Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

"Wikipedia"":18npiw48 je napisao(la):
In British English it is not necessary to indicate an abbreviation with a full stop (period) after the abbreviation, when the last letter of the abbreviation is the same as the unabbreviated word
Izvor

Toliko o tome da smo mi izmislili... :kafa:
 
Lucifer":1bvdbg93 je napisao(la):
ne, nego je to pravilo koje postoji samo u nasem pravopisu i koje u potpunoj suptrotnosti sa kontinentalnoevropskom pravopisnom tradicijom upravo izmisljeno na primeru/razlikovanju dr. (drug) i dr (doktor). Bgd ne spada tu jer je prosirenica od BG .
Ali zar skraćenice ne idu na sledeći način:
dr. - drug;
Dr. - doktor, kao lekar;
dr - doktor nauka.
 
ne, prema novom pravopisu postoji samo jedno dr. "drug" i jedno dr "doktor (u oba smisla)". Evenutalno se moze pisati "Dr." kao latinska skracenica za "doktor nauka" ali onda uvek na latinici.
 
Михаило":1gahozv2 je napisao(la):
"Wikipedia"":1gahozv2 je napisao(la):
In British English it is not necessary to indicate an abbreviation with a full stop (period) after the abbreviation, when the last letter of the abbreviation is the same as the unabbreviated word
Izvor

Toliko o tome da smo mi izmislili... :kafa:
lepo pise "u suprotnosti sa kontinentalnoevropskom pravopisnom tradicijom". sta tu nije jasno?
 
Lucifer":33e5hix2 je napisao(la):
ne, prema novom pravopisu postoji samo jedno dr. "drug" i jedno dr "doktor (u oba smisla)". Evenutalno se moze pisati "Dr." kao latinska skracenica za "doktor nauka" ali onda uvek na latinici.
Po kom pravopisu? (Ja čekam Šipkin :D ) Ali, koliko ja znam "Dr." se ne piše za doktora nauka, već za medicinskog doktora, jer je apsolutno nelogično da imaš jedno te isto za oba, pošto se značajno kvalitativno razlikuju.
 
pa nije bas nelogicno jer je to istorijski jedno te isto. sami medicnirai razlikuju to tako sto jedno pisu "dr" a drugo "dr sci." (= doktor nauka) iako bi ovo poslednje moralo da bude "Dr. sci.". Postoje razni pravopisni prorucnici ali samo jedan pravopis - onaj matice srpske.
 
Koji moron,kao da i latinica nije srbska ;) uostalom ćirilica je u osnovi grčko pismo, pa ovaj što napisa to nikada nije ni znao..u nekoj drugoj prilici izložbi treba dodati engleski,video sam da je veliki broj stranaca ,grupa od 10 italijana sa zanimanjem razgledala izložbu,nažalost samo vizuelno.. :kafa:
 
Koja moroncina! Jos misli da je nesto ispametovao time sto se poziva na Ustav, kao da je Ustavom proskribovana cirilica, a ostala pisam zabranjena! Ja cu reklamu za svoju frimu da napisem fagspom, da vidim sta mi ko moze!
 
Ocigledno da skrabatori ne poznaju istoriju, srbska kultura je pretrpela veliki uticaj grcke i latinske kulture naravno i slovenske ali ima onih koji zadojeni modernom medijskom kulturom misle da smo ćirilicu dobili od rusa,valjda misle da je u grčkoj bila locirana rusija ..negacija bilo koje od ovih temeljnih kultura evropske civilizacije je cist primitivizam.Ali ne znanje danasnje generacije o temeljima evropskih civilizacija je zaista srašno..ako nisu videli na pinku ili tviteru,grozno.. :kafa:
 
иако су хулигани најобичнији вандали и криминалци са изговором, заиста не видим зашто је изложба на латиници?

наравно свака похвала за акцију труд, жељу за променом и ширењу свести о новим и бољим идејама, то је оно што нам треба! :kk:
 
drum1":2kbj4ij9 je napisao(la):
иако су хулигани најобичнији вандали и криминалци са изговором, заиста не видим зашто је изложба на латиници?

наравно свака похвала за акцију труд, жељу за променом и ширењу свести о новим и бољим идејама, то је оно што нам треба! :kk:

Stvarno mi nije jasno zašto smo takav narod da oko svega pravimo problem, umesto da budemo srećni što u službenoj upotrebi imamo dve vrste pisma mi se oko toga svađamo. Niti je latinica izvorno srpsko pismo niti ćirilica i svako je slobodan da koristi ono koje smatra da mu više odgovara. A što se tiče onih bandoglavaca koji su stotine fasada uništili promovišući ''patriotsko'' pismo za njih stvarno nemam komentara, minorna grupa individua kojima je najveća kazna po meni to što su se formirali kao prilično ograničeni ljudi ispunjeni mržnjom prema svemu različitom od njih samih. Njih iskreno žalim.
 
stf":3gmi5dt0 je napisao(la):
Ја не знам што се чудите овим жврљањима као и коментару.....то се могло очекивати, и могло врло лако спречити управо постављањем изложбе на ћирилици.

Da je izložba bila i na ćirilici, majmuni bi verovatno nažvrljali ''kosovo je srbija'' ili nešto slično, kao što sam već napomenuo Srbija ima dva službena pisma u upotrebi prema tome autori izložbe nisu u ničemu pogrešili, zbog čega bi se oni uopšte prilagođavali njima. Šta je sledeće, likvidirati sve gejeve samo da bi sprečili anti-gay grafite po gradu ili da pustimo huligana Uroša ne bili zadovoljili njegove drugare da više ne žvrljaju ''pravda za Uroša''!?

stf":3gmi5dt0 je napisao(la):
Овако ће нас многи гледати као на још једну НВО плаћану од стране Амера.

Baš me briga neka tako gledaju, mišljenja ljudi koji razmišljaju na ovakav način ne treba uopšte uvažavati, već im treba pomoći upućivanjem na lečenje u najbližoj psihijatrijskoj klinici.
 
2012":wcn5yz3g je napisao(la):
Koji moron,kao da i latinica nije srbska ;) uostalom ćirilica je u osnovi grčko pismo, pa ovaj što napisa to nikada nije ni znao..u nekoj drugoj prilici izložbi treba dodati engleski,video sam da je veliki broj stranaca ,grupa od 10 italijana sa zanimanjem razgledala izložbu,nažalost samo vizuelno.. :kafa:

То није тачно.Има и старијих писама од грчког из којег ћирилица вуче највећи број словних знакова али да не идемо у ширину .

Не могу да верујем око чега се овде води расправа. У овом конкретном случају није битно да ли је у питању ћирилица или латиница. Имамо два писма и то је наша предност у односу на већину народа и култура,ствар за понос а не за свађу! Мада ја увек дајем благу предност ћирилици јер је угроженије и за нас вредније писмо јер је њом обележен највећи део наше историје и културе. С обзиром на ограничен број ресурса,што људских што финансијских, изложбу је требало урадити у оном писму у ком је највећи део материјала за саму изложбу исписан,дакле у латиници.
 
Koja,sanskrit,persijsko? ;) možda dva -tri slova,većina.. oko toga ne može biti spora, ćirilica se razvila iz grčkog pisma:kafa:
Staroslovenska ćirilica je nastala iz grčkog unicijalnog pisma IX veka, koje se zove ustavno . Iz grčke unicijale uzeta su 23 slova nepromjenjena, ili nešto malo izmenjena, i njima je dodano 14 slova, verovatno iz glagoljice, za one glasove slovenskih jezika kojih nema u grčkom
 
Стварно глупа тема за расправу али кад је већ отворена...

Мислим да је право решење за овакве дилеме комбинација ћирилице и енглеског језика...
То се уосталом користи у Грчкој(грчки и енглески) што је неко помињао овде...

Мислим да није у праву онај ко прича да је латиница српско писмо...ако погледамо историју од прве наше државе увек се користила само ћирилица...она пада у запећак 90 година прошлог века(интересантно са развојем турбо фолк национализма)

А то да је смо ћирилицу узели од грка..па сад..ко је шта узео од кога...мислим да је небитно..узели смо и грб од византије и културу и религију...

И увек ми је интересантно...рецимо графитери су 90 шкрабали на енглеском и латиници...а данас све више видим графита на ћирилици..дакле...ћирилица је "кул"...

Мени лично неупоредиво лепша...и без оних одвратних кукица..које ме подсећају на турски или слично...
 
Позивање на нашу културу два писма која је наше богатство је заправо само површан изговор и оправдање за коришћење латинице.

Јер, свако ново писање на латиници представља један ексер у ковчегу исте те културе два писма. То је тако из разлога што је ћирилица готово истребљена и остала је само на административним списима, док се њена јавна употреба свела на ексцесе.

Ја се слажем да је култура два писма наше богатство. Свако треба да пише како жели, али немојте причати о култури два писма јер у пракси, она не постоји.
 
Ja zahtevam da od sada sve bude pisano iskljucivo crtama i rezama, to jedino pravo i autenticno srpsko pismo. E sad, mali je problem sto ne znamo tacno kako je to pismo izgledalo, pa bi kao zamenu mogli da koristimo najstarije poznato nam srpsko pismo, glagoljicu. Mislim, priznacete da bi izgledalo kul.

Dakle tema je o metrou i o jednoj vrlo lepoj gradjanskoj akciji a o cemu ste se vi raspisali znaci ne verujem :rolleyes: i jos se mota teza kako jeste lose to sto su posteri iskrabani ali to bi se izbeglo da su bili na cirilici...pa sta? Izbegle bi se i kradje kada bi se potencijalnim lopovima poklanjalo ono sto im ne pripada...mandrile koje skrabaju treba kaznjavati, a ne prilagodjavati im se.

Srpski ima dva pisma, ko ne zna oba je nepismen ili bukvalno polupismen, sluzbeno pismo je cirilica a za pojedince i privatna udruzenja izbor je slobodan. I tu bi trebalo da bude kraj svake diskusije.

:rolleyes:
 
I posle se neko pita zašto nemamo metro. Pa jbt mi smo još kod izbora pisma za upotrebu.
 
stf":cb4odbat je napisao(la):
Позивање на нашу културу два писма која је наше богатство је заправо само површан изговор и оправдање за коришћење латинице.

Јер, свако ново писање на латиници представља један ексер у ковчегу исте те културе два писма. То је тако из разлога што је ћирилица готово истребљена и остала је само на административним списима, док се њена јавна употреба свела на ексцесе.

Ја се слажем да је култура два писма наше богатство. Свако треба да пише како жели, али немојте причати о култури два писма јер у пракси, она не постоји.

Добрим делом се слажем са тобом али ми сад није јасно нешто друго.Ти си један од 3-4 члана групе заслужне за ову промоцију . Што ниси пребацио све ово у ћирилицу?

@2012 Винчанско писмо.
 
Ovo je baš veliki off ali moram da prokomentarišem. :p

Ćirilica je jedino službeno pismo u nas po slovu ustava. Ostala pisma se mogu koristiti u skladu sa zakonom koji nije donešen koliko mi je poznato, ergo mi nemamo dva pisma nego samo jedno.

Često korišćen argument kako je bolje pisati latinicom jer će stranci bolje razumeti mi jezivo smeta pa bih želeo da ga prokomentarišem.

Npr. evo nekom "latinicom" je napisano i sledeće:

Den första kända gränsdragningen med ett annat land ägde rum på 1000-talet.

Čisto sumnjam da iko ovde može pravilno da pročita i na sve to ukapira i delimično značenje iako zna latinicu (pod pretpostavkom da ne govori švedski i ne koristi google translate).

Mislim da je i nekom Švedi ili Švabi potpuno svejedno da li piše "Palačinke sa džemom" ili "Палачинке са џемом" te da argumet o strancima koji će se bolje snalaziti ne stoji.

Dakle, ako želimo da strancima nešto približimo ne treba da pišemo latinicom već da napišemo na engleskom i eventualno još po nekom jeziku zavisno od procenjene potrebe.

E sad, meni lično smeta ova naša dvoliterarnost jer je napravila opštu kakofoniju od koje mi je muka. Ja neznam ni za jedan drugi jezik koji koristi dva pisma pa ne vidim razlog zašto bi smo i mi. Lično više volim ćirilicu ali ako većina tako želi onda bi smo trebali da je napustimo i da pređemo na latinicu i da batalimo ovu našu nedotupavu dvojnost koje je dovela do izmišljanja ošišane latinice pa su sisanje i šišanje potpuno ista stvar :bash:

Sve u svemu, ljudovi svaka vam čast na trudu i nastavite :kk:

P.S. Na poslu mi je strogo zabranjeno korišćenje ćirilice tako da je nemam ni instaliranu ergo nemogu njome ni pisati.
 
2012":ba1p7kbk je napisao(la):
Somi,nisi u pravu.. ja videh veliku grupu stranaca kako 10 ak min sa velikim interesovanjem gledaju izložbu,i meni bi bilo interesantno da vidim tako nešto u nekom drugom evrpskom gradu.Ove godine broj stranaca u Bg je imao povećanje od skoro 20% ,više turista nego na celoj crnogorskoj obali posećije Bg,tokom cele godine,različitim povodom.Dakle,nismo sami.. :kafa:
Turizam u Beogradu postaje sve značajnija privredna grana i donosi čiste prihode u gradski budžet i beograđanima,a što opet privlači investicije.
Dakle trebamo se potruditi da barem engleski,zašto ne i ruski ,nemački čak i kineski na mestim gde je prednost treba da koristimo.Javni prevoz,kulturne inst.,gradske službe,zdravstvene i sl.
Значи група странаца је бацила поглед на изложбу што је тебе довело до закључка да због њих све треба да пише на латиници и енглеском, а поједине становнике ко шиша..
 
Vrh