Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Ja i dalje čekam neki racionalan razlog da zadržimo latinicu u obim u kojem se sada koristi...
Svega ima, samo odgovora nema :)
Ja i dalje čekam racionalan razlog da udaraš na slobodu prvatnih firmi da odaberu koje će pismo koristiti. Ako si nezadovoljan njihovim izborom, izvoli čitaj „Politiku“, gledaj RTS ili osnuj svoj medij.
 
Nisi odgovorio na pitanje.... šta će im ta sloboda uopšte?
Šta dobijaju tom slobodom u poređenju da svoje ime napišu ćirilicom?

Nije ovo pitanje slobode... slobodan je sada privatnik i na kineskom da stavi naziv, pa to ne radi.
Zašto bi to radio latinicom, ako radi na domaćem tržištu i obraća se domaćim kupcima?

Evo na primer: ti lično sada imaš slobodu da odeš za živiš na Mesecu.
Niko te neće sprečavati. Nema viza... snadji se za prevoz.
Ali realno, ta sloboda ti ne znači ništa.
Kao što ti realno ništa ne znači ni da ti neko uzme tu slobodu.
Dakle, ako si firma koja radi na domaćem terenu, ta sloboda ili nedostatak iste ti ništa ne znači jer si ti biznis koji radi sa ciljem da zaradi pare, a ne da promoviše neko pismo.
Ako tvoji kupci znaju da čitaju ćirilicu, šta tebi znači što tvoj logo neće biti na latinici? Ništa ti ne znači... znači ti samo da ljudi kod tebe pazare i da imaš zaradu.

Ima li iko neko smisleno objašnjenje a da nije tipe "nećemo da ličimo na Ruse" - takva objašnjenja su zaista više nego detinjasta.
A realno, mi koristimo ćirilicu duže od tih Rusa (čini mi se, nisam baš 100% siguran, ali čini mi se da je kod nas zaživela pre nego u Rusiji).

Dakle?
 
Poslednja izmena:
Moram priznati iako ne podržavam Perkanovo viđenje značaja slobode, da simpatično izgleda CTAPБАКС napisano na ćirilici... Tako je i Mek u Rusiji bio pisan ćirilicom...

A jedini trenutak u istorji kad je Mek pisao ćirilicom u Srbiji je bilo za vreme NATO bombardovanja kad su ga huligani demolirali i onda su pokušali imidžom mi smo srpska firma da se vrate na tržište...

Sećam se dobro jer sam i tad bio redovan posetilac, da su stavili srpsku šajkaču na žuto slovo M na onim papirima na poslužavnicima i pokušali da objasne da su oni uz narod i da u Meku rade i zarađuju naši ljudi i da korisitimo naše sirovine...

Takođe su verovali ili ne restoran Bezistan promovisali kao najbolje sklonište 😄 bila je napisana jedna rečenica tog tipa... Ovde imate i najbolje sklonište...

Zanimljivo je da je opstao tokom čitavih 90tih uprkos sankcijama, nije bio zavtaran... Sećem se da su kuburili sa dosta toga jer nisu mogli da uvezu, caše, pakovanja, plastične čaše za sladoled, da zanove opremu...

Ali mek je kao pečurka ili neki korov niče na svakom terenu 😄 ne možeš ga uništiti...

Znam da su se sa Islanda povukli jer im nije išlo... i ovo iz Rusije sada...
 
Кад смо код Исланда. Мала земља која се страховито опире туђицама. За све имају своје кованице, тј измишљају нове речи за све ново што
Bajke i halucinacije nekog senilnog Filofeja o "trećim Rimovima" me zaista ne zanimaju.
Па ако се не бавиш истраживањем ништа чудно. Али немојмо заборавити да не на бајкама и халуцинацијама била направљена философија, а на њој и савремена наука. А конкретно, једна прича је постала доктрина у једном народу. И као што се види, концепција трећег Рима је давно превазишла "повјест о белом клобуце". За сенилоност не можемо да тврдимо. Није то Бајден.
Pravoslavni fundamentalisti, da ne kažem talibani.
Јасно, смешано неколико категорија које су се звале зилотима. Да се вратимо на констатацију о отпадништву Рима: једино екуменисти и отворено либерални елемнти у православној цркви не говоре да је Рим отпао, већ заузимају помирљиву слику, типа, сви смо деца цвећа. И сви смо једно у различитости.
Oni su tipičan primer evropskih katoličkih hrišćana i daleko su pobožniji od neokomuñara istočno od njih.
Ali ne, po tebi Poljaci i ostali katolici zapravo slede sotonu a ne Isusa....
Шта је то што по теби мери религиозност неке групе или народа? Спољна манифестација? Па, по том критеријуму и хрвати су врло религиозних, сваке недеље пуне цркве. А у пракси како то изгледа? Сетимо се само Јасеновца. Не треба ништа више. Оно што је важно, скривено је од очију, а ми можемо само да видимо плодове те доброте.
На крају крајева, ја се не бавим оценама религиозности група/народа/појединаца, већ сам прокоментарисао разбојничку организацију која је некада била стуб православља, прва у диптиху помесних цркава, а сада се зове Ватикан.
Људе спасава Бог а не црква. Али, црква је ту да што више душа преведе. Верници римокатоличке цркве су препуштени сами себи и личном односу који успеју да остваре са Богом.
E pa ko im kriv. Virusi i bakterije uništavaju već bolesne organizme a ne zdrave.
Otišli bi "dični Romejci" ća i bez Turaka i krstaša. :D
Ово је у суштини тачно. Нашао би се већ неки "вирус".
Е сад, зашто је на Балкану увек вирус папизам, то је већ да поставимо питање. Очигледно никако имунитет да развијемо.
 
Кад смо код Исланда. Мала земља која се страховито опире туђицама. За све имају своје кованице, тј измишљају нове речи за све ново...
Е, па,кажу да то раде и твоји "хрвати", које не признајеш за нацију... а ми им се због тога смејемо.
 
Kad smo već kod papizma da iskoristimo priliku da pozdravimo izbor novog beogradskog nadbiskupa Ladislava Nemeta... Prilikom ustoličenja obratio nam se na čistom srpskom jeziku ekavskog izgovora, što mi se uvek dopadalo... Jer ne volim nacionalno svojatanje vere i poistovećivanja katolika sa Hrvatima. To je crkva svih onih koji su katolici u Srbiji. Srba, Hrvata, Mađara i ostalih katolika... Svako nek priča svojim jezikom, al zvanični je srpski.

Upotrebljavao je izraze poput, Hrist i vaskrsenje a ne Krist i Uskrsnuće, a SPC je nazvao "starijom sestrom na ovim prostorima"... Lepo je nekako kad se u katoličkoj crkvi govori sprski.
 
Nema nikakve potrebe strane brendove pisati na ćirilici.
Ja to ne podržavam, iskreno, glupo mi to zvuči. To sam napisao više puta iznad, ali ljudi izgleda ne čitaju...

Smatram da ćirilica treba da bude u upotrebi u domaćim elektronskim medijima, štampi, nazivima domaćih firmi koji rade na domaćem tržištu...
Strani brendovi nek ostanu na latinici. Latinica nek ostane u slobodnoj upotrebi na nivou pojedinca i neka se uči u školama. Itekako je potrebna u 21. veku.
Podrazumeva se upotreba latinice u mestima sa većom koncentracijom manjina.

Ništa nam ne fali da po ovom pitanju budemo kao Grci.
Oni ljubomorno čuvaju i upotrebljavaju svoje nacionalno pismo, a latinica im je uvek tu, paralelno, u situacijama gde je to praktično i neophodno.

I dalje čekam da mi neko objasni zašto je ovo problem.
Očigleno, niko ne može da ponudi smislen i racionalan odgovor.
 
Kad smo već kod papizma da iskoristimo priliku da pozdravimo izbor novog beogradskog nadbiskupa Ladislava Nemeta... Prilikom ustoličenja obratio nam se na čistom srpskom jeziku ekavskog izgovora, što mi se uvek dopadalo... Jer ne volim nacionalno svojatanje vere i poistovećivanja katolika sa Hrvatima. To je crkva svih onih koji su katolici u Srbiji. Srba, Hrvata, Mađara i ostalih katolika... Svako nek priča svojim jezikom, al zvanični je srpski.

Upotrebljavao je izraze poput, Hrist i vaskrsenje a ne Krist i Uskrsnuće, a SPC je nazvao "starijom sestrom na ovim prostorima"... Lepo je nekako kad se u katoličkoj crkvi govori sprski.
Наћи ће се који ће и у овоме видети лукавство...
 
Pomislio sam na to... tumačiće kao preobraćenje Srba na katoličku veru... 🙂

Zamišljam u nekom faštičkom društvu od kojeg nismo baš daleko.. privedu ga da ga saslušaju... kao - aha pričaš srpski znači hoćeš da svi Srbi budu katolici - šamarčina

Aha pričaš hrvatski, nije ti ovo Hrvatska ustašo, idi tamo pa im propovedaj veru, šamarčina...

Kako god okreneš onaj ko je u manjini dobije šamarčinu...
 
Nije mi jasno zaštu admin dozvoljava ovoliko odstupanje od teme...
Vrtite sve i svašta u postovima, ali nikako teme da se dotaknete...
 
Izgustirali smo je Perkane.. Mogao bi ti da se dotakneš nekih drugih tema da te upoznamo bolje umesto što 7 puta tražiš odgovor koji ti niko ne daje 😊
 
Ne davati odgovor je isto neka vrsta odgovora... u stvari, tišina govori mnogo!
Nije to tišina zbog zasićenja, nego tišina jer ne postoji racionalan argument koji bi iko ponudio.

Samim time - ćirilice, dobro došla nazad!
Sad je samo pitanje vremena, detalja i tehnike...
Zakon već postoji, on nije dovoljan, treba ga modifikovati i onda krenuti u primenu... i tema ćirilice i njenog očuvanja biće završena za sva vremena.
 
Е, па,кажу да то раде и твоји "хрвати", које не признајеш за нацију... а ми им се због тога смејемо.

А ја се рецимо не смејем. И налазим у томе врло смислене кованице, које се не бих либио да и сам користим. И ужасно ми је криво што ми не радимо то исто.
 
Trening...
Na poslu uglavnom kucam ćirilicom, a posle promenim da ostanem u treningu.
Kao što sam rekao, oba pisma su potrebna, treba da se znaju i koriste... tako da nećeš ništa pronaći tu gde si počeo da kopaš.
To da li su potrebna više se odnosi na pitanje u kolikoj meri, odnosno da li treba da budu ravnopravna. Pismo "Preslavske književne škole" iliti "Bugarsko pismo" kolokvijalno poznato pod nazivom "Ćirilica" može pomoći pri komunikaciji ili prezentaciji određenog sadržaja u društvima pod njegovom sferom uticaja (istočno i južnoslovenskim, centralnoazijskim, kavkaskim i pojedinim severnoameričkim jezicima poput Jupika i Tlingita u crkvenom pismu), i donekle helenskim na čijem je pismu i bazirana, međutim isto se ne može reći za ostatak zapadnog sveta, romanzovane varijante njihovih mnogoljudnih istočnoazijskih ekonomskih partnera, standardizovanu visoku tehnologiju, odnosno za univerzalno pismo čitljivo turista iz većeg dela sveta u sastavu maternjeg ili stranog jezika.

Oće, vidim kako Japanci sve trče da ćirilizuju Kanđi. Ne pomaže ono "nas i Rusa 200 miliona. Kinezi i Arapi su "još više" zainteresovani (vidim kako su Peking i Dubai "preplavljeni" ćiriličniim saobraćajnim znacima).

Tako da mislim da bi Ćirilica trebalo da bude nešto kao Glagoljica, da je ne uči običan narod. Zamislite samo koliko bi novog gradiva bilo moguće ponuditi kad bi se izbegla zavrzlama od dva pisma i pored padeža koje isto smatram da treba svesti nekoj razumnoj meri.

Možda grešim, ali ko kaže da danas dole ne bi bili bliže miru i blagostanju da se nije toliko insistiralo na različitosti i isključivosti čija su oružja uvek bila drugačija etnolingvokulturna odličja poput jezika, pisma, religije i ostalih običaja. Mislim da ne treba otići u krajnost sa posebnošću koju bi trebalo zadržati u nekoj meri. Nismo svi Grci. Što pre Srbi shvate to bolje. Ako išta drugo zbog Putina koji ih je svojim nepromišljenim delovanjem uvalio u ozbiljan problem nek skrajnu Ćirilicu, jer eto ni Hrvati nisu postali Italijani niti prestali biti Sloveni isključivo koristeći Latinicu.
 
Латиницу користи већина становништва и она треба да буде званична као и ћирилица. А Хрвати ако су паметни да нас услове да онда признамо да нам је у званичној употреби хрватски језик.
Ако не желе нема везе, лепо се сами поделимо. Нама који користимо ћирилицу да се омогући да сви садржаји буду на ћириличном писму (нпр. сваки сајт да има и ћириличну верзију и да можемо да бирамо да нам се деца школују на ћириличном писму, да нам рачуни и све остало стиже на ћирилином писму итд) и ћао.
Лепо се поделимо, ко жели може да употребљава само латинично писмо без потребе да се смара са ћирилицом, а ми који користимо ћирилицу да будемо испоштовани као нова национална мањина.
 
Rusi koje upoznam se iznenade kada vide da u praksi malo ko koristi ćirilicu. Isto i Bugari. Kod njih se čukaju i SMS-ovi i mejlovi tako dok kod nas samo na društvenim mrežama da bi dokazao da si svetosavski Srbin pravoslavac to radiš. A svi koji koriste latinicu su hrvatske jugo-komunjare.
 
@vucko
Не знам да ли је одговор упућен мени, али нити сам православац (само Луцифер фор д вин), нити Хрвате посматрам у негативном контексту.
Само мислим да имају могућности да изгурају тако нешто и да би требало пошто са наше стране стижу негације о постојању хрватске нације и хрватског језика. Не кажем да би то било потпуно исправно, али могу да пробају.
То југо-комуњаре исто не знам где си нашао код мене?

Једностравно сматрам да је дошло до поделе идентитета и да нико не треба да буде принуђен да користи писмо које га не занима, лепо се поделимо и ћао.

Хах и да можда сам Бугарин јбг, пошто на телефону и користим ћирилицу.
 
20230306_104524.jpg
 
A realno, mi koristimo ćirilicu duže od tih Rusa (čini mi se, nisam baš 100% siguran, ali čini mi se da je kod nas zaživela pre nego u Rusiji).
Тако је. С том разликом што је Руси и даље користе у свим сферама та разлику од нас. Тако да нам старешинство ништа не помаже.
Srba, Hrvata, Mađara i ostalih katolika.
Србин католик се данас каже хрват. А није било тако.
a SPC je nazvao "starijom sestrom na ovim prostorima".
Сестром? Можда, одређеном.
biti Sloveni isključivo koristeći Latinicu.
Заправо су престали да буду Срби што је и био циљ. Још је драстичнији пример Румуна.
 
Азбука или абецеда?

Лепо је налетети на пример доброг осећаја за језик и културу - шољица у кафићу на Женском штранду на Палићу:


.......





 
Poslednja izmena:
Србин католик се данас каже хрват. А није било тако.

Govorio je Šešelj još 90tih i nije puno od tih ideja i vizije Srbije i srpstva danas ostalo... Kamen na kamenu nije ostao tamo gde je Srba nekad bilo vijori se hrvatska zastava, a sve je manje i Hrvata... Posebno je iritantno što popuješ kvazi srpstvom ko zna odakle nisi ovde ostao da deliš našu sudbinu, mada bi da utičeš na nju...
 
Vrh