Šta je novo?

Veštačka inteligencija

Ai ozbiljno ugrožava Google

Može li OpenAI pretraživač da postane pravi konkurent Google-u?
Da li OpenAI ima kapacitete da osmisli pretraživač koji bi mogao nadmašiti Google?
I zašto sve više stručnjaka veruje da je upravo OpenAI na dobrom putu ka tom cilju?



OpenAI sve više u našim životima


OpenAI, kompanija koja stoji iza naprednih AI sistema kao što su ChatGPT, DALL-E, i Codex, pokazala je svetu šta sve veštačka inteligencija može da postigne. Počev od jednostavnih chat-robota do složenih modela za kreiranje slika i pisanje koda, OpenAI se nameće kao lider u primeni veštačke inteligencije. Sa iskustvom i resursima koji im stoje na raspolaganju, OpenAI sada ima ambiciju da kreira pretraživač koji može pružiti jedinstveno korisničko iskustvo, potpuno drugačije od onog na koje smo navikli.


Šta OpenAI pretraživač čini posebnim?


Kontekstualno razumevanje i preciznost


OpenAI koristi napredne AI modele kao što je GPT-4 za analiziranje i obradu informacija. Umesto pukog prikazivanja linkova kao odgovora, OpenAI pretraživač može interpretirati značenje korisnikovih pitanja i ponuditi sveobuhvatne, direktne odgovore. Na taj način, korisnici će dobiti tačne i relevantne informacije brže nego ikada.


Interaktivna pretraga


OpenAI razvija sistem pretraživanja koji omogućava interakciju sa korisnikom u realnom vremenu. Ako korisnik postavi složeno pitanje, AI može postavljati dodatna podpitanja kako bi preciznije odredio šta korisnik zaista želi da sazna. Ovo je potpuno drugačije od klasične pretrage, gde korisnici sami moraju da preciziraju i prilagode svoja pitanja.


Personalizovano iskustvo


OpenAI-jev pretraživač koristi tehnike mašinskog učenja za personalizaciju rezultata, osiguravajući da korisnici dobijaju informacije koje su prilagođene njihovim potrebama i interesovanjima, a ne samo standardne rezultate na osnovu ključnih reči.


Google-ov Model vs. OpenAI-jev model: koja je razlika?


Tradicionalni pretraživači poput Google-a bazirani su na indeksiranju web stranica, SEO pravilima i rangiranju na osnovu ključnih reči. Google algoritmi prepoznaju ključne reči i strukturu sadržaja, ali često ne razumeju potpuno kontekst. OpenAI-jev model, s druge strane, ide korak dalje – analizira kontekst, suštinu pitanja i ciljeve korisnika, koristeći napredne tehnike obrade prirodnog jezika.


Prednosti OpenAI-jevog pretraživača


Efikasnost i brzina

OpenAI pretraživač omogućava korisnicima da brže dođu do odgovora, jer nudi direktan odgovor umesto dugih listi linkova.

Ovaj pristup štedi vreme i omogućava korisnicima da dođu do suštine bez potrebe za dodatnim istraživanjem.


Bez rešenja po meri oglasa


Za razliku od Google-a, koji zarađuje pretežno od oglašavanja, OpenAI pretraživač bi mogao ponuditi model zasnovan isključivo na relevantnosti i korisničkom iskustvu. Uklanjanje komercijalnog pritiska može omogućiti korisnicima da dobiju bolje odgovore bez straha od sponzorisanja.


Bezbednost i privatnost


OpenAI je posvećen očuvanju privatnosti korisnika. Njihov pretraživač može ponuditi opcije koje omogućavaju korisnicima da traže informacije anonimno, bez deljenja podataka sa trećim stranama, što predstavlja ključnu prednost u modernom digitalnom okruženju.


Da li OpenAI ima šansu da nadmaši Google?


Dok je Google i dalje najpopularniji pretraživač sa duboko ukorenjenom infrastrukturom i korisničkom bazom, OpenAI ima adute u rukavu. Većina stručnjaka veruje da će veštačka inteligencija oblikovati budućnost pretraživanja i doneti nam brže, preciznije i personalizovanije rezultate. Iako je put ka konkurenciji dug, sve je jasnije da OpenAI ima potencijal da bude vodeći inovator.


Da li je OpenAI pretraživač budućnosti?


Ako OpenAI uspešno integriše svoj napredni AI u novi model pretraživanja, svet pretraživača može doživeti revoluciju. Korisnici će imati mogućnost da istražuju i pretražuju na način koji im omogućava potpuni kontekstualni uvid, bez komercijalnog pritiska. Budućnost pretraživanja je možda bliža nego što mislimo, a OpenAI je sve bliže tome da bude prva opcija za one koji žele da istraže svet interneta na nov način.



Ko može da koristi Chatgpt pretraživač?


ChatGPT pretraživač je dostupan korisnicima sa pretplatama ChatGPT Plus ili Team, dok će besplatni korisnici dobiti pristup u narednom periodu. SEARCH ENGINE LAND koristi prilagođenu verziju modela GPT-4o, obučenu na sintetičkim podacima i oslanja se na treće strane za pretragu, kao i na sadržaj direktno obezbeđen od strane partnera. OPENAI korisnici mogu pristupiti pretraživaču putem ChatGPT veb sajta ili mobilnih aplikacija, gde mogu unositi upite koristeći prirodni jezik. Pretraživač automatski pretražuje internet i pruža odgovore sa linkovima ka relevantnim izvorima, omogućavajući korisnicima da dobiju brze i ažurirane informacije.
 

Posebno, ako se ima u vidu da je mogućnost monetizacije kroz presonalizovane reklame na daleko višem nivou kroz ChatBot nego klasičan browser. Dok u pretrazi algoritam zaključuje koja su tvoja interesovanja; u slučaju Chatbot-a ti mu govoriš sve to direktnim jezikom i sa puno više relevanthih detalja. ChatGPT to trenutno ne koristi u te svrhe, ali odgovori koje kreira uzimaju u obzir prethodni kontekst i informacije koje si uneo tokom chat-a u prethodnom periodu.

Za Google je to jako bitno, pošto može doći u situaciju da informacije o korisnicima mora da kupuje od OpenAI i sličnih kompanija koje su već razvile Chatbot i imaju veći tržišni udeo.

U perspektivi ćeš, kada se Google i META tu umešaju, interakcijom sa njihovim AI da zapravo neprekidno ažuriraš svoj Advertising ID putem kojeg će ti se posle servirati odgovarajući "relevantni" sadržaji i reklame.

Izašao je skoro Gemini app za IOS i Android.
 
Poslednja izmena:
Dakle, ovo je stvarno ... Dr. Evil?

Sećate li se globalnog ludila u igranju, odnosno traženju "Pokemona" po celom svetu?

Sada se ispostavilo da je to bila tajna operacija CIA.

Naime CIA trenira ogromnu veštačku inteligenciju koja treba da razume 3D prostorne odnose, a onda da napravi 3D model sveta !!!

Sve što ste radili, ali baš sve, dok god je bio uključen vaš mobilni i aktivirana aplikacija, sve je zapamćeno u CIA računarima i iskorišćeno za vizuelni trening AI sistema i za kreiranje računarskog modela sveta. Uključućući vaše kupatilo, WC, stan, sobu, ulicu gde živite, sve ljude sa kojima ste bili, posao i svako drugo mesto gde ste ikada tražili tobožnje "Pokemone". Mora da se tamo neko smejao dugo, iskreno i do suza.

@neodonkey
In 1984, the state paid to surveil you. In 2024, we pay to surveil ourselves.

 
Tesla Optimus robot sada može da hvata loptice u letu.

 
Морам рећи да ми је мало мука од преплаве АИ снимака и слика реалистичног изгледа.
 
Tesla Optimus robot sada može da hvata loptice u letu.

Механика може (што није тривијално), тренутно је телеоперисан али ти подаци се користе за учење тако да ће ускоро моћи и самостално.
 
Šta znači "učenje"?

U ovom slučaju je to, mom mišljenju" samo povećavanje baze mogućih ishoda - to po meni i dalje nije inteligencija, nego "bubanje".

Donekle te dve stvari jesu povezane, pa bi možda trebalo ipak malo predefinisati značenje pojma AI.
 
Nije samo AI ali je pomogao kao jedna od alatki.

 
Морам рећи да ми је мало мука од преплаве АИ снимака и слика реалистичног изгледа.
Ниси једини. Кад споменух вештачку интелигенцију, то ме је подсетило на један коментар од американца од пре неколико месеци кад ми је испричао да је неко питао вештачку интелигенцију како да се реши проблем са загађењем. Вештачка интелигенција је одговорила да је најбоље решење решити то бацањем нуклеарних глава на Русију и Кину. То довољно говори колико нас она "воли." Која болест. То треба угасити док још није касно, јер ако се докопа нуклеарног наоружања, проћи ћемо горе него у филму Терминатор: Судњи дан.
 
To ti vise govori o politickom usmerenju LLM-a nego o bilo kakvoj "inteligenciji". Open AI, google, microsoft su kao fine pudlice americke demokratske partije usmerili svoje LLM-ove na odredjeni nacin, pa tako dobijes apsurdne pretrage, tipa da za neke istorijske evropske dogadjaje budu generisane fotografije sa crncima i slicno. Kako je opsta politika da su Kina i Rusija zlo i "neprijatelj", tako i LLM logicno zakljucuje sta je najbolje i prihvatljivo.
 
Optimus uči da hoda po kosoj i klizavoj podlozi.

 
Neke od ideja (bivšeg?) kolege nam forumaša:

 
Vrlo zanimljiv duel dve veštačke inteligencije. Mada treba reći da postoji mogućnost da duel nije sasvim fer ako je Gemini podešen da čuje samo žive i prisutne ljude, a ne ono što se čuje sa drugih mobilnih telefona (ključ za selekciju bi mogao biti recimo veći opseg prisutnih frekvencija govora). Ili ta selektivnost možda na neki zbunjeni način zavisi od trajanja govora? Jer zašto bi Gemini isključivao mikrofon posle nekog vremena? Ili je to pogrešna pretpostavka? Pogledajte video i procenite sami. Naravno, ni ovo nije pravo razumevanje onoga što se govori, ali ova AI simulacija razmišljanja postaje sve savršenija i savršenija, pa će već i samo to u nekim oblastima i za neke primene biti sasvim dovoljno.


 
Poslednja izmena:
Vrh