Dodaje da je VS skoro četiri meseca u aktivnostima kao da učestvuje u ratu, jer su pre podizanja borbene gotovosti dva meseca bili na vežbi.
On kaže da je predsenik u pravu kada kaže da su pripadnici VS spremni da odu na Kosovo i da ako se priprema nekakav rat veruje da bi veliki odziv bio i na mobilizaciju.
„Mi govorimo o aktivnim profesionalnim pripadnicima VS, profesionalcima…Ne postoji vojnik koji sutra ne bi krenuo nazad na Kosova, ali ne znamo zašto su u ovakvim uslovima angažovani toliko dugo i dokle će to da bude da su im umanjena radničaka prava kao da smo u ratu, da su im ograničena prava i slobode“, istakao je Antić.