Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

relja":7mu4e0dz je napisao(la):
Čelična "I" greda, a ne gvozdeno brvno, molim lepo ;)

Na B92 javiše da je šiljenje pomereno za subotu:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=05&dd=03&nav_category=12&nav_id=606101

Извињавам се, тим више ме чуди да су пропустили да свечано отворе уз приче о развоју нових технологија (прво премошћавање једне реке комбинацијом шут - канализационе цеви - челична "I" греда у Србији а вероватно и у свету) и довођење страних инвестиција (Kehl) :D :D :D


blagoje":7mu4e0dz je napisao(la):
. . .

h23cp.jpg

О еколошким аспектима коришћења/рециклаже ђубрета у изградњи да не говорим, можда је Дулић ово могао до отвори?
 
И даље мислим да је ово сувише праволинијски конусно. Контура остатка пилона је таква да око очекује благо закривљење при чему метални врх прво презима линију бетона и онда је убрзано своди у нешто као неки мало заобљени шиљак на врху. Сада је уочљив прелом те логичне линије на додиру метал бетон и то ће изгледа остати :(
 
Sasvim je moguce je da ce resetka da izgleda bolje od zatvorenog resenja. Pogotovo s obzirom na po meni preterano pravolinijski konusni oblik, taj prozracniji zavrsetak moze da bude jako pozeljan.
 
Bobb":3c589sfp je napisao(la):
Bogme golu rešetku stvarno nisam očekivao. Kako li će to da izgleda....

Verovatno nikako... :(

Kao da nije bilo dosta da imamo razliku izmedju betonskog i metalnog dela sada imamo i jednu trecu razliku sa ovom resetkom.

Mislim da je ovo vec previse.
 
:kk: Ovaj resetkasti oblik na vrhu moze da bude jako lep, dopadljiv, mnogo mi je vishe cool nego klasicna raketa ili "minaret" zavrsnica, a imam utisak da moze i da se iskoristi osim svetla i gromobranske funkcije i za postavljanje korisnih kamerica, antena itd.
 
I ja sam na prvi loptu pomislio "šta bre?", ali kad malo bolje razmislim - ova rešetka upravo daje smisao celom tom prvobitnom i potpuno bespotrebnom limenom šiljku od 25 metara.

Za razliku od zarubljene kupe sa šahtom na vrhu, na ovu rešetku može svašta korisno da se veoma lako namontira i razmontira, počev od web kamera i primopredajnika.
Pristupačno je, relativno bezbedno i - što je jako bitno: znatno lakše i za podizanje i montiranje od kupe sa limenim omotačem.

Čisto praktično inženjersko razmišljanje i zato mi se jako dopada.
Ovo sada više nije šiljenje, ovo već ima neki smisao.

A ako nekoga brine kako će da izgleda: pa gledano sa zemlje, 200m uvis, izgledaće skoro kao deo iz jednog komada materijala, a ne kao rešetka.

PS: rešetku mogu da koriste alpinisti da se spuštaju do kablova, moguće je postaviti i dizalicu, postavljanje i uklanjanje ukrasa za praznike biće sada mnogo lakše....
 
Slazem se, resetkasta struktura siljka mi puno vise pase oku i umu nego obican siljak.
 
Najzad nešto zanimljivo i neočekivano. "Šiljak" nije šiljak nego je kupasta rešetka. Relja je u pravu. Lepo je videti elegantno inžinjerisko rešenje problema. Pitao sam se da li je moguće završiti špic kupe, a da se ipak omogući postavljanje korisne opreme kao što je merač vibracija, automatska metereološka stanica, kamere, ili radio relejni linkovi, a da sve to ipak vizuelno ne narušava najvažniji završni deo kupaste forme pilona. Ovako ima mesta da se oprema poslaže i na "spratove", a da sve ipak i vizuelno i fizički ostane unutar zamišljenog omotača šiljka.

Što se tiče izgleda takvog vrha, i to je interesantan momenat. Izgled će se menjati u zavisnosti od ugla gledanja. Gledano sa tačke blizu mosta i pilona, prstenovi se vizelno stpajaju, pa vrh postaje neprovidan. Što se više udaljavamo, kroz vrh počinje da vidi niz isprekidanih srpastih parčića neba. Još dalje, i vrh se menja u providni toranj sastavljen od linija koje se spajaju. Noću bi neka vrsta indirektnog osvetljenja niza prstena i unutrasnjosti tornja takođe mogla biti zanimljiva. Naravno, ako ne ubace previše kabaste opreme koja bi kvarila utisak.

20ff813.jpg


Međutim, postoji tu jedan momenat koji bitno kvari skladnost ovakve celine. One merdevine su spolja, a rešetke izgledaju isuviše uske da bi čovek koji stoju unutar njih stigao do merdevina provukavši se kroz rešetke. Zbog toga izgleda da se sa donjeg sprata ne ulazi u prostor unutar rešetkaste kupe, već izvan. Kružna osnova kupaste rešetke je zato najverovatnije bitno uža od kruga koji čini trenutni limeni vrh pilona. Kupasta površina pilona se dakle uopste vizuelno ne nastavlja na zamišljeni kupasti omotač ove rešetke. Izgleda kao da ona "raste" iz same sredine gornje platforme, i verovatno je u osnovi bar duplo uža od nje. Velika šteta ako je tako, bilo bi mnogo lepše da se nastavlja na tačno na ivicu limenog dela, a da su merdevine iznutra a ne spolja.

Edit:
Pronašao sam tačan podatak o prečniku trenutnog vrha limenog dela: 1,5m. Toliko izgleda da ima i osnova ove rešetke. Tako da pretpostavka da je ona uža srećom nije tačna. Preostaje mi samo da čestitam, pošto više nemam zamerki. I dalje mi nije jasno kako će se ljudi u zimskim odelima, sa torbama i kabastom sigurnosnom opremom provlačiti kroz one rešetke da bi stigli do merdevina koje su na spoljašnjoj strani, ali to je manje važno.
 
Ono sto ce se videti golim ljudskim okom (fotoaparat,naravno,moze proizvesti drugaciji efekat) je difrakcija svetlosti zbog koje, pod odredjenim uslovima, ono vise nije u stanju da razazna jedan objekat od drugog.
Resetka je sacinjena od segmenata maximalne dimenzije 1m x 25 cm (razmak shipki pri osnovi je po mojoj proceni 25 cm). Dakle, ako se uzme gori slucaj i posmatraju dva objekta medjusobno udaljena 1m, te ako se uzme u obzir da moc razluchivanja ljudskog oka (tj rezolucija) na dnevnoj (zutoj) svetlosti i pri normalnoj vidljivosti iznosi oko 1 tzv arcminut, uz malo matematike na nivou srednje skole mozete doci do podatka da je, cak i na svega nekoliko desetina metara udaljenosti od pilona, potrebno da ste makar na 132m visine da bi vase oko razluchilo data dva objekta i percipiralo ih kao odvojene. Sto ste blizi pilonu rezolucija je veca, ali sve manji ugao posmatranja sve vise u prvi plan stavlja siru dimenziju metalnih prstenova, pa je moc razlucivanja i tu limitirana. Sto se vise udaljavate - manja je rezolucija, a i vidljivost, tj sjajnost objekta. Jos treba uzeti u obzir i to da ce utisak popunjenosti vise stvarati vertikalne shipke jer su na rastojanju od svega 25cm! Cista fizika, siguran sam da se golim okom nece ni videti da je u pitanju resetka. A kao sto su i mnogi vec rekli, dobijamo puno na prakticnosti.
Ono sto ce znacajno da se razlikuje je sjajnost objekta, jer imate sad drasticno manju povrsinu odbijanja svetlosti u odnosu na oblozen deo vrha. Mozda taj deo bude delovao malo tamnije...sto moze takodje da deluje zanimljivo. Mislim da ce sveukupno izgledati dobro i interesantno, narocito nocu ako osvetljenje bude postavljeno unutar konstrukcije.

Sto se precnika tice - precnik na vrhu sada je 1,5m. Meni ne osnovu onog snimka sa studija B deluje sasvim realno da i resetkasti nastavak u podnozhju ima toliko... Mada priznajem da u tom slucaju ni ja ne kapiram funkciju tih spoljnih merdevina.
 
Probudi me helikopter.I na sta to lici?Mrzi me da izadjem napolje :p

Sad sam bio napolju.Ako je ista uradjeno,a bilo je bucno jutros,deluje postpuno isto odnosno oblozen je siljak
 
@Mastercat odložena je operacija za subotu
Ne smeta meni to što je vrh rešetkast, već to što je različit od ostatka vrha. Da su planski radili, kao što nisu, trebali su kompletnu konstrukciju da rade kao inox rešetku i to bi stvarno bila prava stvar. Praktičnije rešenje sa strane manipulacije opremom a verovatno i vizuelno efektnije, bez opasnosti od poređenja sa hemijskom ili minaretom.
Ovako se i dalje plašim da je to, kao što spatiotecte reče, previše. Ljudsko oko najverovatnije neće uočiti pojedinačne elemente rešetke ali će sigurno uočiti razliku u odnosu na uglačanu površinu donjeg dela vrha. Nadam se da grešim...
 
Možda su sleteli Gazelom samo da "izvide" teren?
Poslednjih nekoliko dana su "Mi-8" leteli preko Novog Beograda, malo češće nego obično.

Malo sam zbunjen, do sada nisam viđao "Gazelu" da podiže kabaste terete.
Možda će "Mi-8" da podigne rešetku, a iz "Gazele" će da navode i snimaju?
 
Rekose da je tezina spica 700 kg,koliko razumem to nije previse za gazelu.
 
Upravo je proleteo Mi-8 pored APC-a, dolazio iz pravca mosta. :)

Kažem, nisam još video našu Gazelu da nosi teret obešen o nekakvu podvesnu tačku.
Ne znam ni da li ima podvesna tačka (kuka) ispod trupa? Znam da neke imaju dizalicu, ali ona služi za izvlačenje ljudi sa zemlje.
Po nekim specifikacijama, Gazela može da ponese i više od 700 kg tereta, ali sa kojom količinom goriva (za koju dužinu trajanja leta)?

Za to se kod nas koristi Mi-8. Verujem da su piloti sleteli Gezelom da vide kako će to praktično da izgleda, kakav je teren, kako isplanirati taj let....
 
To ce Mi-8 poneti, Gazela ce verovatno leteti pored i iz nje ce nadgledati celu operaciiju.
 
Za našu verziju Gazele nosivost je: pilot + 4 osobe + 600 kg tereta. Pretpostavljam da se podrazumeva pun rezervoar. Znači, bilo bi prilično nategnuto.
 
Vrh