Izvor: Indjija.netponedeljak, 17. novembar 2008.
Najveću greenfield investiciju, od početka tranzicionog, privatizacionog talasa u Srbiji, najavilo je interesovanje indijske Embassy grupe, da na periferiji Inđije, nešto niže od mesta gde su Red Hot Chili Peppers onomad prizvali kišu, površini od 220 hektara, sa investicijom od nekih 600 miliona dolara, pokrene industrijsko-tehnološki park u kojem će zaposlenje naći 25 hiljada ljudi različitih profila, nivoa stručnosti, nacionalnosti i veroispovesti. Manje je poznato da je najveći ovogodišnji projekat u Srbiji dolazak Grundfosa u Inđiju, sa nekih 100 miliona evra investicije i 150 radnih mesta za inžinjere. Stvaranje grada? Imaginarog Greenfielda? Ne, realne Inđije, moguće silikonske ravni naše Vojvodine. Redom.
IT park, gigantsko tehnološko naselje treba da klijentima Embassy grupe obezbedi kompletnu podršku, od proizvodnje do reprezentacije, na svim nivoima. Ako se u obzir uzme da Embassy već radi na prostoru od oko 20 miliona sličnih hektara širom sveta i da se među njihovim klijentima pominju kompanije kao što su: ANZ IT, BEA Sistems, Bearing Point, Continuous Computing, Covansys, Daimler Chrysler, Fidelity Investments, Goldman Sachs, Google, IBM, Lenovo, LC Soft, McAfee, Microsoft, Misys, NetApp, PSI Data, RCI, 5tylus, Super Valu, Synergy, Target, 24/7, Yahoo - onda je jasnije koliko je grandiozan projekat u Inđiji i koliko je sposobna tamošnja lokalna administracija. Međutim, nije samo administrativna lakoća poslovanja privukla najveću investiciju ikad pred biznismene iz Indije, na sto, moralo se baciti još nešto.
„Naša obaveza bila je da nađemo besplatno zemljište. Ne svih 220, nego 50 hektara, što je naše učešće u investiciji. Tih 50 hektara, u vreme potpisivanja memoranduma o saradnji, 2007, vredeli su oko 7,5 miliona evra, a danas vrede oko deset miliona“ kaže Goran Ješić, predsednik opštine Inđija.
Uz saglasnost Ministarstva poljoprivrede i Agencije za imovinu, opština je trampila zemljište sa lokalnom zemljoradničkom zadrugom. Zadruga je dobila poljoprivredno zemljište van industrijske zone, a opština je dobila neophodnih 50 hektara u zoni. Taj deo posla završen je u prvoj polovini ove godine, da bi već u maju bio usvojen i prostorni plan. Tek kada je Embassy grupa ponuđeno zemljište zakupila na 99 godina, potpisan je ugovor o korištenju i započeto je projektovanje. Kako je to ogromno parče zemlje, neophodno je uraditi detaljan plan regulacije na osnovu idejnog rešenja. Na tom poslu trenutno radi Urbanistički zavod Vojvodine.
„Postojao je još jedan dogovor, priča Ješić. Sačekali smo da zadruga skine kukuruz sa tih 50 hektara. U isto vreme, Urbanistički zavod Vojvodine završava svoj deo posla, da bi se paralelno završila procedura za dobijanje građevinske dozvole. Mi smo dužni da uradimo infrastrukturu prostora koji povezuje IT park i Inđiju. To podrazumeva dovođenja gasa, struje, vode, puta i kanalizacije, do kraja ove godine. Ovih dana počinjemo radove na gasifikaciji i vodosnabdevanju, a do kraja godine završićemo naš deo posla. Objekti koji će se graditi u IT parku, u građevinskom smislu, objektivno nisu naročito zahtevni tako da će prve hale sigurno biti spremne u trećem kvartalu 2009. godine. Embassy planira da radi objekat za objektom, da dovodi kompaniju za kompanijom. Redosled je ovakav: nakon što neka kompanija ,,uđe" u svoj prostor, radi se parterno uređenje, stavlja se ograda, pa se tek onda radi novi objekat i dovodi sledeći klijent.
Izvor: Tanjug14:21 BEOGRAD, 19. novembra (Tanjug) - Za izgradnju postrojenja za prečišćavanje vode, prema procenama stručnjaka Agencije za zaštitu životne sredine, Srbiji je potrebno više od 700 miliona evra, izjavio je danas predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin. Više od 87 odsto teritorije Srbije nema nikakav tretman otpadnih voda i one se čak i bez mehaničke prerade ulivaju u bogate vodotokove, rekao je Bugarin za okruglim stolom "Upravljanje vodama Srbije, kao preduslov za dalji privredni razvoj".
Izvor: PolitikaУстава на Рзаву, одакле ће се водом снабдевати пет општина чачанског краја, коштаће 70 милиона евра
Локација будућег језера у Сврачкову Фото Г. Оташевић
Чачак – Влада Србије, на седници од 14. новембра, утврдила је општи интерес за административни пренос земљишта ради градње бране „Сврачково” на Рзаву. Експропријацијом су, у првој фази, обухваћене парцеле у катастарским општинама Радобуђа, Вигиште, Вране и Сврачково, куда ће проћи приступни пут до бране, широк шест метара.
Управни одбор ЈП „Рзав” заседао је прекјуче у Ариљу и на основу тог решења владе усвојио план инвестиција у следећој години, кад ће почети и грађевински радови. Пројекат нове акумулације завршен је пре две године, како је предвиђено посао ће коштати 70 милиона евра, а пет општина овог дела Србије – Чачак, Ариље, Пожега, Лучани и Горњи Милановац – имаће на располагању 2.300 литара беспрекорне планинске воде у секунди.
За следећу годину планирани су изградња приступног пута са мостом (300 милиона динара), дела цевовода сирове воде (150), далековода од 35 киловолти (25 милиона), експропријација земљишта (29) што, са другим трошковима, достиже 601 милион динара. Од тога ће Министарство пољопривреде и Електропривреда Србије обезбедити 546,5 милиона, а општине још десети део те суме. У општинском улогу највеће је учешће Чачка (52,18 одсто), затим Милановца и Пожеге (по 15,22), па Ариља и Лучана (по 8,69 одсто).
Предвиђа се да градња траје најмање четири године. У инвестиционом програму брана „Сврачково” пројектована је као насута, комбинованог типа са централним глиненим језгром, двослојним филтрима и потпорним деловима од ваљаног камена. Висина бране биће 60 метара, запремина акумулације 20,2 милиона кубика, а снага хидроелектране, која ће бити инсталирана на тој устави, 7,14 мегавата.
Пет општина овог дела Србије градило је „Рзав” између 1987. и 1993. године и од тада се водом снабдевају са привременог водозахвата у Шевељу, код Ариља. То је, међутим, у сушно време мали издан и неизбежна је градња велике акумулације, како би се вода распоређивала током године. Место нове бране је 5,7 километара узводно од Шевеља, 47 километара од Чачка и чак 70 километара од Горњег Милановца.
Г. Оташевић
[објављено: 22/11/2008]
Izvor: EMPortal24. novembar 2008. | 14:32
U Banjaluci je danas potpisan ugovor o koncesiji između Republike Srpske (RS) i austrijske građevinske kompanije Štrabag, kao i protokol o početku gradnje prvih deonica mreže autoputeva u RS.
Ugovorom je koncesija austrijskoj firmi data na 30 godina, a vrednost ugovora procenjuje se na 2,9 milijarde evra. Ugovor su u ime RS potpisali premijer Milorad Dodik i ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović, a u ime Štrabaga direktori u kompaniji Rudolf Kraf i Feliks Kozelek.
Ugovor predviđa izgrdanju mreže autoputeva u ukupnoj dužini od 397 kilometara. Početak radova planiran je za proleće naredne godine.
Izvor: DanasAutor: R. D.
26/11/2008 19:16 | Novi Sad
Novi Sad - Izvršno veće AP Vojvodine usvojilo je juče predlog Memoranduma o razumevanju između APV i Beočinske fabrike cementa Lafarž.
Oglasite se na www.danas.rs
Predviđene su zajedničke aktivnosti na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Petrovaradin-Beočin i razvijanju luke u Beočinu. Takođe, predviđa se i korišćenje biomase kao alternativnog goriva u Beočinskoj cementari.
Pokrajinski sekretar za zaštitu životne sredine i održivi razvoj dr Slobodan Puzovićistakao je da Memorandum predstavlja sporazum u pogledu korišćenja biomase, čvrstog sečenog otpada i otpadnog građevinskog materijala kao alternativnog goriva u cementari, zajednički interes u obnovi razvoja infrastrukture i Biznis parka u Beočinu.
извор БлицMK grupa, čiji je vlasnik Miodrag Kostić, potpisala je danas sa Agencijom za privatizaciju ugovor o prodaji turističkih objekata Internacionala CG na Kopaoniku, po ceni od 23 miliona evra.
Kako je saopšteno iz Agencije, novi vlasnik treba da zadrži postojeće funkcije hotela i apartmana najmanje sledećih 10 godina, kao i da obezbedi da hotel Grand u roku od dve godine dobije četiri zvezdice. Agencija navodi i da MK grupa, koja je bila jedini ponuđač na tenderu, treba da zadrži postojeće namene stanova koje koriste zaposleni, u periodu od tri godine.
Kupac je prihvatio minimalni socijalni program, tako da će preuzeti 253 zaposlena iz Kompanije Internacional CG.
Agencija za privatizaciju Srbije je 31. jula 2008. po drugi put objavila tender za Hotel Grand, Hotel Sunčani vrhovi (Apartmani Konaci), restoran Zvrk i stambene jedinice na Kopaoniku.
Minimalna cena od 23 miliona evra na drugom tenderu bila je niža za 22 miliona evra nego na prvom, kada je iznosila 45 miliona evra. Prvi tender raspisan je 27. decembra 2007. godine, ali je 24. marta proglašen neuspelim jer niko nije dostavio obavezujuću ponudu.
Hotel Grand ima površinu 18.237 metara kvadratnih, a nalazi se na površini od 7.060 metara kvadratnih.
Sunčani vrhovi, poznati kao Konaci, sastoje se od šest povezanih polukružnih paviljona, prostiru se na 6.475 kvadratnih metara zemljišta i imaju površinu od 29.635 kvadrata, a stanovi su ukupne površine 2.930 kvadrata.
Izvor: B92Beograd -- Švedska Ikea i pored krize ne odustaje od planiranog investiranja 300 miliona evra u Srbiju, a otvaranje prve robne kuće očekuje se krajem 2011. godine.
Ukoliko sve bude išlo po planu, građani Srbije moći će krajem 2011. godine nameštaj da kupuju u robnim kućama Ikea, kaže Dragan Skalušević, prvi čovek Ikee u Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj.
Prema njegovim rečima, otvaranje robnih kuća i trgovačkih centara značiće zapošljavanje 250 radnika i ulaganje 300 miliona evra, a u planu je i povećanje proizvodnje preko mreže dobavljača.
Skalušević je precizirao da se na povećanju proizvodnje u Srbiji radi nekoliko godina kroz povećanje proizvodnje nameštaja u saradnji sa proizvođačima u Srbiji, ističući da postoji mogućnost i gradnje fabrike, što bi bila druga direktna investicija kompanije Ikea.
“Već sada proizvođači iz Srbije snabdevaju robne kuće Ikea u celom svetu, pa kako nemamo robnu kuću ovde, to znači da je celokupna proizvodnja orijentisana na izvoz. Taj obim posla je mali u ovom trenutku i naš cilj je da se u narednim godinama obim posla poveća”, rekao je on.
Skalušević je naveo da je odluka o investiranju u Srbiju, Sloveniju i Hrvatsku doneta pre dve godine i da se za sada od ulaganja u tim zemljama ne odustaje, uprkos globalnoj krizi.
To bi bilo odlično rešenje za prenamenu prostora u luci Beograd, da grad makar izvuče neke pare.Milance":2onnlzum je napisao(la):Hrvati su hteli da im naplate promenu namene zamljista sa poljoprivrednog na industrijsko nekih 25 mil. evra koliko se ja secam.
Izvor: B92Beograd -- Najuži izbor švedske kompanije Ikea, čiji su lovci na lokacije u protekle dve godine prošpartali celom Srbijom, pao je na Loznicu.
Pošto su Vranje, Kragujevac i Stara Pazova ispali iz igre, švedski proizvođač nameštaja i pokućstva razmišlja da proizvodni pogon i trgovinski centar (koji će takođe otvoriti i u blizini beogradskog aerodroma) sagradi i u zapadnoj Srbiji. Detalji bi trebalo da budu utanačeni do kraja meseca, a pregovori se vode u strogoj tajnosti.
Ma koliko na prvi pogled Loznica bila čudan izbor Ikee, blizina granice sa Bosnom i Hercegovinom, odnosno tržišta te zemlje i Hrvatske, kao i mogućnost brzog transporta do Slovenije, luke u Trstu ili Austrije, bili su značajan faktor pri odlučivanju.
U obzir su sigurno uzeti i podsticaji koje Loznica, kao nosilac sertifikata grada sa povoljnim poslovnim okruženjem, nudi investitorima koji su spremni da ulažu i zapošljavaju ljude.
Ta opština, naime, investitorima koji zaposli manje od 30 radnika naplaćuje zakup kvadratnog metra zemljišta šest evra, a za onoga ko angažuje više od 30 nezaposlenih, cena zakupa zemljišta je jedan evro po kvadratu.
U Loznici je za otvaranje preduzeća dovoljan samo jedan dan, a ukoliko investitor građevinsku dozvolu čeka duže od osam dana, pod uslovom da ima urednu dokumentaciju, nešto nije u redu. U planu je i uvođenje „sistema 96”, što znači da će na sve zahteve, molbe ili tužbe administracija morati da odgovori za četiri dana.
Sve to je Loznicu svrstalo među deset gradova sa najracionalnijom administracijom u Srbiji. Ono što tek očekuje mnoge gradove ona je učinila pre tri godine – broj zaposlenih u javnoj upravi je smanjila za 14 odsto.