Šta je novo?

Voždove Kapije [ Stambeno poslovni kompleks | 70 000 m² ]

Čitam kako se sada žale u Zelenoj Aveniji da nema slobodnih parking mesta unutar kompleksa. Nadam se da će budući stanovnici Voždovih kapija dobro da se informišu o mogućnostima parkiranja u okviru kompleksa ali i okolini. Što se okoline tiče, parkiranje u tom kraju je već sada dosta otežano. Zbog toga pamet u glavu i kako se govorilo nekad: “prvo štalica pa onda kravica”.
 
Pozdrav svima,

Potencijalni sam kupac cetvorosobnog stana u VK. U par navrata sam isao do prodaje da se raspitam o svemu, i ima par stvari koje me bune:

- Jedini su investitor za koje znam od svih novih kompleksa koji traze da se odmah isplate sredstva iz kredita. Sto znaci da: 1) kreces odmah da otplacujes kredit, iako je useljenje (za fazu 2 npr) pocetkom 2019; 2) da si ogranicen da dve banke - RF bank i Intesu. Neke druge banke imaju daleko bolje uslove, ali je potrebno da objekat bude izgradjen 80%. Obicno ide kapara ili 20%, pa ostatak kada izgradnja dodje na 80%. Ovde navodno investitor insistira da se odmah plati, jer im se moze, ako neces ti ima ko hoce. Pritom imaju sve papire, dozvole, sve je cisto, pa samim tim i garancija da ce da bude sve u redu je velika. Ali opet...

- Cena garaznog mesta je 10 500e, za 12.5 kvadrata. ALI garazno mesto koje takodje ima 12.5 kvadrata, a sa jedne strane je slobodan prostor (nema zida, nema drugog parkin mesta, nego je samo prolaz) kosta 12 000e. Opet, kapiram, moze im se.

- Nigde nije navedeno, a ni u prodaji jos uvek ne znaju kako ce tacno da izgleda ceo kompleks. Prvo je bio plan da do ulice V. Stepe bude poslovna zgrada, pa se sad od toga odustao, bice stambena itd. Iako je RF banka garant da ce sve biti gotovo, ne zna se jos uvek kada ce biti gotovo i kako sve to izgleda. Zamislite da se nasred parka ipak izgradi jos jedna zgrada :) Kapiram da je malo verovatno, ali bilo bi dobro da je jasno naznaceno.

- Kao i vecina investitora, u ugovoru se ogradjuju od toga da stan bude 3% veci ili manji. Tj. ako stan bude manji od velicine u ugovoru do 3%, ne vracaju pare. Ako bude manji vise od 3% vracaju pare za to sto je preko 3%. Ako bude veci za 3% ti njima ne dugujes nista.
Deluje fer, ali zasto ta granica jednostavno nije na 0%? Pa ako je veci platis vise, ako je manji platis manje.

Ako jos neko ima slicna iskustva ili ideje zasto se rade ove stvari, pisite :)

Pozdrav!
 
Možda mogu da ti donekle pomognem kao kupac stana u VK. Pretpostavljam da si zainteresovan za stan u III fazi jer koliko je meni poznato, četvorosobni i penthouse stanovi u II fazi su odavno prodati.
Sve što si naveo su konstatacije bez konkretnog pitanja a odnose se na njihov princip poslovanja. Mislim da ne treba ni da razmišljaš o tome da ih "navodiš na svoju vodenicu" jer su po pitanju ugovora i sl. vrlo rigidni (kao i u Central Garden-u) tj. "to ti je što ti je". To mi je potvrdio i advokat koji je imao klijenta u CG. E sad, ne bi me iznenadilo da je i sam model ugovora koncipiran u inostranstvu kao što je to slučaj sa celim projektom. Spoljni izgled Kompleksa jeste autorsko delo arhitekte Rami Wimmer. To ti piše i u ugovoru koji overavate kod notara. Uzimajući to u obzir, ne očekujem ruglo. Stanari nemaju prava da menjaju spoljni izgled bez dozvole Autora.
Odstupanja koja navode su u standardnim granicama. Opet, ni tu nisi u mogućnosti da menjaš građevinske standarde ni lokalnu regulativu, bar ne kao kupac stana.
E sad, što se banaka tiče, verovatno i tu nameću neke standrde u koje su se samo RF i Intesa uklopili. U mom slučaju, plaćanje ide u 5 faza prema Ugovoru. Po završetku svake faze dobijaš potvrdu supervizora da je izgranja stigla do odrđenog nivoa i da je potrebno da izvršiš uplatu rate. Ja sam bio prijatno iznenađen da im je supervizor ni manje ni više nego SGS. Možda grešim ali ako su se odlučili da "muljaju" ne bi plaćali SGS. To je moje mišljenje ali moraćeš da sačekaš useljenje I faze da bi neko mogao da napiše kako je na kraju ispalo.
U nekom sam postu napisao da su svi na projektu VK sa izuzetnim referencama (ako ne i najboljim kod nas). Izbor supervizora to samo potvrđuje. Gradnja odlično napreduje što možeš i sam da pogledaš. Izmene po pitanju poslovne zgrade su "stara vest" i o tome se već ovde pisalo. Izmene koje bi uključivale zgradu nasred parka ne bi bile referenca ni za Rami Wimmer-a ni za investitora.
Što se garaža tiče, raspitaj se o cenama kod privatnih investitora gde se ulazi liftom na klackalicu pa da vidiš šta se sve može. Da ne pričam da je sprinkler sistem kod njih misaona imenica. Hoću reći, DOBRO pogledaj projekat garaže u VK pa će ti možda biti jasniji nivo ozbiljnosti. Ovakva garaža košta dosta za razliku od "rupe u zemlji" kod privatnih investitora.
Računaj na to i da je tehnička opremljenost stanova podložna promenama tako da možeš da menjaš sve, od zidova da sanitarija.
Od mene za sada sve pozitivno o VK a na početku sam bio vrlo ljut na prodaju tj. CBRE. I to imaj u vidu, investitor i prodavac nisu isto. Možeš po pogršnom predstavniku prodaje da stekneš lošu sliku o projektu a projekat, investitor, izvođači ...svi su ozbiljni.
 
Kupio sam stan u Central Gardenu, isti investitor (delom), isti prodavci (CBRE), i imao sam ista pitanja :)

1. To jeste tacno, traze odmah pare, u CG je bio Unicredit. A, pritom, reklamirali su da se pare ne povlace do predaje kljuceva, tj. da se gradi iz sopstvenih sredstava. Mi smo pitali "Ok, ako ne koristite nase pare za gradnju, sta ce vam nase pare odmah, kapara je dovoljna", a CBRE je pricao kao kako je to uslov banke (Unicredita). Mi smo onda otisli do Unicredita i pitali da li mozemo da apliciramo za kredit, da se sve to odobri, ali da dodamo aneks prema kome se realizacija (isplata kredita) desava mesec dana pred useljenje (dali smo konkretan datum). Bankari su pristali bez ikakvih problema, mi pokazali to CBRE-u, te su se nasli malo u pat poziciji. Onda su nas zamolili samo da pomerimo realizaciju za jos mesec dana unazad, zbog losih prethodnih iskustava. Mi smo pristali, potpisali aneks na oko 2 meseca pred useljenje da se realizuje kredit, nevezano za to kada se odobri. Zatim se tu nesto oteglo, malo namerno, malo slucajno, sto sa nase, sto sa bancine strane, i na kraju je kredit realizovan 10 dana pred useljenje, a niko pritom nije pravio problem :)

2. Ima smisla to sto traze dodatnih 1500e za mesto sa dodatnim prostorom sa strane, mnogo su bolja. Iskreno, ja bih na vasem mestu uzeo to mesto do prolaza. Mi kada smo uzimali nije vise bilo takvih mesta u ponudi. Solidna su i mesta pored stubova, ona imaju standardnu cenu.

3. Ne bih brinuo oko toga da li ce da izgrade zgradu usred kompleksa, pod jedan mogli biste da ih tuzite, a oni imaju dugorocne planove na nasem trzistu, pod dva nisu toliko alavi kao nasi investitori. I nijedan investitor nikada ne zna kako ce da izgleda kompleks do kraja, ali se mahom svodi na dve stvari: spratnost (naredna faza moze da ima vise ili manje spratova u zavisnosti od traznje) i poslovna vs. stambena zgrada, opet u zavisnosti od traznje u datom trenutku (npr., Ablok je poslovnu promenio u stambenu relativno skoro)

4. To je mahom zbog maltera koji se ne racuna u kvadraturu u glavnom projektu. Nece stan biti veci sigurno, svima sa kojima sam pricao je manji oko 0.5%. Obratite paznju na ugovor, napravili su gresku na svoju stetu u CG, te su potpisivali veci povracaj para nego sto su nameravali (npr., da nam je stan bio 3.5% manji, dobili bismo nazad 3.5% para, a ne 0.5% kao sto su nameravali)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=513655#p513655:1sahge70 je napisao(la):
klacikur » Ned Feb 04, 2018 1:27 pm[/url]":1sahge70]Pozdrav svima,
- Jedini su investitor za koje znam od svih novih kompleksa koji traze da se odmah isplate sredstva iz kredita. Sto znaci da: 1) kreces odmah da otplacujes kredit, iako je useljenje (za fazu 2 npr) pocetkom 2019; 2) da si ogranicen da dve banke - RF bank i Intesu. Neke druge banke imaju daleko bolje uslove, ali je potrebno da objekat bude izgradjen 80%. Obicno ide kapara ili 20%, pa ostatak kada izgradnja dodje na 80%. Ovde navodno investitor insistira da se odmah plati, jer im se moze, ako neces ti ima ko hoce. Pritom imaju sve papire, dozvole, sve je cisto, pa samim tim i garancija da ce da bude sve u redu je velika. Ali opet...
Nisu jedini, ista situacija je za projekat Zemunske kapije koje prodaje GDS. Sad, nisam siguran sta znaci 'odmah', jer za realizaciju kredita treba vremena. Npr. kod GDS-a je rok 7 dana za avans i 120 dana da se isplati sve za kreditne kupce. Evo ja sam nekako stigao u foto finishu da zavrsim isplatu, posle 4 meseca jurenja papira, osiguranja itd.
Posto sam pre neki dan zavrsio kompletnu proceduru sa kreditom, mogu da podelim neke detalje koji su realno nepoznati na pocetku.

- premija NKOSK (sto trazi vecina banaka) se izracunava po nekoj formuli, detalji su ovde http://www.nkosk.rs/content/obracun-i-visina-premija-osiguranja. Sustinski za stan u izgradnji je skuplje i ceka se duze. U mom slucaju je bilo 3%, ovo lako naraste na 2,3 hiljade eur.
- zivotno osiguranje (riziko) je takodje stavka na godisnjem nivou (ako banka to trazi) i traje da se odradi (traze lekarske preglede itd).
- osiguranje stana u izgradnji (manjoj od 80%) rade samo dve kuce, da ne reklamiram jedna je povoljnija i to dosta, ako treba na PM
- procenitelj, malo je skuplje za stan u izgradnji (radi neku okvirnu tj. komparativnu analizu jer stan nije gotov)
- overe ugovora kod notara i zalozne izjave, cifre zavise od cene stana
- upis hipoteke u katastar, isto zavisi cena od visine kredita, koliko sam shvatio

Sve sto sam prosao za ovih 120 dana je veoma komplikovana procedura, sa dosta stresa, jer probijanje roka znaci aneks ugovora tj. jos par stotina notaru. Svakako da je razlicito verovatno za VK, druga su pravila itd. Takodje i od banke dosta zavisi, sta konkretna banka trazi za stambeni kredit.

Nadam se da sam nesto pomogao :)
 
Zapravo kupci kreditiraju projekat.

Da li postoji neki popust na zvanični cenovnik ili to važi za sve kupce?

Koliko sam upoznat, West i A Blok se isplaćuju par dana pre primopredaje a ko plati unapred, dobija solidan popust.
 
@miodragmiki @dzigz @darkot - Hvala vam svima! Dosta korisne informacije ste izneli.

Takodje, u predugovoru nigde nisam video rok za zavrsetak kompleksa, samo garanciju da ce biti zavrsen. Posto vrlo cesto bude pomeranja (mislim da ih je bilo i sa Central Gardenom), verujem da se zbog toga ni ne navodi. Za kupce stanova koji gledaju ka unutra, mislim da je ovo veoma bitna stavka.
 
Završetak projekta zavisi od potražnje, ako prodaja bude dobro išla sigurno će ga završiti brzo, meni su rekli da će verovatno u sledećoj fazi pored ugla kod Bilećke raditi još jednu zgradu u nastavku Otokara Keršovanija, što je verovatno znak da im prodaja za sada ide dobro. Ako bude manje potražnje, verovatno će ići malo sporije, ali sam 100% siguran da će završiti ceo kompleks pošto su već kupili celo zemljište.

Ako bude tako (mislim za ovu zgradu) to bi bilo super jer bi praktično više od pola kompleksa bilo gotovo sredinom 2019-e, što i nije tako daleko.
 
Meni je rečeno da se planira da izgradnja traje 5 godine. Ako su započeli 2017., trebalo bi 2022. da završe. Naravno da se neće obavezati na tako dug rok jer suviše je faktora koje mogu uticati na pomeranje svake faze. Bitno je da se za svaku fazu definišu rokovi i penali za probijanje a to je sve u ugovoru. Na kraju, dok je investitor tu, imaš obezbeđenje, održavanje, majstore za eventualne reklamacije...
Za sada probijaju rokove (e da ovo pročitaju neki :)). Druga faza je bila planirana za početak 2018. (tako su rekli) a evo sad već rade IV sprat II faze. Za sada navodno imaju veliku potražnju i to pre svega za veće stanove (četvorosobne) i penthouse. To su mi potvrdili iz više izvora.
Što se buke tiče, ako si iz BG, možda je najbolje da odeš do Bilećke i sačekaš nekog od komšija. Njima je najbliže gradilište.
Postoji i varijanta (skuplja) da ti spoje dva dvosobna stana koji gledaju na Bilećku. Naravno, ako ih još ima u ponudi ili tu varijantu da uzmeš u III fazi.
Park ispred zgrada 8, 9 i 10 se radi na nekih 30m od zgrade (koliko je meni poznato) i toliko si udaljen od gradilišta. Zgrade u V.Stepe bi takođe trebale da dobiju 30m parka tako da je ukupna širina parka planirana na 60m.
Tačno da ispada da kupci kreditiraju izgradnju, isplaćuje se 60% do završetka izgradnje. Ostatak na kraju, pri čemu 25% kad završe sve i 15% po tehničkom prijemu. Mada moram napomenuti da im, za sada, gradnja napreduje znatno ispred finansijske službe. Brže grade nego što šalju poziv za uplate. Od mene pohvale po tom pitanju.
Ako malterisanje utiče na "kaliranje" kvadrature, ovde je to onda minimalno zbog suve gradnje unutrašnjih pregradnih zidova (nema malterisanja). 0% odstupanja u izgradnji nije moguće (nije to precizna mehanika:)) U izgradnji potpisuješ ugovor prema projektovanoj kvadraturi i to se overava kod notara. Na kraju se sa tim ugovorom knjižiš. Da piše 0%, moralo bi da se na kraju radi merenje pa nov ugovor...
Popust postoji a osim veličine "paketa" koji se kupuje, ne znam šta sve utiče. Na kraju se verovatno opet "podvlači crta" ako si tražio dodatne radove, drugu opremu od standardne i sl.
Na kraju, ako se izuzme BnV, za sada u "starom" delu BG, koliko ja znam, nema više ovako ozbiljnih projekata. Sve je manje-više rasprodato. Ostaju mali projekti ali oni su priča za sebe... Verovatno nećeš da ulažeš u četvorosoban stan u zgradi koju je gradio neki STR koji se kad završe radovi ugasi a stanovi prodaju "direktno od investitora" preko prepaid mobilnog...koji se na kraju isto tako ugasi...
Srećno!
 
Buka ja gradilištu i nije neki problem. Najgoru buku prave pneumataki čekići kada se razbija beton, a toga generalno ima jako malo. Ja se manje više svakih 2-3 dana šetam tu oko gradilišta i nije previše glasno, a posle 17-18h ima vrlo malo aktivnosti. Sa izolacijom od 15cm i dobrim prozorima siguran sam da kada se zatvore prozori se ništa čuti neće.
Iskreno mislim da je buka od saobraćaja mnogo gora od buke sa gradilišta, ne mislim ovde, ovaj kraj je relativno miran, već generalno pričam.
 
Izvor: Beobuild.rs

Dinamična izgradnja Voždovih kapija
Izgradnja prvog kondominijuma na Voždovcu, Voždove kapije, počela je u martu prošle godine. Inicijalna faza podrazumevala je 129 stanova, a trenutno su u toku završni radovi na fasadi i unutrašnji radovi. Useljenje prve faze se očekuje tokom maja. Paralelno sa prvom fazom, krajem prošle godine ušlo se u izgradnju dodatnih 106 stanova, čime je počela druga faza projekta. Na ovim objektima izvode se betonski radovi, a trenutno se izliva četvrti sprat. Radovi odlično napreduju, a sada se već uveliko priprema treća faza gradnje sa još 180 stanova, čija će izgradnja početi pre leta. Novi stambeno-poslovni kompleks “Voždove kapije” vredan je 170 miliona evra i jedan je od najvećih stambenih poduhvata u gradu, sa ukupno 700 stambenih jedinica čija je izgradnja planirana u šest faza.

Kompleks se nalazi na prostoru nekadašnje fabrike “Novi Dom” na Voždovcu, na parceli od 2.2 hektara između ulica Vojvode Stepe, Bilećke, Otokara Keršovanija i Generala Rašića. Radi se o velikom projektu sa preko 70.000 metara kvadratnih, koji će pored stambenog, činiti i lokali u prizemlju kompleksa sa raznim sadržajima i uslugama za buduće stanare. U ponudi su stanovi različitih struktura, od garsonjera do četvorosobnih stanova, kao i penthouse stanovi. Pored velike podzemne garaže kao i nadzemnih parking mesta, u unutrašnjosti kondominijuma biće formirano i uređeno dvorište na oko 6.000 kvadrata. Najveći privatni park na Voždovcu, posedovaće sadržaje prilagođene za sve starosne grupe, uključujući sigurno igralište za najmlađe, teretanu na otvorenom, prostor za kućne ljubimce i sportski teren.

Investiciju realizuje izraelska kompanija “Shikun & Binui Group”, na beogradskom tržištu poznata po veoma uspešnoj realizaciji prvog kondominijuma u centru grada “Central Garden”. Ekskluzivna prodaja stanova poverena je vodećoj konsultantskoj kući za nekretnine CBS International, a svim zaintresovanim kupcima je na raspolaganju prodajna kancelarja na samoj lokacji, gde se mogu detaljnije upoznati sa projektom i kvalitetom završnih radova kroz obilazak pokaznog stana.

180206-vozdove-kapije-01.jpg

180206-vozdove-kapije-02.jpg

180206-vozdove-kapije-03.jpg

180206-vozdove-kapije-04.jpg

180206-vozdove-kapije-05.jpg

180206-vozdove-kapije-06.jpg

180206-vozdove-kapije-07.jpg

180206-vozdove-kapije-08.jpg

180206-vozdove-kapije-09.jpg

180206-vozdove-kapije-10.jpg

180206-vozdove-kapije-11.jpg

180206-vozdove-kapije-12.jpg

180206-vozdove-kapije-13.jpg

180206-vozdove-kapije-14.jpg

180206-vozdove-kapije-15.jpg

180206-vozdove-kapije-17.jpg

180206-vozdove-kapije-18.jpg

180206-vozdove-kapije-19.jpg

180206-vozdove-kapije-20.jpg
 
Odlične slike i lep tekst Igore. Da li možda imaš neku sliku hodnika iz prve faze?
 
Dosta je majstora u zgradi pa je guzva u hodnicima tako da nisam fotografisao ovoga puta. Bice pred useljenje prve faze i fotografije hodnika, kupatila itd kada se sve sredi i ocisti.
 
Hvala Igoru na još jednoj odličnoj reportaži.
Dodajem jednu današnju sliku zgrade 7 iz prve faze na kojoj se vidi napredak na fasadi u odnosu na stanje iz reportaže.
Izgleda da se apsolutno drže rendera sa sajta, što zanači da će unutrašnjost kompleksa biti "siromašnija" u odnosu na spoljašnost, crno-bela vs. crno bela + braon fasadne ploče.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516041#p516041:280i4tgj je napisao(la):
Igor » Pon Feb 12, 2018 9:17 pm[/url]":280i4tgj]Izvor: Beobuild.rs

Dinamična izgradnja Voždovih kapija
Izgradnja prvog kondominijuma na Voždovcu, Voždove kapije, počela je u martu prošle godine...


180206-vozdove-kapije-07.jpg
 
Bio sam juče do njih. Ozbiljna priča u svakom smislu. Šteta samo za lokaciju...
 
Lokacija je subjektivna stvar. Meni lično ovo odgovara daleko više nego bilo koji trenutno aktuelni projekat jer mi je najbliže poslu. Za pare koje sam dao na stan u ovoj zgradi sam mogao uzeti i stan na Novom Beogradu, ali bi onda svaki dan putovao po pola sata do firme. Ovako, imam bukvalno 5 minuta, plus, sviđa mi se što je na dosta visokom delu grada i relativno je miran kraj, tako da je meni lokacija odlična. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516361#p516361:1xwxg0x9 je napisao(la):
cloud041 » Uto Feb 13, 2018 9:43 pm[/url]":1xwxg0x9]Bio sam juče do njih. Ozbiljna priča u svakom smislu. Šteta samo za lokaciju...
A šta čini lokaciju? Pogled na tržni centar, zagušene saobraćajnice, okruženost betonom i soliterima, visoka zagađenost vazduha, gradska vreva?
Kao što je NonForumMan napisao, subjektivna stvar. Na prvoj strani posta se vidi da je npr. VMA na približnoj nadmorskoj visini. Kvalitet vazduha je ovde po meni najbolji od svih drugih lokacija. Lično, više vremena provodim u disanju nego u obilascima TC-a.
Tu su Bulevar Oslobođenja, Bilećka, Jove Ilića itd. sa ekskluzivnim vilama... Ispašće još da je i za Dedinje šteta za lokaciju...
 
Iako sam neko ko preferira NBG, svakako je ovaj deo oko kvaliteta vazduha ovde tačan, naročito kada se uporede novogradnje na NBG koje su redom posađene pored prometnih bulevara sa 6 traka.
NBG je ravan i samim tim i u letnjim mesecima ima problem da se zagađenje više zadržava u prizemnim delovima grada nego neki drugi delovi koji su izdignutiji ili na padinama. Ovde naravno isključujem delove grada koji i dalje imaju individualna ložišta na ugalj/mazut, koja urnišu kvalitet vazduha tokom sezone grejanja, gde je NBG u maloj prednosti pošto nema tih problema.

Ipak, što kažu, svi prodišemo kada dune košava :)
 
Па да се гради искључиво на "локацијама" Београд би се састојао само од калемегдана са густином као Каулун
 
Nemam ništa protiv Voždovaca ali Vojvode Stepe je prenatrpana ulica. Stalno gužve, zastoji... Onom radi na NBG (a tamo većina ofisa) nikako ne odgovara periferija Voždovca.

Pored toga, ceo taj deo (osim Saobraćajnog) izgleda bzv. Oronule stare zgrade, ružne novogradnje, napuštene hale zastava servisa, uske okolne ulice prepune parkiranih automobila, nemaš gde da se prošetaš kao čovek. Po meni, suviše lux priča i cena za taj deo grada.
 
Svi se bave izgledom okolnih ulica,ali ono sto mene zanima da li je iko ko je kupio stan u prvoj fazi ili je u procesu kupovine uspeo da udje u neki od stanova da vidi kako izgleda,s obzirom da ovde niko ne spominje to sto je sirina dnevne sobe 3,38m a neki standard je 4 do 4,5? Neko je okacio jednu sliku iz stana,pa me zanima da li neko ima jos neku ili ima neki komentar po pitanju toga,jer smatram da je to mnogo bitnije a ne izgled fasada okolnih zgrada. Bitnije mi je da li cu moci goste da smestim u stan a da se ne osecaju kao u kutiji,tj prvenstveno da se moja porodica i ja ne osecamo kao u kutiji s obzirom da vecina porodica veci deo dana provodi u dnevnoj sobi.. Spavace sobe smatram da su skroz korektne sto se tice trosobnih stanova,jer za dvoje ljudi,muza i zenu sasvim je dovoljno da stane bracni krevet i orman i da ima prostora da se prodje,a da decija soba za one koji imaju dvoje dece ili planiraju dvoje bude dovoljno velika da stanu dva kreveta i da ostane prostora za igru i radne stolove,sto mislim da u 14kvadrata moze da stane... I da neko ne shvati pogresno ovde ne pricam o jednosobnim i dvosobnim stanovima,jer su oni po kvadraturi manji i potrebno je uklopiti sve,ali stanovi od 70 kvadrata koji samom kvadraturom pruzaju i vise nego dovoljno prostora smatram da je bitno kako je ta kvadratura raspodeljena za 120000 i kusur hiljada evra.
 
A sto se lokacije tice opet smatram da je mnogo bitnije pogotovo mladim bracnim parovima to sto je skola njihovoj deci na dva minuta hoda,to je jedna od jako bitnih stavki pogotovo danas kada vecina nas radi do 5,6,7,8 a mozda duze,da sutra dete od 2,3 razreda moze samostalno da se vrati kuci. Pricam kao neko ko je pre 20 i kusur godina skoro 30 isao u tu skolu,i vec krajem prvog razreda sa decom se sama vracala iz skole a zivele sam dve stanice odatle,i to smo svi zajedno,sto bi se reklo coporativno prelazili peske uz smeh i uzivanje ,jer smo se svi poznavali i bili ekipa iz kraja... A skolsko dvoriste je i vise nego dovoljno za svu decu i sve moguce aktivnosti,od odbojke,kosarke,fudbala,voznje biciklom,i svega ostalog.I mislim da je u gradu Beogradu suvisno komentarisati zagadjenost vazduha. Ja sam od onih sto preferiraju stanove okrenute ka ulici Otokara Kersovanija,prvo zato sto su stanovi dovoljno osuncani,jer mi nema nista gore nego da mi zraci sunca ne probiju kroz prozore makar sat vremena dnevno,drugo da se izgradi nesto na mestu zastave a nadam se da hoce i sigurna sam da hoce,ulica je sasivim dovoljno siroka,i plus trotoar do vozdovih kapija,plus parking do vozdovih kapija cini da sasvim korektno zgrade budu udaljene. Lepo je biti okrenut ka parku ali radije bih pristala na buku automobila nego na severnu stranu gde sunce ne moze da probije.Em sto su takvi stanovi topliji em sto sunce moze samo dodatno da utice na lepo raspolozenje....O prodavnicama,apotekama,i svim ostalim uslugama ne zelim da komentarisem jer ih ima i vise nego dovoljno...a sto se guzve tice,kao neko ko je citav zivot u blizini Vojvode Stepe i ko je prosao sve njene faze uvek je guzva ali naucis da je ne primecujes,a da ne pricam o vezi sa gradom... tramvaji 9,10,14,autobus 33,48,47,50,49 u blizini 18,25,39 onda oni trocifreni...trole itd itd itd itd itd...
 
3.38 je definitivno usko za dnevnu. Komfornije ugaone garniture su su 2.50, tako da...
 
Vrh