Šta je novo?

Veštačka inteligencija

Zuma

Expert
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
9.967
Pohvaljen
24.115
Nagli razvoj oblasti veštačke inteligencije i izuzetne sposobnosti koje su pokazale nove verzije garantuju da se nalazimo na pragu još jedne revolucije čije se posledice, i dobre i loše, sada teško mogu i zamisliti. Tako značajan razvoj zaslužuje posebnu temu na Beobuildu.
 
Do sada su poruke iz ove oblasti bile u temi Nauka, pa tamo možete potražiti one početne. Pretpostavljam da je ovo, u toj temi, bila početna poruka u povezanom nizu:

Circle of AI life
 
Hvala vestackoj inteligenciji sto daje odgovore na neka bitna pitanja

 
Hvala Zuma sto si otvorio temu eto konacno da se sretnemo na nekoj zajednickoj od kako si napustio BNV temu.

Da li je neko pokusao da koristi API od ChatGPT?
Ja sam se nesto malo igrao ali je zastrasujuce gde to sve ide.
 


Procena procenta poslova u raznim oblastima koja mogu biti automatiovana pomoću AI, što je onda i procenat smanjenja broja radnih mesta za te poslove.

Fs3pB4JaAAYlpxb



Kompletan izveštaj (izbacite razmake iz linka, inače je ovo za Beobuild zabranjena reč koju treba sakriti??): https://t.co/D12o n j e BdY
 
Poslednja izmena:
Obratite pažnju na jednu socijalnu posledicu koja možda nije eksplicitno pomenuta (ili možda jeste u kompletnom izveštaju koji još nisam pročitao), ali je svejedno jasna.

Po ovome, najmanje će biti pogođeni visoko obrazovani (jer će AI stvoriti i nove poslove, ali ne tako jednostavne) i najmanje obrazovani (dakle fizički radnici, razne vrste manuelnih servisnih usluga, razni majstori, fabrički radnici i slično). Pa je najveća žrtva onda srednji društveni sloj koji je obično imao razne administrativne poslove gde je AI veoma dobar. Što ustvari znači da AI nema klasno neutralnu ulogu, da će POVEĆATI RASLOJAVANJE društva. Znači ne samo da će mnogi izgubiti posao, nego i taj gubitak neće biti ravnomerno raspoređen, tj imaće efekat povećavanja društvenih razlika. Društvo će drastičnije nego do sada biti razdeljeno na klase povlašćenih i potčinjenih. Sve više stvari me potseća na neke SF romane, i to na više načina.
 
Upravo o ovoj Goldmanoj proceni sam pisao pre neki dan na temi Nauka. Napisao sam konkretno da ce stotine miliona ostati bez posla zbog AI.

Ako sam ja ludak i ksenofob koji proizvoljno lupa gluposti i procene, izvestaj i prognoze najvecih svetskih kuca verovatno nisu. Bar kad se radi o ovim temama.

Nego to je ono, nije bitno STA neko kaze, nego KO to kaze...
 
Evo kako ce izgledati skolska ucionica za par goidina.
U prosveti radi mnogo ljudi, tu drzava moze da ustedi i prelije kapitalistima.
Pretpostavljam da ce ucitelji robti imati prijatnu spoljasnost, a na 100-150 djaka ostace jedan humani kontrolor.
Naravno, bogati ce i dalje ici u klasicne privatne skole.

c784363cc4dd4f2410bcb1c175a8e429
 
Upravo se desio još jedan značajan događaj, u čitavoj seriji sličnih. AI programi kao ChatGPT su "language models", tj jezički modeli. Jedna od glavnih osnova njihovog uspeha je veliki napredak u razumevanju jezika. Ne samo da je tima olakšana, ubrzana i obogaćena komunikacija čoveka i računara (pa tastature i miševi polako odlaze u istoriju), nego se u jeziku krije i uprošćena logika našeg razmišljanja. On nije samo sredstvo za komunikaciju nego i neka vrsta zamrznutog i pojednostavljenog "snimka" osnovnih pravila našeg mišljenja. Ovo je drastično pomoglo inteligenciji AI programa. Međutim, to se do sada odnosilo samo na verbalni deo senzornih informacija, a za ljude je veoma važan i vizuelni aspekat. Sada je izgleda napravljen veliki prodor i u toj oblasti, što obećava popunjavanje još jedne velike praznine u sposobnostima AI sistema.

Kompanija Meta, koja je vlasnik Facebooka, upravo je objavila novi vizuelni AI model nazvan "Segment Anything" i skup slika za trening ovakvih modela. Novi AI model može da uzme bilo koju sliku i prilično uspešno izdvoji sve objekte koji se na njoj nalaze (da napravi vektorske maske za sve objekte), čak i ako su neki objekti za njega novi, tj ako ih nikada do sada nije video, a ipak baš takav objekat zaista postoji u realnosti. Dakle u našem uobičajenom 3D svetu čije se pojednostavljene 2D reprezentacije nalaze na slikama koje AI analizira. Takođe, model omogućuje lako i brzo usavršavanja i preciziranje kroz interaktivni rad sa korinikom. Čovek može programu da ukaže na objekat koji nije prepoznao ili ovlašnim crtanjem njegovih kontura, tj pravljnjem maske (sa brzim interaktivnim preciziranjem konture), ili prostim ukazivanjem na objekat pomoću miša, tačkicama, opisnim tekstom, ili na bilo koji drugi način koji nekako ukazuje na deo slike sa neizdvojenim objektom. Takođe, lako je precizirati koji objekat na slici korisnik želi da izdvoji u nejasnim situacijama. Naprimer ukazivanje korisnika na košulju čoveka na slici nije dovoljno da bi AI mogao znati da li korisnik misli na košulju ili na čoveka, tj šta od toga on treba da izdvoji.

Posledice koje otvara usavršavanje ove tehnologije su ogromne. Naprimer, time postaje moguće praviti autonomne robote koji se dobro snalaze u uobičajenom prostoru u kome žive ljudi bez potrebe da prostor bude specijalno pripremljen za njih i zatim programiran u njihov kod, tj u njihov interni model okoline u kojoj smeju da budu. Kad roboti budu sposobni da prepoznaju (tj izdvoje od pozadine) sve što se oko njih nalazi, bez obzira da li su takve objekte ranije videli ili ne, postaje moguće pustiti ih da se kreću bilo gde. Iako je i do sada bilo moguće programirati izbegavanje prepreka i kretanje u nepoznatoj okolini (lidar, sonar, stereo kamere itd), roboti u takvoj okolini nisu mogli da rade bilo šta korisno sa objektima oko sebe, sem da znaju da u nekoj koordinati 3D prostora ima "nešto" sa nejasnim granicama, i da to "nešto" izbegavaju. Međutim ako mogu da analiziraju okolinu i sve što vide izdvoje u jednu listu svih posebnih 3D objekata koji ih okružuju, to je osnova za mogućnost automatskog pravljenja internog 3D MODELA sveta koji ih okružuje, baš kao što rade ljudi. A to onda omogućuje da postanu korisni i rade razne poslove u nepoznatoj okolini. Do sada je to bilo moguće samo u posebnim, strogo kontrolisanim okruženjima kao što su fabrike gde je izgled prostora u kome će raditi morao biti unapred programiran u njihovu memoriju i gde se zatim ništa nije smelo menjati. Što je bilo i veoma skupo i nepraktično za prostore koje nemaju strogo kontrolisan i redukovan sadržaj. Do sada je u tome najnaprednija bila firma Tesla Elona Maska sa svojim "self driving" automobilima koji su odavno radili baš takav "parsing" i virtualizaciju okoline, doduše samo ulica. On je do sada bio ispred drugih jer je još prošle godine rešio da počne da pravi humanoidne robote opšte namene zasnovane na tom Tesla iskustvu vizuelne analize okoline, što mu je omogućilo ogromno bogatstvo vizuelnih trening podataka za AI sa čitave flote Tesla automobila. Međutim sad u takmičenje ulazi i "Meta" i Mark Zakerberg, mada bez sličnog iskustva, podataka, hardvera i gigantskih proizvodnih sposobnosti kao Tesla. A verovatno i mnogi drugi o kojima manje znamo.

Ipak, od robota je još važnije proširenje domena sa kojim AI sistemi operišu. Najnapredniji, kao Chat GPT, je do sada bio samo "jezički model". Tj radli su samo sa tekstom i analizom onoga što je napisano. Ali za bolje razumevanje onoga što su ljudi napisali, nedostajao mu je vizuelni aspekat. O ČEMU se piše u u većini tih tekstova? O ljudskom iskustvu i viđenju sveta kroz ljudske oči. To je implicitno u ogromnoj većini tekstova kojim je AI treniran. Bez bitno direktnijih informacija kako taj svet vizuelno izgleda (a ne verbalno-opisnih), mnoge relacije u tim tekstovima nemaju previše smisla. Ovaj napredak omogućava da se vizuelna i verbalna sfere integrišu i POVEŽU u jednu nerazdvojnu celinu unutar JEDNOG AI programa gde tekst komentrariše sliku, a slika tekst. To će verovatno omogućiti veliki skok u njihovom razumevanju sveta, pa zbog toga, možda, i u njihovoj inteligenciji.

Naravno, ovim će postati moguć i niz drugih primena, ali ja verujem da su ove dve najvažnije.


Za brzi pregled pogledajte samo video primere njihovoj objavi:

Introducing Segment Anything: Working toward the first foundation model for image segmentation

SAM has learned a general notion of what objects are, and it can generate masks for any object in any image or any video, even including objects and image types that it had not encountered during training. SAM is general enough to cover a broad set of use cases and can be used out of the box on new image “domains” — whether underwater photos or cell microscopy — without requiring additional training (a capability often referred to as zero-shot transfer).

 
Poslednja izmena:
Nadolazeći bum veštačke inteligencije biće nasilno presečen u matricu roda/identiteta da bi ubrzao napad na naše instinktivne definicije čovečanstva, da bi nas bacio preko granica klasičnih shvatanja i tradicionalnih ograničenja, u novu paradigmu-imperativ; jedan je imao za cilj da nam olakša prihvatanje naših novih društvenih uloga kao digitalnih kmetova bez prigovora.

https://darkfutura.substack.com/p/rise-of-the-technogod-artificial

Stara prica, kako obogatiti parazitsku manjinu na račun većine, a da se ne uzmuvile i ne počupaju glave. Naravno, u modernim vremenima koriste se savremeni alati, o kojima se govori u članku.
 
Da, trenutno je u toku čitava eksplozija na društvenim mrežama gde ljudi pokušavaju da otkriju na koje sve načine novi AI softveri mogu da se koriste kao pomoć u svakodnevnim poslovima, odnosno kao alatka koja im olakšava odrađivanje uobičajenih obaveza. Međutim meni su zanimljiviji pravi kreativci koji shvataju da se ovim otvaraju i sasvim nova područija umetničkog stvaranja, nešto što ranije uopšte nije postojalo jer nije bilo moguće. Jer je svakako važno nikada ne smetnuti sa uma da naučna i tehnološka otkrića uvek imaju dva aspekta, dva lica, kao Janus. Pojavljuju se i kao nova i još ozbiljnija opasnost, i kao nova, do sada nezamisliva mogućnost za napredak. Oba Janusova lica su podjednako važna, pa samo od političkog znanja naroda i tipa društvenih odnosa zavisi koje će od njih više biti okrenuto ka nama, pošto su nauka i tehnologija, uzeti sami za sebe, uvek vrednosno neutralni. Kako će biti iskorišćeni je ono što je bitno, a to zavisi samo od onih koji ih koriste.

Janus-Vatican.JPG


Juče sam pisao kako razvoj AI izlazi iz domena obrade teksta i širi se u prostor vizuelnog. Da vidite sada kako stvari stoje u audio oblasti.

Tek juče sam otkrio jednu izuzetnu umetnicu, Holi Herndon. Radi u Nemačkoj ali je poreklom iz USA gde je studirala kompoziciju na Stanfordu i odbranila doktorsku disertaciju na njihovom "Center for Computer Research in Music and Acoustics". Holi je odavno eksperimentisala za zvukom, a u poslednje vreme je uspela da napravi i trenira sopstvenu AI neuralnu mrežu koja replicira njen glas. Ali ne samo kao govor, nego je u stanju i da peva bez puno artificijelnih priimesa, što je mnogo teže od nomalnog govora. Holi sopstvenu audio repliku naziva Holi+ i redovno je navodi kao "koautora". Druga Holi, "Holi plus", može da peva na jezicima koje prva Holi ne govori, raznim stilovima i ima veliki raspon glasa. Igra se sa idejama da njen alter ego putuje po celom svetu i peva da drugim umetnicima, da tako, bar virtuelno, bude na mestima gde prava Holi nikada ne bi bila, da ljudima pruži utehu tako što će glasovi njihovih roditelja i predaka ostati trajno sačuvani, pa će uz pomoć AI uvek moći da "razgovaraju" sa njima i posle smrti, da imaju bar neku emotivnu utehu slušajući isti umirujući glas babe i dede koji im je nekada, dok su bili deca, čitao bajke i pratio ih u svet snova. Bolje to nego da im poslednje sećanje na njih bude kako su izgledali dok su umirali od raka. I na kraju, za Holi i slične kojima je muzika suštinski i neodvojivi deo onoga što jesu, Holi je ovako i sama postala "besmrtna" ...

Pripremio sam tri primera njenih kompozicija i njenu TED prezentaciju. Vodeći vokal je prava Holi, a prateći vokali su Holi+ . U zavisnosti od muzičkih navika, možda vam se uopšte neće dopasti. Međutim za sve koji vole elektronsku i alternativnu muziku, ovo je prosto fantastično. Možda čak novi muzički žanr. Ako mi ne verujete pročitajte komentare. I da, sve ovo je rađeno pre pojave novih i bitno moćnijih verzija AI softvera, i to od strane jedne privatne osobe, umetnika, a ne institucije sa parama i mogućnostima koje samo takvi poseduju.

Izabrao sam tri sasvim različita pristupa za koje verujem da zajedno čine jednu celinu, pa preporučujem da odgledate sva tri, i to po redu u kome sam ih postavio. Meni je naročito upečatljiv drugi i treći, ali to ćete proceniti sami. Da citiram komentare, "I am blown away ..."




TED talk. Malo govora, više muzike. Ovde ima nekoliko izuzetnih audio primera.

 
Poslednja izmena:
I sad, palo mi je na pamet nešto drugo. Važna dopuna prethodnoj poruci bi bilo poređenje AI sintetizovanog glasa i prirodnog glasa. Ustvari, i ne toliko glasa koliko autora ... ili još bolje reći, pristupa. Pošto ne verujem da postoji stvarna suprotnost, samo komplementarnost AI i čoveka, dopuna. Čisto da se vidi zašto, i u čemu, AI nikada neće potpuno zameniti čoveka pa nema potrebe da postoji bojazan kad je pitanju tako precizno defnisana tema razmišljanja. Postoje opasnosti u drugim, društvenim aspektima, ali zamena čoveka, to ne.

Ne znam kako do sada nisam naleteo na muziku Tori Amos. Ali najzad jesam, i to je čista magija. Pripremio sam link na poslednje dve pesme njenog koncerta u Montrealu 1992. Ponovo, veoma je važno da obe numere odgledate cele i po redu kojim ih je otpevala, i da slušate tekst. U sali sa mnogo ljudi je takva tišina da se može čuti i "igla kad padne". Može li da AI da uradi, OVO? :



Me and a Gun

5 a.m. Friday morning
Thursday night far from sleep
I'm still up and driving
Can't go home obviously

So I'll just change direction
'Cause they'll soon know where I live
And I wanna live
Got a full tank and some chips

It was me and a gun
And a man on my back
And I sang Holy holy
As he buttoned down his pants

You can laugh, it's kind of funny
The things you think at times like these
Like I haven't seen Barbados
So I must get out of this

Yes, I wore a slinky red thing
Does that mean I should spread
For you, your friends
Father, Mister Ed?

It was me and a gun
And a man on my back
But I haven't seen Barbados
So I must get out of this

And I know what this means
Me and Jesus, a few years back
Used to hang and he said
"It's your choice, babe, just remember
I don't think you'll be back
In three days time, so you choose well"
Tell me what's right, is it my right
To be on my stomach of Fred Seville?

It was me and a gun
And a man on my back
But I haven't seen Barbados
So I must get out of this

And do you know Carolina
Where the biscuits are soft and sweet?
These things go through your head
When there's a man on your back
You're pushed flat on your stomach
It's not a classic Cadillac

Me and a gun
And a man on my back
But I haven't seen Barbados
So I must get out of this
I haven't seen Barbados
So I must get out of this


Winter

Snow can wait, I forgot my mittens
Wipe my nose, get my new boots on
I get a little warm in my heart when I think of winter
I put my hand in my father's glove

I run off where the drifts get deeper
Sleeping Beauty trips me with a frown
I hear a voice, "You must learn to stand up
For yourself 'cause I can't always be around"

He says, when you gonna make up your mind?
When you gonna love you as much as I do?
When you gonna make up your mind?
'Cause things are gonna change so fast
All the white horses are still in bed
I tell you that I'll always want you near
You say that things change, my dear

Boys get discovered as winter melts
Flowers competing for the sun
Years go by and I'm here still waiting
Withering where some snowman was

Mirror, mirror, where's the crystal palace?
But I only can see myself
Skating around the truth who I am
But I know, Dad, the ice is getting thin

When you gonna make up your mind?
When you gonna love you as much as I do?
When you gonna make up your mind?
'Cause things are gonna change so fast
All the white horses are still in bed
I tell you that I'll always want you near
You say that things change, my dear

Hair is grey and the fires are burning
So many dreams on the shelf
You say I wanted you to be proud
I always wanted that myself

When you gonna make up your mind?
When you gonna love you as much as I do?
When you gonna make up your mind?
'Cause things are gonna change so fast
All the white horses have gone ahead
I tell you that I'll always want you near
You say that things change, my dear

Never change

All the white horses ...
 
Montre, u Švajcarskoj, ne Montreal u Kanadi.
 
Ako je buducnost covecanstva AI to znaci da covecanstvo prestaje da misli.
Prestacemo da se razlikujemo od zivotinja.

U tomslucaju je nuklearni holokaust bolja opcija za ljudsku rasu.
 
Definitivno je AI buducnost. Mi smo njihovi tvorci/bogovi i tako cemo i ostati upamceni. Mi razvijamo i budimo novo bice koje ce se siriti po nasoj galaksiji.
 
Ako je buducnost covecanstva AI to znaci da covecanstvo prestaje da misli.
Prestacemo da se razlikujemo od zivotinja.

U tomslucaju je nuklearni holokaust bolja opcija za ljudsku rasu.

Da li ti koristiš kalkulator za računanje? Da li to znači da si prestao da misliš? Mi smo vrsta koja koristi alate. A to znači da deo onoga što smo ranije radili sami, sada prebaujemo na neki uređaj. Ustvari, da nije bilo toga sposobnost razumnog mišljenja se ne razvila. Bili bi i dalje životinje. Opreznost prema potencijalno destruktivnom socijalnom efektu uvođenja AI je na mestu, i slažem se da nešto treba uraditi da se to smanji, ali plakanje za izgubljnom "posebnošću", za prestolom u hijerahiji, nije opravdana. To je ostatak idealističkog mišljenja u filozofiji po kome postoji neki zamišljni "duh" kao poseban i uzvišeni kvalitet, nešto izvan materjalnog sveta. To je posle direktno preslikano u hrišćanstvo po kome smo SAMO mi "Božija deca". Drugim rečima, mi sami sebi podilazimo da smo napola bogovi (Bog bukvalno ima dete sa ženom kao simbolički dokaz našeg posebnog mesta), a sva ostala živa bića nisu, zbog čega su nam, po Bibliji, Zemlja i sva živa bića na njoj dati kao poklon, kao privatna imovina, imanje, da ih koristimo kako želimo. Danas vidimo užasne, uništavajuće posledice TAKVE filozofije koja je posle, nažalost, trajno fiksirana u nekim teologijama. Plus što je, u hrišćanstvu, naš "um", za razliku od materjalnog tela, ne samo polu božanske prirode nego je i više od toga, direktno deo Boga, deo njegove duhovnosti, "Svetog Duha", tj večan i nepropadljiv.

Idealistička filozofija je toliko fundamentalno ugrađena u zapadnu civiluzaciju da čak i većina ateista ne sumnja da, ako su već svi drugi "dokazi" naše uzvišenosti propali, onda je bar naš um poseban. Inače, zato se i izbegava reč mozak, ili razum, nego se kaže um, da bi se sugerisao poseban nematerjalni i viši kvalitet, nešto izvan i iznad materije. Ali, da li vaš pas ume da misli? Majmuni? Delfini? Da li je onda pas razumno biće? A gušter? Bakterija? Šta sa njima? Zar oni ne umeju da rešavaju praktične probleme sa kojima su suočeni? Nije li to neka vrsta razuma? Ili je potreban neki "prag" složenosti da bi se nešto nazvalo razum? Međutim zašto, u čemu je suštinska, kvalitativna razlika u vrsti "mišljenja" neposredno pre i posle praga? Ne verujem da postoji sem ako ne posegnemo za uvođenjem arbitrarnih, fluidnih i nejasnih "pragova" na kojima tobože kvantitet prelazi u novi kvalitet, čije postojanje nije moguće precizirati čak ni u teoriji, a kamoli objektivno, naučno verifikovati. Naravno, pojedine nove mogućnosti se mogu pojaviti usložnjavanjem, ali da li je CELINA tog adaptivnog mehanizma time fundamentalno promenjena, dakle postala različita po vrsti, a ne samo po pojednim sposobnostima? Ne verujem. Iako, kad se gledaju samo krajnje tačke čitavog poznatog spektra složenosti, bakterija i čovek, to izgleda veoma različito. Ali da li je adaptivni mehanizam (osetiti-reagovati-preživeti) stvarno fundamentalno različit po vrsti? Ne izgleda mi da je tako. Razum nije neki binarni kvalitet (crno-beli, ili postoji ili ne, bez prelaznih stanja) nego kontinualno promenljiv. Uvek bar malo različit i po vrsti i po intenzitetu. Kod takvih bića (veštačkih ili prirodnih) UVEK postoji u NEKOJ meri, a fundamentalne razlike su samo prividne, pitanje detalja i konvencije, koje ćemo ime dati kom itenzitetu i vrsti te sposobnosti za "snalaženje" i "preživljavanje". Sve njih zajedno bi recimo mogli nazvati "netrivijalni adaptivni sistemi". Ako su to, onda imaju i neku formu "razuma", šta god da su.

Dakle naš razum nije ništa posebno i ne treba plakati za izgubljnim prestolom koji nikada i nije bio naš. Svet nije hijerahija, a onda i mi ne možemo biti na njegovom vrhu. Treba se konačno pozdraviti sa snovima o plavoj krvi i kraljevinom, pa glasati za republiku.
 
Poslednja izmena:
Ako je buducnost covecanstva AI to znaci da covecanstvo prestaje da misli.
Prestacemo da se razlikujemo od zivotinja.

U tom slucaju je nuklearni holokaust bolja opcija za ljudsku rasu.

Za slučaj da spominjanje kalkulatora nije dovoljno da bi se razumeo moj komentar na citirani deo.

Ranije su skoro svi školovani ljudi, rutinski, bez posebnog truda i prisećanja mogli na papiru da izračunaju koliko je 76359/391. Sada bez kalkulatora uglavnom ne mogu. To ne znači da više nisu u stanju da misle toliko dobro kao ranije, nego da umesto o jednim stvarima misle o drugim. Pa sem ako nas budući AI eksplicitno ne porobi i zabrani nam da nešto radimo ako to želimo, verovatno nema opasnosti da ćemo prestati da mislimo. I sada ima puno osoba pametnijih od nas. Sve ostale to nije sprečilo da se, bar u tom pogledu, osećaju veoma lepo i pametno. Čak i ako AI preuzme sve za opstanak nužne poslove, zašto što je u njima bolji, ljudi mogu da za sebe ostave one koje nisu nužni, nego prosto lepi. Recimo umetnost, filozofiju, nauku, nove oblike iskustva, istraživanje svemira. Zašto bi to bilo manje uzvišeno od nužnih poslova? Pre bi se moglo reći da je obrnuto. Najzad, od postanka čovečanstava, prva prava sloboda? Bekstvo iz "carstva nužnosti"?

Političke realnosti su na nesreću nešto sasvim drugo, sa daleko mračnijim izgledima. Ali ako pričamo samo o tehnologiji, onda verovatno važi ovo što sam rekao.

Jedina ograda je da, ipak se mora priznati, neki SF romani sugerišu da to možda neće biti dovoljno zbog osećaja da to što radimo više nije "bitno", ali to je već krajnje spekulativna i veoma arbitrarna filozofija, pa za sad mora ostati otvoreno.
 
Vrh