Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Велика већина људи пише имена не енглеском као Djordje, Milosh итд. јер је тако лакше енглезима иако уопште није правилно по "једном од наша два писма".

Још увек нисам доживео да се иједан бранитељ српскохрватског писма побуни због тога као што се буне против ћирилице али ето још сам млад

Но да не би ова тема отишла у ђавола, да ми лепо сажмемо:

Аргументи за одржавање српскохрватске латинице, до сада:

1. Већ доста људи пишу њоме
2. Људско право особе је да му држава прихвати и тумачи сваки документ као исправан и валидно написан на ком год да је писму написао
3. Роми имају права да приватизују јавну имовину и трајно се скућавају на њој јер су номадски народи
4. Народи који пишу латиницом су богатији па ћемо и ми да будемо богати ако будемо писали српскохрватском верзијом латинице
5. Језик и писмо се мењају и зато треба да пишемо писаним стандардом политичког пројекта од пре 130+ година који више не постоји и никада неће постојати. Не, не смемо да мењамо ни "нашу" латиницу даље у складу са Вуковим предлозима јер ће се онда разликовати од хрватске
6. Језик и писма се мењају и зато будуће генерације треба да уче српскохрватско писмо јер, и онако како, смо ми учили
7. Ја сам навикао да пишем њоме и зато сва деца заувек треба да је уче и користе. У супротном су мени укинута права да је пишем
8. Ћирилица је подмукли пројекат затуцаног римског царства да нас одвоји од светла германских племена у таму варварства и некултуре
9. Хрвати у Србији имају национална права да им држава све даје на гајевици јер је то њихово писмо. Срби су законски приморани да им дете учи гајевицу па макар га и учили код куће.

Додајте још неки аргумент ако сам заборавио
 
Od svih besmislica i podmetanja koje se mogu pročitati na ovoj temi najveća je konstantno tendenciozno nazivanje latinice "gajevicom".

- Prvo, to je kao kad bi se ćirilica u svakoj prilici zvala "vukovicom". (To je zapravo možda i najindikativnije - "vukovica" je bila osporavana i odbacivana sa jednakim žarom kao što neki sada odbacuju "gajevicu".)
- Drugo, poenta tog insistiranja je besmislica da je latinica hrvatska, a ne je danas zvanično pismo u dve trećine zemalja sveta.
- Treće, kao da je zlo i da je hrvatska.
- Četvrto, tzv. gajevica je samo kompilacija slova iz češkog (č, š, ž), slovačkog (dž) i poljskog (ć). Gaj je pored toga standardizovao digrafe lj, nj, a Daničić je uveo slovo đ.
- Peto, tzv. gajevu latinicu koristi i slovenački.

Poznavanje i ćirilice i latinice je očigledno bogatstvo, jer olakšava čitanje i učenje više jezika, a njihova paralelna upotreba niti koga šta košta niti boli. Jedini argument za promenu tog statusa quo je identity politics.

Tranzicija na latinicu naravno ima simboličku i identitetsku komponentu, ali ne onu koju nastoje da joj pripišu njeni oponenti (da će Srbi time postati Hrvati) - već modernosti i afiliacije sa (zapadno)evropskim klubom jezika i naroda. Tranziciju su već odavno prošli Rumuni pa nisu prestali da budu Rumuni, Moldavci (nisu čak prestali ni da budu pravoslavci), Turci, Azeri, a sprovedena je ili je u procesu i u nekoliko srednjoazijskih (turkijskih) jezika.

Oponenti latinice se ne bore za srpski jezik, pismo i identitet, već se bore za okretanje kola sa Zapada na Istok. To je potpuno očigledno i iz svih drugih njihovih stavova. Sve drugo je zamena teza. Nisam siguran da li su svi svesni da se zapravo bore za interes SPC i njenih partnera i patrona da učvrste svoj feud, a da ova zemlja i narod večito ostanu na vetrometini i da procep između Istoka i Zapada prolazi baš tu gde smo mi. I da mi ostanemo na pogrešnoj strani. U svakom slučaju, neka hvala.
 
Primetio sam da se sve ređe koristi, barem u mom okruženju, takozvana "ošišana" latinica. Sve više ljudi i u neformalnoj komunikaciji piše ispravnom latinicom.
Kad se setim onih grozota moje generacije od pre nekih petnaestak godina tipa "shta radish, chetwrtak, itji tju...", danas je neuporedivo bolje.
Inače, pre par godina sam razmišljao da bi bilo dobro reformisati srpsku latinicu da bi se ispoštovalo ono Karadžićevo: "Piši kao što govoriš, a čitaj kao što je napisano" i da se slovo nj reformiše u npr. ň, ņ, ń, ili ñ, slovo lj u ł, ļ ili ĺ i slovo dž u u ď ili tako nešto...
 
Poslednja izmena:
Oponenti latinice se ne bore za srpski jezik, pismo i identitet, već se bore za okretanje kola sa Zapada na Istok. To je potpuno očigledno i iz svih drugih njihovih stavova. Sve drugo je zamena teza. Nisam siguran da li su svi svesni da se zapravo bore za interes SPC i njenih partnera i patrona da učvrste svoj feud, a da ova zemlja i narod večito ostanu na vetrometini i da procep između Istoka i Zapada prolazi baš tu gde smo mi. I da mi ostanemo na pogrešnoj strani. U svakom slučaju, neka hvala.
Plus ne žele zaštitu ćirilice (odavno je zaštićena zakonskim aktima) već hoće istrebljenje latinice iz Srbije (sem stranih naziva).
 
Oponenti latinice se ne bore za srpski jezik, pismo i identitet, već se bore za okretanje kola sa Zapada na Istok. To je potpuno očigledno i iz svih drugih njihovih stavova. Sve drugo je zamena teza. Nisam siguran da li su svi svesni da se zapravo bore za interes SPC i njenih partnera i patrona da učvrste svoj feud, a da ova zemlja i narod večito ostanu na vetrometini i da procep između Istoka i Zapada prolazi baš tu gde smo mi. I da mi ostanemo na pogrešnoj strani. U svakom slučaju, neka hvala.
Коначно сте јасно изрекли против чега сте и за шта сте а што је од почетка толико очигледно. Не борите се ви ни за какву слободу и равноправност нити за заштиту латинице већ за истребљење ћирилице из свакодневне употребе и њено слање у музеј заједно са вама толико мрском и презреном "СПЦ" како је увек са очигледним презиром и гађењем ословљавање, као што муслимани у Босни увек кажу са презиром "ЕрЕс" за Републику Српску. Смета вам ћирилица јер је нераскидиво везана са Црквом и са наслеђем векова који нас нераскидиво сврставају са Христом, са Православљем, са Истоком, са косовским заветом Лазаревим. Ви сматрате да је он глупи ид**** и да је боље ипак изабрати царство земаљско. Какво слепило! Надате се да ће се латиницом Србија и Срби неповратно сврстати на запад који вам је толико у срцу. Каква заблуда! Лицемерно се позивате на "слободу" и "равноправност" знајући да је латиница тренутно у предности и да ће ако се све пусти да иде како иде ћирилица сама одумрети, јер је угушена ранијом перфидном политиком. Али не можете никога преварити, све је јасно као дан. Зато да се не лажемо, између вас и нас не може бити никаквог договора. Неко ту мора да превлада. Ви имате тренутно предност стања на терену, заоставштину титоизма и југословенштине, утицај запада и инерцију и несвест просечног човека из народа, а ми имамо уз нас све остало, па ћемо видети да ли ћемо на распали запад или не. Кад кажем "ви" мислим на вас овде са форума чије је гледиште сажето и цитату изнад и који сте најбучнији.
 
Коначно сте јасно изрекли против чега сте и за шта сте а што је од почетка толико очигледно. Не борите се ви ни за какву слободу и равноправност нити за заштиту латинице већ за истребљење ћирилице из свакодневне употребе и њено слање у музеј заједно са вама толико мрском и презреном "СПЦ" како је увек са очигледним презиром и гађењем ословљавање, као што муслимани у Босни увек кажу са презиром "ЕрЕс" за Републику Српску.

To je samo još jedna zamena teza. Ja, kao verujem ni većina, nemam ništa protiv ćirilice i njene upotrebe. Štaviše, lično rukom i dalje pišem ćirilicom, ranije sam i sva formalna dokumenta pisao ćirilicom, ali otkako sam uvideo ko je sve, kako i u ime čega "brani" trudim se da pišem isključivo latinicom. Latinici ni ćirilica ni SPC nisu neprijatelji sami po sebi, ali izgleda da je latinica neprijatelj SPC ili onih koji se kunu u SPC, kao što je to svojevremeno bila "vukovica". U tom neprijateljstvu i eventualnoj prevazi takvih "ćiriličara" nema baš ničeg dobrog za Srbe i Srbiju, osim otuđenja od Zapada, modernosti i racionalnosti, i potonuća u regres, iracionalnost i mitomaniju. A jedini koji od toga imaju stvarni interes su oni koji na tome temelje svoj feud.

Смета вам ћирилица јер је нераскидиво везана са Црквом и са наслеђем векова који нас нераскидиво сврставају са Христом, са Православљем, са Истоком, са косовским заветом Лазаревим. Ви сматрате да је он глупи ид**** и да је боље ипак изабрати царство земаљско. Какво слепило! Надате се да ће се латиницом Србија и Срби неповратно сврстати на запад који вам је толико у срцу. Каква заблуда! Лицемерно се позивате на "слободу" и "равноправност" знајући да је латиница тренутно у предности и да ће ако се све пусти да иде како иде ћирилица сама одумрети, јер је угушена ранијом перфидном политиком. Али не можете никога преварити, све је јасно као дан. Зато да се не лажемо, између вас и нас не може бити никаквог договора. Неко ту мора да превлада. Ви имате тренутно предност стања на терену, заоставштину титоизма и југословенштине, утицај запада и инерцију и несвест просечног човека из народа, а ми имамо уз нас све остало, па ћемо видети да ли ћемо на распали запад или не. Кад кажем "ви" мислим на вас овде са форума чије је гледиште сажето и цитату изнад и који сте најбучнији.

Zaista, između slobode, racionalnosti i modernosti, s jedne strane, i ideja institucionalizacije nasilja, iracionalnosti i regresa, kao i fantazmagorija o "perfidnoj politici", "trulom Zapadu", "carstvu nebeskom" i "nije snaga u broju nego u soju, nije lako biti Srbin, ne može to svako", ne može biti nikakvog dogovora.
 
Jedna zanimljivost, prica o Kremanskom prorocanstvu, cuvenoj sljivi i neminovnoj propasti Srbije koja ce da usledi u buducnosti su cista izmisljotina iz kuhinje UDBE u cilju suzbijanja srpskog nacionalizma i hegemonizma u Jugoslaviji, koji su obelezili kao glavni problem i remetilacki faktor u SFRJ. Izvinjavam se na maloj digresiji, nadam se da ne zamerate.
 
Zaista, između slobode, racionalnosti i modernosti, s jedne strane, i ideja institucionalizacije nasilja, iracionalnosti i regresa, kao i fantazmagorija o "perfidnoj politici", "trulom Zapadu", "carstvu nebeskom" i "nije snaga u broju nego u soju, nije lako biti Srbin, ne može to svako", ne može biti nikakvog dogovora.
Najveći neprijatelji Srbije su upravo takvi koji bi da žrtvuju celu naciju (i to biološki) zarad njihovih maštarija o "carstvu nebeZkom" koga i nema i "soj>broj" gluposti.
"Bolje grob nego rob" je npr. samo jedna od manifestacija takvog ludila. Posle se čude što su se desili Jasenovci i slične klanice kao posledice toga....
 
Najveći neprijatelji Srbije su upravo takvi koji bi da žrtvuju celu naciju (i to biološki) zarad njihovih maštarija o "carstvu nebeZkom" koga i nema i "soj>broj" gluposti.
"Bolje grob nego rob" je npr. samo jedna od manifestacija takvog ludila. Posle se čude što su se desili Jasenovci i slične klanice kao posledice toga....
То није наш изум, већ политика која је дошла са Запада, како би се Краљевина Југославије укључила у рат против Немачке.
 
Не кажем да није, али то није наша замисао. Иза 27. марта не стоји обичан свет...
 
Primetio sam da se sve ređe koristi, barem u mom okruženju, takozvana "ošišana" latinica. Sve više ljudi i u neformalnoj komunikaciji piše ispravnom latinicom.
Kad se setim onih grozota moje generacije od pre nekih petnaestak godina tipa "shta radish, chetwrtak, itji tju...", danas je neuporedivo bolje.
Inače, pre par godina sam razmišljao da bi bilo dobro reformisati srpsku latinicu da bi se ispoštovalo ono Karadžićevo: "Piši kao što govoriš, a čitaj kao što je napisano" i da se slovo nj reformiše u npr. ň, ņ, ń, ili ñ, slovo lj u ł, ļ ili ĺ i slovo dž u u ď ili tako nešto...
NJ = Ñ
LJ = Ł
DŽ = Џ
 
To je samo još jedna zamena teza. Ja, kao verujem ni većina, nemam ništa protiv ćirilice i njene upotrebe. Štaviše, lično rukom i dalje pišem ćirilicom, ranije sam i sva formalna dokumenta pisao ćirilicom, ali otkako sam uvideo ko je sve, kako i u ime čega "brani" trudim se da pišem isključivo latinicom. Latinici ni ćirilica ni SPC nisu neprijatelji sami po sebi, ali izgleda da je latinica neprijatelj SPC ili onih koji se kunu u SPC, kao što je to svojevremeno bila "vukovica". U tom neprijateljstvu i eventualnoj prevazi takvih "ćiriličara" nema baš ničeg dobrog za Srbe i Srbiju, osim otuđenja od Zapada, modernosti i racionalnosti, i potonuća u regres, iracionalnost i mitomaniju. A jedini koji od toga imaju stvarni interes su oni koji na tome temelje svoj feud.



Zaista, između slobode, racionalnosti i modernosti, s jedne strane, i ideja institucionalizacije nasilja, iracionalnosti i regresa, kao i fantazmagorija o "perfidnoj politici", "trulom Zapadu", "carstvu nebeskom" i "nije snaga u broju nego u soju, nije lako biti Srbin, ne može to svako", ne može biti nikakvog dogovora.
Potpisujem.
 
Najveći neprijatelji Srbije su upravo takvi koji bi da žrtvuju celu naciju (i to biološki) zarad njihovih maštarija o "carstvu nebeZkom" koga i nema i "soj>broj" gluposti.
"Bolje grob nego rob" je npr. samo jedna od manifestacija takvog ludila. Posle se čude što su se desili Jasenovci i slične klanice kao posledice toga....
Волим што неко може да каже на овом форуму да је противљење Хитлеру била "манифестација лудила" и да је Јасеновац последица антифашизма и да то не да не нађе на отпор већ опште одобравање. И да све буде још смешније, одобравање ових тобоже "толерантних" који су сироте жртве у Србији јер их сви нападају након што шире неоусташку реторику. Као што су им вероватно и дедови били жртве Блајбурга

Od svih besmislica i podmetanja koje se mogu pročitati na ovoj temi najveća je konstantno tendenciozno nazivanje latinice "gajevicom".
Називање писма којем је кумовао Гај а само минимално измењено за тзв. "српскохрватски" стандард језика који више не постоји.
- Prvo, to je kao kad bi se ćirilica u svakoj prilici zvala "vukovicom". (To je zapravo možda i najindikativnije - "vukovica" je bila osporavana i odbacivana sa jednakim žarom kao što neki sada odbacuju "gajevicu".)
Ако говоримо о српској ћирилици како је данас користимо могло би без икаквих проблема
- Drugo, poenta tog insistiranja je besmislica da je latinica hrvatska, a ne je danas zvanično pismo u dve trećine zemalja sveta.
Српскохрватска латиница није званично писмо у две трећине земаља света. Ово је класична замена теза обртањем значења. Будући да реч "латиница" може да се односи и на српскохрватску латиницу и као свеопшти (blanket) термин за породицу писама које користе већину слова латиничног алфабета, узимаш и мењаш значење како ти одговара.

Или да поново узмем пример теорије скупова, хрватска латиница је подскуп скупа латиничних писама које се (збуњујуће) такође колективно зову Латиница. 2/3 земаља света користи Латиницу али само мали број земаља користи српскохрватску латиницу.
- Treće, kao da je zlo i da je hrvatska.
Није зло.
- Četvrto, tzv. gajevica je samo kompilacija slova iz češkog (č, š, ž), slovačkog (dž) i poljskog (ć). Gaj je pored toga standardizovao digrafe lj, nj, a Daničić je uveo slovo đ.
- Peto, tzv. gajevu latinicu koristi i slovenački.

Poznavanje i ćirilice i latinice je očigledno bogatstvo, jer olakšava čitanje i učenje više jezika, a njihova paralelna upotreba niti koga šta košta niti boli. Jedini argument za promenu tog statusa quo je identity politics.
Како познавање српскохрватске латинице олакшава читање и учење више језика у односу на енглеску латиницу која се свеједно учи у нашим школама? Па српскохрватска латиница се од енглеске латинице разликује искључиво у словима која само у српскохрватском језику и постоје.
Tranzicija na latinicu naravno ima simboličku i identitetsku komponentu, ali ne onu koju nastoje da joj pripišu njeni oponenti (da će Srbi time postati Hrvati) - već modernosti i afiliacije sa (zapadno)evropskim klubom jezika i naroda.
Није истина, и Грци и Бугари су много више "западноевропски" од једне Црне Горе или Србије или Турске. Ти понижавајући покушаји да се Срби "додворе" западу тако што ће се одрицати свог наслеђа да би више "личили" на западну Европу су у равни покушаја Црногораца да се додворе западу именујући земљу Монтенегро. Као што сви знамо данас је Црна Гора једна уређена, богата, еколошка и надасве европска земља коју цео свет високо поштује и цени
Tranziciju su već odavno prošli Rumuni pa nisu prestali da budu Rumuni, Moldavci (nisu čak prestali ni da budu pravoslavci), Turci, Azeri, a sprovedena je ili je u procesu i u nekoliko srednjoazijskih (turkijskih) jezika.
Иначе, када се принудно мења писмо у латиницу онда је то "транзиција" а када се не учи латиница у школама на силу онда је то "истребљење"?
Oponenti latinice se ne bore za srpski jezik, pismo i identitet, već se bore za okretanje kola sa Zapada na Istok. To je potpuno očigledno i iz svih drugih njihovih stavova. Sve drugo je zamena teza. Nisam siguran da li su svi svesni da se zapravo bore za interes SPC i njenih partnera i patrona da učvrste svoj feud, a da ova zemlja i narod večito ostanu na vetrometini i da procep između Istoka i Zapada prolazi baš tu gde smo mi. I da mi ostanemo na pogrešnoj strani. U svakom slučaju, neka hvala.
Ух па како сад "ветрометина" и "процеп" између Истока и Запада када је два пасуса изнад то било "богатство"?

Те небулозе како ми шатро морамо да пишемо латиницом да би били део Европе™ чувајте када вас контактирају из Данаса да им будете саговорници са Беширијем, ни Бугари ни Грци ни Јапанци нису ништа изгубили што се нису по*рали по својој култури и прецима, баш напротив. Човек је у стању да воли само оно што није у стању да потчини а народ који би пре мењао писмо да буде више "западно" него корумпиране политичаре може да очекује само презир и подсмех од стране тог истог "запада".
 
Трудим се да не читам овакве теме, али ми очигледно не полази за руком. Одакле уопште почети…

Ви се неиронично залажете за то да српска деца не уче српскохрватску латиницу. Неиронично се залажете за то да српска деца не буду оспособљена да прочитају апсолутну већину књижевне, научне и сваке друге литературе на нашем, српскохрватском језику (да, добро сте чули, исти се језик говори од Пореча до Сурдулице). Ту су и архивска грађа, писма, дневници, споменици, натписи и сви могући латинични писани трагови који су настали у протеклих стотину година у Србији. Ја не знам какав је то патолошки порив и које фрустрације су га изазвале. Немам намеру никога да увредим и унапред се извињавам, али заиста… То је ништа друго до закаснело копирање Хрвата који су сами себе оперисали од ћирилице и тиме се осиромашили. Сећам се када ме је једна Хрватица замолила да јој прочитам ћирилични натпис испод саобраћајног знака. Коју ви предност видите у томе? Да је сада 1920. година па да видим мрву разума у вашем резоновању, али данас? Господе боже..

Јесте позивање на ауторитет, али релевантна научна институција за наш језик, Матица Српска, каже да наш језик има два писма, као и да они никада нису негирали да говоримо истим језиком као и Хрвати. Сва три (односно четири) новокомпонована језичка стандарда базирају се на једном наречју – штокавском и једном дијалекту – источнохерцеговачком (уз изузетак српског који је придодао и шумадијско-војвођански дијалекат). Овде многима, сигурно вољена установа, САНУ, још увек се бави израдом речника који у свом називу носи српскохрватски језик. Штавише, то како ћемо ми или како ће правни систем назвати неки језик не мења чињеницу да је у питању један, полицентрични језик. Према томе, теза о српскохрватском као мртвом језику пада у воду.

Да ли уопште имате основно историјско и лингвистичко знање? Нисам сигуран. Да га имате, знали бисте каква је хајка у XIX веку вођена против Вукове ћирилице која је, пазите сад, преузела слово из латинице. Хајку је водила црква.

Никако нисам против ћирилице. Ћирилица је готивна, традиционална, ретро, чак и помало бунтовна. Али и пошта је све то, као и фиксни телефон, радио, наливпера и много штошта. Хоћемо ли укинути интернет због тога?

Латиница је једноставно згоднија за коришћење и, што би Сићве рекао, то је тако. Надам се да сте довољно зрели да схватите на нема вајде од форсирања вашег естетског укуса на друге људе и на вашу децу. Докони сте, смарате и стварате контраефекат. Тај воз је прошао пре десет деценија.
 
Да, слово "Ј", тај велики злочин... Али, некаква фрка је била и око "Ф", "Х"...

Не слажем се да је латиница "згоднија за употребу" - мени није - али ово остало, да би неко покушао да учини млађима од себе нечитљивим тоне материјала објављене током "небитног" 20. и једнако небитног досадашњег тога 21. века, па, стварно би био јединствен подухват (Хрвати су неучењем ћирилице ампутирали од себе српску културу, а ми бисмо неучењем латинице такође ампутирали, осим хрватског, и српско наслеђе, тако да је то још виши ниво ампутологије).

У томе се, наравно, не би успело, латиница би се користила и даље.
 
Ко жели да је (латиницу) чита, лако би научио да је чита преко учења латинице страних језика, није потребно да је учи у оквиру српског. Битно је да се више не пише и не користи као основно писмо.
 
Vrh