Изградњом регионалног шопинг центра на 130.000 квадрата на Ушћу, „Делта сити” ће добити озбиљног тржишног ривала
Бивша зграда ЦК и будући шопинг мол на Ушћу биће озбиљан изазов за најбогатијег Србина Мирослава Мишковића (Фото Драган Јевремовић)
Америчка инвестициона банка „Мерил Линч” ће се аутоматски укључити у изградњу свих објеката које у Београду гради „МПЦ пропертис” у власништву бизнисмена Петра Матића. Уочи Божића, чувена српска компанија за развој некретнина, продала је 25 одсто капитала „Мерил-Линчу” рачунајући да ће тако свој посао померити и преко граница наше земље.
Како су јуче истакли у служби за односе са јавношћу ове компаније, њихов страни партнер ће се највише укључити у изградњу шопинг цента „Ушће”. У чак 130.000 квадрата пословног простора биће уложено око 150 милиона евра. Овим ће „Делта сити” Мирослава Мишковића, који је са 85.000 квадрата тренутно највећи регионални шопинг центар на Балкану, добити жестоког конкурента. Тако ће амерички партнери Петра Матића, човека сенке, који је у јавности постао познат по томе што никада није дао ниједну изјаву нити се сликао за новине, стати на црту са најбогатијим Србином.
Да ли су српској престоници потребне две такве велелепне палате за купохоличаре и како мисле да се носе са својим конкурентом који је за првих месец дана рада посетило 1,2 милиона купаца, питали смо јуче у „МПЦ пропертису”.
– Не бисмо се упуштали у посао који толико вреди да не мислимо да ћемо бити успешни. Пре било какве одлуке урађене су озбиљне анализе и донет је закључак да за нас има места на овом тржишту – каже Славица Цицварић, задужена за односе са јавношћу у овој компанији.
У МПЦ-у додају и да се надају да ће до краја ове године велики регионални центар куповине бити завршен, после чега ће почети изградња друге куле близнакиње.
О могућности да „Мерил Линч” постане већински власник ове српске фирме, засад је прерано говорити, додају. Кажу да ће стратешком партнеру највише користити знање и искуство које МПЦ има на овом тржишту, док ће фирми Петра Матића најдрагоценији бити савети које ће са собом донети америчке колеге.
Посао који је повезао ове две фирме био је тендер за куповину Робних кућа „Београд”, где су „Мери Линч” и МПЦ заједно наступали.
У партнерство су, кажу, ушли после темељног истраживања компанија које се баве некретнинама. У конкуренцији од десетак компанија, фирма Петра Матића показала се као најпоузданији партнер.
Према заједничким плановима, до краја следеће године у изградњу стамбених и пословних објеката, као и куповину некретнина, уложиће од 500 до 550 милиона евра. „Мерил Линч” је такође заинтересован, да по опробаном моделу свог српског партнера, кроз приватизацију пазари и квалитетне некретнине у Београду.
Подсећања ради, „МПЦ холдинг” купио је фабрику чарапа „Партизанка” на Звездари, па је на том месту касније изграђен луксузни стамбени комплекс „Оаза”. Ова фирма пазарила је зграду „Бигза”, која ће постати хотел или пословни простор, а осим за Робне куће „Београд” интересовали су се и за новобеоградски ИМТ.
„Мерил Линч” има канцеларије у 37 земаља и укупни капитал од скоро 1.800 милијарди америчких долара.У Србији је ангажована као приватизациони саветник за Нафтну индустрију Србије.
-----------------------------------------------------------
Дуг од 9,8 милијарди долара
Брокерска кућа која послује у оквиру групације „Мерил Линч” објавила је недавно податке о огромном дуговању у последњем тромесечју прошле године. По објављивању ове информације почетни раст цена акција на европским берзама јуче је нагло преокренут.
У саопштењу које је уздрмало европско тржиште хартија од вредности наводи се да је брокерска кућа морала да отпише чак 14,1 милијарду долара ненаплаћених хипотекарних потраживања и да је истовремено забележила највећи квартални губитак у својој историји од 9,8 милијарди долара. И док ова вест тресе европске берзе, у МПЦ-у истичу да их таква информација нимало не забрињава.
– Разговарали смо с нашим партнерима, који кажу да је „Мерил Линч” велика групација и да улаже свуда у свету, као и да су губици последица заправо наглог ширења. Ова дуговања брокерске куће, која су при том из потпуно другог сектора, немају никакве везе нити утицаја са пословним потезима које инвестициона банка повлачи на нашем тржишту – кажу у МПЦ-у.
-----------------------------------------------------------
Хапшен због утаје пореза
Петар Матић, власник „МПЦ холдинга”, 1998. године иза решетака је провео нешто више од месец дана, када је министар унутрашњих послова био Влајко Стоиљковић. У образложењу решења о хапшењу наводи седа је постојала основана сумња да је Матић утајио порез у висини од три милиона динара. Међутим, у медијима се тада спекулисало да је прави разлог хапшења био политички, односно блискост са Милом Ђукановићем, иако се спекулисало о блискости Матића са Марком Милошевићем и Мирком Марјановићем.
А. Николић
[објављено: 19/01/2008]