Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

ThinkAgain":1ru7euol je napisao(la):
Na našu veliku žalost, ali sami smo krivi.

Pošto je ova tema za latinicu i ćirilicu imam šta da kažem po tom pitanju i želim komentare.

Ono što me strašno bunilo u osnovnoj školi jeste to što smo do četvrtog razreda mogli da pišemo ćirilicom i kad smo prešli u 5-8 razred oni nam podavaše kečeve zato što pišemo ćirilicom! Kao niste pismeni. Što nismo pismeni pa jel ste nas do sada učili da čitamo i pišemo. Oni sad ma ne mora latinično pismo. E sada kad sam odrastao imam svo pravo ovog sveta da ih pljunem u lice zbog prinudnog usmeravanja i pranja mladih mozgova.

I tako stalno sve do sada. To je po njima niži oblik izražavanja ili šta? Ja sad pišem latinicom na kompu jer mi ćirilica deluje ružno na kompu. Ali ćirilicom brže napišem na papiru jel se slova "uvijaju" i ne moraš preterano da ih odvajaš. Znači ako te još iz osnovne škole uče da ne valja ćirilica onda stvarno tu nešto ozbiljno nije u redu sa obrazovanjem. Neko ovde želi da zatre Srpsku kulturu i da izbriše sve korene srpskog jezika a to opet rade ministri koji imaju poreklo iz nekih tamo bosni, crnih gora, makedonija, hrvatski i slovenija. Isto važi i za profesore, pa čak i one na fakultetima. To je uradio Vuk Karadžić uvođenjem latinice i reformom pravopisa. I sad ceo svet misli da je Srpski nastao od nekog jezika naših "komšija" a ne od nas samih i da nemamo svoju kulturu i smatraju nas za kulturne lopuže. Isto važi i za najstarije kosovske pesme.

Eeee, gde će im duša... Nema nama budućnosti. Ovo društvo je u fazi razaranja verovali mi ili ne, sve se odvija pred našim očima i to traje stotinama godina. A nikako da kažemo stop. Veliki događaji su uvek naprasni i iznenadni, dešavaju se preko noći. Dok su najopasniji oni koji su tihe ubice kao što se sa Srpskom kulturom dešava. I nismo jedini ako nam je za utehu... :violina:

E da, primetio sam da devojčice mnogo češće pišu latinicom i da je njima lakše manipulisati po pitanju ispiranja mozga i šlihtaju se u školi i slušaju sve što im se kaže i na taj način dobiju bolje ocene. A mi koji smo pravi predstavnici ovog naroda i koji nosimo genetski materijal i mutacije, mi treba da prolazimo kroz trnje u sopstvenoj zemlji. I nije ni čudo što mnogo više mladih muškaraca sa mozgom idu u inostranstvo a ovde ostaju ribe i retardi da stvaraju debile koji su sad na vlasti i da se mešaju sa kojekakvim planinarima.

Uništavanje naroda nam se odvija pred očima.
Na kom pismu ti je bila knjizica, svedocanstvo, prijemni ispit, legitimacija od skolske biblioteke, udzbenici? - na CIRILICI. Tvoja prica je potpuno neverovatna i plasim se da si nesto zesce pobrkao. U mojoj osnovnoj skoli - pored stranih jezika - na latinici je pisan jedino svaki drugi pismeni zadatak iz srpskog jezika. Sve ostalo je bilo na cirilici, koja se i uci u prvom razredu, dok se latinica uci tek kasnije.
 
Wile E. Coyote":3n7peyzi je napisao(la):
јер ако се буде ишло на једно писмо, сигурно ће ћирилица изумрети.
Upravo tako. Nesto slicno rece i Ivan Klajn u NINu. Mada, mozda jednom dodje dan da se prica kako treba cuvati latinicu, jer ako prihvatimo smao jedno pismo, ona ce sigurno izumreti :D mozda tada bude dominantna cirilica (sumnjam) ili (nedajboze:D) kinesko pismo ili sanskrit.
 
krenuo sam da pisem, a onda sam shvatio da bih lako mogao da budem bannovan zbog toga, pa necu. ali eto, to vam je dovoljno da zakljucite koliko sam popizdeo!!!
 
Што се администрације тиче није велики проблем извести да разни обрасци и уплатнице буду исписани ћирилицом, али је готово неизводљиво натерати службенике да их попуњавају ћирилицом а свака врста присиле на тако нешто би била контрапродуктивна.
 
Vrhovni sud Srbije je vec zauzeo stav da dostavljanje dokumenata na latinici, nije bitna povreda postupka i da ne moze voditi ponistenju.
 
svaka sličnost je namerna

Centralnojužnoslovenski jezik

Jezik kojim govore Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci. Zajedno sa Slovenačkim jezikom spada u zapadnu podgrupu južnoslovenskih jezika. Iako su se hrvatski i srpski jezik odvojeno razvijali oni su se stopili i danas su zaista jedan jezik, ma koliko se nastojale napraviti među njima vještačke razlike.

Mogu i da DOKAŽEM da je to jedan jezik, iako ga svaka država zvanično prizna samo pod svojim imenom.

1. Mnogo su veće razlike između "American English" i "British English", a Amerika, svjetska velesila nije proglasila svoj jezik "američkim". Takođe, brazilska varijanta portugalskog jezika se znatno razlikuje od one koja se govori u Portugaliji, pa opet Brazilci nisu svoj jezik proglasili brazilskim (iako su mnogo veća država od Portugala).

2. Mnogo su veće razlike između pojedinih DIJALEKATA unutar ovog jezika (npr. neke varijante čakavskog hrvatskog prepune italijanizama i lokalizama u odnosu na standardni hrvatski, ili torlački dijalekat u odnosu na standardni srpski) Lakše će Zagrepčanin razumjeti Beograđanina nego nekog Hrvata sa dalmatinskih ostrva, isto tako lakše će Beograđanin razumjeti Zagrepčanina nego Srbina iz nekog sela u Timočkoj krajini.

3. Hrvatske riječi takođe spadaju u ukupan korpus srpskih riječi, kao što i srpske spadaju u korpus hrvatskog jezika. Tako na primjer iako je kod Hrvata glavna riječ za "theatre" - "kazalište" i riječ "pozorište" se može naći u najobimnijim rječnicima, jer sigurno ima krajeva u kojima se koristi ta riječ, pa samim tim spada u jezik. I obratno, vjerovatno najobimniji srpski riječnik prizna i "kazalište".

4. Nema tog teksta napisanog na standardnom srpskom jeziku koga Hrvat neće u potpunosti razumjeti (osim ako nije pisan ćirilicom, ali i to će razumjeti kad mu neko pročita) niti ima teksta na standardnom hrvatskom koga Srbin neće razumjeti u potpunosti.

Mislim da su ovi argumenti sasvim dovoljni da se prizna da od slovenačke do makedonske granice postoji samo jedan jezik, pa nek ga zove kako ko hoće (ja ga zovem Srpski, jer mi je taj termin najbliži srcu i tako sam navikao), ali najpravedniji naziv je "Centralnojužnoslovenski".


ostatak ovde
http://vukajlija.com/centralnojuznoslovenski-jezik/66721
 
bigvlada":2lt4sksj je napisao(la):
Mnogo su veće razlike između "American English" i "British English", a Amerika, svjetska velesila nije proglasila svoj jezik "američkim".
Све се слажем осим овога. Имај на уму да су Србија и Хрватска две одвојене државе, што одвојеније то боље за усијане главе (које су, нажалост, увек биле на власти у обе државе) у обе државе, а однос ВБ и САД нам је добро познат.
 
Više bih voleo da se jezik zove jugoslovenski nego BHS (što mu je ime u Hagu). Ako misliš da će EU da troši sredstva na naše majmunisanje i angažuje simultane prevodioce sa bošnjačkog na crnogorski ili sa srpskog na hrvatski grdno se varaš. Ili ćemo se mi sami dogovoriti ili će nam rešenje biti nametnuto.
 
Evo otprilike kako to izgleda u EU.

http://en.wikipedia.org/wiki/Languages_of_the_European_Union

Dakle prilicno haoticno.

Licno smatram da Srbija ne bi trebala niposto da se odrekne cirilicnog pisma.
To bi bilo odricanje srpske tradicije i nacionalnog identiteta. Koj mnoge drzave u nasem okruzenju , a i sire, upravo zele da uniste u potpunosti.
Sva dokumenta bi trebalo da budu ispisana cirilicom, a dokumenta koja imaju upotrebnu vrednost u inostranstvu (vozacka, pasos...)
trebalo bi biti ispisani i cirilicom i latinicom i obavezno na dva jezika (kao sto je slucaj trenutno)
Ja sam u skoli ucio podjednako i jedno i drugo pismo(jedan pismeni cirilica, drugi latinica) . Ne vidim nista lose u tom sistemu.
Cak smatram da je cirilica nesto sto se moze upotrebiti kao arugument za priznavanje srpskog jezika u svetu.
I moram priznati da mi je muka od pomodarstva koje se sve vise pojavljuje u Srbiji. Ne shvatam sta bi ukidanje jednog pisma trebalo da postigne. Da se ulizemo Evropi? Rusiji? Ili da napravimo budale od sebe?
 
Možda me nisi dobro shvatio, mislio sam da će na kraju biti priznat jedan jezik (sa brojnim narečjima i izgovorima) i dva pisma. Ćirilica je već u EU, koriste je Bugari a uneće je i Makedonci. U 99,9999% slučajeva se savršeno razumemo. Dođavola, lakše mi je da razumem dalmatince nego ljude sa juga. Ko nije slušao vranjance ili piroćance kako se raspravljaju ne zna šta je propustio :)

Jedini problem koji sam ja imao je što nikada nisam u potpunosti pokapirao kako zagrepčani zovu koji mesec u godini. EU administraciji će biti mnogo lakše da pokupi stotinjak sudskih prevodioca (mogu procentualno da odrede koliki broj će uzeti iz svake zemlje) od kojih će svaki koristiti svoje narečje (i konverter iz latinice u ćirilicu i obratno u wordu). Istina, postojaće i dodatni trošak za novo odeljenje duševne bolnice za eks Yu političare, lingviste, veći deo akademika, brojne očeve i majke nacija i ostalu nacionalističku gamad, ali je cena sitnica u odnosu na korist postojanja takve ustanove.
 
bigvlada":36the9ju je napisao(la):
Jedini problem koji sam ja imao je što nikada nisam u potpunosti pokapirao kako zagrepčani zovu koji mesec u godini.
Siječanj, veljača, ožujak, travanj, svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz, rujan, listopad, studeni, prosinac. :) I sva imena su nastala izvodima staroslovenskih naziva za mesece - te stoga, ako želimo tradiciju u "srpskom" jeziku, moramo se vratiti ovim imenima, te odbaciti imperialističku kandžu koja pokušava uništiti naše sveto sprstvo.

Neoborivi argument o većoj unutargrupnoj varijaciji jezika u odnosu na ukupnu međugrupnu razliku predstavlja, iz mog iskustva, nepoimljiv koncept mnogima, a svodi se na vrlo logičnu statističku metodu ANOVA-u, odnosno analizu varijanse.
 
Foliras se, zovu ih Prvi, Drugi, Treci, Cetvrti, Peti, Sesti, Sedmi, Osmi, Deveti, Deseti, Jedanaesti, i Dvanaesti mesec. :) Stvarno. Svi znaju kako se kaze na hrvatskom (i srpskom/engleskom/francuskom, kako god) ali niko to ne koristi :)

Neka hvala, jesu logicni nazivi, al ko ce ih popamtiti... Ziveo imperijalizam rimske republike!
 
Ambassador":tkhvmd3x je napisao(la):
Siječanj, veljača, ožujak, travanj, svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz, rujan, listopad, studeni, prosinac. :) I sva imena su nastala izvodima staroslovenskih naziva za mesece - te stoga, ako želimo tradiciju u "srpskom" jeziku, moramo se vratiti ovim imenima, te odbaciti imperialističku kandžu koja pokušava uništiti naše sveto sprstvo.
И не само то, постојало је по два-три старословенска назива за сваки месец, а у некој старој "Политици" сам нашао све те називе и објашњење како су настали. Једног дана кад ме не буде мрзело да копам, ископаћу тај текст.
Слична је ситуација и са тисућу-хиљаду... Мало би било много нелогично да се језик зове југословенски, кад Југославије више нема, али чињеница је да је из једног српско-хрватског, са 3 (или, према некима, 4) дијалекта и 3 наречја, настала гомила стандардизованих језика...
 
Ambassador":391s2iad je napisao(la):
Siječanj, veljača, ožujak, travanj, svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz, rujan, listopad, studeni, prosinac. :) I sva imena su nastala izvodima staroslovenskih naziva za mesece.
Ovu priču sam čuo i ranije, ali mi nikako nije jasno otkud je kolovoz mogao da nastane od neke reči iz staroslovenskog jezika. Meni ovako na prvi pogled deluje da su nazivi dosta vezani za ono šta se dešava u kom mesecu te je kolovoz dobio naziv po kolonama automobila koji se vraćaju sa odmora, to je neko moje razmišljanje, neka me neko ispravi ako grešim.
 
shmeksi":buxx5pd0 je napisao(la):
Ambassador":buxx5pd0 je napisao(la):
Siječanj, veljača, ožujak, travanj, svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz, rujan, listopad, studeni, prosinac. :) I sva imena su nastala izvodima staroslovenskih naziva za mesece.
Ovu priču sam čuo i ranije, ali mi nikako nije jasno otkud je kolovoz mogao da nastane od neke reči iz staroslovenskog jezika. Meni ovako na prvi pogled deluje da su nazivi dosta vezani za ono šta se dešava u kom mesecu te je kolovoz dobio naziv po kolonama automobila koji se vraćaju sa odmora, to je neko moje razmišljanje, neka me neko ispravi ako grešim.
:D:D:D ali, neka oblasni neko ko se bolje razume...
 
Ambassador":2c1tiue8 je napisao(la):
bigvlada":2c1tiue8 je napisao(la):
Jedini problem koji sam ja imao je što nikada nisam u potpunosti pokapirao kako zagrepčani zovu koji mesec u godini.
Siječanj, veljača, ožujak, travanj, svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz, rujan, listopad, studeni, prosinac. :) I sva imena su nastala izvodima staroslovenskih naziva za mesece - te stoga, ako želimo tradiciju u "srpskom" jeziku, moramo se vratiti ovim imenima, te odbaciti imperialističku kandžu koja pokušava uništiti naše sveto sprstvo.
Treba otici i dalje, i ukinuti sistem od 12 meseci koji su uveli zli imperijalisti Julije Cezar i njegov krvozedni naslednik Oktavijan. Shodno tome, ni novu godinu ne treba slaviti 1. januara.
 
@shmeksi: :D lol Kolovoz je, koliko je meni poznato, dobio naziv po kolima na kojima se vozi seno.
@jovanovm: Cepidlačiš.. :p Ja znam da se većina ljudi prešaltuje na brojeve kad priča sa mnom, ili nekim drugim iz Srbije. No ja sam imperijalista, pa im se retko spuštam na brojeve, već furam avgust. I eto, čim si se vratio u tu neku ameriku počeo si mesece da pišeš velikim slovom... C.ccc.c.cc..
 
Ambassador":y3whz6p0 je napisao(la):
@shmeksi: :D lol Kolovoz je, koliko je meni poznato, dobio naziv po kolima na kojima se vozi seno.
Aha, ok ako ti tako kažeš verovaću ti, ali mi je ovako pričalo nekoliko ljudi koji se kao nešto malo bolje razumeju od mene pa sam kontao da znaju šta pričaju.
 
@Ambassador
To su brojevi, nisu meseci... Mislio sam i ja to (da se saltuju), ali onda sam prisluskivao antropoloski neke Zagrepcane kako pricaju, i bum, tras, krenu oni prvi, drugi, treci.. ali kad hoce da budu ozbiljni, tj. pricaju u oficijalnom kapacitetu, onda su tu i veljace i ozujci...
 
Još gore ako su brojevi pa ih pišeš velikim slovima! :grand:
Ko rajčica i paradajz - na tezgi ti piše cena za kg rajčice a seljanka u sve 16 priča o paradajzu.. :D No provalio sam da u suštini brojevi imaju mnogo više smisla i lakše je po njima se orijentirati nego po imenima meseci, naročito ako oćeš nešto da planiraš, itsl... No, odosmo mi u off...
 
Vrh