Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Свакако да неписани стандард постоји, питање колико ће он да се од стране групе прихвати или не прихвати, али он се појављује на сваком кораку. Колико знам ни "неписано правило" не постоји као званичан појам, али се користи и то у озбиљним областима као што је судство. Не свиђа ми се Веригина дефиниција, јер је исувише субјективног карактера, поготово крај реченице. Ако узмемо објашњење из Вујаклије, можемо рећи да је у ствари неписани стандард: свака мера која није законом утврђена, прописана, али која се, де факто, узима као општеприхваћена. Она може бити општеприхваћена из много разлога. Гледано на локалном нивоу, руковање представља неписани стандард поздрављања између две особе. Да једно писмо у једној држави јесте неписани стандард, потврђује и недавни захтев челних људи Европске уније према Србији да уреде своје писмо, тј. да се одлуче за једно. Зашто то раде? Врло је једноставно: два писма ''равноправно'' коришћена делују збуњујуће. Они не желе да тумаче и да улазе у непријатности због тога што ми имамо право да користимо оба писма, те их користимо како нам се хоће. Нека систематичност мора да постоји.
 
Не'ш се ти 'леба најест' од филозофирања.
 
Opet nemas pojma.

Nije on filozof nego seriozan naucni radnik i istrazivac.
 
Idi, genije...
Pa nisam ni rekao da jeste, samo da se neće nasjeti 'leba... bio filozof ili samo u pokušaju...
 
:lol:
Sa nestrpljenjem docekah njegov povratak a ti ga startu oplete...ziv nisam da vidim da l' mu je bolje.
 
Алексеј":qmco94f7 je napisao(la):
Свакако да неписани стандард постоји,... он се појављује на сваком кораку. ... свака мера која није законом утврђена, прописана, али која се, де факто, узима као општеприхваћена. Она може бити општеприхваћена из много разлога. ... руковање представља неписани стандард поздрављања између две особе. Да једно писмо у једној држави јесте неписани стандард, потврђује и недавни захтев челних људи Европске уније према Србији да уреде своје писмо, тј. да се одлуче за једно. Зашто то раде? Врло је једноставно: два писма ''равноправно'' коришћена делују збуњујуће. Они не желе да тумаче и да улазе у непријатности због тога што ми имамо право да користимо оба писма, те их користимо како нам се хоће. Нека систематичност мора да постоји.


Фино објашњење, веома добар пример и сјајно схватање проблема два писма у српском језику, хвала! :D
 
To sto navodno treba da se "odlucimo" za jedno pismo zbog EU jer im je "zbunjujuce" je totalna glupost cak i ako je tacno.
 
Hahhahahahaa :D
E u tom slucaju ja sam za zadrzavanje "dva pisma"
I mene zbunjuje da je Bosch - Бoш , pa nikom nista ;-)
 
"Problem" dva pisma? Zbunjujuće? Neprijatnosti?
Hvala ti Bože što sam u školu išao u vreme SFRJ!
 
Овог што се брине за моје здравље, могу да разумем, нагледао сам се и наслушао таквих. Али овог са таблом на којој стоји назив улице на српском, не могу. Да човек толико мало зна о писму, а упорно улази у дискусију... Требало би ових 8120 порука да објасне о каквом проблему је реч. Да му је за сваку било потребно у просеку по 3 минута, то је 17 дана писања без прекида. Много изгубљеног времена. Да ишта зна па да напише коју књигу, овако закључак је да се ради о философирању без покрића. А пребацује то на друге!
 
Ne možeš ti mnogo toga da razumeš.

Čoveče, registrovao si se na forum koji se bavi urbanizmom, infratsrukturom, građevinsratvom, arhitekturom, da bi pisao samo i jedino na nekoj sporednoj temi o ćirilici i latinici.
Stavi prst na čelo...
 
Ово не може да буде споредна тема. Њена активност то исто говори. Основа за било коју дисциплину, прво нешто за усагласити пре правца који струка дефинише. Да научимо колико је важно успоставити своје писмо и применити га.
Одушевљен сам појавом форумаша као што су Алексеј, Саша...
 
Na forumu Beobuild se nalazi u "Ostalim temama", u "Relax" sekciji, zato što je ovo tematski forum.
Postoje tematski forumi i za gramatiku, književnost, istoriju, pa i za srbovanja.
Na ovom forumu je sporedna tema. Glavne teme su o projektima, infrastrukturi, urbanizmu...
Neka napišu šta misle o bahatom parkiranju, trasti SMTa, javnom gradskom prevozu, izgranji Pupinovog mosta, rekonstrukciji Vojvode Stepe, upotrebi behatona... ako uopšte imaju šta da kažu, ako im Beobuild ne služi samo za ispoljavanja opsesija ako nemaju sa kim da pričaju o njima...
 
Мени би било веома непријатно и збуњујуће да данас неко подигне споменик Стефану Немањи, Св. Сави, Карађорђу, нашем познатом писцу, научнику, уметнику, државнику - с натписом на српскохрватском језику уместо на српском. Хвала Богу да се то не догађа, да нисмо толико пали, и да је с порастом свести о уређеној држави и о српском језику све мања могућност да до тога икада више дође - мислим, после пропасти СФРЈ и праксе незналачког, ненаучног, политичко-идеолошког, антисрпског односа према српском језику у то време.

Истина, то се још догађа с понеким другим спомеником - пре око две године, мислим, у парку Мањеж је откривено Шопеново попрсје, с његовим именом на постаменту - ни на српском, ни на пољском, ни на француском језику, већ баш на полит-идеолошком српскохрватском!
Да све буде још неприличније, открио га је тадашњи министар културе, човек који са српском културом, очигледно, није ни у најдаљој вези. Министар сваке нормалне и уређене државе би се, када би видео тај натпис, окренуо и с достојанственим згражањем према таквом унижавању српског језика и културе отишао с лица места.
Али, тај не!
Када неки наш министар то стварно уради у таквој (не)прилици, биће то знак да су се наша култура и наш однос према српском језику, и последично према свему осталом, уздигли на ниво цивилизацијски зрелих нација.
С друге стране, саморазумљиво је да на таквом нивоу до такве омашке или субверзије по правилу не може ни да дође. Јер, био би то скандал и увреда државног достојанства!
До тада, мораћемо да трпимо рекламе за "Beograd na vodi" без иједне речи званичног српског језика. И замену уличних табли с натписима на српском језику таблама с натписима на српском и српскохватском језику. Било би комично да није жалосно!
 
До пре неколико сати сам био човек за исмејавање, а сада је најбитнија ствар та што је ово споредна тема. Одлично, ствари се мењају. Ово је тема за коју могу да кажем да доста знам и коју дуго проучавам, али ако ти је толико стално ускоро ћеш видети шта имам да кажем у вези "примарних" тема.
 
A ajd molim te Sasa smanji malo dozivljaj. Ali, ljubazno te molim.
Razumem tvoje stavove i ne sumnjam u dobre namere, ali svojim tezama nanosis vise stete nego koristi.
Molim te, nazovi stvari pravim imenom. U ovom slucaju to su 'cirilica' i 'latinica'.
Kakav bre srpski, srpskohrvatski, hrvatski, bosanski, bosnjacki, crnogorski...
I na kraju krajeva upravo tvoje insistiranje na 'srpskohrvatski' je krajnje problematicno. Zasto ne 'crnogorskom'???
Drzi se pisma jer to je koliko znam i ime ove teme
 
Aleksej, pridaješ sebi prevelik značaj.
Slobodno učevstvuj u drugim temama, i ne ograničavaj se na spomenike, nazive ulica i sl.
Samo napred, ne opterećuj se samo jednom temom.
 
Ево покушаја разјашњења за део велељубезне, високоумне и високоштоване господе.

У Србији је српскохрватски језик званично порођен око половине прошлог века кад су у српски званично увели латиницу као "равноправно" писмо над ћирилицом. Од те толике равноправности се она није до данас опоравила. И, док други језици имају исто име од памтивека, српски је поред српскохрватског ингениозно досетљиво у та дивна времена називан још и хрватскосрпски (с цртицом у средини, или без ње ), "српски и/или хрватски", "хрватски и/или српски" .... Волели су они те језичке игре без граница, али неким чудом нису дирали у име Београда - а могли су лепо и њега, понесени истом инспирацијом, да прекрсте у Београд или Загреб, Загребобеоград, Беозагреб и тако даље. А и Србија је могла да се зове Србохрватска, Хрватскосрбија, опет с цртицама, спојено, или раздвојено ....
Српски језик у Србији је пре тога десет векова био попут највећег броја других језика, с једним писмом и једним именом, али то је све било назадно и застарело, потпуно у нескладу с новим временом и његовим стасалим политичко-лингвистичким генијима.
То се све дивно запатило! Исто као и дивна навика да се радосно хода по костима стрељаних грађана - непријатеља нове државе, наравно - широм Београда, затим установа Тито - доживотни председник, седмоструки народни херој и доктор свих наших универзитета, друштвена својина, социјалистичко самоуправљање, једнопартијски социјализам ...
И, гле, траје до данас! Као да је време стало.
А што и не би! Уз нешто шминке - исти је то систем, исти ниво знања и образовања, исти менталитет и навике, исти урбанизам, исти однос према архитектури, споменицима, државној својини, раду, уметности, језику, култури ...

Исти онакви неуљудни, недоучени, а вечито грамзиви, бучни и бахати скоројевићи који се не сналазе у цивилизацијском реду, знању и поретку, скачу на оне паметне, скромне, тихе и уљудне, који знају неупоредиво више од њих.

Уживајте!
 
Napisa čovek koji insistira na "nepisanim standardima" i to potrepljuje Vukajlijom.
 
hehe, a ja danas baš pričam sa jednim prijateljem kako je super što smo išli u školu u SFRJ vreme i sa 9 godina savršeno dobro znali i ćirilicu i latinicu...
 
'StovaOci' mozda nisu po tvojoj meri, ali makar znaju razliku izmedju "institucija predsednika" i "ustanova predsednika"...
 
Zanimljivo da u hrvatskoj 'jezicki cistunci' pricaju totalno istu pricu,
proklinuci pustu sudbinu sto moramo da govorimo jedan isti jezik.
Nasa veza je stvarno neraskidiva, pa makar bila negativ nekagadasnjeg bratstva i jedinstva.
 
Некада нисам схватао зашто се пристојан свет после Другог светског рата повлачио пред простим и необразованим "новим људима" који су самоуверено упадали тамо где нису имали шта да траже ни по знању, ни по васпитању. Али су по правилу охоло, бахато, са њима својственом безобзирношћу освајали простор којем ни по чему не припадају.

Фин, учен, вредан и на вредности осетљив свет није знао како са њима.
Јер, то су два света.

То сам после схватио. Само, жао ми је што Србија до данас није успела да се издигне из система који су они тада установили.
 
Ne razumeš zato što si ekstemista i zato što sve gledaš crno-belo, mi-oni.
Neko ko želi da razume i sagleda i ne živi odvojen od realnosti, shvatiće da je vlast imala oružje i miliciju, i neka ti to bude odgovor.

Isto tako, i taj novi sistem je omogućio najrazlićitije obrazovanje svim slojevima društva, pa je i tebi i tvojim roditeljima omogićio (za tebe i tvoje ne znam, nagađam) da se školuju na fakultetu, što je bilo mnogo, neupredivo teže u prethodom sistemu, koji je na voj način gazio običnog čoveka.

To ti je što ti je, vremeplov ne postoji, ti živiš sada a ne u vreme dedova i pradedova.
 
Vrh