Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

hardware i software?

Zvuci kao legendarni hrvatski udzbenik o kompujterima, uz izraz "nabijanje datnice na tvrdnik" (writing a file to a hard disk)
 
Ambassador":nuuvs747 je napisao(la):
Diavolo":nuuvs747 je napisao(la):
Svajcarska, drzava pojam tolerancije i konsesualne demokratije.
Na momenat sam se ponadao da si ovo rekao sarkastično..
Ne znam zasto se ne slazes sa mojim navodjenjem, dobro pojam tolerancije se jos i moze podvesti kao nesto subjektivno, ali multinacionalne drzave poput Svajcarske i Belgije pocivaju upravo na tom modelu, konsesualne demokratije. Nisam to ja sad izmislio... Ako bi mogao da mi malo obrazlozis tvoju izjavu bio bih ti zahvalan :)

hazard":nuuvs747 je napisao(la):
"Zvanicno pismo" ne postoji u vecini drzava jer se danas vecina jezika pise samo jednim pismom, mali je broj aktivno dvoalfabetnih jezika. Tako kada je negde zvanican jezik engleski odma se zna koje je i zvanicno pismo jer se engleski pise samo latinicom.
Takodje nije tacno da na Zapadu nema mesanje drzave u kulturu - naprotiv - dovoljno je samo dati primer Francuske.
Sto se tice Svajcarske pogresio sam, hvala, ja sam hteo doduse da napomenem da je na dobar nacin reseno pitanje same etnicke raznolikosti u drzavi, dakle ako imamo 4 naroda, tj. skupina koji govore odredjenim jezikom, onda bi trebalo sve njih ukljuciti u Ustav, tj. u ovom slucaju jezike kojima se sluze. Konkretno nas Ustav nema tu potrebu jer se bez Kosova preko 80% stanovnistva u Srbiji izjasnilo kao Srbi. Ali je zato Ustav Srbije trebalo da ostavi ili dve mogucnosti kao sto je ambasador rekao, da ako postoje dva ravnopravna pisma, da se na zahtev sluzbeni dokument izda na latinici (jer je to onda moje pravo), ili da se ni ne navodi.

Za mesanje drzave u kulturu ne mislim nista dobro, to sto se Francuska opire istorijskom procesu gde se neumitno neke stvari menjaju, i gde ona pokusava da spreci nesto sto je neminovno ce dovesti samo do gubljenja mnogo para, vremena i na kraju krajeva sizifovog posla. Za koju deceniju ce spanski jezik biti jezik kojim ce govoriti najvise ljudi u SAD i engleski ce biti verovatno polako potisnut. Pa sta?
Cinjenicu da da posto postoji jedno pismo da se ono ni ne navodi ne bih uzimao zdravo za gotovo jer sam (da se ne bih zeznuo kao za Svajcarsku :) ) malo pretrazio internet i video stvarno dosta, dosta drzava sa dva pisma, a gde nije navedeno da postoje zvanicna pisma, ili pismo. Uostalom, to bogastvo dvoazbucja je jedna od stvari koje najvise volim kod nas, to nam omoguvcava da bar “naziremo” sta pise, i to od Filipina pa sve do Mongolije...
 
Diavolo":1fcy4vmy je napisao(la):
Ne znam zasto se ne slazes sa mojim navodjenjem, dobro pojam tolerancije se jos i moze podvesti kao nesto subjektivno, ali multinacionalne drzave poput Svajcarske i Belgije pocivaju upravo na tom modelu, konsesualne demokratije. Nisam to ja sad izmislio... Ako bi mogao da mi malo obrazlozis tvoju izjavu bio bih ti zahvalan :)
Koliko mene sećanje služi, nisu baš tako fini kako ih ti opisa. U poslednjih nekoliko godina su imali neke predloge koji se mogu graničiti sa proterivanjem manjina. O nevraćanju jevrejskog zlata i ostalih vrednosti posle drugog svetskog rata da ne pričamo. Odoh ja u off....
 
Diavolo":awid8ppq je napisao(la):
Izvinjavam se imao sam malih problema sa postovanjem :)

Ju ju, kakve reci, "Da favorizuje cirilicu"?
Ljudi ne bih zeleo da se ponavljam ali ipak cu morati... Dakle, cirilica nas "ne odvaja od ostatka sveta" jer:
1) cirilica nije jedino pismo srpskog jezika vec je to i pismo ruskog jezika, bugarskog, makednonskog, ukrajinskog, itd...
2) cirilicu NISU cak ni izmislili Srbi nego Grci a i nastala je na osnovu grckog alfabeta.

Prvo, ni u jednoj (normalnoj i demokratskoj) zemlji sveta ne postoji termin "zvanicno pismo" (sem u Rusiji, pa ti sad vidi...)
Drugo, u nekim drzavama cak ne postoji ni termin "zvanican jezik" -Amerika, a ako nekima Amerika nije bliska :) - Svajcarska, drzava pojam tolerancije i konsesualne demokratije.
Trece, gradjani SAMI odlucuju kojim ce pismom pisati, tj. jezik to sam odlucuje. To je pitanje kulture, a drzava NEMA STA DA TRAZI U KULTURI. Kultura se sama razvija, nezavisno i slobodno. (Naravno sem u imbecilnim drustvima tipa Rusija, Srbija, nacisticka Nemacka, Sev. Koreja, Iran itd...) U slobodnim drustvima tipa Amerike, Engleske, danasnje Nemacke itd... kultura je slobodna.

Latinica nije usla u Srbiju te "kakane" 1945, vec cca. 30 godina ranije, dogovorom Matice Hrvatske i Srpske pri ujedinjenju u Kraljevinu SHS. Svakako da to nije na silu - budalastina. Po tom principu most bratstvo - jedinstvo bi bio poznat po tom imenu, a ne po drugom, a ista stvar je i sa menjanjem imeta palate Albanija u palata xyz, koje tako zarko zele neki nacionalisti.
Dopadas mi se :)

Nisi u pravu kada kazes da u prosvecenom svetu ne postoji "zvanicno pismo". U svakoj drzavi postoji jezik sluzbe i on se naziva zvanicnim ili sluzbenim jezikom. Kako je vecina jezika vezana za samo jedno pismo, zakoni ne sadrze izricite odredbe o pismu, iako je jasno da nemacki vrhovni sud ne moze da dostavlja presude na nemackom jeziku i arapskom pismu. - Problem je u tome sto bi sprski naiconalnisti voleli da shvate pojam sluzbenog pisma drugacije nego sto se svuda u svetu shvata i drugacije nego sto se od vajkada kod nas shvatalo.

Potpuno je netacno, kako ovde mnogi prizeljkuju, da je ustav odredio pismo naseg jezika. Ustav govori o jeziku sluzbe (sudskih akata, dopisa, zapisnika, formulara), a naravno da nijedan ustav na svetu ne moze da odredjue pisma ili gramatiku nekog jezika, jer ga nije ni stvorio i jer se taj jezik koristi i nadaleko van granica vaznosti doticnog ustava.

Mi smo jedinstven slucaj, jer koristimo dva pisma bez da je iza uvodjenja jednog od njih stajao neki prosvetni cilj koji prevazilazi samu cinjenicu pismenosti (takav je slucaj u Turskoj, kao i u srednjeazijskim drzavama u kojima je nedavno cirlica zamenjena latinicom). Izuzetno veliki deo nase moderne kultrune basitne fiskiran je na oba pisma.

E sad, problem je zapravo sledeci: nije nedopustivo da drzava uredjuje odredjene prilike sa kojima nesto ne valja, koje treba poboljsati, da vrsi promene vodeci se opipljivim racionalnim ciljem. Nacelno je zivot nepovrediv, ali drzava ima pravo (i obavezu) da u odredjenim slucajima coveka lisi zivota (tako npr. kada otmicar drzi uperen pistolj u taoca i preti da ce povuci obarac). A koji je to dobar razlog koji bi opravdavao "favorizovanje" cirilice ili cak njeno ustolicavanje kao jedinog pisma?

Najtuznije je sto je nama sa dva pisma zapravo vrlo dobro, a postoje zaludjenici koji bi to menjali. Meni se "opsta ideja" da se favorizuje cirilica nije ogadila zbog Mladica ili Karadzica, vec su mi se, naprotiv, ogadili svi oni koji imaju takvu slaboumnu opstu ideju.
 
@ Diavolo: Ok, upravo se vratio sa Kališa i zatvaranja Belefa, pa ne mogu da se u potpunosti upustim u diskusiju, no, recimo samo da, makar za mene - a i mnoge ljude koje znam, Švicarska predstavlja vrhunac fašizma, ksenofobije, mizogenije, etc. koji poznajem. Oni su dozvolili pravo glasa ženama tek 1970 i neke, a u mnogim kantonima žene i dalje nemaju pravo glasa na lokalnim izborima.
 
shmeksi":3rq6t1c1 je napisao(la):
p.s. o prevođenju internacionalnih termina na srpski da ne pričam, a imamo takav primer i na forumu gde neko piše БТЊ kao zamenu za BTW, to je nekako apsurdno.
Ја сам тај (лепо реци, не бежим од тога :cool:), а у питању је фора која је доста заступљена на Нету: њњњ.србовање.цом, затим Википедија, коју гомила људи, форе ради, зове Њикипедија итд. :D
П.С. Сори, тек сам сад видео твој пост и мало закаснио са одговором. :(
 
Meni malo smešno da ne kažem da mi deluje debilno, ali ako se tebi sviđa ti piši tako ;)
 
Ambassador":yznpxemp je napisao(la):
@ Diavolo: Ok, upravo se vratio sa Kališa i zatvaranja Belefa, pa ne mogu da se u potpunosti upustim u diskusiju, no, recimo samo da, makar za mene - a i mnoge ljude koje znam, Švicarska predstavlja vrhunac fašizma, ksenofobije, mizogenije, etc. koji poznajem. Oni su dozvolili pravo glasa ženama tek 1970 i neke, a u mnogim kantonima žene i dalje nemaju pravo glasa na lokalnim izborima.
Dobro, de, Svajcarska mozda nije pojam tolerancije (mada ne stoje lose po tom pitanju), ali jesu pojem demokratije, verovatno se moze reci da su najdemokratskija drzava na svetu.


Da zavrsimo diskusiju o pismu:

Radi racionalizacije troskova, drzava treba da koristi samo jedno pismo. Tradicije radi (a uzimajuci i vid i cinjenicu pismo koje svakodnevno koristi vecina - ne mislim, dakle, na Beograd, vec na celu Srbiju) to treba da bude cirilica. Latinica je i onako sveprisutna zbog svetskih trendova, kada bi je napustila drzava kao sluzbeno pismo pitanje je da li bi cirilica opstala kao vecinsko pismo medju Srbima posle 20, 30 godina. Za nac. manjine to ne igra nikakvu ulogu, jer oni imaju priliku da se drzavnim organima obracaju na maternjem jeziku - to vazi i za Hrvate, Bunjevce, itd. ciji je jezik prakticno isti ali se pise samo latinicom. Sto se tice vecinske populacije (Srba), ako si govornik srpskog jezika, a ne znas oba pisma, onda si funkcionalno nepismen tj. polupismen (bukvalno). Dakle, koriscenje iskljucivo cirilice na drzavnim dokumentima itd. ne predstavlja nikakav oblik diskriminacije.

Ono sto se medjutim MORA omoguciti je da kao do sad, ako ja hocu da se obratim drzavnom organu, mogu da napisem pismo latinicom, i da mogu da popunim formular latinicom, i da me niko zbog toga ne zaje*******ava i vraca me na pocetak zato sto nisam pisao "sluzbenim pismom".

U skolama, neka udzbenici takodje budu cirilicni, osim onih za strane jezike (engleski, spanski...naravno udzbenik za ruski logicno je da bude cirilican). Od dece u osnovnoj skoli treba traziti da jedan zadatak pisu cirilicom, a sledeci latinicom (tako je bilo nekad), kako bi naucila odlicno oba pisma. U tom duhu moze recimo da udzbenik za srpski za 1. razred bude na cirilici, za 2. na latinici, 3. na cirilici, 4. na latinici, posle nek budu svi cirilicni. U srednjoj skoli nek djaci pisu kojim god pismom zele, njihova stvar.

Za sve ostalo - nek bira svako svoje pismo po volji. I kraj price.
 
@ hazard

pa upravo je tako sad... udžbenici su uvek bili na ćirilici, osim čitanke koja je bila na oba pisma - pesme/pripovetke srpskih autora na ćirilici, ostalih južnoslovenskih naroda na latinici. A jedina javna institucija od koje sam ikada dobio formular na latinici jeste Fakultet - i to, verujem, više zbog nedovoljnog poznavanja rada na računaru službenica koje rade tamo, jer sam Fakultet dosta gura ćirilicu i ima pomalo i ekstreman stav u tome. (etf je u pitanju)

Ono što bi trebalo da se uradi za ćirilicu jeste da se omogući pisanje SMS-a na njoj (zbog dece koja to dosta koriste, a na postojeći način im se od malog doba sugeriše da je ćirilica beskorisna) i da se utiče protiv prakse da se knjige štampaju na latinici za celo ex-YU tržište, pa da se kao takve prodaju po Srbiji. Nažalost, ako država i može nešto da uradi u prvom slučaju, što se ovog drugog tiče tu sigurno ne može...

I da - smeniti celo rukovodstvo RTS-a i postaviti neke sposobnije ljude, napravili su najdosadniju televiziju na svetu zbog čega sve više ljudi gleda HRT, više puta su mediji pisali kako pojedina srpska deca govore hrvatski!
 
Ne znam kako da se utice na to stampanje knjiga, i da li uopste i treba da se utice (mislim da ne treba). Sto se celog ex-Yu trzista tice, problem je u tome sto se u Srbiji pa i na celom tom ex-Yu trzistu zapravo proda vrlo malo knjiga. Zato i prave jedan tiraz za sve, jeftinije je, a usteda mnogo znaci kada se pogleda koliko je to mali broj primeraka zapravo.
 
Goldstein":3fwnq7n0 je napisao(la):
Što se nisi registrovao kao Њиле? :)
Зато што сам под овим надимком познат на неколико форума (укључујући и међународне, где бих тешко могао да се тако региструјем :lol: )
ACR":3fwnq7n0 je napisao(la):
I da - smeniti celo rukovodstvo RTS-a i postaviti neke sposobnije ljude, napravili su najdosadniju televiziju na svetu zbog čega sve više ljudi gleda HRT, više puta su mediji pisali kako pojedina srpska deca govore hrvatski!
Још један глас за!
 
Поздрављам дискусију о овој теми.
Мислим да је питање опстанка ћириличног писма централно питање српске културе данас.

За овај форум, на ову тему, имам једно питање:
Где је могуће набавити налепнице са ћириличним словима (карактерима) за тастатуре рачунара?

Хвала.
 
beaver":2l29n1su je napisao(la):
Поздрављам дискусију о овој теми.
Мислим да је питање опстанка ћириличног писма централно питање српске културе данас.
Ako je to centralno pitanje daj odmah da se ubijem.
 
ACR, pa moj ćale jedino što gleda na RTS-u to je dnevnik 2, a za sve ostalo gleda HRT. Kaže pa zar ne vidiš gamut boja, dubinu slike i kvalitet zvuka, da ne spominjem stajling voditelja i kvalitet scenografije. HRT ima istu tehnologiju kao i B92 i Pink, i nekadašnji BK. Ono što ja lično ne mogu da svarim to je 60% NTSC gamuta!? Pa savremeni televizori mogu da prikažu i preko 120%, primer Toshiba Regza koja ima ColorBurst tehnologiju. RTS apsolutno ne ide u korak sa svetom i treba da se ukine. Mrzim RTS, organski ga ne podnosim samo zbog očajnog gamuta tj nema wide color gamut, nema 3D Comb Filter (dubinu) i nema 24bit audio. Nije još digitalizovan... U prevodu tuga jedna. Bruka a Srbiju, i one pompezne najave nove opreme. Pa gde je ta nova opema ja ne vidim razliku na tvu tj na signalu. Isto važi i za StudioB. Isto su menjali opremu, imaju 3D comb i vide se i bore kao i odsjaj kose i dlake i shader, samo da digitalizuju i puste HD ali najvažnija razlika će biti WCG (wide color gamut) koji nikako da se udostoje, da li nemaju predajnike toliko jake da prenesu veću količinu podataka ili šta? Nadam se da će se po završetku tornja na Avali popraviti.

Sorry za offtopic ali nisam mogao da se suzdržim :D
 
Za pristojan studio ne treba mnogo, niti za garderobu za spikere (koja se btw. pozajmljuje od poznatih konfekcija), niti za pristojnu spicu, a sto je najgore RTS (RTB) je sve to nekada imao. Imao je i skolovane spikere i voditelje beogradske skole (koja je preneta u sve radio i tv stanice u staroj Jugoslaviji), a danas ih nema. Imao je inventivne i moderne, cak i mladima visoko zanimljive emisije. Imao je interesantne serije. A sada je sve to nestalo - ne zbog para ili nekih drugih nepredvidivih teskoca, bombardovanja, manjka porostora, vec zato sto je 90-ih otisla generacija profesionalaca u penziju koji su dosli na televiziju kao vrsni pozorisni i radijski scenaristi, kostimografi, voditelji kada posao na televiziji nikoga nije interesovao. Zamenila ih je neuka bag** zaposlena 80-ih, 90-ih i danas preko veze, u vreme kada je televizija postala prestizan posao za ljude kojima je u kojekakvim zabitima tv-ekran bio jedina "kultura".

Nije rasizam ako se kaze da postoje nasi govori sa 4 akcenta i da postoje govori sa 1 akcentom, da postoje govori u kojima se glasovi lepo artikulisu i govori koji neke glasove uopste nemaju - voditelji mogu da se regrutuju samo sa podrucja u kojima deca od pelena upiju cetvoroakcenatski i sistem i tipican novostokavski ritam. Umesto toga RTS, i ne samo RTS, zaposet jadnicima iz Pozarevca, Nisa, Vranja koji i uz svu volju i nesumnjivi minuli rad ne mogu da se priblize standardnom izrazu.
 
Na našu veliku žalost, ali sami smo krivi.

Pošto je ova tema za latinicu i ćirilicu imam šta da kažem po tom pitanju i želim komentare.

Ono što me strašno bunilo u osnovnoj školi jeste to što smo do četvrtog razreda mogli da pišemo ćirilicom i kad smo prešli u 5-8 razred oni nam podavaše kečeve zato što pišemo ćirilicom! Kao niste pismeni. Što nismo pismeni pa jel ste nas do sada učili da čitamo i pišemo. Oni sad ma ne mora latinično pismo. E sada kad sam odrastao imam svo pravo ovog sveta da ih pljunem u lice zbog prinudnog usmeravanja i pranja mladih mozgova.

I tako stalno sve do sada. To je po njima niži oblik izražavanja ili šta? Ja sad pišem latinicom na kompu jer mi ćirilica deluje ružno na kompu. Ali ćirilicom brže napišem na papiru jel se slova "uvijaju" i ne moraš preterano da ih odvajaš. Znači ako te još iz osnovne škole uče da ne valja ćirilica onda stvarno tu nešto ozbiljno nije u redu sa obrazovanjem. Neko ovde želi da zatre Srpsku kulturu i da izbriše sve korene srpskog jezika a to opet rade ministri koji imaju poreklo iz nekih tamo bosni, crnih gora, makedonija, hrvatski i slovenija. Isto važi i za profesore, pa čak i one na fakultetima. To je uradio Vuk Karadžić uvođenjem latinice i reformom pravopisa. I sad ceo svet misli da je Srpski nastao od nekog jezika naših "komšija" a ne od nas samih i da nemamo svoju kulturu i smatraju nas za kulturne lopuže. Isto važi i za najstarije kosovske pesme.

Eeee, gde će im duša... Nema nama budućnosti. Ovo društvo je u fazi razaranja verovali mi ili ne, sve se odvija pred našim očima i to traje stotinama godina. A nikako da kažemo stop. Veliki događaji su uvek naprasni i iznenadni, dešavaju se preko noći. Dok su najopasniji oni koji su tihe ubice kao što se sa Srpskom kulturom dešava. I nismo jedini ako nam je za utehu... :violina:

E da, primetio sam da devojčice mnogo češće pišu latinicom i da je njima lakše manipulisati po pitanju ispiranja mozga i šlihtaju se u školi i slušaju sve što im se kaže i na taj način dobiju bolje ocene. A mi koji smo pravi predstavnici ovog naroda i koji nosimo genetski materijal i mutacije, mi treba da prolazimo kroz trnje u sopstvenoj zemlji. I nije ni čudo što mnogo više mladih muškaraca sa mozgom idu u inostranstvo a ovde ostaju ribe i retardi da stvaraju debile koji su sad na vlasti i da se mešaju sa kojekakvim planinarima.

Uništavanje naroda nam se odvija pred očima.
 
Hmmmm...Evo mog iskustva.Tokom celog skolovanja(sada sam na fakultetu) sam pisao cirilicom,cak moram i da naricem pisana slova latinice dok stampana znatno sporije pisem nego cirilicu.Niko nas nije forsirao i mogli smo sami da biramo kojim pismom cemo pisati od 5tog razreda nadalje.
Svugde se koristi cirilica mada usled prevelikog kontakta omladine sa globalnim medijima(ponajvise internetom) sve vise koriste latinicu.Pitanje je da li da se forsira cirilica ili kao sto su sada ravnopravna oba pisma sto naravno dovodi do toga da cirilica lagano izumire jer ne moze da se izbori sa kontaktom zapadne kulture.
 
'89

Kad je sve krenulo naopako....

Ne znam ali meni je bilo onako kako sam napisao. I sad ne mogu da verujem da se i to razlikuje od škole do škole pa kako ko naleti može i u obe škole... Strašno :/
 
'80

Кад је умро друг тито... Тад је кренула најжешћа прича о српском национализму... верујте ми, ја сам то доживео на својој кожи ал' да не смарам. У сваком случају, кад су нам већ наметнули два писма, боље је да тако и остане јер ако се буде ишло на једно писмо, сигурно ће ћирилица изумрети.
 
Vrh