Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Ima li ovde profesionalaca koji bi bili voljni da ustupe materijal za polaganje ispita za profi upravnika? Molim bez komentara...Nisam, nazalost u mogucnosti da platim obuku :(
 
Zdravo,upravnik sam jedne zgrade u Beogradu od pre neki mesec.U zgradi imamo zajedničku prostoriju koju su nekoliko stanara uzurpirali i napravili skladište.Moje pitanje je sledeće,koja su moja ovlašćenja vezana za istu zato što planiram da prostoriju ispraznim i da imaju pravo svi da je koriate?Napominjem da sam imao sastanak sa stanarima gde se pojavio mali broj ljudi i na moj predlog da se isprazni nije bilo primedbi.Nedugo zatim jedan stanar koji nije prisustvovao sastanku a drži stvari u toj prostoeriji se usprotivio i rekao da neće da izbacuje stvari?Da li ja,kao upravnik,mogu da uradim nešto po tom pitanju?Hvala unapred
Nema on pravo da uzurpira zajedničke prostorije bez saglasnosti većine stanara. Pozovi lepo one što odnose stare stvari i neka nose to na deponiju.
 
Ako nema odluka većine da im je to dozvoljeno, okačiš obaveštenje i daš rok da se stvari isele ili predložiš rentu magacina i odrediš neku normalnu cenu, pa ako već koriste, onda to moraju i da plate i da to ide u fond zgrade.
 
Stambeno verovatno angažuje podizvođače (kao i za sve ostale moguće vrste radova) tako da je preporučljivo i da se ispita sa kojom firmom/firmama sarađuju za sanacije krovova pa se onda mogu i na internetu pronaći neke reference. A može se i direktno od te firme tražiti ponuda čisto da se vidi koliko je Stambeno naduvalo troškove.
Uh, ova tema i mene zanima.
Da li ima neko da preporuci neku firmu?
Da li je kvalitetnije sa kondorom ili sa tom nekom folijom, kako li se vec naziva?
Kod komsija sam gledala rad tamo neke firme. Ne bas kvalitetan, nisu ,, uboli,, nagib pa voda stoji ...
 
Postoji firma izolacija valjda jos koja je pola krovova ravnih radila u bg
Zanimljiv članak oko upropastVanja zgrada i samom stetocinskom izgledu zgrada
 
Nasa zajednicka prostorija je godinama stajala zapustena i zakljucana (samovoljom prethodnog upravnika iz redova stanara). Uspeli smo da mu uzmemo kljuc, sredimo je i izdamo za simbolicnih 50e, koji idu na racun zgrade. Stanari imaju podrume svoje koje mogu koristiti za magacin, zajednicka prostorija ima svoju namenu.
 
Situacija sledeca: odvod kanalizacije horizontalni stana na 5.spratu prolazi kroz kupatilo stana na 4. i ubada se u vertikalu. Ta cev sada propusta i kaplje stanaru na 4. Stanar iz stana iznad ne prihvata da je to njegova cev i da je njegova obaveza da je zameni. Trazi pravilnik, tj gde to pise da je to njegova cev. Imate li neki savet?
 
Situacija sledeca: odvod kanalizacije horizontalni stana na 5.spratu prolazi kroz kupatilo stana na 4. i ubada se u vertikalu. Ta cev sada propusta i kaplje stanaru na 4. Stanar iz stana iznad ne prihvata da je to njegova cev i da je njegova obaveza da je zameni. Trazi pravilnik, tj gde to pise da je to njegova cev. Imate li neki savet?
Podplafonska horizontalna cev pripada stanu iznad, može se zvati i Stambeno da to daju napismeno kao što je kod mene bio slučaj. Ako je ovaj gore baš drkoš, onda je najbolje iseći mu i zapušiti sve cevi, pa nek on pokrene tužbu koja će mu na najbolji mogući način dokazati da su njegove.
 
Situacija sledeca: odvod kanalizacije horizontalni stana na 5.spratu prolazi kroz kupatilo stana na 4. i ubada se u vertikalu. Ta cev sada propusta i kaplje stanaru na 4. Stanar iz stana iznad ne prihvata da je to njegova cev i da je njegova obaveza da je zameni. Trazi pravilnik, tj gde to pise da je to njegova cev. Imate li neki savet?
Napisah na drugoj temi, ali ne znam hoćeš li videti, pa da ponovim.
Već su ti rekli da se prijavi upravniku, pa on Stambenom. Od njih tražiti izveštaj da nije njihova nadležnost jer horizontalna cev nije zajednička, samo vertikala jeste.
Ako nemate održavanje kod Stambenog, onda prijavite građevinskoj inspekciji. Stanar iznad bi morao da postupi po rešenju građ. inspektora, a ako se i dalje bude pravio pametan, rešenje je sud, trebalo bi da brzo donesu odluku, to se ne čeka mesecima.
 
Pogrešno se tumači zakon. Samo za izbor profesionalnog upravnika je potrebno 67% dok je za smenu i izbor upravnika iz redova stanara dovoljno 51% tako da se ti klovnovi mogu smeniti bukvalno odmah po useljenju većine vlasnika stanova.
 
Da li moze da se zaustavi sema u kojoj ti investitor namesti LA PRESIDENTU za upravnika. Pa oni nista ne rade i uzimaju ogroman novac dok se stanari ne organizuju da ih smene.
Takodje za sve odluke SZ je potrebno 50% + 1 samo za smenu upravnika 2/3 SZ, da li to moze da se promeni?

Njihovo lose ponasanje ne zna za granice, zadnje sto smo doziveli je da njihova direktorka Sanja cita poruke iz vajber grupe stanara i preti stanarima da ne pricaju lose o njoj i La Presidenti u vajber grupi.

Saljem isecak iz tog njenog mejla ovde
Odgovor direktorke la presidente.png
 
Postovani, molim za savet,

Ako je sled dogadjaja bio sledeci za jednu novogradnju u Beogradu:

1. Od Decembra 2022 do Marta 2023 su potpisani finalni ugovori sa skoro svim vlasnicima stanara (pretopstavka je da je mali broj stanova ostao u vlasnistvu investitora)
2. Od Februara 2023 do Maja 2023 su vrsene primopredaje stanova
3. U Maju 2023 je organizovan PRVI sastanak i skup stanara na koji je LA PRESIDENTA pozvala samo mali broj stanara mejlom (bio je okacen poziv na ulazima, ali mnogi se nisu uselili do tad i nisu videli taj poziv)
4. Na tom sastanku je nekako izglasano da LA PRESIDENTA bude upravnik i potpise ugovor sa cistacima i obezbedjenjem, bez kvoruma, sa otprilike nekih 20% vlasnika stanova prisutnih (otprilike 34 vlasnika stanova je prisustvovalo od 170 koji cine nasu stambenu zajednicu, koju cine 4 ulaza)

Pitanja:

1. Da li ovo znaci da je ugovor koji imamo sa LA PRESIDENTA nistavan? Posto ih je izglasalo 20% stambene zajednice?
2. Da li su oni u nekom krivicnom prestupu, posto nam svakog meseca salju racune koje mi sad vec skoro godinu dana placamo?
3. Da li ih mozemo tuziti zbog prevare? Zato sto obmanjuju stanare nevazecim ugovorom.
4. Da li ih mozemo prijaviti MUP-u za delo prevare i krivicne radnje? Zato sto obmanjuju stanare nevazecim ugovorom.

Hvala

Napomena: mislim da je nepotrebno da kazem da oni svoj posao ne rade, upravnica Ksenija se ne javlja na pozive, ne odgovora na mejlove, oko zgrade i u zgradi je sve prljavo, obezbedjenje ne radi nista. Glavna aktivnost od strane la presidente su prozivke od strane njene direktorke stanarima, u kojima ona stanarima saopstava sta zeli da se pise i ne pise u vajber grupama stanara, takodje porucuje stanarima direktno preko mejla da su ograniceni a da ona nije. Takodje porucuje stanarima da je unajmila advokate da prate mejlove koje dobija od stanar itd, itd. #blagiUzas
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: sun
Hajde da probam da pomognem...
Poziv okačen na ulazu, na mestu gde se najviše prolazi ili na oglasnoj tabli je validan poziv za sednicu ukoliko je okačen 3 dana pre održavanja sednice.
Kvorum potreban za izbor profesionalnog upravnika je 2/3 od ukupnog broja vlasnika posebnih delova. I za to moraju da se potpišu baš vlasnici stanova. Isti kvorum je potreban i za smenu profesionalnog upravnika.
Za izbor upravnika iz redova stanara je više od 50%, isto i za smenu, a mandat traje 4 godine.

Da bi se održala sednica, potrebno je da njoj prisustvuje više od polovine vlasnika posebnih delova (stanovi + lokali).
Ukoliko je manje prisutnih, onda postoje dve mogućnosti:
  • da se sednica ponovi u roku od 3 do 30 dana, sa istim dnevnim redom i tada je za kvorum potrebna trećina članova skupštine, a odluke se donose prostom većinom. Primer: ako imate 100 posebnih delova, za ponovljenu sednicu je dovoljno 34 prisutnih, a za donošenje odluke 18 glasova "za".
  • da se organizuju dve nove sednice i da se na trećoj sednici, oni koji nisu došli sva tri puta, proglase nedostupnim i time se smanjuje broj dostupnih. Primer: od 100 posebnih delova, na sve tri sednice ne dođe njih 40, računa se da je 60 dostupno i onda je kvorum za takvu sednicu 31 (pola od 60 pa + jedan), a da bi se neka odluka izglasala dovoljno je da za nju glasa 16 prisutnih.
Napominjem da je moguće glasanje mejlom, da se ono obavlja pre održavanja sednice i da se u tom slučaju računa da je osoba koja je glasala mejlom prisutna na sednici.

Ovako kako ste opisali se ne može doneti validna odluka. Ili je bilo više sednica, a vi to ne znate ili su nešto muljali. Nemam nikakvog dodira sa tom firmom i ne znam kako rade.
U svakom slučaju imate pravo da tražite da vam se dostavi izvod iz zapisnika i objašnjenje na koji način su donete odluke. Takođe, imate pravo da tražite da se održi nova sednica. Upravnik je na vaš pismeni zahtev dužan da je sazove u roku od 10 dana.
 
Pogrešno se tumači zakon. Samo za izbor profesionalnog upravnika je potrebno 67% dok je za smenu i izbor upravnika iz redova stanara dovoljno 51% tako da se ti klovnovi mogu smeniti bukvalno odmah po useljenju većine vlasnika stanova.
Ovo nije tačno. Na isti način na koji se bira upravnik, na taj način se i smenjuje. Ako se bira sa 2/3, tako se i smenjuje.
 
Ovo nije tačno. Na isti način na koji se bira upravnik, na taj način se i smenjuje. Ako se bira sa 2/3, tako se i smenjuje.
Baš tako.
Što se tiče problematične firme, opšte su poznati po manipulaciji, tako da to ništa nije novo. Ključno pitanje, jel ste dobili zapisnik/e, jer to je jedino merodovan dokument. Da bi se upisali u registar, morali su da predaju zapisnik/e, a vi kao vlasnik imate pravo da tražite uvid u taj dokument preko arhive nadležne opštine.
Po svemu sudeći, išlo se na proglašavanje nedostupnosti pojedinih vlasnika.
 
Super onda pošto je to informacija iz opštine NBGD od pre nekih godinu ili dve. Ali ne čudi scenario da ne znaju sopstveni posao.
 
Da li neko ima preporuku za profesionalnog upravnika?
Najbolje je da se raspitate među prijateljima ili da obratite pažnju na ulaze koji vam izgledaju lepo, pa u Registru stambenih zajednica ukucavajući tu adresu pronađete ko je prof. upravnik. U Registru profesionalnih upravnika možetre pronaći telefon i mejl, a često je na ulaznim vratima zalepljena nalepnica sa podacima.
 
Vrh