Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Изгеда да још траје. Ево исте вести из мало озбиљнијег медија:


Мислим да је ово десет корака у назад, а не само један. Живим у држави која има такав систем који је такође кренуо од једноставне измене па завршио као Гољат уграђивања и прања новца са све протестима станара широм државе. Ово неће завршити на добро, станови ће временом ради те измене (ако прође) постати још неприступачнији јер ће трошкови одржавања расти сразмерно похлепи мафијашких управничких фирми.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGD
Ako je tacno da ce biti potrebna saglasnost zajednice za izdavanje stana, to ce biti katastrofa za cenu rente.
U vecini zgrada su ipak stanovi koji se ne rentiraju, sto znaci da ce glasanje uvek biti u korist toga da se ne omoguci rentiranje nekome ko hoce da rentira. Pa kada vise ne bude rentijerskih stanova, kirija ima da ode 5x na gore zbog male kolicine stanova za rentu.
 
Kako misliš treba saglasnost za rentiranje stana? Biće, samo obaveza prijave upravniku.
 
U b
Kako misliš treba saglasnost za rentiranje stana? Biće, samo obaveza prijave upravniku.
U blicu sam upravo procitao da je predlog zakona da ce biti potrebna saglasnost za izdavanje od stambene zajednice. Mozda se to odnosi na izdavanje u druge svrhe, kao poslovni prostor.
 
To da, i to je veoma dobra odluka, kao i odluka gde će investitori biti ograničeni na max 1/3 glasova.
Nije dobro što socijalno ugroženi neće biti oslobođeni davanja, ako ne 100%, onda bar u nekoj meri.
 

 
Nova s počela sa ovim klikbejt naslovima. Upravnik zgrade više neće moći da bude vaš komšija.
A onda ispod u tekstu upravnika zgrade i dalje će birati vlasnici stanova u zgradi.
 
Klasična slobodna interpretacija nečeg o čemu pojma nemaju, ali je sad aktuelno. Još im je i gostovao PU u emisiji, i umesto da pojasne šta se dešava, naprave još veću konfuziju.
 
Izmena Zakona o stanovanju donosi više prava, ali i obaveza stanarima. Plan je da se uvede red i u plaćanju poreza na iznajmljivanje nekretnina. Ugovori bi trebalo da se overavaju kod notara koji će imati obavezu poreske prijave.Što je zgrada manja veća je cena upravljanja, ona ide od 400 do 1.000 dinara po stanu.Profesionalni upravnici u Srbiji su u deficitu jer je to težak i odgovoran posao. Svaki upravnik mora da ima godišnji plan održavanja i investicioni plan. Ukoliko nema rizikuje kaznu i gubitak licence.Za obrušavanje fasade i pričinjenu štetu trećim licima, odgovorni su upravnik i stanari. Ukoliko sušite veš na terasi, a da je vidljiv sa ulice, rizikujete kaznu od 5.000 dinara. Isto je i ako tresete stolnjak kroz prozor.Stambena zajednica koja nema upravnika iz reda stanara ili profesionalnog, rizikuje kaznu komunalne inspekcije koju solidarno dele svi stanari. Gost: Ljubiša Banovački, Predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda

 
Izmena Zakona o stanovanju donosi više prava, ali i obaveza stanarima. Plan je da se uvede red i u plaćanju poreza na iznajmljivanje nekretnina. Ugovori bi trebalo da se overavaju kod notara koji će imati obavezu poreske prijave.Što je zgrada manja veća je cena upravljanja, ona ide od 400 do 1.000 dinara po stanu.Profesionalni upravnici u Srbiji su u deficitu jer je to težak i odgovoran posao. Svaki upravnik mora da ima godišnji plan održavanja i investicioni plan. Ukoliko nema rizikuje kaznu i gubitak licence.Za obrušavanje fasade i pričinjenu štetu trećim licima, odgovorni su upravnik i stanari. Ukoliko sušite veš na terasi, a da je vidljiv sa ulice, rizikujete kaznu od 5.000 dinara. Isto je i ako tresete stolnjak kroz prozor.Stambena zajednica koja nema upravnika iz reda stanara ili profesionalnog, rizikuje kaznu komunalne inspekcije koju solidarno dele svi stanari. Gost: Ljubiša Banovački, Predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda

Интересантно је то питање са порезом на издавање некретнина. Прво, ја могу да напишем да рентирам стан за 30€ или да га уступам на бесплатно коришћење. Нисам против плаћања пореза на рентирање али свако право треба да повуче и неку обавезу. У овом случају држава хоће своја права а неће обавезе. У већини земаља у западној Европи приликом склапања уговора о закупу, сви рачуни (грејање, кабловска, комуналне услуге) прелазе на име закупца, тако да је на закуподавцу само да води рачуна о кирији и плаћа порез а држава (јавна и комунална предузећа) преузимају на себе обавезу наплате тих услуга од стварног кориснику. То код нас није могуће а и ако вам закупац не плати, ни то државу не занима већ се мора ићи на парницу. Тако да код нас је сав ризик на закуподавцу а држава фино хоће својих 20% на лепе очи, па кога штета тога и срамота !
 
jel ima neke kazne za one sto ostavljaju smece ispred vrata u hodniku :D
to mi je nevera, kao necu da mi smrdi u stanu ali je ok da smrdi svima ostalima u hodniku
Imao sam isti problem u mojoj zgradi, otisao sam kod upravnika i prijavio problem. Napisali su obavestenje da je to zabranjeno i svima stavili u sanducic i na oglasnu tablu. Od tada se vise nisam susretao sa tim problemom.

Jedna interesantna obzervacija jeste da su to radile 2 komsije vrata do vrata, jedni penzioneri drugi mladi bracni par sa decom. Videla zaba... ovo je samo dokaz kako nekulturno ponasanje izaziva nekulturno ponasanje. Tesko mi je da poverujem da su 2 razlicite porodice dosle na istu ideju nezavisno, pogotovu zato sto se sa tim nikad nisam susreo ranije.
 
Imao sam isti problem u mojoj zgradi, otisao sam kod upravnika i prijavio problem. Napisali su obavestenje da je to zabranjeno i svima stavili u sanducic i na oglasnu tablu. Od tada se vise nisam susretao sa tim problemom.

Jedna interesantna obzervacija jeste da su to radile 2 komsije vrata do vrata, jedni penzioneri drugi mladi bracni par sa decom. Videla zaba... ovo je samo dokaz kako nekulturno ponasanje izaziva nekulturno ponasanje. Tesko mi je da poverujem da su 2 razlicite porodice dosle na istu ideju nezavisno, pogotovu zato sto se sa tim nikad nisam susreo ranije.

da, ja sam isto dosta puta cuo kao "eto pa i komsija tako" nebitno koje je ponasanje, da li smece, buka, pseci izmet itd, svi vide ustvari "opravdanje" za tako neke sitne stvari
ne znam, sto sam sam stariji mozda samo vise primecujem nekulturu i samozivost oko mene
 
Интересантно је то питање са порезом на издавање некретнина. Прво, ја могу да напишем да рентирам стан за 30€ или да га уступам на бесплатно коришћење. Нисам против плаћања пореза на рентирање али свако право треба да повуче и неку обавезу. У овом случају држава хоће своја права а неће обавезе. У већини земаља у западној Европи приликом склапања уговора о закупу, сви рачуни (грејање, кабловска, комуналне услуге) прелазе на име закупца, тако да је на закуподавцу само да води рачуна о кирији и плаћа порез а држава (јавна и комунална предузећа) преузимају на себе обавезу наплате тих услуга од стварног кориснику. То код нас није могуће а и ако вам закупац не плати, ни то државу не занима већ се мора ићи на парницу. Тако да код нас је сав ризик на закуподавцу а држава фино хоће својих 20% на лепе очи, па кога штета тога и срамота !
Problem je i što su kod nas komunalna i javna preduzeća u sistemu iz 1980te. Evo sada npr ovo za EPS, mora da se vodi na firmu ako si u lokalu, za prebacivanje računa na ime firme potrebno je lično odlaženje u EPS i 10 papira, menica, ovlašćenja, kopija ugovora, obrazaca koji nepostoje već dve godine... Umesto da se automatski po ugovoru prebaci na zakupca i odjavi po izlasku iz lokala.
 
I sad zamislite tu neboluzozu, neko ko ima 10-20 lokala po Srbiji, u mestima npr gde je zadužen EPS iz drugog grada, to je mesec dana skupljanja papirologije i odlaženja u eps od strane ovlašćenog lica. Slažem se da treba prebaciti račune, ali sa takvim sistemom je nebuloza.
 
Plus za lokale eps oce da i vlasnik i zakupac solidarno odgovaraju za neplcen racun
Plus imaju ideju da lokalima naplaćuju struju po gradj tarifi
Sto se tice zakupa stanova i poreza od 20% tu je država bandit
Prvo treba da reguliše stavri pa i da smanji tih 20 na 10% pa onda da uvodi red
Da se podstanar sa ugovorom prijavljuje na struju infostan i da se on ganja za taj period
Da procedura za porez na zakup bude jednostavna itd ...
 
Kaže...
Po novom zakonu o stanovanju, SZ daje saglasnost, kao i vlasnici susednih stanova, o pravu obavljanja KD u stanu. Ok, sve je to super na papiru u stvarnosti ludnica u najavi.
Zatim kažu, svi koji već obavljaju KD, ići će na odlučivanje kad se zakon donese...opet ludnica.
Rešenje za one koji rade na crno, znači rade nelegalno, ne postoji
 
Što se tiče nas prof upravnika. Uvodi se defenitivno, kao što je i najavljeno, dodatna god. obuka koja će biti osnov za dalje produženje licence, pored ostalih uslova. Svaki kurs organizovan od strane PKS, će nositi određen br bodova, kvota će biti 7 poena, tako da je to još jedan trosak. Kursevi će biti bodovani od 2 bod. pa naviše, pa ako znamo da je bar sada cena kurseva od 8400+pdv, biće to ozbiljan trošak.
 
Možda nekog interesuje. Kreće se sa inicijativom prema lokalnim samoupravama, da se uvedu neke izmene kod prinudnih uprava. Prva je, da se kod dodele prinudnih uprava uvede red, jer se ne zna po kojem ključu se dodeljuju, i da se uvede javni registar prinudnih uprava. Drugo, da se ukine taksa, ili da ide na štetu LS, kod registracije prinudne uprave,i treća, da se podigne cena upravljanja.
 
Evo meni godinama prokišnjava krov i jave se uvek u oktobru fa kažu radimo na leto sad se ne radi ide sezona kisa…i na leto ništa
 
Došao je do trenutka zamjene ograda da neko nesto dogovori unifikaciju nesto bilo šta
20230926_140917.jpg
20230926_140633.jpg
 
Vrh