Šta je novo?

Veštačka inteligencija

Da, to jeste veoma zanimljivo, ali će tako biti samo u početku. Kasnije će se društvo prilagoditi i promeniti sistem vrednosti, kao što se to uvek u istoriji dešavalo. Autentični glas i autentične kreacije pravih ljudi će se smatrati vrednim, a veštačke imitacije ne. Ako je nešto lako i može napraviti pritskom na dugme i bez trošenje puno resursa, to nema mnogo vrednosti. Ekonomija kaže da vredno ono što je retko, ili što je teško stvoriti. Masovna i automatska proizvodnja bilo čega bez utroška retkih resursa dakle već i po automatizmu tržišta gubi vrednost, pa se nešto slično dešava i u znatno kompleksnijoj sferi ljudskih vrednosti tipa: "šta je u životu važno?". Dakle svi takvi proizvodi AI-ja će imati neku čisto utilitarnu vrednost, tj biće vredni samo u meri u kojoj su u praktičnom životu korisni, tipa upotrebna vrednost obične viljuške ili kašike, ali ne više od toga, dakle bez dodatne vrednosti koju unosi neki posebni, visoko vrednovan "kreator". Zanimljiv primer za poređenje je vrednost umetničke grafike. Otisak neke grafike je nešto što se može beskonačno umnožavati u štampariji, međutim na tržištu vrede samo potpisani primerci iako su čisto fizički svi isti, i "legalini" i "nelegalni". Iako je to pomalo ekstreman primer jer ima veze i sa materjalnom kompenzacijom autora grafike, a ne samo sa njom, ipak ilustruje šta sve tu može biti važno. Vrednost je dakle i u nameri autora dela, ali i u onome što delu pripisuju korisnici, tj u "značenju" dela, što je prilično kulturološki orjentisana i čak filozofska kategorija. Utilitarnost je samo jedna komponenta vrednosti. Dakle, vrednost je nešto veoma kompleksno, pa sam pojam ne smemo previše uprošćavati.

E sad, sve to važi dok je AI samo poslušni alat, mrtva stvar, bez sopstvenog identiteta i samosvesti. Ako se u nekom trenutku desi da postane pravo inteligentno biće, a to je ipak još uvek samo spekulacija, onda se sve menja pa ćemo morati da ih tretiramo isto kao ljude, recimo kao drugu rasu ljudi ili nešto slično. Onda i njihove tvorevine počinju da imaju vrednost i značaj tvorevina drugih ljudi. Dakle da imaju ne samo utilitarnu vrednost nego i tu "dodatnu", nešto što je posledica upravo "ljudskosti" njihovog kreatora, tj. jednog neponovljivog ličnog iskustva i neponovljive individualnosti inteligentnog bića. Bez obzira od čega je ONO napravljeno.
 
Poslednja izmena:
MC wrote
,, ... Prvo, ljudi će se oslanjati na njih da nauče šta je dozvoljeno reći u pristojnom društvu, gde vlada politička korektnost..... ,,

Neke ne možeš nikad naučiti , te ovo je super opcija ,😂
To znaci da ,,vodje,, svih država sveta, oraazniih orraanizacija , PiiRovi i službe protokola, i sl. ostaju bez posla. (takozvani -lelemudi-) 👍Jer tako i tako o svim škakljivim važnim pitanjima konačnu odluku donose izabrani predtsvnici u domu, senatu ili skupštini.
Eto buduce vajde od veštačke intelegenciije 🤗
 
Poslednja izmena:
@Zuma Potpuno te shvatam, samo sto ja volim da tu malo zakomplikujem. Mislim da sve ima neki svoj umetnicki tisak, sve dok postoji, kako ti kazes, namera autora tj. coveka da uradi bas to sto je namerio da uradi. Dakle, Ai umetnost ce se vise nalaziti u kontekstu, u ideji, u prici, u zavrsnoj modulaciji i u prezentaciji, a ne ko do sada u samom procesu kreacije, improvizaciji (sto nije sasvim tacno, ali hajde.., Ai kreiranje takodje ima neki proces) itd.

Mislim da AI nece postati samosvestan preko noci, kao sto to mnogi zamisljaju, da bi se mi u cudu pitali ju sta nas snadje od danas do sutra... nego ce to ici korak po korak, pa ako na kraju neki Ai entitet budemo prepoznali kao nesto ili nekog ko moze dobiti svoja prava i autonomiju, onda to mozda nece biti greska.
Mene sto puta vise plasi kako ce ljudi zloupotrebljavati Ai, od toga sta bi bilo kada bi Ai postao pravo inteligentno bice.
Mozda bi nam pod robotima bilo mnogo bolje, bez zezanja.
 
Kad smo popularne muzike, meni lično je neprevaziđena epoha '70-ih i '80-ih, mada se provuče nešto i iz '60-ih...



ili '90-ih.




Neponovljivo iskustvo je slušati Stounse, GNR, Toto, Gilana (Child in time live), Hetfilda, pa i gomilu naših,ništa manje vrednih. Svi oni polako nestaju, pretužno mi je što današnji klinci neće imati prilike da osete to! Ok, ostaće zapisi, ali taj celokupan live doživljaj ne.

Neko bi ovo sa AI ukačio sa tim da može ponovo da čuje to, meni je nekako razvodnjavanje, čak i krađa intelektualne svojine!
 
Dobra je muzika 60-ih, 70-ih su vec poceli da zastranjuju sa glam rockom, ali onda je dosao punk i sve oduvao.
80-e su vrhunac zapadne civilizacije u nekom umetnickom slislu, sto se tice i muzike i filma.





 
Da, muzika je dobar primer zbog čega se sve nešto može smatrati vrednim. Ako zamislimo mašinu koja samo nalazi skladne harmonije i slepo ih kombinuje u pesme, koliko to vredi? Delimično da, ali i to samo u početku, dok su bile nepoznate. Životno iskustvo inteligentnog bića, rafinirano i pretočeno u neku konkretnu kreaciju je ono što recimo nizu harmonija dodaje pravu vrednost. To je neki izraz, slika vremena u kome je stvaralac živeo. Zato ne treba previše strahovati da će AI da zameni čoveka, sve dok i on sam ne postane "čovek". U međuvremenu će zaista biti ogromnih poremećaja u ekonomiji, ali to nije nešto što se dešava prvi put. Ustvari je uobičejno i dešavalo se uvek. Nekad je recimo prozvodnja hrane zahvala čitave armije robova ili kmetova koji se samo time bave. Ili recimo, ovo je tipična kancelarija iz tridesetih godina

Large_Office_by_Nat_Photographic__Advertising_Co_Chicago.jpg


Sve ove silne knjigovođe je zamenilo nekoliko Excel tabela. I svi su izgubili posao iako je to bio tipično ljudska, intelektualna aktivnost, i to ni malo laka. Da li su oni PONIŽENI što su ih zamenile mašine? Da li je svet sada bolji, kad više nema ekonomske potrebe za kmetovima i "vođama knjiga"? Pojavili su se drugi poslovi i to je sve.

slaves-picking-cotton_2.jpg
 
Dobra je muzika 60-ih, 70-ih su vec poceli da zastranjuju sa glam rockom, ali onda je dosao punk i sve oduvao.
80-e su vrhunac zapadne civilizacije u nekom umetnickom slislu, sto se tice i muzike i filma.

Kolega, nevažno za ovu temu, ali: na osnovu ličnih ukusa i van svakog merodavnog konteksta izreći generalizaciju "vrhunac zapadne civilizacije..." je ludo, iskreno ti kažem.

U međuvremenu.

Greek Scientists Create Fastest Ever AI Processor Harnessing Light

The fastest Artificial Intelligence (AI) processor in the world, which consists of photonic neurons and works with light instead of electricity, was created by the scientific team of the Department of Informatics of the Aristotle University of Thessaloniki (AUTH).
 
Posle onoga što sam prethodno napisao, nameće se novo pitanje. Dobro, to se dešava u prvoj fazi razvoja, ali šta kasnije? Ako/kad AI postane stvarno inteligentan i svestan sebe?

Nažalost, tu važi "all bets are off", tj tu se već ne može reći bilo šta sa iole većom sigurnošću. Ima previše toga od čega zavisi ishod takve situacije, a mi još ne znamo ništa od faktora koji baš tada mogu biti veoma bitni. Ali možda možemo razmišljati po nekim analogijama.

Šta bi bilo da su Neandertalci i Denisovci preživeli? Da imamo tri ljudske rase? Dovoljno slične a ipak dovoljno različite? Rasizam kao zvanična ideologija? Neka vrsta modifikovane demokratije? Ali stvarno različitih rasa, a ne istih (svi Homo Sapiens) sa nebitnim razlikama? O ovome bi se moglo još puno ...

U vezi sa tim, evo jedne zanimljivosti koja mi se od juče mota po glavi. ChatGPT je "jezički model". To znači da se veoma dobro "razume" baš u jezik. Na kraju krajeva, naučio je NAŠ jezik, ne znamo kako, ali isto kao deca. Ni deci niko prvo ne diktira gramatiku. Nego samo slušaju i onda SAMI izvedu pravila jezivo komplikovanog jezika na način koji nikome još nije jasan. I to za svega 18 meseci od rođenja, ne znajući pri tome maltene NIŠTA o svetu u kome se nalaze! ChatGPT je naš jezik naučio isto kao i oni. Neuralna mreža to očigledno može već samom svojom arhitekturom. I sad, ovo je ideja:

Lako se može desiti da AI "jezički model" nauči jezik delfina. Za njega je jezik ljudi bio podjednako stran kao i jezik delfina. Zato to ne bi trebalo da je teže, pa, ako je naučio naš, možda će i njihov. I onda ćemo opet imati DVE inteligentne vrste na planeti, nekoga sa kim možemo razgovarati. I sa kim se treba dogovoriti ko je gazda? Ili koja prva ONI treba da imaju? Možda glas u skupštini? Možda ih mi smatramo ipak nižom vrstom u odnosu na nas samo zato što ne možemo da komuniciramo, ili možda zato što smatramo da je samo materjalna civilizacija dokaz inteligencije? Ali neka vrsta može da NE ŽELI da živi drugačije nego kao deo prirode. Da NE ŽELI alate i da ima drugačiju sudbinu od svih drugih delova Prirode ... Eto dobre vežbe za ono što bi moglo da nas čeka sa AI.

Inače, za ovo je potreban samo trening materijal za ChatGPT. Njegova priprema mi ne izgleda kao previše težak zadatak. Treba razviti neki jednostavni simbolički jezik koji opisuje sve što mi možemo primetiti o ponašanja jata delfina. I onda prosto podvodni roboti neko vreme snimaju sve zvukove koji oni puštaju, istovremeno snimajući kako se jato posle tog zvuka ponaša. Zatim to njihovo ponašanje treba zapisati u takvoj formalnoj notaciji. Kad se jezički model nahrani dovoljnom količinom parova (delfinski zvuk)--(posledično ponašanje), AI će već pronaći međusobnu vezu. Isto kao što je shvatio naš jezik, ne vidim zašto ne bi i njihov, pošto svaki prirodni jezik ima istu osnovnu funkciju. Takođe, on je dobar baš u "big data processing", a mi ne. Dakle zbog drugačije raspodele mana i prednosti AI bi mogao da uspe u onome što NAMA nije uspelo, verovatno zbog ugrađenih slepih tačaka koje sa sobom nose naša biološka ograničenja. Međutim za AI to nema veze, on u početku nema predrasuda i preubeđenja, a znamo da je veoma dobar u lingvistici.
 
Poslednja izmena:
.... Lako se može desiti da AI "jezički model" nauči jezik delfina. Za njega je jezik ljudi bio podjednako stran kao i jezik delfina....

Sdruge strane , ako uspe da svoj binarni numericki sistem zameni sa nekim dr. sistemom računanja ja ne vidim granicu niti ograniičenja nj. mogucnosti dominantnosti u svim oblastima.
 
@orion Dobro pitanje. Nisam bas sve i svasta isprobavao. Cesto sam razocaran ishodima, mogu reci.
Zavisi sta te specificno interesuje. Oznaci sa "free" i odaberi kategoriju, nema beskonacno puno ponuda.
Ako nema bas to sto te zanima, vrati se posle nekog perioda da vidis da li su dodali jos neki novi app.
 
Ja krecem od juna intezivno da radim na razvoju koji ukljucuje AI u telekomunikacijama :) Videcemo - za sada sam umereni optimista :D I dalje sam misljenja da je ovo revolucija (sto i jeste), ali da razvoj nece biti bas toliko eksplozivan kao sto mnogi misle - vec da ce u jednom trenutku razvoj, tj rezultati krenuti da 'usporavaju'. Jednostavno za te finese, kada se dodje do visokih nivoa, treba uzasno mnogo vremena i resursa....
 
Bilo bi interesanto ,,Al-a,, učlanitii u BB , i pogledati nj. postove bar na ovoj temi. 🧐
 
Potpuno sam zaboravo na film "EX Machina" iz 2014. Naslov je naravno deo izraza "deus ex machina", bukvalno "Bog iz mašine", koji potiče još iz antičkih drama. Koliko taj film sada dobija sasvim nove slojeve značenja! Pogledajte ovaj sjajni komentar od pre 4 godine:

EX Machina, film 2.jpg


EX Machina, film 3.jpg


 
Poslednja izmena:
Pre par dana sam usput spomenuo ideju koja, gledano unazad, izgleda sasvim očigledna (nažalost tek pošto vam već padne na pamet, a ne pre toga). ChatGPT je "jezički model", a naš jezik nije jedini koji postoji. I životinje imaju svoj jezik. Što znači da bi AI možda mogao da napravi ogromne prodore i u toj oblasti. Da se ceo živi svet na Zemlji najzad međusobno razume i počne da razgovara? Zar ne bi to bilo lepo? Umesto vanzemaljskih vanzemaljaca ne bi li prvo trebalo imati "prvi kontakt" sa ovim našim, Zemaljskim, alien-ovima?

Danas sam pogledao po Interentu da li se nešto slično radi i, naravno, i drugi su se setili iste iste mogućnosti. Elo jedne lepe prezentacije.


 
Evo neobične i, moguće, proročke kombinacije iz davne prošlosti. Pre osam godina Džon Oliver intervjuiše fizičara Stivena Hokinga za svoj komediografski šou. Par pitanja je i o veštačkoj inteligenciji. Hoking mu to objašnjava jednom malom pričicom koja bi, u zavisnosti od vaših gledišta, mogla da bude duhovita. Ili ne.

 
Na Happy tv kanalu je pre neko veče bila emisija o AI.
Neki profesor geopolitike i mladi Šešelj.
Vratite i pogledajte kako patriJote zamišljaju ai
 
Evo šta o svemu ima da kaže uvek budna g-đica Klajn. Prevod celog teksta na srpski mogu da prosledim u pp, ako je nekom potreban.

"Postoji svet u kome bi generativna veštačka inteligencija, kao moćno istraživačko sredstvo za predviđanje i izvršilac zamornih zadataka, zaista mogla da se koristi u korist čovečanstva, drugih vrsta i našeg zajedničkog doma. Ali da bi se to dogodilo, ove tehnologije bi morale da budu raspoređene unutar znatno drugačijeg ekonomskog i društvenog poretka od našeg, koji bi imao za cilj zadovoljenje ljudskih potreba i zaštitu planetarnih sistema koji podržavaju sav život.

I kao što neki od nas koji trenutno ne tripujemo dobro razumemo, naš trenutni sistem nije ništa slično. Umesto toga, izgrađen je da maksimizira izvlačenje bogatstva i profita – i od ljudi i od prirodnog sveta – stvarnosti koja nas je dovela do onoga što bismo mogli da smatramo tehno-nekro stadijumom kapitalizma. U toj realnosti hiper-koncentrisane moći i bogatstva, veštačka inteligencija – daleko od toga da živi u skladu sa svim tim utopijskim halucinacijama – mnogo je veća verovatnoća da će postati zastrašujuće oruđe daljeg oduzimanja imovine i opustošenja."


AI machines aren’t ‘hallucinating’. But their makers are

Najava njene nove knjige:

Doppelganger: A Trip into the Mirror World
 
Poslednja izmena:
Vrh