Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

11150937_1609897099296782_449755970009625461_n.png
 
relja":qtm94ama je napisao(la):
Нисам стекао утисак да ико брани латиницу, нити да ју је потребно бранити.
Kakve veze ima izraz sa odbranom bilo čega?
 
Шта онда означава тај израз?
 
Pa valjda ljude koji pisu latinicom kao i cirilicari nevidim nista pogrdno
 
Nije "valjda".
Npr. Englez otvori srpsko-engleski rečnik, i nađe pod "latiničar" - šta?
Ništa. Izmišljena reč.
 
А што се ти толико вређаш на тај израз?

Да ли ће енглез можда у речнику наћи и остле беобилд изразе: раскрпетља, притрајно .... ?
 
Nisam rekao da sam se uvredio - ne znam ni šta bi to trebalo da označava, a izbegavaš da objasniš na šta si mislio.
Ali ipak zvuči pogrdno i diskreditujuće - zvuči kao naziv za osobu koja insistira na korišćenju latinice na račun ćirilice, možda i sa nekim motivom..
A zapravo ne znači ništa. Izmišljena reč bez značenja.

Sa druge strane, na ovoj temi smo već imali "nepisane strandarde", "gajevicu"... a ti bi trebalo da si iznad toga.
 
Ако баш желиш, латиничарем може да се назове онај који нема никакав конкретан разлог да пише латиницом а став да ћирилицу треба заштитити дочекује са позивањем на "равноправност" које у пракси нема.

А сад једна фотка .... да ли је ово Русија? Не. Да ли је Македонија? Не. Да ли је Бугарска? Не. Ово је Србија. Ето, може и код нас и никоме није длака са главе пала ....

11150199_1067085989972242_4011032207783713511_n.jpg


И зашто је ово "јединствена серија"? Зашто не би била уобичајена? Компанији неће пасти профит због тога.
 
stf":5p24zewb je napisao(la):
Ако баш желиш, латиничарем може да се назове онај који нема никакав конкретан разлог да пише латиницом а став да ћирилицу треба заштитити дочекује са позивањем на "равноправност" које у пракси нема.
...

Nije stvar šta ja želim, ili šta ti želiš, ili šta ti naknadno zamišljaš da označava izraz koji si upotrebio.
A ne znači ništa.
Nismo deca na igralištu u vrtiću pa da izmišljamo reči bez značenja, samo iz zabave.
 
relja":u4fuck8f je napisao(la):
stf":u4fuck8f je napisao(la):
Ако баш желиш, латиничарем може да се назове онај који нема никакав конкретан разлог да пише латиницом а став да ћирилицу треба заштитити дочекује са позивањем на "равноправност" које у пракси нема.
...

Nije stvar šta ja želim, ili šta ti želiš, ili šta ti naknadno zamišljaš da označava izraz koji si upotrebio.
A ne znači ništa.
Nismo deca na igralištu u vrtiću pa da izmišljamo reči bez značenja, samo iz zabave.

Беобилд је пун наших интерних кованица, а неке сам већ навео: "раскрпетља", "притрајно", "транзиционала", "цецесија" ... то што тебе овај конкретан израз толико погађа није мој проблем.
 
"Može da se nazove", "na forumu se koristi" - to je neozbiljno.
A neozbiljno je i to što braniš izraz atributskog tipa koji si sam izmislio, a i dalje nije jasno na koga si konkretno mislio.

Pazi - nekoga treba da nazoveš "latiničarem" i kada te taj pogleda kao ...kako bi te taj već pogledao, ti treba da mu kažeš: "to je moj izraz, ja tebe tako zovem".
 
Због крајње баналне речи написане без икакве зле намере нашао си се призваним и увређеним и шириш неку метафизику ... не занима ме зашто.

И овиме сам завршио са појмом латиничар.
 
Pa susjedi imaju konkurs uz nagfradu od skoro 1000e za izmisljanje novih rijeci . Inace mislim da sam vec rijec latinicar cuo van bb od nekih nasih politcara
 
Možda ju je i STF čuo od političara, tim gore, ali mi je drago da je više neće koristiti. :)

I ja ne širim tamo neku "metafiziku" - ja priznajem samo onu Fiziku koju sam polagao kod Olge Žižić.... više puta, pa znam gradivo, molim lepo :)
 
Relja, ohladi se malo :)

Ja sam prvi počeo da koristim (takođe nepostojeći) izraz 'ćiriličari' i tako je sve počelo. Prvo su se svi bunili, pa sam prestao, ali sad mi je to nekako i simpatično, pa mi 'latiničari' takođe ne smeta.

Previše energije (svoje a vala i naše) u poslednje vreme trošiš na isterivanje nekih sitnih stvari, kao ono sa sulundarom.
Izčiliraj malo, što kažu mladi :)
 
Mekbejm, ja sam cool, ovo mi dođe usputna aktivnost, nema trošenja energije...
Šta ćeš, ostatak foruma sagoreva na blesavi Beograd na vodi, a ja sebe ne vidim u tome i sve se više pitam šta ja ovde više tražim :)

Znaš kako, kada stvari počnu da se namerno nazivaju neadekvatnim imenima, sledeći korak je pogrešno rezonovanje.
To koriste političari (radikali su to obilato koristili 90-tih), neke angažovane NVO i grupe građana. Mi treba da smo iznad toga.

Znam da STF nije mislio ništa loše, nego da se inati - više stvar karaktera nego ubeđenja. Srećom, pa nije kao neki drugi članovi foruma :)
 
Ma meni ste obojica OK forumaši, nego je počelo malo da mi smeta to inaćenje.

Što se tiče nekih izraza - delimično se slažem. Mislim da posle 2-3 neuspela pokušaja, treba da odustaneš :)
 
Леп пример употребе званичног језика на електричним уређајима у великом (државном) систему.

1525291_937100999641729_8648204052944354327_n.jpg


Када би тако било свуда и у свему, то би непобитно указивало на уређену државу, уређен језик и зрелo друштво.


Једно писмо у једном језику је неписани стандард у скоро свим цивилизованим државама у свету.

Разумљиво је што код нас постоје тзв. латиничари и ћириличари као последица лоших, нестандардних решења из прошлости и катастрофалног уплива идеологије и политике на језик и културу, али, уређена држава и језик треба да су у интересу свих.

(шифра: црвена марама)
 
Saša, a da nisi možda bio student kod prof. Olivera Antića?

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=983375

....Prema dokumentaciji koja ja objavljena, u avionu "falkon" kojim je predsednik Srbije Tomislav Nikolić putovao u Vatikan, slučajno je aktiviran prekidač za slučaj nužde nakon što je prosuta kafa po kontrolnoj tabli. Prema tom izveštaju, pri poniranju koje je usledilo ugasio se i motor broj tri, koji je ponovo aktiviran nekoliko minuta kasnije.

"Nesumnjivo da je došlo do kvara motora, sve je to utvrđeno sada, da je avion izgubio visinu i tako redom... Uzročna veza između kafe i prestanka rada motora je potpuno izmišljena i nema nikakve veze. Isticati neku kafu, a prestao je da radi motor, to je neozbiljno", rekao je Antić.

On je dodao da je činjenica da je motor prestao da radi dokaz da ne postoji ozbiljno održavanje motora i odbacio tvrdnje da su putnici u avionu u javnosti preuveličali ozbiljnost tog incidenta.

Govoreći o javnom sukobu Zorane Mihajlović i savetnice predsednika za medije Stanislave Pak, Antić je podržao stav da ministarka vodi hajku protiv kabineta predsednika.

"Stanislava Pak je to utvrdila na činjeničnom nivou, ako to vama nije jasno, onda u redu", rekao je Antić.

Koristite istu logiku i "metodu" utvrđivanja činjenica.
 
i ovi prokleti kilovati, herci i volti su obeleženi latinicom, aaaaaargh!
 
Kartograf":1j8nsf90 je napisao(la):
i ovi prokleti kilovati, herci i volti su obeleženi latinicom, aaaaaargh!


Malo bode oči, ali ja stvarno nemam problem sa time, podržavam, zašto da ne.
I u literaturi je normalno da tekst bude na ćirilici, a jednačine i merne jedinice na latinici. Glup je kada se u jednoj veličini koriste dva pisma istog jezika (ograđivanje - zbog grčkih znakova)

I zašto ne bi uređaji koji se urađuju na teritoriji Srbije imale tekst na ćirilici? Super je što je tako.

Ali zato ovaj kvaziintelektualni trovački fazon: "gajevica", "nepisani standardi" (pazi konstrukciju!), latiničari i ćiriličari, vojvode brane ćirilicu... užas.
 
Међународне јединице и симболи се пишу тако како се стандардно пишу свуда у земљама које су их усвојиле и примењују их. Тако је у стручној и званичној употреби. Међутим, они који се чешће користе у српском се у обичним текстовима и свакодневној употреби пишу и у домаћем облику - 2 кг, 3м, 5л, 10мл, 20 вати, 5 км, 6 квм ... Икс, ипсилон, алфа, бета. Кандела, миља, херц, целзијус, барел, хектар ... Нема сукоба и недоследности у томе, само разлике између нечега што је појединачно, и нечега што је опште и заједничко.

Слично томе, немамо ни посебне, српске саобраћајне знакове, ни многе друге симболе, иконице и скраћенице (WC, TAXI). Тако функционише реалан свет. Постоје засебни језици, али постоје и међународни, опште признати симболи, скраћенице, знакови, сличице, мере и јединице.
Како је само (неким) грађанима Србије тешко да то схвате?

Ми смо ту друкчији, и то кад је реч о српском стандардном језику. Изван међународних језичких узуса, писаних и неписаних стандарда. Ишчашени, као и у много чему другом. Још затровани идеологијом и политиком тамо где им нема места у нормалном свету, зрелим друштвима и уређеним државама.

Два стандардна писма у једном језику су као две норме за регулацију улица у истом систему планирања и градње. Па једну улицу до пола терамо овако, а од пола онако. Или, у водоводу пола зграде с једним профилом и спојевима цеви, а другу половину с другим. То, просто, не иде у нормалном свету.

Ово би требало да је јасно само по себи. Али, код нас је још превише људи затровано политиком и прва реакција им је неконтролисана мржња према друкчијем и нормалном. Изгледају као огромне, непојамне незналице и јако тупави људи, али су у ствари само заслепљени идеологијом коју је требало одавно да превазиђемо. Замислите у нормалном свету заслепљени испад зато што се не слажете с лудошћу да, на пример, авиони треба да лете и према фитима и према метрима, како ко хоће. Како то није јасно да не може да буде два стандарда у истој области? У језику се од таквог ненормалног стања не гине, али, у ствари, кад се присетимо ...

Ово се, да нагласим по ко зна који пут, не односи на приватну употребу језика, где треба да је нормална и зајамчена потпуна слобода избора.
 
Оно што чистунци - једнако ћириличари и латиничари - не схватају је однос између општег и појединачног, између стандарда (једнако писаних и неписаних) на којима функционишу уређени системи и друштва, и личног. У овом случају, како функционише језик. Само, разлика је у томе што су заступници ћирилице, кад трезвено наступају, у историјском, вредносном, културном и државотворном смислу у праву и њихови аргументи имају велику тежину.

У нормалним друштвима и не треба то да знају, стандарди (међународни, домаћи ...) су ствар струке и државе, једном су уређени и подразумевају се као такви, и нико не размишља о њима и не доводи их у питање. Што би се обичан човек пачао у ствари као та да ли је добра трофазна струја одређеног напона или не? Његово је да зна да укључи шпорет. Остало је ствар струке и стандарда, о томе не размишљамо. Док, наравно, не сазре време за неку велику промену прописа или закона, када лош стандард почне да се дотиче свих. А то је код нас случај, и то је случај са српским језиком.

Али, наш човек, деценијама негован у самоуправном, комунистичком духу који је подразумевао да се пита за оно за шта се у нормалним државама не пита, а да и не размишља о стварима о којима у нормалним заједницама одлучују грађани, и даље зажагрено расправља о стварима о којима нема појма. Кад је реч о коментарима, ја помислим да су незрели, млади клипани, а и иначе игноришем будале, без обзира на године. Хватају се за речи, немају појма о чему говоре, схватају све лично, хоће да су главни ... Комични би били, да нису трагикомични.

Тај дух се, што је најгоре, формирао у менталитет и очврснуо у систем због којег немамо практично ништа добро и пали смо на последње место у Европи скоро у свему. Тај менталитет деценијама не дозвољава ни онима који нешто знају и који имају добар осећај и идеје у вези с нечим да се слободно изразе (до појаве интернета, хвала њему!). Све је поклопљено и запушено, све је исто као што је било пре десет, двадесет, тридесет, четрдесет ... година. Србија стоји у месту и лагано трули све време. Зато из ње одлазе и они који могу овде релативно пристојно да живе. Лекари, научници, инжењери, способни и вредни људи који имају посао. Јер, како се изборити са системом у којем празноречиве и бучне незналице и будале доносе одлуке о свему и уређују вам и ограничавају цео живот? Кад скоро ништа није као у нормалном свету. Кад радите исправно и добро цео живот, а све је горе и горе. Кад паметни и способни нису на правим местима и ћуте, а будале и незналице се бусају у прса.
Кад земља знатних потенцијала и добрих људи потоне на дно, иза свих. Када је већина као омађијана, и није ни свесна свега тога.

До када, још колико?

Наш језик је, иначе, само један од система кроз које се прелама све то што је код нас лоше, а ја га, као филолог, добро осећам.
 
Vrh