Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Aman kakvi nasi neprijatelji? Sa takvom plemenskom demagogijom cemo najsigurnije postati beogradski pasaluk, izgubicemo bas svu inteligenciju, a to nas sigurno nece uciniti boljim od nasih suseda, vec ce nam se pre smejati sto su nas ucinili istim kao sto su oni (sto su delimicno i uspeli), samo srozani "pod jednu sljivu". Kosmopolitski duh nije naivan i slep, naprotiv, on je iznad plemenskog, a plemenskom to najvise smeta, pa zato tezi da ga kroz provokaciju i revasizam i ostalo degradira i spusti na jedak novo kako bi se lakse obracunao i unistio ga. To su, recimo, albanski nacionalsiti radili zadnjih tridesetak godina i bas im je polazilo za rukom.

Samim tim sto kazemo "cirilica ili latinica", "eu ili Rusija", "prva ili druga Srbija", prijatelji ili neprijatelji" sami pravimo te neke imaginarne unutrasnje frontove na kojima neko treba da se nadje sa ove ili one strane, hteo to ili ne hteo, cisto zbog potrebe za nekim konfliktom i polarizacijom, sto je samo zamajavanje pred golim egzistencijalnim problemima, kao da drugacije ne umemo.

Ovde niko ne kaze da cirilicu treba ostaviti na milost i nemislost slobodnog izbora, vec da latinica nije (samo) pismo manjina, vec svih nas koji je koristimo, stavise, pomaze razumevanju cirilice i promovise je. Meni uzasno zao sto je cirilica ni kriva ni duzna umesana u politiku, a to je bas slucaj sa Novim Sadom i, reklo bi se, glavni motiv ove disksije. Kutura jedne zemlje treba da ostane nezavisna od politickih tokova i aktuelnih vlasti kako bi ostala neukaljana, kako bi opstala. Ne moze se preko noci ukinutu latinica tamo gde je bila od kako znamo za sebe, pogotovu ne u Novom Sadu, to se ne radi tako, to nit' je normalno, nit' je "samopostovanje". Ne mozes np. ukinuti turbo folk tako sto ces ga zabraniti, to je gotovo nemoguce, vec sto ces promovisati, ponuditi, finansirati nesto bolje.

JohnyBgood":15yd1bgd je napisao(la):
I sta je sledece? Da li cemo kad nametnemo cirilicu kao jedino pismo proglasiti da si pravi Srbin samo ako si pravoslavni vernik? I kad izbacimo i ateiste, posle onih kojima je lakse, lepse, zgodnije ili sta li vec da se sluze latinicom, KO ce onda biti na redu da bi na kraju svi "pravi" Srbi zaista mogli da stanu pod jednu sljivu?

Eto, onomad citam nekog (a to nije prvi put) da "Srbin nije ko se ne preziva na -ић". Svako normalan bi rekao "Pa to je neka bu****", ali ne bi bilo prvi put da se kod nas budale slusaju, to je samo krajnost te iste price, po takvim krajnostima se moze prepoznati kuda neka politika vodi (sto se kod ovih "umerenijih" mozda ne prepozna odmah). Sve su to ,sto bi neki rekli, 'nus- produkti jedne visedecenijske indoktrinacije'.
 
Драгче,

Чему то постављање себе изнад других? Свог мишљења као напредног а супротан став као назадан? Нисам приметио да ми назадни имамо такво мишљење о вашим ставовима? Ко је у ствари назадан?

Ја нисам рекао да је космополитизам лош, већ пожељан, али претеран је опасан. Нарочито када си са свих страна окружен племенским политикама.

Лично сматрам да је наша држава понајвише космополитска од свих у окружењу што јасно показују најдемократичнији закони за мањине, политика константног помирења и извињавања, потпуно кулирање свих проблема сународника у околним државама, потпуно кулирање антисрпске политике у већини суседних држава, па потом и непоштовање сопствених демократичнијих закона, већ додатнох попуштања.....

....питам се докле? У ком моменту престајеш бити космополита и постајеш бу****? Смешан. Јадан.

Такав константни начин прављења лудим и попуштања представља и клицу национализма и екстремизма. Када се људима смучи постају екстремни.


Сматрам да самим поштовањем наших најдемократичнијих закона о мањинама треба да будемо поносни, јер смо пример земљама у комшилуку а и у Европи. И на то треба да смо поносни. Ја јесам. Али и преко тога попуштати чини нас будалетинама.
 
Stf, ne stavljam ja sebe iznad drugih, svi smo tu jer zelimo lepsi i bolji Beograd. Mislim da se tema malo otrgla kontroli i ja sa njom, postalo mi malo neprijatno da joj se dalje vracam, jer nisam ovde zbog politike, a i uglavnom sam rekao sve sto sam imao. Cheers.
 
Први рођендан ћириличног .срб домена


За годину дана регистровано је преко 6.800 назива интернет домена .срб. Ћирилични национални домен Србије .срб је једини интернет домен на свету у коме се све адресе сајтова пишу онако како се и изговарају.

Регистрација ћириличног интернет домена .срб почела је 27. јануара 2012. а РТС је међу првима регистровао домен ртс.срб. За годину дана је регистровано преко 6.800 назива домена .срб.


Регистрованих назива .рс домена тренутно има преко 77.000, што значи да је .срб домен достигао скоро 10 одсто свог "старијег брата", и то је задовољавајући резултат с обзиром на незахвалан положај ћирилице у нашем друштву.

Одлука Регистра националног интернет домена Србије (РНИДС) да уведе и национални интернет домен на ћирилици била је остварење уставног права грађана Србије да могу да користе званично писмо и за своје интернет домене.

Поштујући своја национална писма, исту одлуку су већ донеле 23 државе, међу којима су и све највеће земље света у којима се не користи латиничко писмо (Русија, Кина и Индија), као и многе арапске и азијске земље.

Како неке од тих земаља имају и више језика и писама у званичној употреби, тренутно у свету има укупно 33 домена са интернационализованим називима (Internationalized Domain Name - IDN), односно домена чији називи нису написани енглеским алфабетом.

Наш .срб домен има једну посебну предност - он је једини интернет домен на свету који омогућава да се адресе сајтова пишу онако како се и изговарају. Захваљујући особености српске ћирилице да једном гласу одговара једно слово, адресе са .срб доменом се, за разлику од мноштва домена на енглеском алфабету, недвосмислено изговарају управо онако како су и написане.

Слободна регистрација .СРБ домена почела је 1. августа 2012. и од тада може свако, како у Србији, тако и у дијаспори, да своје име и презиме, породично презиме или надимак, назив своје организације или компаније, или било који други појам који га подсећа и повезује са Србијом, региструје као интернет домен на ћирилици, са .срб на крају.

Одређени технички проблеми, који су постојали у тренутку појаве .срб домена, у међувремену су отклоњени. Тако је, на пример, на захтев РНИДС-а, интернет читач (browser) Firefox омогућио исправан приказ ћириличких .срб домена и званично објавио да је та грешка (bug) у њиховом програму исправљена.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/Друштво/1254888/Први+рођендан+ћириличног+.срб+домена.html
 
И власник теме под хитно да промени назив теме у Ћирилица или Latinica? Питање је сад!
 
Feanor":17nqnhuv je napisao(la):
А када теби било ко ко се бави српским питањем постаје способан?
Или нико не сме да се бави тим питањем по теби?! Само смемо да се бавимо мађарским, албанским, хрватским питањима у Србији?
Индикативно је то ко и како реагује на ту промену писма у јавном превозу... Веома индикативно... Још да нам објасниш како је промена на ћирилицу направила проблем обичним грађанима... Обичан грађанин не би требао да има проблема са званичним писмом државе у којој живи... Проблеме праве они који имају задњу намеру и нико више... Има пар наивних који ту упадну у причу како то није толерантно или како није време и место бла бла...

Једном смо се закачили око Старог сајмишта и десило се управо оно што сам предвидео, а то је пропаганда да су Срби били саучесници у том злочину и нигде се не помињу као жртве...

Грешка.
Званично тј. службено писмо - шта је то? Ја имам проблем.
Где на овом свету постоји тако нешто? Нигде. Откад закон прописује којим се писмом неки језик служи? То је ствар лингвиста, а не правника. Писмо неког језика налази се у Правопису, и само тамо и треба да буде. Скупштина може сутра да изгласа линеарно писмо Б за службено/званично, и шта онда?

Промена на ћирилицу направила је проблем обичним грађанима због контекста. КО и КАКО је промену извршио? Локална самоуправа не служи да грађанима намеће своје одлуке, већ да спроводи одлуке заједнице.
 
Обичан грађанин и није имао проблема, нема ни заједница. После медијске хистерије уследио је и један протест против коришћења ћирилице. Наравно ти исти медији су нас ускратили било какве фотографије или снимка, а осећам да би сиктали да је тај протест окупио више грађана.
Мало је лицемерно да нико нема ништа против коришћења ћирилице и како треба да буде равноправна али нема одговора зашто да се за почетно стање узме ситуација у којој је ћирилица скрајнута. А навео сам механизме укидања ћирилице, једноставно затирање ћирилице поклапало се са затирањем српског народа.
 
"Угрожени грађани" су рекли своје на гласању устава и последњим изборима... Тотално је небитно зашто је промена извршена... Нову власт треба гањати за лоше поступке, а не због мотива неких нормалних поступака...

Знам сада ћеш да причаш како устав "није прошао у Војводини" али то је небитно јер се устав не бира у Војводини већ у целој Србији...
Знам причаћеш да је власт у НС сакупљена на силу, али ја ћу ти исто рећи за БГ 2008.

И то колико је ко угрожен види се само по вриштању лицемерних и љигавих другосрбијанаца који ово називају наметањем ћирилице, а оно пре овога им није било наметање латинице... Тема са НС је бесмислена и не постоји тај аргумент који ће да објасни аутошовинистичку вриску...
 
Vas blic komentatora ima svuda.
 
Feanor":21fvicun je napisao(la):
"Угрожени грађани" су рекли своје на гласању устава и последњим изборима... Тотално је небитно зашто је промена извршена... Нову власт треба гањати за лоше поступке, а не због мотива неких нормалних поступака...

Знам сада ћеш да причаш како устав "није прошао у Војводини" али то је небитно јер се устав не бира у Војводини већ у целој Србији...
Знам причаћеш да је власт у НС сакупљена на силу, али ја ћу ти исто рећи за БГ 2008.

И то колико је ко угрожен види се само по вриштању лицемерних и љигавих другосрбијанаца који ово називају наметањем ћирилице, а оно пре овога им није било наметање латинице... Тема са НС је бесмислена и не постоји тај аргумент који ће да објасни аутошовинистичку вриску...

Код нас је свака власт сакупљена на силу, избори су само борба за жетоне који они после користе како им је воља. Утолико је сваки поступак власти проблематичнији. Ово јесте били учињено као наметање: Да је икоме сметало, неко би већ сам искуцао ћирилични испис или покренуо ту иницијативу пре него што се тамо неки пицопевац досетио да им то нареди. Очигледно да та латиница ником тамо није сметала, да је сметала већ би је неко заменио или урадио нешто по том питању.

Мораш да схватиш да људи и латиницу доживљавају као сасвим нормално, своје писмо, и да просечног човека стварно није брига. Не можеш легитимизовати један недопустив потез власти само тиме што су против њега протестовали људи које ти не симпатишеш. Њима је то било довољно битно да уложе напор и начине неки протест, а многима није битно до те мере, што не значи да им није мало засметало што се власт забада у поље где јој апсолутно није место.
 
Moze i ovako
dsc06898.jpg
 
Marcus Lupus":2zqdhsk1 je napisao(la):
Не можеш легитимизовати један недопустив потез власти
Zbog čega je to nedopustiv potez vlasti. Isto tako možemo reći da je nedopustiv potez predhodne vlasti bilo uvođenje samo latinice....
 
@direktor
Управо тако, ово је типично место где постоји потреба и за енглеским језиком.

Није ствар да ли људи који су против симпатишу или не. Исти који су протестовали против ћирилице су направили у фотошопу од новог знака Културног центра у НС кукасти крст и оптужили руководство за фашизам знајући аверзију српског народа према фашизму. Сигурно је мало оних као ја који ће то да прихвате са резервом и отићи на сајт Културног центра и увере се да је супротно, односно да тамо постоје нове изложбе које га на најбољи начин осуђују.
 
"Не можеш легитимизовати један недопустив потез власти само тиме што су против њега протестовали људи које ти не симпатишеш."

Kоја демагогија... Шта је недопустиво? Да ли ја њих не симпатишем или не тотално је небитно... Ја њих квалификујем по томе што раде... Лицемери љигави, због метода којим се користе, а аутошовинисти и другосрбијанци из мотива...
Причају о заштити равноправности ћирилице и латинице, а не смета има до скорашња доминација латинице... Причају о мањинским правима, а не спомињу права мањина које пишу ћирилицом...

"Њима је то било довољно битно да уложе напор и начине неки протест"

Ово је тек тешка демагогија... Па доста њих чини и чинило је напор да се ћирилица врати у државну и јавну службу... То ниси приметио у годинама иза нас? Силна удружења за ћирилицу? Биће да си ти још један од лицемера кад ти тако одговара...
 
Гледајући ово мислим да можемо направити консензус број један: ова латиница са кукицама коју користимо није ни српска ни хрватска већ је чешка.
 
Feanor":9l8gvgrr je napisao(la):
"Не можеш легитимизовати један недопустив потез власти само тиме што су против њега протестовали људи које ти не симпатишеш."

Kоја демагогија... Шта је недопустиво? Да ли ја њих не симпатишем или не тотално је небитно... Ја њих квалификујем по томе што раде... Лицемери љигави, због метода којим се користе, а аутошовинисти и другосрбијанци из мотива...
Причају о заштити равноправности ћирилице и латинице, а не смета има до скорашња доминација латинице... Причају о мањинским правима, а не спомињу права мањина које пишу ћирилицом...

"Њима је то било довољно битно да уложе напор и начине неки протест"

Ово је тек тешка демагогија... Па доста њих чини и чинило је напор да се ћирилица врати у државну и јавну службу... То ниси приметио у годинама иза нас? Силна удружења за ћирилицу? Биће да си ти још један од лицемера кад ти тако одговара...

Па да поновим: недопустиво је да локална власт намеће своје одлуке, јер је она ту да спроводи одлуке заједнице и да буде сервис грађана, а не цензорска установа. Претпостављам да се претходна власт у НС није бавила нарђењима ко ће шта како писати. Једино логично је да дисплеје пише шофер како жели, или како је усаглашено у фирми. Ту власт нема шта да се петља. Ако је закон нарушен, тиме треба да се бави суд, а опет не власт. С које год стране да кренеш, ово нису смели да ураде, бар не овако.

И да, овима што су протестовали не смета, очигледно да им не смета што су раније били дисплеји написани латиницом. И изгледа да никоме и није нешто сметало, јер нико није начинио протест против тога итд. Силна удружења за заштиту ћирилице на папиру, а у пракси ко зна чему служе. Ја се не сећам да су уприличили било какву иницијативу за промену писма на тим исписима у Новом Саду, можда и грешим, али се заиста не сећам да су преузели неку конкретну грађанску акцију. Видим само да су неки од њих почели да наређују и забрањују сада када су на власти, а пре тога слабо шта.

Ех да, којим истраживањем је утврђено да мањина пише ћирилицом? Да знате да то је то потпуно произвољна оцена. Нажалост, силним академицима из Двери и осталих никада није пало на памет да направе ваљано и истраживање, а имају све услове, па да стварно, конкретно и тачно видимо како стоје ствари с употребом писама, а имају све могућности за то. Лакше је гулити фотеље и причати приче него радити.

Највећи непријатељ ћирилице у овој држави су ти који је толико "штите".
 
orion":kgnpk440 je napisao(la):
Гледајући ово мислим да можемо направити консензус број један: ова латиница са кукицама коју користимо није ни српска ни хрватска већ је чешка.

Па, не сасвим, али има доста везе с њом. То си тачно запазио/ла.
Исто тако, ћирилица коју користимо је углавном руска грађанска, уз изузетак румунског џ, латиничног ј, не зна се тачно чијег ћ и ђ и Вукових љ и њ.
 
Marcus Lupus":1ogm1wf8 je napisao(la):
Па да поновим: недопустиво је да локална власт намеће своје одлуке, јер је она ту да спроводи одлуке заједнице и да буде сервис грађана, а не цензорска установа. Претпостављам да се претходна власт у НС није бавила нарђењима ко ће шта како писати. Једино логично је да дисплеје пише шофер како жели, или како је усаглашено у фирми. Ту власт нема шта да се петља. Ако је закон нарушен, тиме треба да се бави суд, а опет не власт. С које год стране да кренеш, ово нису смели да ураде, бар не овако.

Није градоначелник донео декрет или је заседала скупштина НС на којој је деонесена одлука о новим показивачима правца. Одлука је донесена на нивоу ГСП НС, управо оно што ти је логично. Ново руководство фирме се одлучило за нови визуелни идентитет, могли су се одлучити и да префарбају возила у боје српске заставе, легитимна одлука као и за избор боја за нове трамваје у БГ.
Није ли мало чудно да се јавио заштитник грађана, а да при томе није реаговао на то да институције испред којих наступа уопште не користе ћирилицу.
 
Не вреди са лицемерима причати... Само мења тезе човек, и све оно што нама спочитава наравно не користи у обрнутој логици...

Зна он врло добро да је то урадио ГСП НС и да је то била процедурална ствар... Зна он да има мањина које користе ћирилицу, али тражи од других да "врше истраживања"... Зна он да се ћирилична удружења боре за ћирилицу на много начина али да их такви лицемери као он кулирају, док ћириличари не дођу на власт, па онда креће вриска... И са таквима као што је он све мора "на силу" јер поштовање различитости мишљења, мањинских права, демократије, може само док они процене да је то на њихову корист... Чим крене обрнутим смером, одмах је нешто недопустиво, наметано, одмах ниподаштавање...
 
Нисам знао да је то урадило предузеће, они свакако имају право на то. Могли сте на то одмах да ми скренете пажњу.

НЕ ЗНАМ да ли мањина или већина становништва користи ћирилицу. Знање се стиче на основу конкретних података и истраживања итд. Нико од вас такође не зна. Чињеница је да не постоји ниједно опсежно истраживање о употреби писама у Србији. Зашто? И да, сматрам да треба да тражим истраживања од људи који су за то плаћени, а за аргумент "мањински језици се пишу латиницом" или како већ сам сагласан да је чиста глупост.

Шта више да додати осим већ реченог: Највећи непријатељ ћирилице у овој држави су ти који је толико "штите". Они ће јој задати последњи ударац. Ако ништа - превише су приземни и надобудни, а премало способни да своје замисли остваре на начин који неће изазивати револт и који ће бити трајан.
 
Ниси ме разумео... НИсам рекао да већина пише ћирилицом, већ да неки тврде да су овиме угрожена права нац. мањина иако постоје нац. мањине које користе ћирилицу... Не знам тачно које већ су наводиле колеге форумаши...

Ћирилица се штити јер је угрожена, као и национални идентитет Срба на много места... А приземни и надобудни су пре свега противници ћирилице јер им фали аргумената, а не свиђа им се када неко њиховим методама нешто ради... Нема времена да се тражи "начин који неће изазвати револт" јер они реагују на најбаналније ствари и све претварају у скандал међународних размера... Не дају уопште простора дијалогу и аргументацији која је у овом случају на страни ћириличара само тако...

Револт ће увек постојати јер постоје људи којима је финансијски и други интерес да се све што има призвуке српског напада где год може... Војводина је тренутно епицентар таквих праваца... А ова ујдурма око ћирилице је само врх леденог брега њиховог антидржавног србомрзачког деловања...

Ово је најмање питање националних мањина, јер одана и поштена национална мањина капира да не може да има национална права као већински српски народ у Србији, осим ако то веома повољним законима није регулисано другачије у одређеним општинама... Па тако код нас важи нацонално писмо на 15%, док код "европских" Хрвата важи 30% а и даље није спроведено...

Ја рецимо никакав проблем немам са Суботицом и да тамо иде све двојезично на српској ћирилици и Мађарском језику. То је нормално... Али у Новом Саду гурати неко друго писмо због мањине од којих Мађари имају највише ваљда 7% нема никаквог смисла...

Мислим, све је ово већ испричано, и ко је добронамеран зна шта је урађено и шта раде противници овог потеза... Ко није добронамеран увек ће наћи неку замерку или увреду за "ћириличаре"...
 
Опет ти кажем да нико и ничим није утврди ода је ћирилица угрожена, него се "ћириличари" ослањају искључиво на свој осећај, што је врло неозбиљно, јер они о томе не ћаскају с комшијом на кафи, него излазе с тим тврдњама у јавност, политички делују итд. Једини начин да ућуткају противнике је да конкретно, научним апаратом, недвосмислено докажу да је ћирилица угрожена. Када то видим, онда могу озбиљно да их узмем, а до тада се све своди на кафанско ћаскање, што и јесте њихова политика, јер је познато да Срби воле кафану.
 
Неозбиљан си саговорник... Довиђења!
 
Vrh