Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

relja":1vlm3g97 je napisao(la):
Legitimno. Ne može ni nacija koja je doživela odliv mozgova, ratno profiterstvo, biblijsku pljačku budžeta i stihijsku privatizaciju, negativan prirodni priraštaj, pad standarda, teranje legitmnih stranih investitora, deindustijalizaciju, banalizovanje školstva i grand kulturu.

Tacno. Mada je to samo simptom: nijedna nacija nema buducnost. Nacija je zmijska koza drzave, a drzava kao institucija je na umoru. Svuda.
 
Drakche":317ffvkw je napisao(la):
Nisu stranci toliko bitni u ovoj prici. U svim zemljama gde se koristi latinica natpisi su na domacim jezicima sa svim svojim posebnostima u pismima pa se stranci i dalje vrlo dobro snalaze.
Управо тако. Странци се врло добро сналазе са латиницом али то не значи да међусобно разумеју локална латинична слова, тј. некоме ко не зна слово Š ништа му оно није разумљивије од Ш. То и даље стоји.

Drakche":317ffvkw je napisao(la):
Politicka odluka u smislu da su dva pisma postala nesto sto je tipicno za nas, nesto sto se odomocilo, naturalizovalo itd. pa bi tako ukidanje jednog bilo oduzimanje te posebnosti iliti "padanje s konja na magarca", a zbog cega?

Хммм. А ко то укида латиницу и "пада са коња на магарца"? Латиница се и даље нормално користи у целој земљи и нормално ће се користити и даље те не видим у чему је проблем. Што уставом више нису једнаки? Па кога то спречава да у приватном сектору и у приватне сврхе користи латиницу? Никога зар не? У чему је онда проблем?

Ако је неко истакао фирму на латиници, нико му неће написати казну или га законом натерати да промени у ћирилицу. Постоји избор. Једино су јавна предузећа дужна да користе ћирилицу и у томе такође не видим проблем, нарочито имајући у виду да је ћирилица котово изумрла и да је готово не би ни било да та обавеза не постоји.

То на крају наводи на закључак да је уставом заправо спречено потпуно изумирање ћирилице и сачувана та посебност о којој се прича.
 
Problem je što se ovde latinica vidi kao nekakav pokušaj ustaške invazije na srbiju, kao da su je Hrvati izmislili i kao da je oni jedini koriste. Pogledajte malo ka onom drugom delu sveta, onom SITOM delu sveta: znate koliko Irci ne podnose Engleze, a dobro znate i kojim jezikom pričaju uprkos svemu. Zašto bih ja čuvao neki kulturni obrazac ako ta kultura nije ništa učinila da sačuva civilizaciju koja se nadgradjuje na nju?
 
@tragac
Тема је ћирилица, кад би кренули логиком о приоритетима онда би свака тема на форуму била небитна. Могао би неко и да каже шта ће нам Народни музеј кад је народ гладан, дискутијемо о некој згради а народ нема шта да једе.
Отворио си тему о кризи јавних финансија, изнео неке предлоге, урадио сам то и ја, дакле нисам отишао на ту тему и рекао нешто типа "све док сви не пишу само ћирилицу џаба причамо о финансијама"
 
Nije problem pisati o ćirilici, ali kada to na ovakvom forumu postane najfrekventnija tema onda to dovoljno govori o nama i samo potvrdjuje naš "selo gori a baba se češlja" mentalitet. Previše energije trošimo na gluposti i na teme koje nam plasiraju razni pozadinski centri moći putem sredstava javnog obmanjivanja kako bi nam odvukli pažnju sa stvarnih problema. I ne, nije da imam nešto protiv ćirilice, evo ja sam pisao sve svoje fakultetske radove na ćirilici iako je moglo da se bira pismo, jer zastupam princip da se neka kulturna tekovina, u ovom slučaju ćirilica treba čuvati na institucionalnom niveou, a ne kao predmet prepucavanja Gde god mgou SLUŽBENO da koristim ćirilicu, koristiću je, gde god pišem latinicom iz navike, tj svuda na Internetu, koristiću latinicu, i u pravu je svako ko kaže da je činjenica da koristimo dva pisma zapravo kulturno bogatstvo. Problem počinje tamo gde upotreba pisma postaje dnevnopolitička tema, razonoda, igra za plebs.
Ćirilicu treba shvatati u isključivo kulturološkom kontekstu, nikako u političkom, jer ne treba da delimo ljude prema pismu kojim se služe, niti da izvodimo zaključke na osnovu stereotipa (piše latinicom - ovaj je komunjara, ustaša, jugosloven, mason, iluminati...;, piše ćirilicom - taj mora da je radikal, dverjanin, nazi, skinhead, dopuni po želji)
 
Ставио си ћирилицу у кош са "прајдом и осталим глупостима" и тиме показао колика ти је свест о културном богатству које су нам преци оставили, неки и гинули да би сачували идентитет. Ако ме изједначаваш са десничарима и ја ћу тебе са економским експертима који су хтели да се баве темама као ти сада, па су нас упропастили. Јел се слажеш? Тема је отворена да би свако ко жели написао шта зна и мисли и овде има један број људи који се озбиљно баве проблемом српског писма и имају резултате. Ако имаш знања из области економије нико те не спречава да помогнеш својој држави.
 
Хоћеш да ти пресловим на ћирилицу мој пост, пошто га очигледно ниси добро прочитао?
 
tragac":3ru7xztb je napisao(la):
živimo kao u bangladešu a opet se najviše priča o prajdu, ćirilici, i ostalim glupostima...

raspravu o pismu ostavite za vreme kad se vratimo u civilizaciju...

a ko hoće stalno da mlati o kulturološkim pitanjima i to uz dozu politikantstva i ddmagogije neka ode na neki desničarski forum, tipa stormfront. srbine ti nemaš šta deci da spakuješ za užinu a pričaš o tome ko sme da šeta gradom i kojim pismom da piše...

Sta to kolega forumas Aleksej nije dobro shvatio?
Da su svi koji se zalazu za ocuvanje cirilice, necivilizovani desnicari koji jure homoseksualce po ulici, i pritom im deca gladuju???

De, 'prepisi' meni, posto te ocito ja nisam razumeo citajuci...
 
Da li ste primjenili cirilica se vraca polako na mala vrata , postala je fenci pismo pa se sve cesce ispiuju nazivi lokla sa istom

dsc01543.jpg


kafana_fenjer.jpg


splav_kafana_uzbuna.jpg


kafana_sitni_sati.png


na_vodi_kafana.jpg


3361_splav_kafana_brodolom.jpg


kafana_carsija.jpg


gradska_kafana_trg.jpg
 
pojavio se skoro novi lanac supermarketa koji ima cirilicni imidz
cak su im i propagandni leci na cirilici

1.png

2.png

3.png

4.png
 
Немам обичај да цитирам поруке, јер сматрам да свако зна шта је написао. У сваком случају хвала колеги laki72. Нема потребе да ми пресловљаваш, јер врло добро читам текстове написане српским језиком, а на хрватском писму (званично признатом у свету). Са свим што си овде написао тешко ћеш се вратити у цивилизацију, јер ако ти нешто значи, та цивилизација не воли несређеност неког друштва у било ком погледу, а нарочито у култури. Двоазбучје је ненормална појава једног друштва и не постоји нигде у свету осим код нас (у ових 30 страна ове теме видим да је то поприлична непознаница). Приметио сам да нико од поштовалаца гајевице није у овој теми поменуо насилно наметање исте и забрану ћирилице, нарочито за време Првог светског рата, затим за време владавине Анте Павелића, па преко штетног Новосадског договора 1954. када је објављена равноправност два писма, а остала скривена намера Брозових поданика. Да ли је неко чуо за декана економског факултета у Нишу који је 19.01.1974. године добио отказ када је пробао да поново врати ћириличне писаће машине? То је сасвим нормално, а инсистирање на повратку културног блага на нормалан начин је десничарски чин!
Да ли знате да у међународном стандарду ISO 12199 (alphabetical ordering of multilingual terminological and lexicographical data represented in the latin alphabet) српски језик се не убраја као језик са латинским писмом. Овде сам наишао да је неко навео податке присутности ћирилице у књигама и периодикама које су штампане, али на жалост само после 1980. године. Наћи ћу податке од 1920. па до 1980. године да информација буде потпуна. На крају ове поруке: ''Српска латиница је зубна протеза постављена после насилно избијених здравих зуба.''
 
laki72":4truwmki je napisao(la):
tragac":4truwmki je napisao(la):
živimo kao u bangladešu a opet se najviše priča o prajdu, ćirilici, i ostalim glupostima...

raspravu o pismu ostavite za vreme kad se vratimo u civilizaciju...

a ko hoće stalno da mlati o kulturološkim pitanjima i to uz dozu politikantstva i ddmagogije neka ode na neki desničarski forum, tipa stormfront. srbine ti nemaš šta deci da spakuješ za užinu a pričaš o tome ko sme da šeta gradom i kojim pismom da piše...

Sta to kolega forumas Aleksej nije dobro shvatio?
Da su svi koji se zalazu za ocuvanje cirilice, necivilizovani desnicari koji jure homoseksualce po ulici, i pritom im deca gladuju???

De, 'prepisi' meni, posto te ocito ja nisam razumeo citajuci...


Ne volim da generalizujem, ali imam par pitanja:

- Kada bi Turci ukinuli latinicu i vratili se na arapsko pismo - da li biste to nazvali civilizovanim, ili biste to smatrali klerikalnim fundamentalizmom koji ih vraća u srednji vek?
- Da li ste desničari ili levičari?
- Kakav je vaš stav o Prajdu?
- (...decu koja gladuju neću da pominjem...)
- Žašto često koristite reči "svi", "mi" itd?

Ne treba niko da mi odgovori (skoro sam siguran da znam odgovore - čak i ako bi prvo pitanje neko pokušao da izvrda).

Zašto uvek morate da budete PROTIV nečega? Uvek je neko za nešto kriv - tako je masama lakše da svare svoj život.

Ja nisam protiv ćirilice - ja sam protiv zatiranja latinice koje je neprirodno.. Smatram da ne postoji bolji način da se iskristališe šta je bolje od konkurencije - kad je monopol nemaš sa čime da uporediš koliko je šta dobro.
Ako ljudska civilizacija otkrije novo pismo ili bolji način prenošenja informacija od pisma (tj. latinice) - ja ću naravno to prihvatiti - smatram da nam vodilja treba biti nauka a ne tradicija (njoj je mesto u muzeju).
 
tragac":3demdgb1 je napisao(la):
Ćirilicu treba shvatati u isključivo kulturološkom kontekstu, nikako u političkom, jer ne treba da delimo ljude prema pismu kojim se služe, niti da izvodimo zaključke na osnovu stereotipa (piše latinicom - ovaj je komunjara, ustaša, jugosloven, mason, iluminati...;, piše ćirilicom - taj mora da je radikal, dverjanin, nazi, skinhead, dopuni po želji)
 
radax: питања и све што си испод њих написао су ти у потпуности искварила одличну изјаву на почетку да ''не волиш да генерализујеш''. После једне сличне преписке, када сам се са неколико чланова форума састао, један од њих није могао да верује да изгледам тако како изгледам, јер је очекивао човека високог 2 метра, са брадом и кокардом. То показује како људи изграђују стереотипе на основу изјава. Тако да на твоја питања нећу ни покушавати да дам одговоре, јер их сматрам незанимљивим за моју област интересовања и оно што овде износим. Али на питање да ли сам за ћирилицу или гајевицу у српском језику, наравно да ћу ти увек одговорити да сам за ћирилицу, јер немам жељу да браним и прихватам нешто што у суштини није моје. То што се стварно велики проценат људи у Србији служи гајевицом не видим као њихову способност да одаберу боље. Драго ми је када видим да се у Правопису српског језика годинама провлачи грешка, која се односи на исписивање текста латиницом, али нека, то говори о стручности аутора Правописа. Иако се не слажем са твојом паралелом ''наука-водиља, традиција у музеј'', Мато Пижурица је испоштовао традицију и задржао латиницу са образложењем да је она остала као ''наслеђе из језичког заједништва''. Да се држао твог принципа оставио би је у музеј и задржао само ћирилицу, јер историја каже: она је наша, друго су нам на силу дали. Историја је наука, зар не? Многи светски умови сматрају да је наша ћирилица идеална, један је завештао своју имовину која би припала оном ко би реформисао енглеску абецеду по узору на нашу азбуку. Нама више одговара зубна протеза.
 
radax":lqvnxzep je napisao(la):
Ne volim da generalizujem, ali imam par pitanja:

- Kada bi Turci ukinuli latinicu i vratili se na arapsko pismo - da li biste to nazvali civilizovanim, ili biste to smatrali klerikalnim fundamentalizmom koji ih vraća u srednji vek?
- Da li ste desničari ili levičari?
- Kakav je vaš stav o Prajdu?

1. Пошто знам и турски и арапски, могу ти само рећи да то Турци неће урадити ни у лудилу. Једноставно,
арапско писмо не одговара турском језику. Зато је и уведена латиница. Имају они и своје старо писмо, али
то би било као да ми поново уводимо глагољицу. Исто важи и за арапски. Не могу да замислим да пређу
на латиницу. Или ћирилицу, свеједно. Арапско писмо савршено одговара арапском језику.
2. Превазиђена подела.
3. Негативан

Што се тиче писма, ја готово увек користим ћирилицу. Једино користим латиницу кад знам да неко не зна ћирилицу
или кад претпостављам да је неки технички уређај не подржава. И уопште ми није јасна расправа за и против.
То изгледа једино може код нас. Ћирилица је наша, има хиљадугодишњу традицију и мени лично не пада на
памет да је се одрекнем. И лепша је за око. Кад видим Đ, као да ми је неко зарио нож у стомак :D
Оно што нама треба је латинична транскрипција за пасоше и друге документе. Да не бисмо били Диклики, Марковики,
Џанковики, Џовани, Лџубомири итд
 
times12, zapadni naučnici su uradili i latiničnu transkripciju i za arapski jezik, a Turci pre arapskog jezika nisu koristili nikakvo pismo, dok su Iranci imali drugo pismo ali su naknadno primili arapsko, isto se dešavalo i u Kraljevini Jugoslaviji, "alhamijado"- Bosanski muslimani izmedju dva rata su pisali srpski jezik arapskim pismom. (inače svaka čast na postu) Dakle sve se može nabudžiti, presloviti, transkribovati, to može da bude krajnje rogobatno, nespretno i veštačko ali po direktivi političara papir trpi sve. Mislim da smo mi pametno uradili što smo zadržali oba pisma, tj. primili drugo ne odričući se prvog. Problem je što kod nas masovna upotreba (bolje reći dominacija) latinice počinje tek posle raspada SFRJ, što znači da za njenu dominaciju u savremenom srpskom jeziku nisu krivi Hrvati, niti bilo koji drugi spoljni faktor.
Konkretan primer koji su verovatno vatreni zagovornici ćirilice primetili: firma koja uvozi i održava automobile marke Opel je proletos ispunila grad bilbordima na ćirilici. Sada je ista firma krenula u novu reklamnu kampanju za koju koristi latinicu. Dakle, pokušali su sa ćirilicom, ali su odustali. Pošto je primer iz marketinga, discipline zasnovane na tržišnoj demokratiji, jasno je da narod nije hteo ćirilicu, da je neko shvatio da narod više traži latinicu.. Dakle srpski narod je jednostavno zavoleo latinicu, sad pod pritiskom kojih kulturnih obrazaca, to treba utvrditi. Tiraži štampanih medija na latinici stalno raste, a onih na ćirilici opada, izdavačke kuče sve češće štampaju monografske publikacije na latinici, posebno one koje izdaju strane autore, a ćirilica možda ostaje samo kod onih domaćih autora koji od urednika traže njenu upotrebu, a na kraju dolazimo i do univerziteta, koji sve više štampaju udžbenike i izdaju stručne časopise na latinici, nauštrb ćirilice. Dakle u pitanju je tendencija koja očigledno potiče iz naroda, a ne "odozgo", iako su ti "odozgo" možda pokrenuli celu stvar sa latinicom, ali je očigledno narod bio oduševljen, čak i njegov intelektualni sloj.
 
Ok izviwavam se, nadam se da prihvataš, ako su to uopšte bili preci današnjih Turaka u Anadoliji.
 
То што се ћирилица постепено враћа јесте лепо, али све то су само појединачни примери. Једноставно латиница је временом истисла ћирилицу у подређени положај и то је гола чињеница. Дакле могу да разумем и радакса, коме је неприродно, што је рецимо ћирилица у уставу проглашена за службено писмо. Али људи морају да схвате, да мора да постоји у овоме барем неки елементарни поредак. То што су рецимо службени документи на ћирилици уопште не угрожава латиницу, јер већ видим како се велике фирме, медији и интернет сервери утркују ко ће пре да баци латиницу у запећак. Дакле у овоме тражити неки инат и проблем је чисто српско цепидлачење.

Друга ствар. Трагач веома занимљиво резонује (посебне похвале за лепо оборавање свих тврдњи, које гласе да је латиница неко тамо усташко писмо, што је онако, ниђе везе), али има ту једне занимљиве ствари, са којом се изразито не слажем. Како то, да ово може да буде скретање пажње са нечега када је писмо једна од најважнијих ствари у постојању нација и држава. Ја потичем из латиничне земље, користим латиницу свакодневно и то је моје прво писмо, али јасно разграничавам словачки језик од српског. У српском ми не пада на памет да користим латиницу, јер једноставно за мене је ћирилица више од неког тамо историјског наслеђа и "фолклора". Писање је веома комфорно и практично. Причам искључиво о компјутеру, јер руком више ни не пишем. Свако слово има свој посебан знак, што штеди време а и све што се напише је одлично разумљиво, пошто нема никаквих недоумица са свакаквим квачицама и др. палцима. Зашто да пишем lj када могу написати љ и да не набрајам даље. Лаганица.

Све у свему, ово не би требала бити маргинална ствар, пошто код Србијанаца постоје невероварне поделе. Ћирилица је нека неважна ствар, али важно је да се кука дваес и кусур година непрестано на политичаре, стандард, гранд, кич и шунд. Стално само кукање и увек неко други крив, само не народ. Једном Слоба, једном ДОС, једном Борхан, једном Пицоусти па све у недоглед. Ја тврдим, да нису политичари криви за пропаст државе Србије, већ само и искључиво њени уважени грађани. Ређање лоших одлука као на траци од краја Првог светског рата, опседнутост југословенизмом, непрестано указивање поверења великим "вођама" и слепо веровање њиховим празним причама, па све док не буде касно и ајмо онда на улице да понесемо булдожере и палимо скупштину па да нас јашу нови лопови. Онда није тешко доћи до закључка, зашто се догодио свеопшти колапс и зашто су деведесетих Хрвати однели победу. Док се у Београду певало "мир, брате, мир" и "нећемо да победи народна музика", а људи су се са сетом присећали Јадранског мора и летовања на Макарској, јединствени Загреб је тачно знао шта хоће, имао је јасан циљ и детаљни план свега што је хтео да оствари, а остварио је. Све са подршком са стране (коју је пажљиво излобирао и обезбедио док су Србијанци сањали о СФРЈ, која иде 5. брзином у 21. век) је могао сложни Загреб да настави тамо, где је стао 1945. године. Мени је највише криво, што су поново као и током 2. св. рата цех платили Срби из Хрватске и Босне, који су остали на ветрометини без икакве подршке и наде у боље сутра, док се врхушка у БеГеу правила луда.

Зато полако са олаким квалификовањем "битних" и "небитних" ствари, јер за сваку једну нормалну државу су итекако битни сви темељи њеног постојања. Посебно то важи за све западне нације. Али за Србијанце не, пошто они још увек вероватно лутају тражећи нови идентитет, јер су се до саме 1991. године надали, да ће остати Југословенима и даље. А да се не лажемо, данашња Србија и није држава у правом смислу те речи. И не може да буде, пошто рецимо билокакав кошаркашки тренер може да брише патос са премијером када год му се ћефне. Само је важно, да се кука како су увек други криви за све. А нису.
 
sjajno rečeno, mada se ne odričem teze o distrakciji, jer vladajuća klasa mora uvek da održi stanje u kome se narod ne sme setiti da nema šta da jede, a to im i uspeva, jer je narod baš onakav kakvim si ga ti opisao, ukratko, naši političari imaju najbolji narod na svetu.
 
Sa praktične strane, totalno podržavam oba pisma, pa deca nam u 3. osnovne znaju oba pisma savršeno.
 
Ћирилица је српска а латиница југословенска из периода кад се језик звао српско-хрватски. Данас се држава зове Србија, језик српски а ћирилица је службено писмо, сад то што се неки из државне управе праве луди то је помало и наш проблем што им толеришемо али невероватна је медијска машинерија у акцији да би се све релативизовало а ми посипали пепелом по глави.

Не треба се одрећи латинице као што се не треба одрећи златних медаља које је Србија освојила под именом Југославија, али не треба на дочеку сад певати песме "Игра РНР цела Југославија", a ко је мало пратио медије могао је да види како су се потурале југословенске заставе и форсирала нека југоносталгија, све у циљу да се Србима скрене пажња са оног што јесу и да што дуже остану неког недефинисаног идентитета што онда оставља простор за уношење подела у друштво.

И оно што је најважније повратак на ћирилицу није нека вештачка ствар, једноставно то је плод вековне културне традиције коју смо занемарили безуспешним југословенским експериментом. Е сад, што са станивишта нашег животног искуства тих пар деценија делују значајније од више векова то је друга ствар јер једноставно припадамо тој генерацији. Ипак сматрам да ствар треба гледати мало шире.
 
radax":aqwlfagp je napisao(la):
Ja nisam protiv ćirilice - ja sam protiv zatiranja latinice koje je neprirodno..
Што је у потпуности легитиман став, али ја теби постављам питање: Где се то латиница затире?!?!?! То јест, како можеш да будеш против нечега што се не дешава?

radax":aqwlfagp je napisao(la):
Smatram da ne postoji bolji način da se iskristališe šta je bolje od konkurencije - kad je monopol nemaš sa čime da uporediš koliko je šta dobro.

Слажем се, и управо је због монополистичког положаја латиница преовладала како у свету, тако и у Србији, а не због тога што је "боља". Не знам уопште одакле ти то да је она боље писмо? На основу чега то тврдиш? Имаш ли лингвистичка научна истраживања поткрепљена доказима? Колико ме давно сећање служи, чини ми се да је неко лингвистичко истраживање за резултат имало то да је ћирилица технички боље писмо од латинице али нећу да тврдим јер је то небитно.

radax":aqwlfagp je napisao(la):
Ako ljudska civilizacija otkrije novo pismo ili bolji način prenošenja informacija od pisma (tj. latinice) - ja ću naravno to prihvatiti - smatram da nam vodilja treba biti nauka a ne tradicija (njoj je mesto u muzeju).

Још једном питам, која наука? Изнеси референце.

Латиница је широко распрострањена као резултат историјских догађаја који везе немају са еволуцијом људске комуникације. Латиница је "имала среће". Она је широко распрострањена због тога што је користи енглески језик, који је постао светско писмо због Британске империје која је свој језик силом наметнула колонијама. Због империје која је била и највећа. У једном моменту, енглески језик је био најзаступљенији на свету као резултат колонијализма и то је све. Просто и једноставно. У том моменту сасвим логично.

Енглески језик дефинитивно није најједноставнији за комуникацију и то ће ти сваки лингвиста рећи. Па је опет службени језик у глобалној комуникацији. Исто тако, латиница није најсавршеније писмо за комуникацију, јер да јесте, не би сваки језик имао своја додатна латинична слова.
 
Eво пример како треба да изгледа сајт једне српске културне институције
http://www.bgf.rs/

Ево и пример из исте бранше како не треба да изгледа
http://www.simfonijski.com/

Иначе ови из Ниша су доласком демократије уконили двојезичну таблу (ћирилица и енглески) и увели латиничну ваљда да би изгледали свеЦки

пре
1.jpg


после
2.jpg


Због овога је важно поштовање Устава, да не може свако по свом личном нахођењу да се игра са институцијама од јавног интереса
 
Vrh