Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Интересантно примећено, мислим на део до зареза. Отуда је и логичано питње, а који ће нам "богатство двоазбучја"?
 
Ако некоме није битно којим писмом пише свој језик, како ја да схватим да је њему битно како изгледа нека зграда/улица/насеље/град, или, како се одржава општа хигијена града (отпаци, ђубре, жврљотине, замазаност и прљавштина)? Мноштво је људи којима све то не смета. Ваљда и јесте тако зато што не смета већини. Они су одрасли у окружењу у којима има много непрописне градње, али, она њима није ружна и не виде ништа лоше у њој јер су се навикли на њу, не знају за нешто друкчије и боље. Не примећују је. И, чак, одговара им, јер им обезбеђује слободу (!) и друге повољности када сами треба нешто да граде. Џаба се овде дискутује о томе - о БнВ, на пример, када преко 90 посто грађана није никада било у њему, не прати ништа у вези с њим, а од престалих 10%, 9% нема никакве примедбе, не види ништа лоше тамо - напротив. Не разуме ништа и није му право када чује некога ко се критички осврће на питања архитектуре и урбанизма.
Ako neko piše latinicom, i bitno mu je da ga piše latinicom, da li to znači da je on neko kome nije bitno kako izgleda grad u kojem živi?

Kakve veze ima kritikovanje / ne kritikovanje BNV sa srpskim pismom, pre svega? I kakve veze ima da li neko kritikuje isti ili ne, sa time kakav ima odnos prema drugim delovima grada?

Тако је и са српским језиком и културом. Многима одговарају слобода избора и "богатство" с два писма. Иако тога нема другде, али, овде је то постало нова култура, као и сва наша чудеса у архитектури, општој хигијени, кварењу околине, политичкој, радној, пореској култури ...
Već smo spominjali primere zemalja sa dva pisma, pored Srbije.

Ja se bojim da prosečan Srbin nije u stanju da savlada korišnje dva pisma, pa se na osnovu toga javljaju frustracije i pokušaji da se ukine latinica (ređe ćirilica).
Zbog prevelikog korišćenja digitalnih uređaja, omladina nam u većem broju ima disgrafiju, što je po meni veći problem nego li savladavanje dva pisma.
 
Ne odnosi se na Soleta, već na ćirilofanatike i dokone popove:

Trebalo bi Dubioza Kolektiv, Bad Copy ili Rambo Amadeus da naprave jednu pesmu posvećenu pacijentima koji se u nikad gorim svetskim krizama i deprama bave šiljenjem penkala oko toga zašto ljudi pišu ćirilicu i ko je zbog toga veći a ko manji Srbin.

Kao što je Bad Copy svojevremeno napravio onu pesmu-prozivku na temu ''mogu da kupim jeftino sve živo, jedino što ne mogu je posle 10 pivo''. E tako da naprave nešto i na ovu temu. Struja 5 soma, bananica 3 banke, dokone Srbende mere si opanke. Ili nešto na tu foru.

Kakvim se glupostima vi bavite, to je neverovatno . A pogotovu čime se bavi i šta je sve u stanju da izlupeta i iskleveta glavni ktitor ove teme, koji se busa u prsa Srbendaška da je bog zna kakva faca i patriota. A da ga prozovem da se nađemo pa da mi uživo ispriča i pokaže šta je sve uradio za svoju zemlju i po čemu je on to veći rodoljub i Srbin od mene, sakrio bi se u mišju rupu, kao pravi ćutolog što i jeste. Dokona džangrizava baba, koja verovatno živi sama i nema ništa od života, pa joj je vrhunac nedelje kada ode na forum, Facebook (pravi sprski portal inače :ROFLMAO: ) ili NSPM i SrbinInfo pa tamo drobi i drobi i drobi Hitlerovske logoreje na temu zašto je jedan Jovan manji Srbin od drugog Jovana jer piše mrskom ustaško-vatikansko-anglikanskom latinicom.

Koliko je vama dobro u životu, i kakve li vi plate dobijate i kakve li vi poslove (ne)radite (i možda najbitnije - ko li vas zapošljava takve?) kada se bavite dečjim stupidarijama merenjem čije Srpstvo je veće na osnovu jbnog pisma koje neko koristi.

Uzmite radite nešto malo za promenu. Ako vas već ne zanima kako žive ljudi oko vas i kakve su usrаnе okolnosti oko vas, onda bar zavežite više i počnite da radite nešto konkretno sa svojim životima, pa vas neće toliko žuljati što drugi pišu drugim pismom, niti ćete o tome misliti. Ja razumem razne nivoe dokonosti i ljubopitljivosti, ali ovo je stvarno već patologija.
 
Poslednja izmena:
Овако као код нас? Ја не знам ни једну. Вијетнам није пример. Као ни бивше совјстске републике.
Nemačka. Latinica i gotika. U gotici ima par slova, ne računajući ona standardna, koja su ćiriličnog tipa. Pantograf je spominjao Nordijske zemlje.
 
А што се ти @Bender Rodriguez бавиш онда глупостима и уопште пишеш на овој теми? Шта тебе заболе нечије мерење српства кад су то за тебе и онако све небитне глупости, а само је важно изгледа у се, на се и пода се? То су оне старе подметачине типа "не сипа се то у трактор" или "то је прича за плате до 300 евра". Ти ако ти је небитно онда се тако и понашај, а пусти нас згубидане да се "бавимо глупостима".
 
А што се ти @Bender Rodriguez бавиш онда глупостима и уопште пишеш на овој теми?
Što mi je pun kufer da svako malo vidim kako se ova tema veštački vadi iz naftalina zato što dokona usamljena Hitler-baba nema pametnija i bolja posla u životu nego da piše govnospeve, klevete i etikete o svojim sugrađanima samo zato što se usuđuju da pišu drugim pismom.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nemačka. Latinica i gotika. U gotici ima par slova, ne računajući ona standardna, koja su ćiriličnog tipa. Pantograf je spominjao Nordijske zemlje.
Немачка је одавно практично потпуно напустила Горицу тако да то уопште није одговарајуће поређење са Србијом.
 
Ја и даље нисам чуо ниједан аргумент за прихватање латинице уместо ћирилице осим немара и лењости. Све се на крају крајева своди на то "па лакше ми је" (јер је промена писма пречицом на тастатури изузетно тешка и захтевна работа) Све остало су шупље рационализације и ад популуми које је јако лако побити.

Сваки пут када прочитам неког франкенштајна од српскоенглеске реченице не могу да се не сетим Толкиновог писма где наводи да су гоблини у Господару прстенова једнако способни и вешти колико и патуљци. Разлог што патуљци имају фантастична подземна краљевства од камена од којих застаје дах а гоблини ружне дрвене склепотине је просто у томе што су гоблини лењи и саможиви. Dakle ruznoca njihove (uslovno receno, culture-e) je u dushevnoj iskvarenosti i sin-a lenjosti.
 
Što mi je pun kufer da svako malo vidim kako se ova tema veštački vadi iz naftalina zato što dokona usamljena Hitler-baba nema pametnija i bolja posla u životu nego da piše govnospeve, klevete i etikete o svojim sugrađanima samo zato što se usuđuju da pišu drugim pismom.
Теби је по свему судећи и сама ћирилица за нафталин, али нама није. А ако ико етикетира то си овде ти. А то колико су поједине етикете чак и на месту сведочи и твоја хистерична реакција. Та реакција открива колико је заправо у питању активна мржња а не никаква наводна заштита права и слобода. То је активно противљење, и то је у реду, али то треба онда поштено и рећи. Кажи брате "заболе ме за ћирилицу, нека изумре што се мене тиче". Немој се крити иза некакве имагинарне заштите права. Поставио си се овде за адвоката велике већине оних који латиницу користе из чисте лењости/инерције/к******ље, а можда си се и нашао међу њима, али суштина је у томе да је ћирилица ипак нешто што је толико вредно да је грех допустити да се угаси због горе наведена три узрока и зато се од борбе не може и не сме одустати.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ја и даље нисам чуо ниједан аргумент за прихватање латинице уместо ћирилице осим немара и лењости. Све се на крају крајева своди на то "па лакше ми је" (јер је промена писма пречицом на тастатури изузетно тешка и захтевна работа) Све остало су шупље рационализације и ад популуми које је јако лако побити.
Kako se naziva kada ti je nick (korisničko ime) na latinici, a pisanje na ćirilici?
 
Nemačka. Latinica i gotika. U gotici ima par slova, ne računajući ona standardna, koja su ćiriličnog tipa. Pantograf je spominjao Nordijske zemlje.
Мислим да није добар пример. Мене занима где је от законом утврђено да један језик има два различита писма у у потреби, а да није у питању транзиција, позајмљивање, То што неко ето, покушава да у немачакама пише рунама, више ствар неког рестаурирања неког прошлог времена него што је законом утврђена, и у школама учена писменост.
 
A što, jel misliš da će saznanje da li to ima još negde u svetu nešto da promeni?

Kako zamišljaš dalji tok vaše religijske borbe za ćirilicu? Sole na Beobuildu vam kaže ''jeste, nema to više nigde u svetu''. Bender vam kaže ''jeste, nema to više nigde u svetu'' (samo, kad bih se naterao haha, jer me zabole). Onda to pošaljete Vladi npr i oni vam odgovore ''jeste, nema to više nigde u svetu''. Onda i Ustavni ili koji već sud isto deklariše ''jeste, nema to nigde''. I, šta onda? Koji je sledeći korak? Predlaganje da se donese zakon kojim se ukida latinica, šta...? I sutradan 2/3 Srbije menja svoja pisanija, svoje rukopise, svoje preference i svašta nešto zbog vas? Jel vi tako mislite da će da idu stvari? Mislite da narod u ovom trenutku zabole za neravnomeran odnos upotrebe latinice i ćirilice? Mislite da ljude koji žive od plate do plate (u koje spadam i ja) u ovom trenutku, u ovim okolnostima, pogađa to što vama smeta latinica? Jel vi stvarno verujete da to tako ide?
 
Poslednja izmena:
A što, jel misliš da će saznanje da li to ima još negde u svetu nešto da promeni?

Kako zamišljaš dalji tok vaše religijske borbe za ćirilicu? Sole na Beobuildu vam kaže ''jeste, nema to više nigde u svetu''. Bender vam kaže ''jeste, nema to više nigde u svetu'' (samo, kad bih se naterao haha, jer me zabole). Onda to pošaljete Vladi npr i oni vam odgovore ''jeste, nema to više nigde u svetu''. Onda i Ustavni ili koji već sud isto deklariše ''jeste, nema to nigde''. I, šta onda? Koji je sledeći korak? Predlaganje da se donese zakon kojim se ukida latinica, šta...? I sutradan 2/3 Srbije menja svoja pisanija, svoje rukopise, svoje preference i svašta nešto zbog vas? Jel vi tako mislite da će da idu stvari? Mislite da narod u ovom trenutku zabole za neravnomeran odnos upotrebe latinice i ćirilice? Mislite da ljude koji žive od plate do plate (u koje spadam i ja) u ovom trenutku, u ovim okolnostima, pogađa to što vama smeta latinica? Jel vi stvarno verujete da to tako ide?

Острашћеност са којом пишеш о овој теми говори много више од самих речи. А борба јесте и део религијске борбе, односно борбе за један бољи и смисленији поглед на свет од овог у коме тренутно живимо и који нам је и донео тај живот од плате до плате и све остало проблематично у материјалној равни постојања, од екологије до економије. Све су то само последице материјализма који је очигледно твој врховни бог и којим си толико заслепљен да ниси у стању да видиш да би прелазак на један нови, а заправо стари и опробани начин размишљања и живота у свим областима па тако и у употреби писма као једном његовом делу донео велики помак набоље. Суштински је проблем духовне природе. Однос према ћирилици је само једна од пројава тог проблема.
 
Jasno. Vidim, ubiste se od borbe za bolji svet.

Ljutiti kolumnaš sa Fejsbuka koji reciklira svoje i tuđe tekstove; pubertetlija koji svima govori šta treba da rade i čega da se stide a prvi se ne pridržava ničega od toga i sanja anarhiju ili neki povratak feudalizma; Srbenda koji iz inata prema Hrvatima izbaci' latinicu iz svog života ali ne i imena na forumu, a verovatno ni iz email-a...

Sve prosto pršti od morala, etike, Pravoslavlja, rodoljublja...
A najjači argumenti su u vidu opcija:
1) kontradiktornost i licemerje (''samo iz lenjosti se piše latinicom'', reče momče koje ima ime na latinici)
2) ''šta se to tebe tiče što mi ovde imamo svoju malu sektu?''
3) nervoza zbog iznete gorke istine -> report post -> ''maltretira me'' -> close tab/sign out/open in incognito tab
4) svako ko se ne slaže s našim fanatičnim deluzijama je materijalista, jeretik i bezbožnik

E svaka čast stvarno, nema šta, rasturate argumentima. Vidim, odlično vam ide ta borba, samo nastavite tako još jače, i sigurno će biti sve bolje i bolje.

Dovedite taman i Svetlopisa, pošto je i on tako delio ljude na: 1) one koji će da se slože sa svim što on kaže i 2) bezbožnike. Pa da ubrzate taj proces otuđivanja većine naroda od sebe, pa da se ceo ovaj cirkus što pre ispuva i završi. Da ljudi vide kakvi im dele savete i lekcije i da im se zgadi, pa da napokon raskrste s tim glupostima jednom za svagda.
 
Poslednja izmena:
A što, jel misliš da će saznanje da li to ima još negde u svetu nešto da promeni?

Kako zamišljaš dalji tok vaše religijske borbe za ćirilicu? Sole na Beobuildu vam kaže ''jeste, nema to više nigde u svetu''. Bender vam kaže ''jeste, nema to više nigde u svetu'' (samo, kad bih se naterao haha, jer me zabole). Onda to pošaljete Vladi npr i oni vam odgovore ''jeste, nema to više nigde u svetu''. Onda i Ustavni ili koji već sud isto deklariše ''jeste, nema to nigde''. I, šta onda? Koji je sledeći korak? Predlaganje da se donese zakon kojim se ukida latinica, šta...? I sutradan 2/3 Srbije menja svoja pisanija, svoje rukopise, svoje preference i svašta nešto zbog vas? Jel vi tako mislite da će da idu stvari? Mislite da narod u ovom trenutku zabole za neravnomeran odnos upotrebe latinice i ćirilice? Mislite da ljude koji žive od plate do plate (u koje spadam i ja) u ovom trenutku, u ovim okolnostima, pogađa to što vama smeta latinica? Jel vi stvarno verujete da to tako ide?

Мало је банално и тендециозно написано. Убеђен сам да си хтео овим да обесмислиш дискусију доводећи да апсурда са закључцима са којима нико неће да се сложи.
Наш народ каже да се матор коњ у узде не хвата. Односно, преваспитати некога ко је већ на нешто научен је практично бескористан труд. И све је теже што је човек старији. Убеђен сам да су тога сви свесни. Поражава једна друга ствар, а то је невероватна агресија која избија од свих којима "није битна" прича. Могао бих да схватим да је тако, да на сваку поруку овде, осим нас неколико којима је стало, овде и нема других коментара. Међутим, вечито противостојање сваки пут кад се појави нова порука, говори да ипак није све тако једноставно.
"Све једно" је онда када било каква рекација изостаје, активно супротстављање је онда, када ипак "није све једно" и када се опонент осећа животно угорженим. Отуда, ево моје варијанте шта ја очекујем од писања у овој теми. Обраћам се теби Бендере, јер пишем одмах испод товје поруке, али немој да схватиш лично, порука има универзални карактер: дакле, очекујем да писање овде обирише ту агресију, да нестане антагонизма. Не према ћирилици и да ћеш убеђен, сутра почети да користиш ћирилицу. Не. Али, да било какво помињање ћирилице у погледу њене угрожености, као минимум у теби изазове реакцију од "аха да" до "да, вероватно је тако, али ја ништа ту не могу да урадим, нити ми је на привих 100 тачака приоритета у животу".
 
Moj primer je prica o lenjosti, nemam nista protiv cirilice ali me mrzi da svaki cas menjam sa latinice na cirilicu, cak ne menjam ni jezike pa zato ovako nepismeno kucam bez Ć, Č, Š...nazalost zbog posla uglavnom pisem na engleskom i latinica mi je potrebnija u zivotu. Ali sva podrska ocuvanju cirilice. Lenjost je teska bolest :)
 
1) kontradiktornost i licemerje (''samo iz lenjosti se piše latinicom'', reče momče koje ima ime na latinici)
Наравно да се енглеско корисничко име пише латиницом. То је тако природно.
2) ''šta se to tebe tiče što mi ovde imamo svoju malu sektu?''
Па да, шта те се тиче?
4) svako ko se ne slaže s našim fanatičnim deluzijama je materijalista, jeretik i bezbožnik
Тако је. Заправо не знам за друге, али ти највероватније јеси.
E svaka čast stvarno, nema šta, rasturate argumentima.
Твоји су бољи: лакше ми је, мрзи ме.
 
Ko određuje kojim pismom se piše koji jezik?
Ako u Pravopisu (najvišem normativnom aktu našeg jezika) piše da se ravnopravno koriste oba pisma, zašto političari uskraćuju pravo Srbima da u službenoj upotrebi koriste latinicu?
Isticanje samo ćirilice je bilo čisto podilaženje radikalsko-klerikalnoj struji prilikom donošenja Ustava, a to sada ima za posledicu bujanje zilota koji misle da sa Ustavom za leđima imaju pravo ljudima da određuju kojim će pismom pisati.. čak i na mestima koja ne spadaju u službenu upotrebu.
Dođe mi da se na sledećem popisu deklarišem kao "Serbian (Latin)" ili slično - sigurno nas ima više od 15% i mora nam se omogućiti da normalno koristimo latinicu ako želimo.
 
Па већ је користиш. У чему је проблем? Прођи кроз Београд и изброј натписе нас ћирилици и на латиници. 15% није број оних који користе латиницу. Тај број је већи од 95%.
 
Ako u Pravopisu (najvišem normativnom aktu našeg jezika) piše da se ravnopravno koriste oba pisma, zašto političari uskraćuju pravo Srbima da u službenoj upotrebi koriste latinicu?
То је заостатак из времена српскохрватског језика. Свакако треба радити на томе да се тај заостатак уклони.
 
Ko određuje kojim pismom se piše koji jezik?
Ako u Pravopisu (najvišem normativnom aktu našeg jezika) piše da se ravnopravno koriste oba pisma, zašto političari uskraćuju pravo Srbima da u službenoj upotrebi koriste latinicu?
Isticanje samo ćirilice je bilo čisto podilaženje radikalsko-klerikalnoj struji prilikom donošenja Ustava, a to sada ima za posledicu bujanje zilota koji misle da sa Ustavom za leđima imaju pravo ljudima da određuju kojim će pismom pisati.. čak i na mestima koja ne spadaju u službenu upotrebu.
Dođe mi da se na sledećem popisu deklarišem kao "Serbian (Latin)" ili slično - sigurno nas ima više od 15% i mora nam se omogućiti da normalno koristimo latinicu ako želimo.
Па није правопис правни акт да закони и Устав Србије морају да се њему потчињавају; рећи да су прилагођена хрватска латиница и српска ћирилица равноправне у српском језику је потпуно произвољна изјава која се да променити у Правопису када југословени покрепају

Ми смо пре Југославије причали српским језиком и писали ћирилицом. Онда се за време Југославије у Хрватској форсирао хрватски а у Србији "српскохрватски"; као што се код нас за све наше форсирао југословенски идентитет. Распадом државе је доста ствари преименовано па је језик из "српскохрватски" враћен на српски али писмо није још враћено на ћирилицу. Из тога и проистиче сва непотребна тензија по овом питању.

По милионити пут, Гајева латиница и ћирилица нису једнако и никада нису биле једнако део српске културе и историје. Ћирилица је била наше писмо дуже од хиљаду година док је латиница била страна. Продор латинице хрватског националисте Гаја у наше друштво је урађено на силу и при промовисању заједничког, "српскохрватског" језика који је похрањен. Нема апсолутно никаквог разлога да се Гајева латиница изједначава са српском ћирилицом. Могу титоисти и на челу себи да тетовирају другачије то је просто истина. Као што је истина да је то изједначавање хрватске латинице са српском ћирилицом у Србији подилажење југословенима који су деценијама радили на деградацији српског идентитета ради јачању / измишљању туђих.

Kako se naziva kada ti je nick (korisničko ime) na latinici, a pisanje na ćirilici?

Испоставило се да сам ја потпуно измислио нову реч за овај надимак а био сам убеђен да се тако зове лик младог рејвера из филма Playing by heart који сам волео као тинејџер (заправо је Keenan). То сам тек пре пар година схватио када сам узео поново да гледам филм

Мислим не пада ми на памет да се правдам како то да ми је корисничко име енглеског имена на енглеској латиници на сајту за који нисам ни знао да може да буде на ћирилици приликом регистрације; само ми било занимљиво да поделим ово као чињеницу јер "Каилан" звучи као да би требало да има неко значење а заправо нема никакво
 
Па већ је користиш. У чему је проблем? Прођи кроз Београд и изброј натписе нас ћирилици и на латиници. 15% није број оних који користе латиницу. Тај број је већи од 95%.
Problem je što ne mogu da je koristim u službenoj upotrebi, tj. ukinuto mi je pravo izbora, problem je što neki teže da se latinica ukine i u javnoj upotrebi, iako, kao što kažeš 95% ljudi je normalno koristi. Iz toga valjda sledi da je 5% ostrašćenih "boraca za tradicionalne vrednosti" dalo sebi za pravo da nama određuje kojim pismom se piše srpski jezik?!

То је заостатак из времена српскохрватског језика. Свакако треба радити на томе да се тај заостатак уклони.
Svakako ti misliš da na tome treba raditi, ali velika većina nas ne misli!

Па није правопис правни акт да закони и Устав Србије морају да се њему потчињавају; рећи да су прилагођена хрватска латиница и српска ћирилица равноправне у српском језику је потпуно произвољна изјава која се да променити у Правопису када југословени покрепају

Ми смо пре Југославије причали српским језиком и писали ћирилицом. Онда се за време Југославије у Хрватској форсирао хрватски а у Србији "српскохрватски"; као што се код нас за све наше форсирао југословенски идентитет. Распадом државе је доста ствари преименовано па је језик из "српскохрватски" враћен на српски али писмо није још враћено на ћирилицу. Из тога и проистиче сва непотребна тензија по овом питању.

По милионити пут, Гајева латиница и ћирилица нису једнако и никада нису биле једнако део српске културе и историје. Ћирилица је била наше писмо дуже од хиљаду година док је латиница била страна. Продор латинице хрватског националисте Гаја у наше друштво је урађено на силу и при промовисању заједничког, "српскохрватског" језика који је похрањен. Нема апсолутно никаквог разлога да се Гајева латиница изједначава са српском ћирилицом. Могу титоисти и на челу себи да тетовирају другачије то је просто истина. Као што је истина да је то изједначавање хрватске латинице са српском ћирилицом у Србији подилажење југословенима који су деценијама радили на деградацији српског идентитета ради јачању / измишљању туђих.
Argument da smo pre mrske Jugoslavije pisali ćirilicom i da je to deo istorije stoji, ali tvoj problem je što ti misliš da treba da se vratimo u to vreme. Niko ne može izbrisati našu istorijsku baštinu napisanu na ćirilici, ali treba priznati da postoji naša baština i na latinici, da se na latinici i dalje stvara i da to nije ništa loše. "Gajeva latinica", kako je pogrešno zoveš, nije bila deo ni hrvatske kulture i istorije, pa je onda postala... i pedesetak godina kasnije postala je i deo srpske kulture i istorije.
Srbi (a i svi ostali narodi) su kroz istoriju prihvatali nove stvari, u životu, nauci, ishrani, higijeni, religiji, kulturi... Zašto se ne boriš da se i sve to vrati na staro, jer je, jelte, tada sve bilo bolje i takva je tradicija?
 
Vrh