Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Moram priznati da online najviše koristim latinicu... Eto, stvar navike. Ali generalno volim da vidim lepe ćirilične fontove, posebno kad su u pitanu radnje, zanatlije i slično. To mi nekako budi lepe uspomene... :)
 
Ovako...

Sto se tice bilo kakve konvezracije na forumima i slicno, koristim latinicu, razlog prost, lakse mi je. Potpisujem se latinicom i pisem latinicom, sem kada mi se iz nekog razloga trazi da pisem cirilicu ili iz estetskih razloga. Ako npr. popunjavam neki obrazac koji je odstampan ćirilicom, pa cu popuniti isto tako.

Ali sam za to da se forsira cirilica, jer je to nase pismo, a latinicu smo, da se tako izrazim ,,uvezli,, i malo je prilagodili sami sebi.
 
Ja знам једнога који је за то да се форсирају чистоћа и хигијена, јер је то лепо и културно, али он лично избацује ђубре кроз прозор на улицу ... Каже, лакше му је тако.

Знам и једнога који се бави политиком, велики је заговорник демократије, уважавања мишљења грађана и образоване и стручне елите, јер је то јако добро за државу, али он лично доноси све одлуке сам, у своју личну корист ... тако му је лепше, каже.

Има и један који је судија, много воли право и правду, они су темељи цивил(изова)ног друштва, али лично не може да одоли миту и утицају власти .... корисније му је, каже, тако.

Један професор, исто тако, ...

:?
 
Sve to nije za poređenje sa ovim, ali hajde...
 
Ова пекара у Немањиној је пребацила спољашње натписе на ћирилицу. Чини ми се да сам је овде споменуо једном док су јој били још на латиници.

Први пут сам, зато, ушао у њу и купио пециво. Чини ми се да сада, упркос чувеној конкуренцији у непосредној близини, има више муштерија и бољи промет него онда.

12294811_1051907014827793_6888142196498486580_n.jpg
 
Акција „Негујмо српски језик” и у Републици Српској

Иако је имала за циљ да скрене пажњу на одређене језичке недоумице, акција „Негујмо српски језик” превазишла је сва очекивања, веома је добро примљена у јавности и сада радимо на томе да она буде проширена и на Републику Српску, рекао је градски менаџер Горан Весић.

Он је за ТВ Пинк нагласио да је одлучено да ова акција постане стална, због чега је и формиран одбор који ће синхронизовати будуће активности.

– Суштина је да ми желимо да ову акцију проширимо на Републику Српску и да њoмe стално подстичемо наше грађане да размишљају о томе какав језик говоре, да је неопходно неговати сопствени језик и избегавати стране изразе где год је могуће јер чувајући сопствени језик, чувамо сопствени идентитет. У последњих двадесетак година ово је заиста најбоља и најприхваћенија акција у култури и веома смо срећни због тога – рекао је Весић.

Градски секретар за културу Владан Вукосављевић, који је и покретач ове акције, истакао је да су сви учесници радили волонтерски, од глумаца и јавних личности до цртача постера и различитих донација, тако да је свако максимално дао свој допринос да акција успе.

– Људи су препознали значај ове акције и када се ствари тако сложе, онда је и успех неизоставан. Поред друштвених мрежа, где је доста била присутна, ова акција је последњих шест месеци била на плакатима на јавним паркиралиштима, у гаражама, возилима градског саобраћаја, а биће и у домовима здравља, библиотекама, поштама и максимално ћемо учинити да буде видљива у свакодневном животу. Поред тога, свака београдска школа је добила плакате, а сада идемо у другу фазу, која је обогаћена новим спотовима и шири се и на Републику Српску – рекао је Вукосављевић и додао да се раде и нови пројекти као што је квиз који ће се бавити језичком културом, али и да се на различитим трибинама више говори и мисли о очувању нашег језика.
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1718762
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=360802#p360802:3ifr2lbd je napisao(la):
orion » 02 Dec 2015 10:23 am[/url]":3ifr2lbd]
Акција „Негујмо српски језик” и у Републици Српској

– Суштина је да ми желимо да ову акцију проширимо на Републику Српску и да њoмe стално подстичемо наше грађане да размишљају о томе какав језик говоре, да је неопходно неговати сопствени језик и избегавати стране изразе где год је могуће јер чувајући сопствени језик, чувамо сопствени идентитет. У последњих двадесетак година ово је заиста најбоља и најприхваћенија акција у култури и веома смо срећни због тога – рекао је Весић.
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1718762

Malo mi je problematican koncept ove "akcije" tj. delanja ili delatnosti. Otvara temu starog velikog nesporazuma na balkanskom prostoru kada je u pitanju jezik i njegove uzasne politizacije.
Insteresuje me sta se konkretno radi u ovoj akciji? Drze predavanja, radionice?
Od cega se to cuva srpski jezik? Od stranih izraza?
U ovom kratkom tekstu upotrebljeno je 26 razlicitih izraza stranog porekla, izracunao sam.

Jezik je ziva stvar, ne moze se konzervisati i ne treba, a cini mi se da se ovom akcijom to namerava uciniti.
To da li ce neko koristiti strani izraz umesto sprskog jeste stvar licnog i opsteg izbora, kao i konteksta.
Ne znam zasto bi neko izbegavao strani izraz "koliko je to moguce" ako tim izrazom ume bolje da komunicira u prenusu onog sto misli i oseca?

Sta mi zelimo kada pricamo sa nekim na srpskom ili nekom drugom jeziku?
Zelimo da komunikaciju dovedemo do nivoa na kom cemo se najbolje moguce razumeti, tu je jezik najznacajniji, ali nije jedini.
Mehanizmi i estetika izrazavanja u komunikaciji; razboritost, domisljatost, sluzenje logikom, gestikulacijom, izbegavanje suvisnih reci i floskula itd. jesu stvari za koje je neko manje-vise talentovan, ali se mogu vezbati kroz ucenje i ponavljanje. To su najkonkretnije radionice u kojima bi mladi i stari trebali da ucestvuju.

Na kraju, upotrebljava se pojam "identitet", oko cega se, zapravo, cela prica vrti, a ne oko "jezicke kulture" tj. kulture jezika.
Jedno su svakako u pravu, ovaj jezik koji mi koristimo i onaj koji se koristi u Bosni (Crnoj Gori i Hrvatskoj), jeste jedan jezik, bez sumnje.
 
Суштина је да ми желимо да ову акцију проширимо на Републику Српску и да њoмe стално подстичемо наше грађане да размишљају о томе какав језик говоре, да је неопходно неговати сопствени језик и избегавати стране изразе где год је могуће јер чувајући сопствени језик, чувамо сопствени идентитет.

дакле није поента акције борба против страних израза или не дај Боже измишљање нових речи. Колико сам ја испратио акцију поента је да људи коначно престану да сумЉају и почну да сумЊају
 
менаџер - управник, руководилац
акција - подухват
формиран - основан
синхронизовати - ускладити
активности - деловања
идентитет - истоветност... али у реду, овде смо мало "танки"
волонтерски - добровољно
донација - дар, поклон
максимално - највише могуће
....

TV Pink - кућа која прави паре уништавајући културу и пристојност

А ово су само неки од омиљених израза политичара које користе кад желе да засене сопствену простоту.
 
Ali vrhunac je kad kaze voditeljka rts znate nije mogla da ishedluje situaciju umjesto rukuje sitacijom .
Kao kad neko dodje iz australije nakon 20 godina i mjesa jezike
 
Ubedljivo je najgore kada neko koristi neku ,,stranu,, rec, pritom nema pojma šta ona znaci, a vrlo često je u svom govoru koristi, ne bi li ispao pametan.

Ima puno reci kojima ja lično ne znam značenje. I ne upotrebljavam ih.

Za moj pojam, pametan i obrazovan čovek priča što kraće, jasnije i preciznije, tako da ga razume i doktor nauka i onaj sto nema dana Osnovne škole. To što je neko završio fakultet, naravno ne znači da je on obrazovan. Jednom prilikom mi je fakultetski obrazovan čovek rekao: ,,Od krucijalne je vaznosti da se ovaj posao uradi,,. Posle toga jos slicnih stvari sa drugim recima.

Rec, koja je u zadnje vreme hit da se upotrebljava na ovakav nacin je NOTORNO. Upotrebljava je i Kurta i Murta. I naravno, tog ko je izgovori, ne pitas sta ta rec znaci, jer ti je jasno da je ne bi upotrebio na taj nacin da joj stvarno zna znacenje.

Ali, zasto jednostavno, kada moze komplikovano...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=361832#p361832:33pugpmk je napisao(la):
mekbejn » 09 Dec 2015 10:51 am[/url]":33pugpmk]....Sit sam taskova, bagova i fikseva :)
Ali kada sam čuo: "to ja hendlam..." :D
 
што се тиче менаџмента, то је реч којој како год да окренемо не можемо побећи, али је барем пишемо менаџмент/менаџер. бивша браћа је пишу management/manager
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=361841#p361841:39nottik je napisao(la):
Blade » 09 Dec 2015 01:26 pm[/url]":39nottik]Ubedljivo je najgore kada neko koristi neku ,,stranu,, rec, pritom nema pojma šta ona znaci, a vrlo često je u svom govoru koristi, ne bi li ispao pametan.

Pa slazem se, bilo da je domaca rec ili stranog porekla bitnije je nauciti znacenje te reci, ili bolje reci - shvatiti njenu tezinu, posto su reci pojeftinile usred manjka obzira pri njihovom sveopstem koriscenju. Mislim da je to veci indikator obrazovanja coveka, pa i vaspitanja, od toga sto iz gramatike imamo znanje za peticu i sto se koristimo ne-znam-kakvim bogatim fondom reci. Ako krenemo od politicara i novinara, cije bi reci trebale imati posebnu tezinu, a koriste ih kao na pijaci, sta onda ocekivati od ostalih?

Jasno je da su tome najvise doprineli mediji, a najvise obrazovni sistem. Meni licno nikad nije bilo popularno da ismejavam nekog obicnog coveka sto je ispao nepismen ili polupismen, oni klipovi sa neartikulisanim siromasnim ljudima, romima i seljacima mi nikad nisu bili smesni :| a imam smisla za dobar humor.

Kada neko ne koristi reci u gramaticki pravilnom obliku dok pise, na srpskom ili na drugim jezicima, to vidim iskljucivo kao znak lenjosti, jer ne vidim koje opravdanje ima ako danas svako moze preko pretrazivaca da proveri kako se neka rec gramaticki pravilno pise, ako vec hoce da kometarise na internetu ili da objavi neki tekst. I to ne da bi ispao pametan ili glup, vec da nam te nepravilnosti ne bi skretale paznju od onog osnovnog sto tim tekstom zeli da nam kaze, posto je jedno kada covek pise, a drugo kada ga slusamo (i gledamo) kako govori. Ako koristi odredjene strane reci da bi ispao pametan, onda je to ono sto zeli da nam kaze - da je "pametan", a ne ono o cemu zapravo pise ili govori.

Ipak, ove gramaticke nedoumice nisu ono sto nam pravi najvise poteskoca pri pisanju, one mogu biti lapsuzi, a za njih se najvise "kacimo", i ako tacno znamo sta znace i sta je hteo da kaze (mozda zato sto nam je u familiji neko sa sela, pa znamo da je to tako nepravilno, jelte). Vece nesporazume prave lose rasporedjeni znakovi interpunkcije, ako ih uoste ima, onda tecnost ili raspoder reci u recenici, koji radikalno mogu da promene znacenje recenice od onog sto zelimo da postignemo.
 
OK. Ne zelim da osujetim ovu akciju negovanja srpskog jezika zbog njihove nedovoljne ili konfuzne artikulacije onog sto zele da postignu, ako zaista postoji toliki odziv i ako od toga ista dobro ispadne.. Ponekad je dobro ciniti dobre stvari u ramu neceg sa cime se generalno ne slazemo, umesto samo da se ne slazete i ne cinimo nista sem toga. Neka klinci recituju pesme, ako nista drugo, jer dok mi ovde komotno caskamo da li cirilica ili latinica.. postoje takvi trendovi u digitalnom svetu (koji se ludacki razvija), gde jezik vise nije toliko ni potreban. Mladi se izarazavaju samo emotikonima i meme slikama (ili kako se vec kazu), pokazujuci svoje umno i emotivno stanje u dovoljno jasnoj meri, kao roboti u video igricama.
Nije vise ni stvar toga da li smo konzervativni ili liberalni kad su nam predstojeci napori i strahovi pred istim.
 
Vidi Drakce,
Clan sam, pored ovog na jos nekoliko foruma. Posto je internet danas siroko dostupna stvar, nije dostupan samo normalnim ljudima, koji na forum dolaze da razmene stavove sa drugim ljudima, sto se tice neke, nebitno koje tematike, vec dolaze i isfrustrinani, neispunjeni i slicni, kojima su forumi odlicno mesto za lečenje i reflektovanje od svega toga. Ono sto sam na ovom forumu primetio, je bas to, da se ljudi bave i citaju sustinu onoga cime se on bavi. Što mi se, naravno sviđa. Ako uđem u temu o Koridoru 10, vazno mi je da procitam koji deo se otvorio i kako teku radovi, ali ne da li je neko napisao ,,Pustili su put u saobraćaj,, ili ,,Put su pustili u saobraćaj,,.

Primera radi, jedan od nacina kako leče frustracije: Ako čitam neki post, bitna mi je njegova sustina, a ne da li je njegov autor napisao ,,trebalo bi da uradim to,, ili ,,treba da uradim to,, . I onda dodje neki drndivoje i kaze: ,,Ne kaze se treba da uradim, nego trebalo bi da uradim,,. Počne da izigrava nekog nastavnika Srpskog jezika. Ne kazem da je lose da nekome objasnis da gresi, ali u ovom slucaju je jasno da je cilj ,,bockanje,, , a ne zelja da pokazeš čoveku da ne piše pravilno.

Prvi ponekad pogresim u pravopisu, svesno ili nesvesno. Ali se trudim da pisem pravilno. Ne da bi drugi to primetili, kako sam ja pismen, nego zbog sebe licno.

I jos nešto...prosto mi se se.e kada cujem da dete koje ide 3-4 razred koristi te ,,strane,, reci. Koje jednostavno nisu prilagodjeni njegovom uzrastu. Jasno mi je da je to dete ,,programirano,, od strane roditelja ili koga vec. I kada ima neke stavove koje jednostavno ne moze da ima u tim godinama. Zna se kakva bi trebala da budu deca, ma koliko da su inteligentna.

A ovo sto si rekao za političare i druge javne ličnosti, pa preko direktora i rukovodioca u preduzecima i ostalih ljudi na fukncijama, fakultetski obrazovanih...Kada slusas njihova izlaganja i reci koje koriste i koliko grešaka prave, a ti to primećuješ kao običan građanin prosečnog nivoa obrazovanja, mozeš misliti kako bi primetio neki profesor Srpskog jezika i knjizevnosti. Na stranu njihovi maniri ponasanja. To sto je neko zavrsio fakultet, nije reper da je on obrazovan i kulturan čovek. Lično znam mnogo ,,sirovina,, sa fakultetskom diplomom. Mogao bi od njih da sazidam Avalski toranj. Ne kazem ja, svakom čoveku može da se si ispad u izlaganju ili ponašanju, ljudi smo, ali što je mnogo, mnogo je. Zalosno je sto bi ti ljudi trebalo da budu primer ponasanja i izrazavanja ljudima nizeg stepena obrazovanja od njih.

Izvini na duzem postu i hvala za strpljenje i odvojeno vreme dok si čitao isti. :sesir:
 
Pa da, internet je cudo, dzungla puna nesporazuma koji stvaraju jos vece nesporazume.. Ako se neko nakaci na mene kako bi izlecio frustraciju neka ga vala, neka ju je izlecio na meni, mada cisto sumnjam da ce mu moj odgovor na istom nivou u tome ista pomoci.
Mislim, svi smo ljudi, normalno je da smo ponekad ili uglavnom frustrirani i neispunjeni, pogotovu ako zivimo u siromasnoj i korumpiranoj zemlji, u ovoj globalnoj situaciji, da ne nastavljam... Zavisi i od mesta na kome se nadjes, meni ovaj forum dodje kao melem posle iskustva na nekim drugim mestima koji vise lice na ratnu zonu, nego na razmenu misljenja, mada i ovde ima zadrtih drndivoja iha! :D

Meni su gori oni koji su dosli do manje ili vece moci, pa nam sire zen u javnom obracanju, ispirajuci nam mozgove njihovim unutrasnjim mirom i mudrostima.
 
Vrh