Прва греда за мост код Аде Циганлије стигла из Кине
У новобеоградско бродоградилиште јуче по подне упловила је баржа са првим од девет сегмената челичне конструкције. – Ужурбани пулс градилишта на Сави обезбедиће да највећа од три нове београдске ћуприје буде завршена у року, кажу престоничке власти
Мост вредан 118,6 милиона евра истовремено се зида и пројектује (Фото Т. Јањић)
Непуну годину и по од почетка изградње, основе новог београдског моста преко Аде Циганлије постају све видљивије. У току јучерашњег поподнева у новобеоградско бродоградилиште упловила је баржа са првим од девет сегмената челичне конструкције, који је преко холандског Ротердама недељама путовао из Кине. У градској Дирекцији за грађевинско земљиште и изградњу Београда кажу да се радови на новом архитектонском симболу престонице обављају према зацртаној динамици, а о томе сведоче и четири „ужурбана” градилишта – на чукаричкој обали, код шпица Аде Циганлије, на Малој Ади и новобеоградској страни. Први комад конструкције стигао је са петог „градилишта” у далекој кинеској провинцији Хебеи, где су под крововима хале „China Railway Shanhaiguan Bridge Group”, до сада фабрикована четири сегмента масивне греде. Још три дела у Београд ће бродовима стићи половином јануара 2010. године.
Према речима радника, лепо време користи се за прављење „резерве” пред долазећу зиму и мразеве, а ових дана најживље је на чукаричком градилишту где је постављен седми обалски стуб и носачи платформе за навлачење водоравне конструкције. У флуоресцентним прслуцима мимоилазе се радници који причају на српском или немачком, а високо над главама са белим шлемовима прелазе им кракови неколико џиновских дизалица. Грађевинци немачког БВБ-а пре десетак дана започели су такозвано преднапрезање, а њихове колеге на градилишту на врху Аде, са ког се пружа најбољи поглед на реку и старију, већ „уморну” сестру „Газелу”, недавно су кренули са наливањем четвртог и петог сегмента главног носача – пилона. У дирекцији кажу да ће до 175. метра пилона бити монтирано 39 оваквих сегмената, док ће последњих 25 метара бити изграђено од челика.
– Пилон наставља да „расте” из земље ослањајући се на две ножице – источну и западну, а у његову основу побијено је 113 бетонских шипова. Прошлог месеца завршена је наглавна плоча, а за овај, највећи монолитни темељ у мостоградњи Србије утрошено је око 1.300 тона арматуре и 16.370 кубика бетона – истичу у дирекцији.
Пилон наставља да „расте” (Фото З. Анастасијевић)
Завршавају се и радови на привременим стубовима у чукаричком рукавцу преко којих ће конструкција бити нагурана, док се на левој обали Саве, као и на градилишту Мале Аде, побијању шипови за темеље преосталих стубова.
– Приводи се крају и техничка контрола главних пројеката за приступне саобраћајнице, односно јужних и северних путева, а убрзо почиње и израда идејног пројекта петље „Радничка”, према условима из плана детаљне регулације. Петља „Хиподром” је у изградњи од овог лета и радови ће трајати до јесени следеће године – објашњавају у дирекцији.
Монументални мост преко Саве зида се по систему истовременог пројектовања и изградње. О томе сведочи и чињеница да су бушење тла и побијање пробних шипова на дубинама од 30 метара урађени за потребе добијања података за израду главног пројекта док су на сва четири градилишта маркиране геодетске тачке које ће бити очитаване до краја радова.
Уговор за пројектовање и изградњу моста својевремено је, према правилима Европске банке за обнову и развој, добио конзорцијум у „PORR Technobau und Umwelt AG” из Аустрије, „SCT dd” из Словеније и „DSD Bruckenbau GmbH” из Немачке. Рок за извршење је 40 месеци, а вредност радова је 118,6 милиона евра.Мост главног распона од 376 метара биће изграђен са косим кабловима. Укупне дужине 929, а ширине 45 метара, садржаће шест саобраћајних трака, два шинска колосека и две пешачко-бициклистичке стазе преко којих ће моћи да пређе 12.000 возила на сат. Ћуприја на Сави део је унутрашњег магистралног прстена који ће, када буде завршен, имати за циљ да повеже општине Палилула, Звездара, Чукарица и Нови Београд, односно да растерети одавно преоптерећен саобраћај у центру престонице.
М. Луковић
[објављено: 26/11/2009]