Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

A zašto ti misliš da ja mislim da ja imam "monopol na razum" i šta si time hteo da kažeš?
Verovatno te iritiram?

Na temi pišem zato što mislim da je važno ukazati da nam se istorija ponavlja:
neposobne birokrate sa potisnutim fiks idejama stvaraju probleme običnim građanima, a sve sa argumentima šalterskih službenika.
 
А када теби било ко ко се бави српским питањем постаје способан?
Или нико не сме да се бави тим питањем по теби?! Само смемо да се бавимо мађарским, албанским, хрватским питањима у Србији?
Индикативно је то ко и како реагује на ту промену писма у јавном превозу... Веома индикативно... Још да нам објасниш како је промена на ћирилицу направила проблем обичним грађанима... Обичан грађанин не би требао да има проблема са званичним писмом државе у којој живи... Проблеме праве они који имају задњу намеру и нико више... Има пар наивних који ту упадну у причу како то није толерантно или како није време и место бла бла...

Једном смо се закачили око Старог сајмишта и десило се управо оно што сам предвидео, а то је пропаганда да су Срби били саучесници у том злочину и нигде се не помињу као жртве...
 
Реља,

због чега мислиш да је ово питање небитно? Да није људима битно, не би се водила толика дискусија на овом, другим форумима, у јавности, преко медија.... Наравно да има далеко важнијих ствари, али ово питање очигледно није нимало тривијално.
 
relja":1fhraep2 je napisao(la):
A zašto ti misliš da ja mislim da ja imam "monopol na razum" i šta si time hteo da kažeš?
Verovatno te iritiram?

Na temi pišem zato što mislim da je važno ukazati da nam se istorija ponavlja:
neposobne birokrate sa potisnutim fiks idejama stvaraju probleme običnim građanima, a sve sa argumentima šalterskih službenika.

Не иритираш ме, напротив.
И ја пишем на теми због тога што мислим да нам се историја понавља. Систематски је ћирилица потискивана и кад је то потискивање скоро завршено тренутно стање се поставља као почетно, и сада се због једног ситног повратка дигла хистерија. Не мислим ни да је ово високо на листи проблема ни када је у питању квалитет живота грађана ни када је на питању заштика језика али ето блиско је овој теми.
 
Οι Έλληνες έχουν τους αλφάβητο.
Hrvati imaju svoj alfabet.
Българите имат азбука.
English alphabet is a Latin alphabet.

Срби имају своје писмо и своју азбуку.
 
Feanor - a šta je to "srpsko pitanje"?
Šta je to indikativno - da nisam možda sumnjiv?
Kakve veze ima Sajmište sa ovim?

Pošto se ne svrtavam ni u jednu Srbiju klasifikovanu pod nekim rednim brojem, van tog sveta sam, možda ne mogu da te razumem...?

STF - bilo je nebitno koje pismo je bilo korišćeno - tabla kao tabla, natpis kao natpis...

Ali se onda neko našao pametnim kaže da je to pogrešno, nezakonito, da Ustav kaže drugačije, da treba da se menja...
Taj pametni je rekao da je bitno koje je pismo na autobusu.
Njegovi motivi su bitni, oni su problem, bitno je da je iz niskih pobuda urađena zamena pisma...
Motiv ovde nije odbrana kulture i nasleđa, pogotovo u NS koji je multikultularna sredina izmešanog nasleđa.

Da sam ja ne-srbin u NS, ne bi mi bilo prijatno da mi se, uvijeno, ukazuje da je, od sada, moje ne maternje pismo jednakije, i da je latinica - pogrešna. Kao neopterećeni Srbin iz BG-a, mislim da je kretenski izazivati tako nešto. Možda, pošto sam u vojsci prisustvovao nekim glupostima, za neke od nas bezazlenim sitnicama, zbog kojih neki ne-Srbi iz Vojvodine i Sandžaka ne doživljavaju ovu našu zemlju na isti način kao i mi.

Normalno je da se ljudi pitaju - šta je pravi motiv, šta je u glavama tih činovnika koji se bave ovim stvarima?
Najglasniji su naravno oni koji su u svakoj prilici u konfliktu sa političkom opcijom koja je i promenila pismo na natpisima (ne znam koja Srbija je tu pod kojim rednim brojem ne bih da pogrešim :p , ja platu ne zarađujem ni kod jednih ni od drugih ).

Uostalo, jesmo li sada veći Srbi zato što su natpisi na ćirilici, ili zato što smo upleteni u neki kretenski partriotski-nepatriotski konflikt od kojeg krajnje koristi ima samo poslednji šljam ovog društva...kao i uvek.
 
zexland":32eh0280 je napisao(la):
Οι Έλληνες έχουν τους αλφάβητο.
Hrvati imaju svoj alfabet.
Българите имат азбука.
English alphabet is a Latin alphabet.

Срби имају своје писмо и своју азбуку.

Jeste, samo imaju dva pisma, ali više nemaju sistem obrazovanja i sistem vrednosti koji će to da predstavljaju kao prednost i bogatstvo.
A i sve manje čitaju, da se ne lažemo...
 
Оно што мени смета у овој причи је пренаглашена прича о томе да је непостојање латинице увреда за мањине и оне који исту не користе.

Истовремено се игнорише чињеница да је непостојање ћирилице на дисплејима до сад била увреда за много већи број становника НС-а, па се толики број душебрижника на овој теми није уопште оптерећивао.
 
Ћирилица геноцидна

19.01.2013 Вуковар: На првом протестном скупу против увођења ћириличких натписа српско писмо је проглашено геноцидним.



Позивајући Владу и Сабор да одустану од примене двојезичности у Вуковару, председник Удружења ратника хрватског одбрамбеног рата Петар Јањић - Тромблон поручио је како би увођење ћириличког писма у службену употребу значило "издају и понижење" свих вуковарских Хрвата и жртава Домовинског рата.

- У Вуковару је ћирилица починила екоцид, културоцид и геноцид, стравичне злочине и пљачке, уништење привреде, зверства и силовања. За све то ћирилица никада није одговарала, није кажњена ни пресуђена - казао је са говорнице Тромблон уз громогласни пљесак стотина окупљених демонстраната.

Уз псовке, са скупа је поручено да ”У Вуковар може турски, кинески или јапански, али ћирилица не може!” те "нека иду у Србију" сви они који желе да пишу ћирилицом.

Вуковарски Срби су по попису из 2011. године прешли трећину (34,87 одсто) становника града и тиме стекли право на званичну употребу српског језика - од двојезичних плоча на улазу у град, преко плоча на улицама и школама до формулара, у складу са Уставним законом о правима националних мањина.

Удружење је од Хрватске Владе и Сабора затражило одгађање и мораторијум од 20 година на примену двојезичности у Граду Вуковару.

Влада и Сабор су добили рок од 15 дана да испуне захтеве, ако се "оглуше", удружење је поручило да ће иницирати оснивање Националног обрамбеног покрета с циљем "рушења" актуелне власти свим доступним демократским средствима, речено је на скупу.

На протесту је захтевано и да се тачан број припадника српске мањине утврди полицијском акцијом, јер резултати пописа који су довели до увођења двојезичности, како тврде бојовници, нису тачни.

Да ли Хрватској прети рушење Владе или вуковарским Србима рација?
http://antisrbizam.com/blog/93-cirilica-genocidna
 
Реља,
Исувише инжењерски размишљаш. Идентитетска питања су важна и неизбежна у свим друштвима - нема тог "разума" који их може елиминисати, као ни хијерархију основних вредности. За мене је вредност "српство и ћирилица" и нема разумског аргумента којим би то могло да се оспори. Оно што је у природним наукама Ајнштајн, у друштвеним је Макс Вебер и он је ово смислио, а не ја.

Питање приоритета је овде сасвим излишно. Изградња тунела кроз Фрушку гору, ширење канализационе мреже или враћање трамваја у Нови Сад нема ама баш никакве везе са променом писма на дисплејима, јер она не захтева никакав уложени рад или енергију.
 
Pantografe
pa, ja problem sa natpisima na latinici nisam video, a ne vidim kako tabla sa latinicom, koju ne bih ni primetio jer sam u prva dva razreda osnovne "upio" oba pisma, može da ugrozi moj identitet. Ja objašnjavam kako neki obični ljudi mogu da dožive ti promenu, i koji su motivi onih koji su ovo uopšte primetili... Imam i prijatelje koji su opsednuti takvim stvarima...društvenjaci, naravno.

Što više razmišljam o ovome, sve i više deluje da je ovo i smišljeno da bude "jedna naša mala dobijena bitka u vreme kada smo ugroženi sa svih strana... a kao što vidite i izunutra".
 
У историјском смислу не тако давно, донесен је следећи закон, то што лично не памтимо не даје нам за право да будемо наивни. Затечено стање које се трвдоглаво брани добрим делом је заслуга и овог закона.

slika.png
 
"Feanor - a šta je to "srpsko pitanje"?
Šta je to indikativno - da nisam možda sumnjiv?
Kakve veze ima Sajmište sa ovim?

Pošto se ne svrtavam ni u jednu Srbiju klasifikovanu pod nekim rednim brojem, van tog sveta sam, možda ne mogu da te razumem...?"

Ти мени реци шта је по теби српско питање пошто не видиш, не разумеш, као ај сад смо сви пали с Марса и не знамо да су Срби грађани другог реда у сопственој држави... Ај као да ти верујем да ништа не знаш и да си наиван... Супер! Овде расправа губи смисао... Сви се правимо луди...

Индикативно је ко се буни и како се буни, пре свега мислим на лигаше, жуте и мађаре који сада спомињу војвођанско питање у истом контексту као и косовско...

Сајмиште има везе са тим што ти је тада најављена злоупотреба са тиме, а ти си ме напао на исти начин као и сада...

Где се ти сврставаш мене не интересује стварно, то је твоја ствар, али сигурно нећу да ћутим док се пар вас овде прави лудим и своје прављење лудим представља као цивилизацијску тековину и разум, док смо сви ми "ћириличари" ваљда неразумни и екстремни...

Ни ја не видим проблем са мађарским писмом у Суботици, али итекако видим проблем са два писма на истом језику, где је притом само једно уставно писмо...
Ни ја не видим проблем да се нашим мањинама да то право на 15%, али видим проблем кад се српској мањини то право негира на 30%...

Можда, али само можда, теби неко не може да угрози идентитет, али историја и садашњост нас уче да је идентитет релативна ствар и да се на томе мора радити увек и заувек...

То је углавном и наша највећа мана, национално смо се остварили у 19. веку и сада глумимо космополите док сви око нас раде супротно... Ја такво слепило не разумем... Бар не код искрених и добронамерних људи... Злонамерне разумем потпуно и са њима немам проблеме...
 
Nezavisna drzava hrvacka [nisu znali naopisati na hrvackom] zaar nije trebalo biti neovisna drzava hrvacka .Nego u beogradu imamo pola pola mjesavinu pa se niko neuzbudjuje a krsi se ustav clan 10 [posto zakon nje donesen]
 
@Feanor - da, rasprava gubi svaki smisao. Bar se u tome slažemo.
 
Da je ova drzava normalna, kao sto nije cirilica bi bila obavezna u svim domacim medijima, reklamama i javnim i komercijanim natpisima. Naravno uz cirilicni naziv bi stajao i latinicni ili adekvatan prevod natpisa ili imena radnje na engleskom jeziku.
 
Пантограф":3livlwss je napisao(la):
Реља,
Исувише инжењерски размишљаш. Идентитетска питања су важна и неизбежна у свим друштвима - нема тог "разума" који их може елиминисати, као ни хијерархију основних вредности. За мене је вредност "српство и ћирилица" и нема разумског аргумента којим би то могло да се оспори. Оно што је у природним наукама Ајнштајн, у друштвеним је Макс Вебер и он је ово смислио, а не ја.

Питање приоритета је овде сасвим излишно. Изградња тунела кроз Фрушку гору, ширење канализационе мреже или враћање трамваја у Нови Сад нема ама баш никакве везе са променом писма на дисплејима, јер она не захтева никакав уложени рад или енергију.

A ti razmisljas MALOsrpski. Za tebe je vrednost "srpstvo i cirilica". A za mene je vrednost "srpstvo i otvorenost, srpstvo i istok i zapad, sprstvo i sposobnost da citas dva pisma a bez da ti ijedno bode oci". To je VELIKOsrpski stav, to je veliki sator pod kojim ima mesta za SVE. Srpstvo u kome su i "autonomasi" Srbi a pogotovo ogromna vecina drugih kojoj JESTE do cirilice, kao meni, ali krenu da se jeze kad neko krene da im objasnjava sta im treba a sta ne, sta je "njihovo" a sta "tudje". Ja ZNAM sta osecam kao svoje i ne treba mi nikakav taliban da me "prevaspitava". Taj nametacki stav je duboko arogantan i odbija ljude, evo mene prvoga. A onda Srba, tako usko i "cirilicarski" definisanih biva sve manje i manje.

I sta je sledece? Da li cemo kad nametnemo cirilicu kao jedino pismo proglasiti da si pravi Srbin samo ako si pravoslavni vernik? I kad izbacimo i ateiste, posle onih kojima je lakse, lepse, zgodnije ili sta li vec da se sluze latinicom, KO ce onda biti na redu da bi na kraju svi "pravi" Srbi zaista mogli da stanu pod jednu sljivu?

PS Uzgred, ovi su protiv autonomasa mogli da postignu puno veci poen da su otvorili knjige javnog preduzeca za prevoz putnika u Novom Sadu. Tamo, mogu da se kladim, kao i u svim javnim preduzecima pod kontrolom politicara, je sigurno bilo stetnih ugovora i svakakvih marifetkluka. Umesto da su rekli ok "od sada SVAKI ugovor o nabavci i delu JAVNO objavljujemo na internetu, i to KO, odnosno CIJE preduzece je dobilo (naravno, u startu iskljucujuci sve fantomske firme sa Kipra) i za STA" oni nasli eto da "brane" cirilicu. I sad mi o tome pricamo, a u tom javnom preduzecu sve po starom, samo neka druga garnitura, ovog puta "patriota", cedi i muze i zadnji dinar. Super!
 
У Супер Веру на НБГ су постављене нове табле које описују асортиман производа исписане само ћирилицом. Значи пише слаткиши а поред нацртан колач, тако да се могу снаћи и stranci. Гледам оне табле и размишљам колико би било непрактично и беспотребно да поред слаткиши пише и slatkiši.
 
Супер, апсолутно бих имао разумевања за захтев да у радњама буде обавезна ћирилица али да ко год хоће може да напише и додатно латиницом, и на енкглеском, и на кинеском, и на арапском, како год хоће. А наравно тамо где има Бугара, Мађара, Словака итд. да општина може да захтева да буду присутни и одговарајући језици. Па нека купује ко где хоће.

А алтернатива је пустити продавце да рекламирају и пишу на ком год језику и писму хоће па нека купци сами одлучују. Ни то ми не би сметало, чак би и највише волео да живим у друштву у коме држава што мање регулише. А сметало би ми да власт каже-наметне САМО ћирилица и тачка.
 
"Taj nametacki stav je duboko arogantan i odbija ljude, evo mene prvoga. A onda Srba, tako usko i "cirilicarski" definisanih biva sve manje i manje."

A да си ти отворенији у глави схватио би врло добро чему служи одбрана националне културе и зашто је неопходна и зашто је некад "агресивна"... Али пошто ниси и пошто све људе на планети изједначаваш са собом делујеш као прави ратник за слободе. Заборављаш да нису сви људи као ти и да то неко врло препредено и безобразно користи... Такви искрени борци за равноправност су прави изговор за свакога ко овој земљи и овом народу жели лоше...

Ово причам јер сам некад био на вашем становишту... Космополита у покушају, који је на срећу схватио да ствари не функционишу тако наивно како их је осећао... Онда сам схватио да ме неко злоупотребљава да науди држави и народу иако су моје намере биле најчистије... Од тада мени се прво подразумева прво национални и државни интерес па онда космополитизам...

Тако и да може свака национална мањина да има своје писмо ако је негде преко 15%... (по томе смо ваљда дупло толерантнији од ЕУ Хрвата)
И тако да, не може латиница и ћирилица (иако у суштини није лоша идеја о културном богатству два писма) јер је то злоупотребљавано на уштрб ипак Србима генерално ближе ћирилице...

Ја нисам за ћирилизацију мекдоналдса као у Русији, приватни сектор бих пустио да ради како жели...

А и ваши ставови су бесмислени јер вам досадашња искључива латиница није била наметање и тада вам нису биле угрожене слободе...
То је мени веома интересантно, како показујете изузетну дозу толеранције према искључиво латиници, чак вам се и подразумева, док је ћирилица проблем...
 
Ја ћу сажети оно што је Феанор исписао кроз једну реченицу коју је рекао један мој познаник....

"Можемо ми да будемо космополите колико хоћемо, али наши непријатељи не размишљају тако"

Та реченица многе ствари објашњава и враћа дискусију у фокус. Ми као народ смо склони космополитизму и то је нешто што је у теорији позитивно, али у пракси у средини у којој јесмо, претерани космополитизам је изузетно опасан. Србија и Срби су окружени мање или више непријатељаким нацијама, са једне стране нас убише Албанци, са друге Хрвати и Бошњаци, са треће Мађари.... И све три државе су далеко националистичкије од наше, народи су далеко конзервативнији, мање или више непријатељски настројени, политике тих држава су јако дискутабилне и искључиве, а њихов однос према српским мањинама је криминалан.

Космополитсе политике немају ни Немци, ни Французи ни Енглези да не идемо даље...


Према томе, наш закон према коме за признавање језика мањина као службеног треба 15% је међу најнижима у Европи и стварно не видим разлог да се диже кука и мотика ако ни најдемократичнији закон није довољан да се нешто напише на језику мањина на објектима јавне (државне) намене (аутобус).

Нико никоме ништа не забрањује, и свако може и треба да пише како хоће у приватној режији, али на јавним институцијама треба да буде ћирилица и где законски услови дозвољавају, језик мањина.

У неком нормалном, самопоштованом народу, овакве дискусије се не воде. Неке ствари се у старту подразумевају.
 
Како некад завидим људима на способности да једноставно објасне оно што мислим... Мрзим кад слудим коментар и кад не знам где бијем...

СТФ +1
 
stf":2x6xziew je napisao(la):
У неком нормалном, самопоштованом народу, овакве дискусије се не воде. Неке ствари се у старту подразумевају.

Upravo, i za mnoge stvari se ne pravi uopste pitanje - jer se podrazumevaju.
 
Vrh