Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

1) Knez Mihailova (niti Beograd) nije cela Srbija
2) Nazivi firmi na tablama nisu jedino merilo koliko se koje pismo koristi

Moj drugar koji je dizajner, skoro sve svoje radove (logotipove, vizit karte itd.) radi latinicom, ali njegov licni rukopis je uvek samo i jedino cirilica.
 
Пантограф":hxb5xv78 je napisao(la):
Сад ми је јасно - размишљаш на по мени коректан начин, али су нам полазишта потпуно различита. Ја за разлику од тебе мислим да је ћирилица у Србији озбиљно угрожена и да је из положаја у којем је данас овде само корак до амбиса савременог црногорског друштва, тј. апсолутне латинизације јавне сфере, уз бедне остатке ћирилице у приватном и "српском" домену.

Drzava koristi skoro iskljucivo cirilicu.

Хајде да оставимо велике бројке по страни. Од четири високотиражна дневна листа у Србији, само се "Вечерње новости" штампају на ћирилици; "Курир", "Блиц" и "Ало" не.

Velike brojke su jedino realno merilo, ostalo je selektivno uzimanje informacija. U nedostatku neke ankete ili popisa ("koje pismo najvise koristite?") relevantne su brojke o stampanim knjigama te periodici. Za ovo gore si u pravu - no, Vecernje su i dalje valjda najcitanije, a upravo se ugasio jedan visokotirazni list na latinici - Press. Inace neki spisak novinskih tiraza ne mogu nigde da nadjem (zanima me NIN vs. Vreme i Politika te regionalne novine ali to kao da je neka drzavna tajna).

Од гледаних телевизијских канала, изузев јавног сервиса, НИЈЕДАН није "ћириличан" (није чак ни напредњачка ТВ "Свет+ инфо").

RTS i RTV su skroz cirilicni, a od nedavno i Studio B. Jeste da je to ograniceno kao sto kazes samo na javne servise, ali RTS1 je i dalje najgledaniji TV kanal.

Највећи издавач у земљи - "Службени гласник", наследник "Новина сербских", државна кућа која објављује Устав и законе - све књиге "по дифолту" (!) штампа латиницом, осим на изричит захтев аутора!

Ja nesto ne verujem da je ovo tacno, na standu Sluzbenog glasnika na sajmu knjiga je bilo po mojoj proceni bar 70-80% cirilicnih izdanja, ukljucujuci i npr. knjigu Fridriha Hajeka, koji je odavno mrtav te ne moze da zatrazi stampanje svoje knjige na cirilici.

Највећи издавач белетристике, "Лагуна", ради исто, а разлог је закључак до којег су дошли да књига штампана на латиници има за 1% (један одсто) бољу прођу код купаца.

Ovo za Lagunu je tacno, kod njih je sigurno 90% naslova na latinici. Medjutim, ja tu imam jedno drugo glediste - ako od "Lagune" i "Kurira" zavisi buducnost srpskog jezika, dozvoli da kazem da me onda bas briga kojim ce se pismima pisati za 50 ili 100 godina, i da li ce taj jezik uopste i postojati. Ja cak mislim da postoji neka skoro pa neformalna podela u srpskom izdavastvu, "ozbiljnija" dela (naucna narocito istorijska ili filozofska, te ozbiljni romani) se vise stampaju cirilicom, a "laka" i sund dela (kao npr. 99,99% opusa Lagune) latinicom. Andrica ili Selimovica ces pre naci na cirilici, a neku pink-spisateljicu pre na latinici. Ili npr. - dela o tehnici ili prirodnim naukama se vise stampaju latinicom, a dela o istoriji se vise stampaju cirilicom. Bar je to neki moj utisak.

Не памтим озбиљну (скупу) рекламну кампању на ћирилици (обрати пажњу на билборде, на ТВ-спотове, на имена "брендова" - при том не инсистирам да се страни транскрибују на наш језик).
Итд.

Skoro svaka politicka kampanja je na cirilici. Jedino LDP, LSV i manjine imaju stranacka obelezja i reklamni materijal na latinici. Svi ostali (pa i DS i Dinkic) koriste cirilicu. Reklame NISa su, ako ne gresim, bar delom cirilicne. Sto se ostalog tice - mislim da je razlog tome sto su ti brendovi - strani. Problem je u tome sto nema mnogo nasih brendova. U TV spotovima cesto ni ne vidis nikakav tekst osim imena brenda, tj logotipa. Na bilbordima - pa ljudima jednostavno izgleda neuskladjeno da pise npr. "Mr. Proper" latinicom (logotip) a ispod neki cirilicni tekst. I meni izgleda neuskladjeno. Tu se dizajneri vode estetskim principima, i logicnije im je da uz postojeci latinicni tekst koji je obavezan (a to je logotip nekog stranog brenda) ide i latinicni tekst na srpskom. Uostalom, pravopis zabranjuje mesanje dva pisma (!), dakle onaj koji ispod logotipa "vip" (koji mora da ubaci na reklamu) stavi latinicni tekst, postupa po pravilima.

И, да, ја верујем да постоји веза између уплива страних речи и имена и употребе латинице у српском језику. Заједнички именитељ им је помодарство засновано на самопорицању (при том уопште не мислим да нема људи који приватно користе латиницу из других разлога, можда зато што им се, ето, тако више свиђа, на шта апсолутно имају право).

Ja mislim da veze ipak nema. Srpski je jezik koji je otvoren za asimilaciju stranih izraza i reci, i takav je bio i pre masovne upotrebe cirilice. Hrvati su odma skovali "zrakoplov" dok su Srbi i pre masovnog koriscenja latinice to zvali "aeroplan" (tek kasnije "avion"); Hrvati su uvek imali "stroj" i "sustav" dok je kod Srba to bila "masina" i "sistem". Hrvati su zadrzali stare slovenske nazive za mesece u godini; a Srbi odavno poceli da pisu i govore decembar, septembar (nekada "dekemvrij", "septemvrij"). Dok smo bili pod Turcima, jezik je bio pun turcizama, od kojih su mnogi ispali iz upotrebe od kraja 19. veka pa do danas. Ako veze ima, onda onda ide obrnutim smerom - nije upotreba latinice uzrok usvajanja stranih reci, nego je otvorenost ka usvajanju stranih reci dovela i do otvorenosti za usvajanje latinice.
 
Пантограф":3euti8jt je napisao(la):
Džoni,
Čemu rezigniranost? Zašto bi, po tebi, na novosadskom autobusu trebalo da piše: "Железничка станица/Železnička stanica"? Za koga je ovaj latinični naziv - za nekoga ko zna srpski, a ne zna ćirilicu? Koji je taj Novosađanin, nek se javi? Mnogo više smisla ima "Железничка станица/Palyaudvar", i u Novom Sadu, a posebno u Subotici, protiv toga nemam ništa.

Ja sam veliki pristalica pragmatizma i kompromisa, osim kad je u pitanju reket, kradja, korupcija, licne slobode i slicne vrednosti koje smatram osnovnim i univerzalnim. Jednostavno, ne svidja mi se ovo preganjanje latinicari-cirilicari koje samo stvara zlu krv (barem po meni) bez neke velike potrebe. Po meni je dovoljan razlog da se ukljuce oba pisma to sto neki vise vole da vide (ili su navikli na) latinicu a neki (na) cirilicu. Svakako, cirilica je zvanicno pismo po ustavu i mora da bude prisutna, ali ni latinica nije zabranjena, njom se sluzi dosta naroda (svih etnickih grupa pa i Srba), tako da ne vidim razloga da se ne napise na oba pisma pa kako ko voli. Uostalom to tehnologija omogucuje tako da cak ni ne treba neka investicija.

Ovo u Novom Sadu se pretvorilo u ritualno "zapisavanje teritorije". Prvo je nekima bilo do toga da to bude iskljucivo latinica (u razloge ne ulazim a pretpostavljam da ima dosta politickih) pa su se sad neki nasli da se "osvete" i malo rade "kulturno prevaspitavanje". Mene tu gube kao pobornika. A i glupo je kao strategija jer (mnogi) ljudi na svako preocigledno nametanje i iskljucivost refleksivno reaguju negativno. Ponavjam: ja cu prisustvo i obaveznost cirlice da podrzavam do trenutka kad neko krene da mi objasnjava da mi latinica ne treba, suvisna je, nije strogo fonetska, ili kakve god druge zamerke imaju, a onda cu biti u iskusenje da malo i iz inata pisem latinicom. Kao upravo sada, pa jos CELAVOM latinicom. A isto tako ako neko krene da mi objasnjava da mi ne treba cirilica radi lakse komunikacije sa svetom, onda cu za inat da pisem iskljucivo cirilicom.

I ne vidim sta je problem da imamo dva pisma? OK, drugi imaju samo jedno zvanicno pa sta? Nas identitet je takav kakav je, tvrdoglavi smo, i individualisti. Koji su uz to na tektonskim pukotinama izmedju kultura i religija. Pa TO je onda nas identitet i zasto ga ne prigliti?

Uzgred, jedan moj prijatelj Amerikanac mi je rekao da je kad je bio u Beogradu bio sludjen jer je plan grada bio na latinici a table sa nazivima ulica na cirilici. Tako da "dvopismene" table po gradu i na autobusima mogu da budu i sredstvo da se ljudi priuce malo cirilici dok su tu. Ponovo pragmatizam, pragmatizam, i pragmatizam... i gledanje stvari sa optimisticnije strane. Uostalom i za cirilicu verujem da je bolje da bude promovisana nego nametana kroz nekakve kulturne "ratove".... pogotovo sto mislim da imamo puno bazicnijih problema na kojima ce onda ovako zakrvljene strane teze naci zajednicki interes, kao sto je da recimo sva javna preduzeca ukljucujuci i javni prevoz u NS posluje, recimo, transparantnije.
 
hazard":2b8uuny7 je napisao(la):
Не памтим озбиљну (скупу) рекламну кампању на ћирилици (обрати пажњу на билборде, на ТВ-спотове, на имена "брендова" - при том не инсистирам да се страни транскрибују на наш језик).
Итд.
Na bilbordima - pa ljudima jednostavno izgleda neuskladjeno da pise npr. "Mr. Proper" latinicom (logotip) a ispod neki cirilicni tekst. I meni izgleda neuskladjeno. Tu se dizajneri vode estetskim principima, i logicnije im je da uz postojeci latinicni tekst koji je obavezan (a to je logotip nekog stranog brenda) ide i latinicni tekst na srpskom. Uostalom, pravopis zabranjuje mesanje dva pisma (!), dakle onaj koji ispod logotipa "vip" (koji mora da ubaci na reklamu) stavi latinicni tekst, postupa po pravilima.
Ово није тачно. Логотип је знак, емблем и он се не гледа као текст.
Ако ћемо по неким дизајнерским правилима, у том случају не би требало ни фонт на остатку рекламе да буде другачији од фонта логотипа.

Како се то ради у Јапану, Кини, Кореји? Логотип је логотип он је општепознат и препознатљив знак. Текст и писмо никако не морају да буду везани.
hazard":2b8uuny7 je napisao(la):
nije upotreba latinice uzrok usvajanja stranih reci, nego je otvorenost ka usvajanju stranih reci dovela i do otvorenosti za usvajanje latinice.
[/quote][/quote]
Истина.
 
Неће екстремизам ни настати ни нестати овом расправом. Коме се то супротстављате кад нема тих уништитеља латинице. На колико страна се овде писало и претежно се људи декларишу за очување ћирилице а не против латинице. Па 99% ће радо учити језике и граматику латиничних култура, мора да се учи, то је излаз. Само не знам за чије се интересе залажемо овом ничијом латиницом, па још у граду са 80% Срба, где је нај већа мањина догурала до, не знам 6%. Заговорници ћирилице осећају нападе на суштину бића, свесни те опасности националне пропасти, можда жустрије реагују, па делују екстремније, а то је све са писмом тек врх леденог брега. Жао ми је кад морам да подсетим да велики број наших сународника пролази кроз пакао, само због националне припадности у околним земљама. А како се осећају Срби у Темерину, Пазару, Бујановцу, Грачаници због свог окружења. Или кад у н.Бечеју 64 жупаније прави концерт а ти можеш само да гледаш. Кад у окупираној земљи душманин гази, страна чизма за вратом, фали ти неко из фамилије, можда је и без органа, а браћа у коју се уздаш бране неке далеке и ником познате vrednosti. A још се позивају на неки Српски шовинизам, радикализам итд. Толико смо лоши, да морамо стално да радимо на боље, ћирилица је добар почетак тренинга. Чему човек да се окрене, посвети, кад основно запиње.
Срећа је огромна што ништа неће бити препуштено контрама чисте забаве ради. Постоји све већи број удружења, њихови су одговори све гласнији, чешћи, способност да окренемо на оно што је разумно даће нам или бољитак или пропаст. Боље да скупљамо паре за заштитну ограду око Девича или повратничких кућа у Жачу, обнављамо царски Призрен... Некад ме стид обузме, нећу писати овде више, уживајте у не знању и онанији ( забаве ради ) надам се да бар нисте свесни одјека ваших ставова...
 
JohnyBgood":qhf0fw0j je napisao(la):
Ponavjam: ja cu prisustvo i obaveznost cirlice da podrzavam do trenutka kad neko krene da mi objasnjava da mi latinica ne treba, suvisna je, nije strogo fonetska, ili kakve god druge zamerke imaju, a onda cu biti u iskusenje da malo i iz inata pisem latinicom. Kao upravo sada, pa jos CELAVOM latinicom. A isto tako ako neko krene da mi objasnjava da mi ne treba cirilica radi lakse komunikacije sa svetom, onda cu za inat da pisem iskljucivo cirilicom.

+100

I ne vidim sta je problem da imamo dva pisma? OK, drugi imaju samo jedno zvanicno pa sta? Nas identitet je takav kakav je, tvrdoglavi smo, i individualisti. Koji su uz to na tektonskim pukotinama izmedju kultura i religija. Pa TO je onda nas identitet i zasto ga ne prigliti?

To smo mi, i istok i zapad, i centralna Evropa i Balkan, i tulumbe i saher torta, i cirilica i latinica...i to nije nista novo, tako je od srednjeg veka - Srbi su uvek bili na granici onoga sto se u datom trenutku percipiralo kao zapadno i istocno, i nikada nisu bili ni skroz na jednu ni skroz na drugu stranu.

Uostalom i za cirilicu verujem da je bolje da bude promovisana nego nametana kroz nekakve kulturne "ratove".... pogotovo sto mislim da imamo puno bazicnijih problema na kojima ce onda ovako zakrvljene strane teze naci zajednicki interes, kao sto je da recimo sva javna preduzeca ukljucujuci i javni prevoz u NS posluje, recimo, transparantnije.

+100000
 
JohnyBgood":16ingfw9 je napisao(la):
I ne vidim sta je problem da imamo dva pisma? OK, drugi imaju samo jedno zvanicno pa sta? Nas identitet je takav kakav je, tvrdoglavi smo, i individualisti. Koji su uz to na tektonskim pukotinama izmedju kultura i religija. Pa TO je onda nas identitet i zasto ga ne prigliti?

Ти управо радиш то што си рекао. Ја сам ти лепо објаснио како и зашто, а ти сад само из тврдоглавости желиш да контрираш. Ценкаш се са нама. До сада је истерана ћирилица, није је било нигде сем у Уставу Србије. Сад неко само српски језик из латинице пребацује у ћирилицу и теби већ засметало, па би на статус пола-пола.

Националне мањине знају званични језик државе у којој живе, имају своје писмо, било да је латиница или ћирилица и тамо где има законских услова који су и изнад стандарда ЕУ добијају званичну употребу и свог писма.
Свако у Србији за СМС користи ћелаву латиницу и користиће је и даље. Свако ће писати своје ствари онако како жели.
У државним управама и уопштено где треба користиће уставно писмо и то је то.

Зашто се и даље ценкаш?
Шта ће ти на дисплеју аутобуса Новог Сада поред српског језика да се смењују и називи на хрватском?
 
nikola011":20w8pa5c je napisao(la):
JohnyBgood":20w8pa5c je napisao(la):
I ne vidim sta je problem da imamo dva pisma? OK, drugi imaju samo jedno zvanicno pa sta? Nas identitet je takav kakav je, tvrdoglavi smo, i individualisti. Koji su uz to na tektonskim pukotinama izmedju kultura i religija. Pa TO je onda nas identitet i zasto ga ne prigliti?

Ти управо радиш то што си рекао. Ја сам ти лепо објаснио како и зашто, а ти сад само из тврдоглавости желиш да контрираш. Ценкаш се са нама. До сада је истерана ћирилица, није је било нигде сем у Уставу Србије. Сад неко само српски језик из латинице пребацује у ћирилицу и теби већ засметало, па би на статус пола-пола.

Mozda iz tvrdoglavosti, mozda zato sto mislim da nam nista ne fali da se sluzimo sa dva pisma, mozda iz cistog "kontriranja", mozda iz organske reakcije u stomaku pri suocavanju sa bilo kojom formom fundamentalizma, mozda iz slicne reakcije na pokusaje da mi kao odrasloj osobi neko "objasnjava" koje mi pismo treba a koje ne.

I ponavljam, apsolutno podrzavam povratak cirilice. Ali ako se izbacuje latinica iz cistog inata i tamo gde s lakocom mogu da pisu oba pisma, onda TO ne podrzavam. I TO mi smeta, a nikada cirilica kao takva.

nikola011":20w8pa5c je napisao(la):
Националне мањине знају званични језик државе у којој живе, имају своје писмо, било да је латиница или ћирилица и тамо где има законских услова који су и изнад стандарда ЕУ добијају званичну употребу и свог писма.
Свако у Србији за СМС користи ћелаву латиницу и користиће је и даље. Свако ће писати своје ствари онако како жели.
У државним управама и уопштено где треба користиће уставно писмо и то је то.

Зашто се и даље ценкаш?
Шта ће ти на дисплеју аутобуса Новог Сада поред српског језика да се смењују и називи на хрватском?

Mozes ti latinicu da zoves hrvatskom ali moja poenta je da je ona i srpska i da se njome sluzi i da je cak preferira i veliki broj Srba. Meni je to dosta da te svoje sugradjane ispostujem i kazem, OK, neka bude i cirilica i latinica, mada ja licno preferiram cirilicu. I nit' ce cirilica biti u nekoj opasnosti radi toga, a i mi svi zajedno cemo onda da se bavimo nekim drugim temama.

Recimo, da li se mozda ovo nama SVIMA baca kao pesak u oci? Umesto da su poceli da javno objavljuju finansije GSPNS, ko dobija ugovore o delu i nabavci i pod kojim uslovima, oni krenuli u 300 godisnji rat cirilica-latinica. I sad je cirilica nekakav "rezultat" nove vlasti radi kojeg gradjani treba da glasaju za njih automatski, samo da bi valjda sacuvali cirilicne table od ovih drugih zlih? A kad i ako oni dodju, nastavice da kradu a ponositi se povratkom latinice, jer cemo tako valjda biti "evropskiji". I tako do besvesti, dok poslednji od nas ne krene trbuhom za kruhom (JU! kroatizam!) u beli svet. Ja sam za kompromis oko ovoga a da onda posteno pretresemo kako to preduzece posluje, koga zaposljava, i kome daje ugovore? Da nemaju i oni neki bus-plus?

@hazard tera+ (E12+) :)
 
JohnyBgood":1wzpfs3d je napisao(la):
I nit' ce cirilica biti u nekoj opasnosti radi toga

Ово је јако погрешна изјава и овако се ствар банализује. Читаву историју Србија води битку да сачува ћирилично писмо јер је вечна тежња запада да нас на такав начин привуче њима. То је и неки начин да се Војводина полако одвоји од Србије (јер у остатку Србије нико нигде неће приговорити ћирилици нити тражити смењивање латинице и ћирилице на дисплејима).

Што се мене лично тиче ја сам за неки универзални светски језик попут енглеског и да више не мислимо о томе.
Али да неко инсистира да се Војводина кроз писмо одваја од остатка Србије и буде ближа Хрватској, то ми се не допада. Хрватски назив на дисплеју је и даље за мене непотребан поред српског.

Наравно да се треба борити против криминала и Александра Јерков је могла та питања да потеже у вези са превозом Новог Сада, а не ова.
 
Оно што мени смета и по чему знам да је ћирилица угрожена је да ако изузмемо државни сектор.. 99 % људи у међусобној комуникацији (пословној итд.) осећа да је "политички некоректно" писати ћирилицом што ова прашина после мењања српског писма на аутобусима у НС и потврђује...

Дакле ми који користимо ћирилицу смо по дефолту националисти...шовинисти...и "политички некоректни" :notok:

Ако пишем ћирилицом не значи ни да сам некултуран нити да присиљавам друге на нешто нити да тлачим неког...једноставно то је наше писмо... не знам одакле је колега преписао оне податке о употреби ћирилице али мени се не чине да приказују право стање...до 90тих година ћирилица је била доминантна у Србији...после тога постаје угрожена...погледајте само филмове из 70тих..80тих...све је на ћирилици!
 
@Хазард
Мислим да си се мало запетљао у силном контрирању, ја причам о проблемима приликом записивања латиницом за које не постоје правила а ти ми одговараш о конфузију због екавског и ијекавског изговора. Колика год да је конфузија граматички су та правила тачно дефинисана.

А кад смо већ код екавског и ијекавског изговора, то је добра илустрација нашег односа према језику видљива и овде на форуму. Наиме постојао је покушај да се у Републици Српској уведе екавски изговор и сходно томе је на медијима почело да се говори екавски а професорима је исто препоручено да тако причају. Наравно та идеја је доживела фијаско иако у РС због страшних искустава у прошлости постоји висока свест и о очувању ћирилице и припадности Матици.

ево један сајт који може бити од велике користи некоме ко се бави бициклизмом или палнинарењем, детаљна мапа Европе, нарочито је згодно што постоје прецизне изохипсе. Све улице у Србији су исписане ћирилицом, називи хотела на енглеском.
http://www.4umaps.eu/online-outdoor-hik ... le-map.htm

Уопше немам дилему око тога да латиница није неки природан след развоја језика већ је наметнута, што бруталном силом што меком силом. Ако је нешто згодно у свему томе то је да смо фамилијарни за свим натписима било да кренемо на исток било да кренемо на запад. Али то је због тога што треба да се зна и једно и друго а не или једно или друго.
Ако могу да разумем да у центру града постоји и ћир и енглески, тешко ми је да разумем да су по предграђу полепили оне огромне таблетине а да су слова ситна јер је назив улице два пута написан. Нпр. кад су табле већ толике могло је да стоји који су бројеви на одговарајућем сегменту улице, то би много више олакшало сналажење од дуплог исписивања.
 
Заговорници шатро равноправности би требали да се одлуче за шта се боре... За своју тврдоглавост и инаћење (којим се хвалите), или за угрожене мањине, или за борбу против фундаметалиста "пошто су одрасли људи" и неће њима тамо неке недорастао да одлучује о нечему...

Ви господо не волите другачије мишљење, а поготову не волите другачије мишљење које има простора да дела и у томе сте ви фундаметалисти... А користећи се тако јадним речником и само то и потврђујете... Називате нечије аргументе глупим и фундаменталним, назадним... Притом убацујете неки локалпатриотизам који је тотално непотребан... Да нећете као онај политичар на ТВ пре неки дан да се позивате на валцер који играју "војвођани", а не тамо неке назадне српске гусле?

А већ је речено, свака логика, није на вашој страни, то и сами признајете чим се позивате на инат...
Да сте доследни и искрени као што нисте, беснели бисте и до сада зашто није било и ћириличних назива у ГСПНС, и хвалили бисте се српским припадањем истоку и западу, и богатством српског језика који има 2 писма...

Можда смо ми назадни, али смо бар искрени, за разлику од лицемерја и скривених мотива које демонстрирате последњих пар дана...
 
Латиница је део пројекта одвајања Војводине од Србије

Зашто је спорна канцеларија АПВ у Бриселу, а нису и канцеларије Ниша и Крагујевца?

- Крагујевац и Ниш имају канцеларије, а Војводина је направила представништво у Бриселу у којем седе људи који имају дипломатске пасоше и имају статус дипломатског особља. Да ли је и Мило Ђукановић најпре направио трговачко представништво у Вашингтону, а сад је у истој згради амбасада Црне Горе? Да то нису људи који су штампали „војвођанске пасоше”, можда бих им ја и веровао... Одлука Уставног суда има да се спроведе. Друштво из Брисела има да се врати и да им се узму дипломатски пасоши. Све одлуке које су донете у Покрајинској скупштини засноване на неуставним одредбама морају да се пониште. То значи да нема Војвођанске академије наука и уметности, нема више латинице, све је на српском језику и на ћирилици, а језици мањина и њихова писма могу бити у службеној употреби. А не да се сајт Скупштине или Владе Војводине отвара на латиници, као у Црној Гори Мила Ђукановића.

http://www.dnevnik.rs/politika/porazen- ... -vojvodini
 
Потпредседник Савета за међунационалне односе Скупштине Новог Сада Ласло Галамбош затражио је састанак овог тела и оценио да градска власт "вређа мањине", јер не поштује њихово право на службену употребу језика и писма већ уместо тога уводи ћирилицу као једино писмо у граду. И председник Националног савета Мађара Тамаш Корхец изјавио је да власт у Новом Саду крши права мањина на употребу службеног језика.
http://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi- ... 65769.html

значи чак ни за мањине није проблем да се снађу, већ их ето вређа ћирилица, или да будем прецизнији, представници мањина у свом хушкачком деловању стварају лажну слику о угрожености мањина.
 
@Џони,
Јасно је из твојих постова да си интелигентан и образован човек, а онда не би никако требало да истичеш тврдоглавост као неку легитимну особину. Тврдоглавост је - пошаст, сасвим супротна промишљености, највећа ноћна мора Србије и џелат њене будућности.
И мислим да је ова дискусија скренула у ћорсокак. Мене је, једноставно, фасцинирало са каквом жестином се подигла аутономашка кука и мотика на оно што се десило у Новом Саду. Из тога видим колико је сати. Очигледно, у делу јавности постоји негативан сентимент према ћирилици, немојте ме убеђивати у супротно, јер не могу у то да поверујем.

@Хазард
Веруј ми за "Службени гласник", то је из прве руке.
 
Пантограф":2i4i7u9g je napisao(la):
@Џони,
Очигледно, у делу јавности постоји негативан сентимент према ћирилици, немојте ме убеђивати у супротно, јер не могу у то да поверујем.

Naravno da postoji, kao sto u jednom delu javnosti postoji negativan sentiment prema latinici. Poenta je da je i jedno i drugo lose.

orion":2i4i7u9g je napisao(la):
Уопше немам дилему око тога да латиница није неки природан след развоја језика већ је наметнута, што бруталном силом што меком силом. Ако је нешто згодно у свему томе то је да смо фамилијарни за свим натписима било да кренемо на исток било да кренемо на запад. Али то је због тога што треба да се зна и једно и друго а не или једно или друго.

Svasta je u istoriji nametano, ako cemo od pocetka nametano je mnogima i hriscanstvo i cirilica koja je dosla sa istim. Nema sumnje da je u SFRJ u jednom periodu bila ideja da se vremenom ceo srpsko-hrvatski govorni prostor prebaci na to da sluzbeni jezik bude ekavski (srpski) pisan latinicom, no to je propalo (uglavnom zbog hrvatskog otpora). No to nije bila ekskluzivno SFRJotovska - isto je to predlagao, jos pocetkom 20. veka, mozes misliti - Jovan Skerlic. A i pre nametanja latinica u odredjenom periodu tokom komunisticke vlasti, latinica je pocela da se koristi u Srbiji izmedju dva rata, zbog - Jugoslavije. I to prirodno (i ako je i dalje dominirala cirilica). No to je proslost; imamo sad stanje kako je i pokusavati da se vracamo na neki raniji period kada se 90% stvari stampalo cirilicom je bespredmetno. Treba negovati i jedno i drugo, i sa tim se slazem, i ako treba dati blagu prednost cirilici u odredjenim slucajevima (npr. da drzava u 90% slucajeva koristi samo cirilicu, jer nema potrebe koristiti dva pisma, a ako treba samo jedno, cirilica je u 90% slucajeva sama dovoljna bez potrebe za latinicom).

Ако могу да разумем да у центру града постоји и ћир и енглески, тешко ми је да разумем да су по предграђу полепили оне огромне таблетине а да су слова ситна јер је назив улице два пута написан. Нпр. кад су табле већ толике могло је да стоји који су бројеви на одговарајућем сегменту улице, то би много више олакшало сналажење од дуплог исписивања.

I ja ne kapiram cemu sluze latinicno-cirilicne table u npr. Mirijevu 3.

nikola011":2i4i7u9g je napisao(la):
Шта ће ти на дисплеју аутобуса Новог Сада поред српског језика да се смењују и називи на хрватском?

Aman! Nije na hrvatskom nego na srpskom! Fascinira me ta spremnost onih koji kao toboze brane srpsku kulturu i identitet da sve sto je napisano na srpskom i na latinici proglasavaju za hrvatski. Jedan jezik ne definise samo njegovo pismo. Uostalom citiracu Ivana Klajna:

Ćirilicu svakako treba da sačuvamo, ali iz kulturnih i istorijskih razloga, ne iz utilitarnih. Ja sam godinama podržavao apele novosadskog udruženja "Ćirilica", jer verujem da su im pobude plemenite. Ono u čemu se ne slažem s njima, to je kad latinicu hoće da poklone Hrvatima, nazivajući je "gajevicom", tvrdeći da su Srbi jedini narod koji "piše pismom drugog naroda". Po njima, srpska latinica uopšte ne postoji. Ja i većina mojih kolega smatramo da postoji, još od dubrovačke književnosti pa do naših dana. Same zabrinjavajuće statistike koje "Ćirilica" iznosi – preko 80 odsto latiničkih natpisa u Beogradu, reklame isključivo na latinici i tako dalje – dokaz su da Srbi osećaju i latinicu kao svoju: nisu je sigurno "uzajmili" iz ljubavi prema Hrvatima.
 
Пантограф":med91inn je napisao(la):
@Џони,
Јасно је из твојих постова да си интелигентан и образован човек, а онда не би никако требало да истичеш тврдоглавост као неку легитимну особину. Тврдоглавост је - пошаст, сасвим супротна промишљености, највећа ноћна мора Србије и џелат њене будућности.
И мислим да је ова дискусија скренула у ћорсокак. Мене је, једноставно, фасцинирало са каквом жестином се подигла аутономашка кука и мотика на оно што се десило у Новом Саду. Из тога видим колико је сати. Очигледно, у делу јавности постоји негативан сентимент према ћирилици, немојте ме убеђивати у супротно, јер не могу у то да поверујем.

@Хазард
Веруј ми за "Службени гласник", то је из прве руке.

Па као што неки "тврдоглаво" бране латиницу (аутономаши), неки "тврдоглаво" инсистирају на ћирилици и уклањају латиницу, неки као ја "тврдоглаво" бране компромис и идеју да се служимо и једним и другим. И шта је сад ту проблем, зашто би једни имали право на тврдоглавост а други не?

Понављам, мој отпор није отпор аутономаша који неће да види ћирилицу. Ја само кажем да ако већ технологија омогућује да буде И ћирилица И латиница на јебеним аутобусима у НС (значи не државним документима, дипломама итд. јер је то јасно друга ствар и ТРЕБА да буде ћирилица), зашто онда не задржати обоје? На крају, и са политичке тачке гледишта, уклањање латинице тамо где се она није морала уклонити него су једноставно могла да буду оба писма је у бити наива и сервирање лопте противнику. Тако је аутономашима дата прилика да изазивају тензије (ето, Београд нас окупира, и ко зна ште све) а да је наступљено са "хајмо, и ћирилица и латиница, толеранција, инклузија, итд." не би могли ни да писну. А ћирилица би направила леп напредак, била сваки дан на новосадским аутобусима, и сви би се осећали супер јер ето, јако смо толерантни и "мулти-култи". И многи који су навикли на латиницу би можда онако сами од себе кренули да бар мало пишу ћирилицом. Овако, ако се осећају да им се нешто намеће су многи вероватно пребачени у супротни табор. Врло паметно, нема шта.

Понављам, промоција, и то паметна, да не кажем лукава, а не наметање је пуно боља стратегија. Па ко разуме схватиће.

И одабирање циљева. Једно од главних правила стратегије је да треба бити битке које се по могућности што лакше могу добити. Оне које ћеш да изгубиш или и ако победиш постоје шансе да ће бити Пирова победа, такве битке бију само будале, фанатици, или они којима баш ништа друго није преостало. И не каже се за џабе "ко тражи веће изгуби из вреће". И ту понављам, промоција ћирилице је циљ који је достижан и сигурно има подршку огромне већине. Урадите (прво) ТО. А за ону следећу битку избацивања латинице нисам сигуран, јер ја то први не бих подржао. И сада се поставља питање да ли ћете ви људе као што сам ја да упрегнете да заједно истерамо да се промовише ћирилица или ћете да ме имате за противника ако вам је програм укидање латинице?

ПС И аутономаш је грађанин исто као ја. И у слободном друштву ја га не могу ни силом преваспитати а још мање не дај Боже шиканирати, протеривати, истребљивати. И ту се сад поставља питање да ли је боље да се над њиме истресам у фазоуни има да користиш ћирилицу и тачка или да кажем, ОК, неће ти нико ништа наметати али немој онда ни ти другима. По мени се овим другим на своју страну привлаче људи који су негде на средини, нит су аутономаши а опет би мање централизације, или су рецимо из политички поцепаних породица или средина. Спустите мало лопту, људи.
 
" неки као ја "тврдоглаво" бране компромис и идеју да се служимо и једним и другим."

Da je tako branio bi ravnopravnu cirilicu do pre ove odluke, ali tada je valjda bilo "inkluzivno i tolerantno" da cirilice nema u NS...
 
Каква изјава :shock: :shock: :shock:
За овакве ствари се иде у затвор у нормалној земљи.

Aktivisti LSV naveli su da nemaju ništa protiv upotrebe ćirilice, jer se to pismo, kao i latinično, vekovima koristi u Novom Sadu.

"Mi smo protiv silovanja grada ćirilicom. Ćirilica se niti jede niti se njome nešto može kupiti. Bolje da je sadašnja vlast kupila jedan novi autobus nego što ćirilizuje stare", rekao je Kravić i ocenio da potezi gradske vlasti stvaraju "bespotrebne podele" među Novosađanima.

http://www.kurir-info.rs/sns-hajka-prot ... nak-617069
 
Feanor":2uyiizaq je napisao(la):
" неки као ја "тврдоглаво" бране компромис и идеју да се служимо и једним и другим."

Da je tako branio bi ravnopravnu cirilicu do pre ove odluke, ali tada je valjda bilo "inkluzivno i tolerantno" da cirilice nema u NS...

А откуд ти знаш шта сам ја бранио до пре ове одлуке? Само кажем шта мислим овим поводом и на то имам право. Шта, требао би да будем "историјски познат борац за компромисно коришћење оба писма у разним приликама" да би имао право да тај став изнесем овде?

И тај фазон "а ти тада и тада НИСИ (или јеси) рекао то и то" је ниво школског дворишта или комшиница које се свађају. То нису озбиљни аргументи и потежу се често када правих аргумената нестане.
 
nikola011":2ux6frs4 je napisao(la):
Каква изјава :shock: :shock: :shock:
За овакве ствари се иде у затвор у нормалној земљи.

Aktivisti LSV naveli su da nemaju ništa protiv upotrebe ćirilice, jer se to pismo, kao i latinično, vekovima koristi u Novom Sadu.

"Mi smo protiv silovanja grada ćirilicom. Ćirilica se niti jede niti se njome nešto može kupiti. Bolje da je sadašnja vlast kupila jedan novi autobus nego što ćirilizuje stare", rekao je Kravić i ocenio da potezi gradske vlasti stvaraju "bespotrebne podele" među Novosađanima.

http://www.kurir-info.rs/sns-hajka-prot ... nak-617069

У нормалним земљама се ради изјава не иде у затвор. Па не знам ко шта рекао.

ПС Једино је забрањено у препуном позоришту ради фазона викати "ватра" или на аеродрому "бомба" јер ће вероватно настати паника у којој ће бити повређених. И забрањено је некоме претити насиљем итд.

ППС И поново морам да приметим. Да су ови лепо увели табле на којима се смењује ћирилица и латиница, ем би мало освојили нов простор за ћирилицу ем ови би ови из ЛСВ били матирани јер не би имали око чега да се буне.

Лепа село лепо горе али је зато на паметнима да се паметно боре. :mrgreen:
 
JohnyBgood":2slows6u je napisao(la):
ем би мало освојили нов простор за ћирилицу

Држава по теби треба "полако и системски" да враћа освојену територију од стране других, јел то хоћеш да кажеш? :?
 
nikola011":xevjcbdp je napisao(la):
JohnyBgood":xevjcbdp je napisao(la):
ем би мало освојили нов простор за ћирилицу

Држава по теби треба "полако и системски" да враћа освојену територију од стране других, јел то хоћеш да кажеш? :?

DA! To je cesto PAMETNIJI pristup na duzi rok.

E sad, neko bi da se istresa i "razgoni Turke, pardon, autonomase, na buljuke" cisto radi predstave, pa ne znam kakvu to zlu krv ostavilo i samo se cekala prilika za "osvetu". A neko gleda konstruktivno i GRADI nesto na duzi rok.
 
И ја се слажем. Држава мора постепено да остварује циљеве, да не би било "буна на дахије", "сеча кнезова" и сличних устанака.

Нпр. у последњих 15 дана су биле два пута активне теме о коришћењу аутомобила у граду. То се врло лако решава. Постепеним и неприметним сужавањем простора аутомобилима док се не дође до тачке када коришћење аутомобила у граду не постане прескупо.
 
"А откуд ти знаш шта сам ја бранио до пре ове одлуке?"

Па некако ми иде уз тебе и твоје ставове... Ниси ми ни мало другачији од других само се више трудиш да сакријеш лицемерје и двоструке стандарде... Не смета ми твој став, већ украсни папир у који га завијаш...
 
Vrh