Zemljište u Srbiji najskuplje u regionu
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Nekretnine/Zemljishte-u-Srbiji-najskuplje-u-regionu.lt.html
Izvor: PolitikaBeogradu realno treba najmanje 60.000 stanova, ali se predviđa da bi se samo za oko 20.000 trenutno mogli naći kupci, zbog postojeće kreditne sposobnosti stanovništva
Ines Radović je direktor prodaje i Marketinga GTC.Srbija, kompanije koja neumorno gradi po Novom Beogradu. Sagovornica o svojoj kompaniji, Globe Trade Centre S.A. (GTC S.A), kaže da je je jedan od pokretača razvoja na tržištu nekretnina nove Evrope. Kompanija se bavi razvojem nekretnina u regionu centralne, istočne i jugoistočne Evrope, paralelno istražujući tržište zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza za potrebe dalje ekspanzije. Za sada, Globe Trade Centre S.A. investira u razvoj nekretnina u Poljskoj, Mađarskoj, Češkoj, Rumuniji, Srbiji, Hrvatskoj, Bugarskoj i Ukrajini.
Kada uporedite uslove za gradnju u Srbiji i zemljama u okruženju – u čemu su prednosti i mane? Da li je cena zemljišta u Srbiji skuplja, ili jeftinija nego u ostalim zemljama regiona?
Ono što strani investitori očekuju prilikom ulaganja na domaćem tržištu nekretnina jeste adekvatni povraćaj novca u periodu do najviše 10 godina. U Srbiji brzom povraćaju novca smetaju visoke cene zemljišta, koje iznose 40 posto svih ulaganja, dok je u ostalim zemljama taj procenat od 20 do 25 posto. Ipak, ako uporedimo tokove koji su se desili u ostalim zemljama u regionu, trebalo bi očekivati da i Srbija ostvari pomak na tom polju. Srbija je od strane naše kompanije prepoznata kao tržište na kom se očekuje period pozitivnog rasta, te se planiraju i nova ulaganja. GTC je veoma optimističan kada je u pitanju poslovna klima u Srbiji, i to pre svega zbog svog pozitivnog iskustva. Beograd je jeftiniji po ceni kvadratnog metra u odnosu na severozapadne susede, ali je još uvek skuplji od Bukurešta i Sofije. Očekujemo da će sa razvojem tržišta cene lagano početi da padaju, i taj proces je već započeo, delimično kao rezultat trendova u regionu, a delimično kao efekat nedostatka poverenja u investicije u tržište nekretnina, što je velikim delom izazvano kreditnom krizom u svetu.
Šta biste promenili u zakonskoj regulativi?
Pre svega, to je zakon o restituciji koji bi trebalo da reši pitanje imovinsko-pravnih odnosa nad građevinskim zemljištem, a koji kasni godinama. Taj zakon će povećati broj direktnih stranih investicija, što će učiniti da investitori više ulažu u stari deo Beograda.
Da li imate procenu o potrebama za poslovnim i stambenim kvadratima u Srbiji?
Trenutno se gradi 280.000 kvadrata poslovnog prostora, a u najavi je još 120.000.
Potražnja za stanovima je svakako velika, ali tu postoje dva ugla posmatranja: Beogradu realno treba najmanje 60.000 stanova, ali se predviđa da bi se samo za oko 20.000 trenutno mogli naći kupci, zbog postojeće kreditne sposobnosti stanovištva.
Kako ocenjujete sposobnost građevinske operative u Srbiji?
Građevinska operativa po obimu i kvalitetu ponude daleko zaostaje za potrebama tržišta, a situacija će se poboljšati tek kada na tržište uđe veliki broj inostranih izvođača radova, koji će se međusobno takmičiti.
Da li možete da nabrojite šta sve GTC gradi u Srbiji? Koliko je kvadrata do sada izgrađeno, koliko ima u gradnji?
Do sada smo na tri parcele izgradili objekte ukupne površine 100.000 kvadratnih metara, a u naredne dve do tri godine sigurno ćemo podići komercijalni i poslovni prostor na oko 90.000 kvadrata.
U Beogradu, GTC je startovao sa svojim kor biznisom – izgradnjom poslovnog prostora.
Naš prvi objekat u Beogradu, GTC House, postao je mesto okupljanja poslovnog sveta, sedište elitnih korporativnih klijenata.
Poslovni kompleks u novobeogradskom bloku 19a, GTC je nazvao „19. Avenija”. Nalazi se na zanimljivoj, elitnoj lokaciji, na uglu ulica Vladimira Popovića, Milentija Popovića i Trećeg bulevara. Ovaj kompleks u obliku trougla ima ukupno 60.000 kvadrata, od toga 40.000 kvadrata nad zemljom, od čega je polovina poslovni prostor a polovina stambeni. Poslovni deo završen je proletos.
Park Apartmani su rezidencijalni deo istog projekta, sa oko 200 stambenih jedinica. Najmanji je stan od 37 kvadrata, a najveći se prostire na 186 kvadrata i – svi su prodati, a useljavanje je trenutno u toku.
Naš treći projekat, GTC Skver, je poslovna zgrada A klase, koja se nalazi na uglu Trećeg bulevara i Bulevara umetnosti, preko puta Fakulteta dramskih umetnosti, i biće useljena do kraja ove godine. Ima 25.000 kvadrata poslovnog prostora u dve zgrade, između kojih je trg po kome je projekat i nazvan.
Kakvi su vam planovi?
Ove jeseni GTC Srbija počinje izgradnju savremenog tržnog centra u Subotici, jednoj od najprometnijih raskrsnica u gradu, tačnije na uglu glavne gradske saobraćajnice, Segedinskog puta i ulice Pap Pala, tridesetak kilometara od mađarske granice i 18 kilometara od međunarodnog autoputa E75.
Ovo je dvanaesti tržni centar koji GTC podiže u regionu – a neki od najčuvenijih po funkcionalnosti i posećenosti, ali i po arhitektonskoj lepoti i inovativnosti nalaze se u Krakovu, Varšavi, Pragu, Bukureštu, Zagrebu i Osijeku.
U planu je i izgradnja novog tržnog centra u Beogradu na oko 70. 000 kvadrata, na lokaciji u starom delu grada.
Nastavak projekta GTC Skver u Trećem bulevaru na Novom Beogradu doneće, u narednih godinu i po dana, oko 25.000 kvadrata novog poslovnog prostora.
N. N. S.
[objavljeno: 19/09/2008]
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Nekretnine/Zemljishte-u-Srbiji-najskuplje-u-regionu.lt.html