Nedavno sam nišao sam na neki adult AI app koji skida ljude golim.
Samo staviš željenu sliku i on kreira najpodobnije telo ispod nečije glave...
Isprobao sam jednom (na sebi

) bogami ispalo je...

mada bih neskromno dodao da sam sam ipak za nijansu... veštiji u fotošopu

bio još pre 20 godina od veštačke inteligencije, ali to je druga priča
Elem, da vratim komunikaciju u časne okvire ovoga foruma, postavlja se pitanje pravne regulacije ovakvih AI programa i kako kvalifikovati takve radnje kako s aspekta onih koji su program stvorili tako i s aspekta onih koji ga koriste te tako dobijene fake AI fotografije objavljuju?
I da ne okolišam previše otkriću vam da su kreatori na čistom terenu, ali sama radnja na strani korisnika aplikacije jeste protivpravna ako bez dozvole drugih lica koriste njihove fotografije i AI dobijene fotke objavljuju i to je krivično delo
polno uznemiravanje.
Bilo bi neovlašćeno objavljivanje... (sa osetnim zadiranjem u nečiju privatnost) da je taj neko stvarna ličnost ali fake slika ide pod polno uznemiravanje a evo i zašto...
"svako verbalno,
neverbalno ili fizičko ponašanje koje ima za cilj ili predstavlja
povredu dostojanstva lica u sferi polnog života, a koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko,
ponižavajuće ili uvredljivo okruženje“.
"Ovim krivičnim delom štiti se polno dostojanstvo svakog lica, bez obzira na njegov pol ili starost. Ipak, kako polno dostojanstvo predstavlja relativnu kategoriju postavlja se pitanje kako će se u praksi razlikovati moralno od seksualno nemoralnog ponašanja."
Dakle dovoljno je široko postavljena radnja na vreme, još pre 10tak godina, da sasvim komotno obuhvati i AI zloupotrebe, ako zatreba, a to zavisi od volje oštećenog...
Drugi aspekt priče je da ova AI aplikacija i zarađuje pare. Prva slika besplatno, svaka sledeća 0.5$
Nije samo zabave radi nego i da se namakne neki dolar. Međutim kreator aplikacije sebe ograđuje time da on ne zna koje fotografije krajnji korisnik upotrebljava i da li za to ima dozvolu a u samoj aplikaciji je jasno naznačeno da je potrebno poštovati privatnost drugih lica. Time je njegova online zarada postaje legalna.
Dakle ostaje odgovoran samo krajnji korisnik. Međutim javni tužilac u ovakvim situacijama po našem zakonu ne reaguje ex officio nego po privatnoj tužbi oštećenog.
Odatle sledi da neko ko sebe (ovakvom radnjom objavljivača) ne smatra oštećenim tj. da mu je ugroženo dostojanstvo (do mere da izvrsioca krivično goni) jer generalno ima liberalnija seksualna shvatanja, doživljava to kao bezazlenu sprdačinu i ne smeta mu... U toj situaciji krivično gonjenje nije moguće.